Stntttitaitecty fqtchtw. Schiedam, 7 October 1886. Z. M. do Koning heeft aan den heer P. P. Jacobse, onder-bibliothecaris bij H. Ds. parti culiere bibliotheek, een gouden horloge met ketting geschonken. Ten behoeve van de Landbouwcommissie is, voor reiskosten enz., f10,000 op de Begroo ting gebracht. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, waren sommige leden in beginsel tegen de enquête omtrent den arbeid, door de hb. I Borgesius c. s. voorgesteld, omdat daardoor overdreven verwachtingen zonden worden op gewekt en een eerste stap zou worden gedaan naar staatszorg voor den» maatschappelijken arbeid. De meeste leden daarentegen ver wachtten, dat de enquête de ongegrondheid zou aantoonen van tal van voorstellingen, waardoor de arbeiders tot ontevredenheid en onredelijke eiBchen worden gebracht, terwijl zij tevens zou tooneu, dat men het licht der openbaarheid niet schroomt; eindelijk ook zouden, beslaan zij inderdaad, misbruiken daardoor kunnen verdwijnen. Een aantal leden voorzagen, dat het onder zoek een paar jaren zou eiscben, wegens den Grondwetsarbeid. Anderen meenen, dat het in een paar maanden kan afloopeD. De leden, die voor dit onderzoek mannen nit de praktijk noodig achten, die de Kamer niet in voldoenden getale bezit, en verhoor in loco onmisbaar beschouwden, gaven in over- weging, de Reg. uit te noodigen om het on derzoek op te dragen aan een staatscommis sie, die desnoods bij speciale wet zou kunnen worden gemachtigd, om ook de op te roepen getuigen tot het afleggen van verklaringen te knnnon verplichten. Anderen echter waren van oordeel, dat een kamer-commissie meer waar borgen voor onpartijdigheid zou opleveren. In één afdeeling werd gesproken voor de instelling van Kamers van Arbeid, door de arbeiders te verkiezen. Verscheidt a leden verzetten zich tegen het ijdel streven, gegevens te willen verzamelen omtrent een zg. normalen arbeidsdag. Velen wilden daarom het programma nader omschre ven zien, terwijl enkelen daarentegen dat pro gramma te beperkt noemden en het tot deu arbeid in 't algemeen wilden nitbreiden. Som migen, integendeel, vroegen de verklaring, dat de landbouw van de enquête zou worden uitgezonderd. Bij de elf onlangs ingekomen wetsontwer pen wordt voorgesteld aan de gemeenten Hel- levoetsluis, Middel barn's, Vlieland, Den Helder, TJrk, Terschelling, Veere, Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam te vergunnen, tot 31 December 1891 nog verbruiksbelastingen te big ven heffen. Helle voetslnis gaat meer en meer achteruit, naar gelang de toestand van den nienwen Rotterdamschen waterweg verbetert. Reeds meest de hoofdelijke omslag over 1886 met 1 1600 verhoogd worden voor de rente en aflossing van aangejanegeldleeningen. Meer dere verhooging, als aequivalent voor de be lasting op het gedistilleerd was niet mogelijk. Ook Middelbarnis blijft een noodlijdende gemeente en kan de heffing van een accijns op het gedistilleerd evenmin missen. Het lid van de Tweede Kamer voor Boks meer, de beer mr. J. M. L. H. Clercx, heelt ïijn ontslag gevraagd als notaris ter standplaats Blerik, gemeente Maasbree. Naar de N. Mefip. Ct. verneemt, zijn bij de bevoegde autoriteiten stappen gedaan ook voor Drenthe een afgevaardigde te verkrijgen in de Koninklijke Commissie voor Landbouw, onlangs benoemd, waarin het oude Landschap niet vertegenwoordigd is. De laatste Iadiseho mail brengt het bericht, dat uit Soerabaja aan den Koning, aan de Ministers en de Tweede Kamer telegrammen zijn gericht, waarin op onverwijlde tusschen- komst wordt aangedrongen tot redding der bedreigde suikercultuur. Tal van maatrege len worden daarbij verzocht, welke ten deele ook van andere zijde zijn gevraagd. Van den 26en September tot en met den 2en October zijn langs deu Nienwen Waterweg binnengekomen 62 stoom- en 16 zeilschepen, en vertrokken 69 stoom- en 17 zeilschepen. De directie van de Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij heeft weder eene beslissing ge nomen, die van veel belang is voor de ouders, wier kinderen de scholen van eene naburige stad bezoeken en per trein daarheen moeten vervoerd worden. Zij heeft nl. het tarief aan merkelijk verlaagd en wel op de volgende wijze Wanneer nit hetzelfde huisgezin meer dan ééu kind als geabonneerde van den trein ge bruik maakt, betaalt bet tweede kind 25 pet. minder dan bet eerste, en bet derde 50 pet. Zoo wordt het bezoeken van de scholen van eene naburige stad door de kinderen, woon achtig in de omliggende dorpen, zeer gemak kelijk gemaakt. De beer J. J. Viaene, inspecteur van politie te Vlaardiugen, stelt pogingen iu het werk tot