dat in andere rijken gesteld is. Wel zou daarmede eene opzegging van het met Frank rijk gesloten handelstractaat gepaard moeten gaan, maar, zooals bekend, hebben wij ons de bevoegdheid voorbehouden daartoe elk jaar over te gaan. Door deze leden zou er dan ook de voorkeur aan zijn gegeven, zoo art. 1 uit het ontwerp gelicht en in eene afzonderlijke wetsvoordracht vervat ware. Op deze wijze, zeiden zij, zou men bij de eindstemming over het ontwerp tot een zuiverder resultaat gera ken. Vele leden echter deelden dit gevoelen niet. Zij meenden dat het meer dan tijd was ten opzichte van het bedrag van den accijns een vast cijfer aan te nemen en dat, werd het thans weder tot een bedrag van f57 per hec toliter teruggebracht, zulks geenszins zou strekken ten bate van den minderen man, maar alleen den tappers en slijters ten goede zou komen. Anderen, die in beginsel geen bezwaar hadden tegen eene blijvende verhooging van den accijns op het gedistilleerd en er zelfs geen bezwaar in zouden zien, zoo de accijns op f 65 per hectoliter werd gebracht, betreur den echter dat de thans voorgestelde definitieve verhooging niet gepaard ging met eene ver laging of afschaffing van den zout- of zeepac- cijns. Wijders waren deze leden van oordeel, dat zij hunne stem aan dit wetsontwerp niet konden geven, zoolang de Begeering bleef voortwandelen op den thans ingeslagen weg, en vermeerdering van inkomsten bleef zoeken in verhooging van indirecte belastingen, ter wijl zij ten opzichte der directe belastingen Btilzit. Deze leden vereenigden zich overigens met den nitgesproken wensch tot splitsing vaa het ontwerp. Inlichtingen gevende op de adressen tegen het nieuwe telegramtarief, doet de Min. op merken, dat het tekort in 1885 tot bijna f 600,000 was gestegen, en dat tariefsverla ging bleek, de inkomsten niet te verhoogen. Drnkkend zegt de Min. verder is de verhooging niet, want de middenprijs steeg slechts van 29 tot 32 ets. per telegram. En even wel is in ons land het tarief lager dan elders, alleen België, Luxemburg en Zwitserland en Frankrijk voor de perstelegrammen uitgezon derd. Voorts betoogt de Min. dat het belang van den dienst niet medebrengt, de groote telegrammen aan te moedigen door prijsver mindering, want zij belemmeren de snelheid van overbrengingtrouwens i3 slechts 1.4 groote telegrammen. In Juli—Aug. jl. was het getal telegr. bijna gelijk aan 1885 en de opbrengst zelfs nog f10,700 hooger. Men mag dus rekenen op f 60,000 's jaars meer. Dit wordt echter opge wogen door verschillende voordeelen, o. a. f 65,000 minder voor buitenlandsche depeches. Ten slotte zegt de Min. dat de bedoeling van den wetgever was, de kosten van den telegraafdienst door de gebruikers te doen betalen. De commissie van rapporteurs over het wetsvoorstel van de heeren Goeman Borge- sius cn anderen, tot bet instellen van een onderzoek naar den toestand van werken en fabrieken, is met haar verslag reeds in hoofd zaak gereed, zoodat het stuk weldra kan wor den rondgedeeld. Van meer dan ééne zijde is bjj het onder zoek gesproken over de wenschelijkheid, ja noodzakelijkheid, dat eene parlementaire com missie als deze zich kunne verplaatsen naar andere steden, ten einde in de localiteit "zelf zich met eigen oogen ep de hoogte te stellen van de toestanden of de nocdige gegevens te verzamelen. De 21ste lijst der Unie-collecte brengt bet tot f94,879,64, waaronder l'ernis f241,78 Zuid-Beierland f 147,05, Roon met Poortegaal f 66,83s, Capelle aan den IJsel met gedeelte Prins Alexanderpolder f 261,86s, Rozenburg f13, Charlois met Katendrecht f 350,53s en Kethel met Spaland en Nieuwland f 29,35. De Raad van de gemeente Herwen en Aerdt heeft van hooger hand bevel te zorgen, dat met 1 April 1887 de Protestantsche begraafplaats te Lobith gesloten is, als schadelijk voor de gezondheid. Ligt die begraafplaats ook in het midden der gemeente? De directeur van het postkantoor te Rotter dam vestigt de aandasht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen), door middel van het stoomschip Ingerid, waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 7 October a. s., des avonds te 11.30 ure. Het Rijusehip Helena Maria", schipper Schoenmakers, is hedenmorgen ten anker lig gende op de rivier, even beneden de Konings haven, en afgeladen met ijzererts, lek ge sprongen en wel zoodanig nam dit lek toe, dat de schipper met assistentie van een sleep boot, het schip onmiddellijk op 't droge liet zetten om het zinken in diep water te voor komen. Er is, naar men aan het Vad. verzekert, voor den duur der wederopbouwiog van het Rurhaus te Scheveningen eene assurantie gesloten met