9e Jaar^ ^Zaterdag 2 October 1886, No. 2594. VERSCHIJNT DAGELIJKS. iJpmecit (iuciEicht. Smnwtfemdacty l^ichtw. Bureau: Markt, E, 357. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der A-dvertentlSn t 5 Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Generaal Kaulbars handelt in Bulgarije als "Ware hij alleenheerscher. Hij doet den Bul garen geducht gevoelen, dat de Czaar eigenlijk alleen meester in hun land is en zij zich slechts aan zijne bevelen hebben te onder werpen. Aan afgevaardigden van verschillende corporatiën, die gisteren bij Kaulbars hunne aanhankelijkheid aan den Czaar kwamen be tuigen, maar tevens op eene spoedige ver kiezing van eenen vorst aandrongen gaf de generaal ten antwoord, dat deze verkiezing wegens de voorbereidingen niet vóór Novem ber kan plaats hebben, dat zij niet is eene zuiver Bulgaarsche aangelegenheid, maar eene van internationalen aard, en dat de mogend heden het wel niet zoo voetstoots eens zullen worden over de keuze van den prins. Kaul. bars verklaarde voorts dat in geen geval Alexander, noch een lid van diens familie, in Bulgarije terug zal komen. De Bulgaarsche reveering, die hij in een circulaire op de heftigste wijze heeft aange vallen, had besloten tegenover Rusland'sbe dreigingen een vastberaden houding aan te nemen doch het besef van onmacht tegen over Rusland heeft blijkbaar de regeering tot inkeer gebracht. De ministerraad besloot althans in zijne vergadering op gisteren dat opnieuw een samenkomst met Kaulbars moest worden gehouden. Het nemen van een be slissing omtrent Rusland's ultimatum werd dientengevolge uitgesteld. DUITSCHLAND. Gisteren vierde Keizerin Augusta haar 75sten verjaardag te Baden-Baden bij hare dochter, die met den Groothertog van Baden is gehuwd. Ook Keizer Wilhelm nam aldaar aan het feest deel. De Keizerin, die in de laatste jaren zeer lijdende was, schijnt thans geheel hersteld, zoodat zij hare werken van godsvrucht en naastenliefde heeft kunnen her- Vatten. Men weet dat deze edele vrouw Meermalen bij verschillende gelegenheden baren afkeer over de kerkvervolging in Duitsch- land heeft te kennen gegeven. Dat de Keizerin daardoor en om den invloed, dien zij op den Keizer kon uitoefenen niet in de gunst der onverbeterlijke culturkampfer" ls gestegen, is wel te begrijpen. Trouwens alleen het bericht, dat spoedig eene geheele herziening der Mei wetten is te wachten, was genoeg om de bladen van die richting in woede te doen ontsteken. Zij blijven volhou den. dat Prins Bismarck zich tot eene af wachtende houding zal bepalen. De Germania toont echter aan, dat Bismarck als man van eer gehouden is zijn woord te houden, daar bij de duurzame aangifteplicht, door kar dinaal Jacobini toegezegd, heeft aangenomen met de belofte, in de naaste toekomst tot eene grondige herziening der Meiwetten te zullen overgaan. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De jongste gebeurtenissen in Bulgarije en de houding der Europeesche mogendheden in dit nieuwe vraagstuk hebben in het Hon- gaarsche Lagerhuis een der leden aanleiding gegeven, de regeering te interpelleeren. De minister-president Tisza deze interpel latie beantwoordende, gaf de volgende ver klaring De Regeering wist niet dat de Bulgaarsche Vorst zijn aanblijven afhankelijk zou stellen van de toestemming des Czaren. Geenerlei overeenkomst bestaat er met Rusland omtrent den invloed op het Balken-schiereiland. De bij het Berlijnscbe tractaat aan de Monarchie ingeruimde stelling strookt zeer voldoende met onze belangen; en de Regeering volhardt in de zienswijze, dat de gansche invloed der Monarchie er op gericht moet blijven, de ontwikkeling van zelfstandige staten te be vorderen, en te verhinderen