oprichting van een »Nederlandscb politie- weeshuis" aldaar. De kosten van eene zoodanige inrichting worden door hem alleen wat het gebouw, behalve .den bouwgrond en het huisraad betreft geraamd op f 40,000. Ineene circulaire wordt de medewerking van alle p olitieautoriteiten ingeroepen. De directeur van bet postkantoor te Rotter dam vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Noord-Amerika, door middel van bet stoomschip Edamwaarvan de laat. ste bnslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 9 October a. s., des morgens 5.40 ure. Naar men verneemt, heeft mevrouw Bulkley, naar aanleiding van de geneeskundige rappor ten, kwijtschelding, verkregen van haren overigen straftijd, en is zij Dinsdag avond in vrijheid gesteld. Ernstig ziek is zij nit de cellulaire gevangenis te Rotterdam naar het Vutoria-hótel aldaar vervoerd. Men verneemt dat op den daarvoor door het comité gestelden termijn het bepaalde minimum van 300 aandeelen ad f 50 in het waarborgfonds voor de ontworpen nationale tentoonstelling van onde en nieuwe kunstnij verheid te 's-Gravenhage, ter herdenking aan het 100-jarig bestaan van het aldaar gevestigde departement der Ned. maatschappij tot bevordering van nijverheid, ruim voltee- kend is. De tentoonstelling zal dns in 1887 plaats hebben. Het programma kan weldra worden verwacht. Ruime inzending zal zeker niet ontbreken. In zake het Leiderdorpsche kerkconflict heeft Maandagavond het eerste bloed gevloeid. Twee buren, die het over de vrjjspraak van Ds. Vlug niet eens wareD, gingen tot hand tastelijkheden over. Een hunner werd aan neus en oog deerlijk gewond. RNl) De tentoonstelling van verwarmings- en verlichtingsartikelen in hvt Nederlandsch Han dels-Museum te Amsterdam wordt dagelijks door 50 a 80 personen bezocht. De verkoop gaat ook vrij naar wenscb. Tot heden zijn reeds verkocht 12 salonhaarden, 76 hniskamerkachels, 7 fornuizen, 6 saloalatn- pen, 26 stellen kool-en turfbakken, 15 knobel- platen, 3 haardstellen, 1 petroleumtoestel, 1 brandkast, 1 vuurscherm en 6 kamerschutten. Eenige bedienden van het Hotel du Passage op de Prins Hendrikkade te Amsterdam heb ben in den nacht van den 27steu Sept. 11. mis handelingen te verdnren gehad van een vier tal mannen, die zich in beschonken toestand in den .Passage bevondeD. Een van de be dienden, de portier van het hotel, is den af- geloopeu nacht overleden, naar men zegt aan de gevolgen der mishandeling. Het lijk is door de politie verzegeld. De daders zijn bij de politie bekend. Herhaalde malen vertoonde zich in den laatsten tijd te Maiden een man, telkens met eene kar, welke hij voor een spotprijs verkocht. Dit wekte de achterdocht der politie, en het gelukte baar, Zaterdag-middag hem in han den te krijgen. De man heeft terstond alles bekend. Er bestond een komplot van vier personen, die 's nachts de karren te Amster dam stalen, om die in de naburige gemeen ten te vorkoopen. De drie anderen wachtten hem in een door hem aangewezen huis af. Het was reeds de twaalfde kar, welke zij op deze wijze aan den man gebracht hadden. Toen de arbeider K. v. U. te Wezep bezig was mot het graven van schuurzand in een gat, dat ongeveer twintig voet diep was, stortte de grond boven zijn hoofd, vermoede lijk door het dreunen van den spoortrein, ineen en raakte hij onder het zand bedolven. Gelukkig, dat hij een van zijn jongens bij zich had en dat deze slechts zoo diep onder het zand raakte, dat zijne handen vrij bleven en hij gelegenheid had om, hoezeer met de grootste inspanning, een gat in bet zand te krabben en het hoofd van zijn vader vrij te krijgen. Verder kon bij het niet brengen en zichzelf los maken kon bij ook niet. Er schoot niet anders over dan uit alle macht om hnlp te roepen. De toegeschoten buren slaagden er gelukkig in, beiden nit hun lastige poritie te verlossen. De man was vrij hevig ontsteld, maar kwam spoedig weer bij. Een heer, die dezer dagen van Helder naar Haarlem spoorde, liet bij het overstappen te Uit geest zijn portefeuille, f 5000 aan bankpapier inhoudende, in den treiu achter. Gelukkig kwam de portefeuille met den inhoud tue- schen Uitgeest en Zaandam in handen van den hoofdconductenr, die haar aan den eigenaar ter hand stelde en een belooning vau f 10 ontving. Het landgoed »Oostereng," gelegen onder Wageuingen en Bennekom, zijnde heerenhuis en gebouwen, diverse woningen en ruim 200 hectaren boomgaarden, weide bouwland, bo9- schen en heide, kon gisteren bij finale veilio? te Wageningennog geen f 40.000 oporengen, alzoo met de gebouwen nog geen f200 per hectaren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2