verschillende Nederlandsche brandverzekering-maatschappijen en wel voor een bedrag van f 550,000 tegen eene premie van f 1.50 per f 1000. Zondag namiddag ging een bewoner te Amsterdam van de Buitan-Bantammerstiaat en zijn vrouw kerkwaarts, ia bun woning achterlatende een commensaal, die daags te voren intrek bij hen genomen had. Bij hun terugkeer uit de kerk was de commensaal spoorloos verdwenen, en met hem een aantal gouden en zilveren kostbaarheden en eenig geld, al hetwelk door middel van braak uit de linnenkast was gestolen. De dief is niet lang, circa 28 jaar oud, donker uiterlijk, lichte knevel, gekleed in donker kostuum met fan- tasiehoed, staanden boord en een wandelstok dragende. Betreffende de particuliere séance van den heer Donato deelt een der „bewerkte" jon gelieden ons mede, dat hij na de proeven een zeer sterke afmatting zijner zenuwen kon waarnemen, welke hij geruimen tijd behield. Op grond daarvan beweert bij, dat de proef nemingen van den heer Donato, vooral op zenuwachtige gestellen, een zeer nadeeligen invloed uitoefenen. (iV. v. d. D.) De laatste tocht naar de Lutme kwam aan de stoomschelpzuigers duur te staan. Men had een getah-pertja-buis vastgemaakt aan de gewone zuigbuis, èn om deze te verlengen en om niet zooveel last van de deining boven het wrak te hebben. Na een nur werken was die nieuwe buis reeds losgegaan en raakte vast in den bodem, met het gevolg dat slechts een gedeelte er van kon worden opgehaald. Dr. Vitus Bruinsma te Leeuwarden, die van verschillende zijden in het district Snesk tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld is» eenige vragen gesteld. Uit het antwoord daar* op zal moeten blijken, in hoeverre de heer Bruinsma voor het maken van uitzonderingen op het verleenen van algemeen kies- en stem* recht is. Te Apeldoorn zijn dooreen der voornaam ste slagers de prijzen van het vleesch opnieuw met 10 ct. per kilo afgeslagen. Men koopt het daar nu reeds voor 50 en 60 ct.per kilo» zoodat daar althans niet enkel de slag®1» maar ook het publiek profiteert van de zeer iage veeprijzen. Bijna alle steenfabrieken langs Waal ea Maas hebben nu opgehouden met vormen en bakken, hoewel er vele zijn, welke dezen zomer in 't geheel niet gewerkt hebben. 40 Heerewaarden o. a. werkten vin de 6 ovens dit jaar slechts 4. Werden daar in de beste jaren ruim 16 millioen steenen gebakkeu, dit jaar maar 7 millioen. En zoo ging het overal* Door de mindere fabricatie komt er evenwel meer vraag, zoodat hier en daar alle oude en nienwe steenen zijn opgeruimd, zelfs tegen stijgende prijzen. Op de meeste steenoven* plaatsen wordt na het werkvolk bezig gehouden met »aardschieten" dat is verwerken den grond voor het volgende jaar. van Het cholerabericbt uit Weenen van 3 dezer luidt: Triëst 7 nieuwe gevallen, geen de* lijders overleden. Pest 7 gevallen, 3 lijder3 overleden. De gemeenteraad van Steenbergen heeft aan een bijzondere school een bijdrage van f300 verleend voor het geven van kosteloO0 onderwijs aan behoeftige kinderen, De Zeerearw. heer J. W. Brouwers, pastoo* te Bovenkerk, die zoo levendige belangstelling heeft aan den dag gelegd in de viering de' gedachtenis van Hugo Do Groot in 1883, wa9 bij de onthulliog van bet standbeeld te niet tegenwoordig. De nitnoodiging gewei hem eerst den 25sten September des namid' dags te 2 uur, d. w. z. toen de plechtigheid op het Delftsche Marktplein in vollen gang was. (D. v. iV.) Te 's Heerenhoek, is dezer dagen bij he' graven van een welput op bet erf van d" pastorie der Herv. gemeente, op een diept" van 2 meter, een iarweaar gevonden in voi komen ongeschonden toestand. Deze aar m°" daar, volgens de meening van sommigen, reed8 een paar eeuwen in den grond gelegen hebb®0' De korrels zullen worden uitgezaaid. Omtrent de verduistering in de Bredase^" Bank van leening wordt aan De lijd gescbr" ven, dat er vier borgen zijn tot een gezameI) lijk bedrag van f 120,000. Van verificatie d" beleende goederen schijnt nooit sprake te geweest en van de laatste f 25,000, door Gemeente aan de Bank voorgeschoten,is n°° rente betaald. De borgen moeten besloten bebben al0 aangesproken worden, niet te betalen, ma een proces af te wachten. Waarschijnlijk zullen zij dan zich beroep op het niet nitoefenender contróle van gem6"'1 De buis kostte f 1000, (D.) Het Hoofdbestuur van den Bond voor Al gemeen Kies- en Stemrecht heeft den heer daZ" doe" tewege en trachten de gemeente wegens nalatigheid voor het geleden verlies te aansprakeljjk stellen. Nader wordt ons gemeld, dat de brand 1 de fabriek van kerk-ornamenten der h'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2