dat eene in het tractaat niet bedoelde voortzetting van een protectoraat of het vestigen van den blij ven den invloed eener enkele mogendheid plaats vinde. In onze verbondsbetrekkingen tot de andere mogendheden is geen verandering geko men. Met Duitschland staan wij ook heden nog op den ouden voet. Volgens bestaande verdragen, welke de Regeering als van kracht zijnde beschouwt, is, in geval de Porte haar recht ongebruikt laat, geen der anderen tot een afzonderlijk gewapend optreden of het instellen van een protectoraat bevoegd. In het algemeen moet elke verandering op het Balkansche schiereiland plaats hebben onder overeenstemming van de mogendheden, welke het tractaat geteekend hebben. Deze bepaling wenschen en hopen wij ook in vereeniging met de andere mogendheden zonder vrede- storing te doen naleven. SPANJE. Het Spaansche kabinet zal zeer waarschijn lijk eenige wijzigingen ondergaan. Men spreekt van het ontslag der ministers van oorlog en binnenlandsche zaken. Deze zullen waar schijnlijk vervangen worden door generaal Castillo en door den heer Moret. De porte feuille van buitenlandsche zaken zou gegeven worden aan de la Vega de Armijo. Maar schalk Campos zou generaal Pavia opvolgen. Men zegt dat de premier Sagasta alle pogingen aanwendt om den minister van binnenlandsche zaken te behouden, ter oor- zake van zijnen invloed op de meerderheid. Voor het Hof van Madrid is Woensdag jl. de behandeling begonnen van het proces tegen Galeote, die indertijd den moord heeft gepleegd op den bisschop Izquierdo. Zes geneesheeren hebben, op last van de justitie, den zielstoestand van den beschuldigde nage gaan Zij achten hem volkomen toerekenbaar anderen beweren, dat zijn geestvermogens geheel gekrenkt zijn door de vervolgens-manie en het mystieke delirium, dat zich sedert zijn inhechtenisneming heeft geopenbaard. Men denkt dat hij niet tot de straffe des doods zal worden veroordeeld. Aan de Knuzzettung wordt uit Madrid bericht dat in Spanje een samenzwering zou bestaan, waarin 7 a 8 duizend officieren en drie of vier opperofiScieren zouden betrokken zijn. De bedoelde coalitie zou echter geheel vreemd zijn aan het jongste opstootje, 't welk door andere elementen was uitgelokt, die echter in dezelfde omverwerpende richting werkzaam zijn. Schiedam, 1 October 1886. Mejufvrouw J. J. vankDriel, Hoofd der Openbare School voor Meisjes aan de Tnin- laan, herdacht heden onder veel blijken van belangstelling den dag, waarop zij voor vijf- en-twintig jaren als zoodanig in deze school optrad. Zwarte Griet. Gisteravond werd in den Officieren-tuin het tooneel geopend zooals de heer van Lier dat noemde met de opvoering van het, be kende drama Zwarte Griet, geschreven door Rosier Faassen. De beer Fanssen, zelf artist en verdienstelijk schrijver, is een Nederlan der en hij heeft ons in zijn Zwarte Griet ook geheel Nederlandsche toestanden ge schetst, zooals die vooral in het zuidelijk ge deelte van ons land voorkomen. Dit is op zichzelf reeds eene verdienste, maar meer nog maakte de heer Faassen zich verdienstelijk en komt hem lof toe, omdat hij ook geleverd heeft een goed stnk, een stuk dat iedereen kau gaan zien. Dat het ook geheel zondergebre- ken is, zouden wij niet zoo volmondig durven zeggenwant er komen enkele toestanden in voor, die wij eenigszins vreemd achten, en men zal ons toegeven, dut de eind-in- drnk niet zoo voordeelig is als mon verwach ten mocht. De verwachting toch wordt steeds opgewekt, dat ten laatste eene frap pants slót-scène de kroon op het werk zal komen zetten maar het langgerekte too neel van den dood der wel is waar bakeerde Zwarte Griet, was znlk een scène niet. Dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1