9e Jaarg, Zondag 10 en Maandag 11 October 1886. No. 2601. Bij iii Homer Mort een Bpetsel. VBRSOHIJ N T DAGE L IJ K S. (Bwpcht. 'Jtnitenlandachö erichtm. Bureau: Markt, E, 357. DE ARBEIDERS-KWESTIE. Prijs van dit Blad: .M ^oor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prys dor Advertentiön i Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden, billijke overeenkomsten aangegaan. Bet Luiksche coD^res behoort weder tot de Resebiedenis. Het fe t, dat het eerst door de Katholieke Kerk eene ernstige poeing is ge daan tot oplossing der groote kwestie, die *oor onze huiiige maatschappij eerie levens drang ig geworden, zal voorzeker met onuit wisbare letteren in het groote boek der his torie worden opgeteekend. De verschillende redenaars, die te Lnik de scciale-kwestie be staken, hebben als 't ware den vinger op de Wond gelegd, traar zij hebbea ook tegelijker Bjd met treffende nauwkeurigheid de midde len aangeduid, die tot genezing der kranke tta-tschappij moeten worden aangewend. De Courner de Bruvelies kamt na eene beschouwing van den arbeid van bet congres te Lnik tot de volgende besluiten »Wanneer men de verschillende redevoerin gen, op het congres te Lnik gehouden, be schouwt met betrekking tot hnnne letterkun dige waarde, mag men ze zonder overdriving aIb even zoovele schitterende bladzijden in het gnlden boek der Christelijke welsprekendheid aaumerken. Maar het congres der maatschap pelijke werken is veel meer geweest dan een dier wetenschappelijke feesten, waar men heen gaat om de vorsten van het woord te hooren. Het was voor alles een vergadering van bannen van de daad, van katholieken, die onder de leiding der kerk ijverig wilde me dewerken, zoo niet dadelijk tot oplossing der Arbeiders-kwestie dan toch tot opbeuring der kranke maatschappij. De ware verdiensten der gehcuden redevoeringen ligt dan ook daarin, Qat zij allen naar dit verheven doel hebben gestreefd het zijn als zoovele mijlpalen, die ons den weg tot herstel aanwijzen. De besluiten, die na rijp beraad in de af- deelingen zijn genomen, verhoogen nog het bjj uitstek praktisch karakter van het Luikscbe congres. Wij hopen er binnenkort onze lezers een dnideljjk overzicht van te geven, opdat zij toet een oogopslag het uitgebreide veld, waarop de zending onder de arbeiders zioh gaat be wegen knonen overzien. In afwachting zal bet niet ondienstig zijn de voornaamste ponten van het program, dat uit de vruchtbare discussie is voortgekomen, Aan te duiden. Wij zullen ze in vier hooid- punten resumeeren, te weten I. Den werkman worde het Evangelie verkon digd door het apostolaat van het woord en de toewijding, maar vooral door het voorbeeld. Hervorming van de zeden der hoogere standen, Verbond tegen de weelde en het misbruik der Wereldsche vermaken. (Eerste Artikel, aangeduid door mgr. den bisschop van Luik, ondersteund en ontwikkeld door mgr. Mermillod.) H. Vereeniging van patroons om den werkman eene christelijke omgeving zoowel in de werk plaats als te huis te bezorgen. Heiliging van den Zondag, Christelijke Scholen. (HDH. de bisschoppen van Luik en van Doornik en de heer Hamel.) III. Wettige beechermin j van den werkman, zijne vrouw eu kinderen tegen bet misbruiken voor den modernen arbeid. (Door de Duirsche redenaars voorgesteld eu na langdurig debat in beginsel aan genomen.) IV. Hervorming van den arbeid tot een door den staat erkend lichaam, omvattende de pa troons en werklieden en wederzijdsche ver plichting tot deelneming iu ondersteunings kassen, door de corporatie beheerd. Pensi oenkassen voor de grijsaards. (Voorgesteld door mgr. Kornm, bisschop van Trier en door graaf de Mnn als een praktisch gevolg der christelijke res tauratie erkend en ondersteund.) Wij vermelden hier nog riet vele onderge schikte punten van bet program, die echter in hoofdzaak in de vier aangeduide artikelen zijn vervat. Wanneer wij bet volledig over- zicat der aangenomen besluiten, zullen ge publiceerd hebben, zal men verwonderd staan over de menigte der praktische werken en middelen, die op deze groote vergadering zijn besproken. BULGARIJE. Morgen zullen in geheel Bulgarije de ver kiezingen plaats hebben voor de groote So- branja, die den nieuwen vorst verkiezen zal. Alle pogingen, door Rusland aangewend, heb ben de Bulgaarsche regeering niet kunnen bewegen, den eenmaal vastgestelden datum Ie veranderen. Men is zeer benieuwd, boe de dag van morgen zal afloopen, wijl men vreest dat de handelingen van generaal Kaul- bars tot verschillende demonstraties vóór en tegen Rusland zullen aanleiding geven. Berichten uit de provinciën melden, dat Kaulbars bijna overal een zeer koel onthaal vindt. Hij bezocht achtereenvolgens Plevna en Sistova, doch in de laatste plaats weiger den zelfs de officieren met hem in aanraking te komen. Intusschen worden door de Rus sische agenten de meest onrustbarende berich ten omtrent pronunciamentos en opstanden verspreid en Kaulbars helpt, daaraan trouw mede. Tot het hoofd van een klein dorp op den weg naar Pievna zeide de generaal, dat het garnizoen van Schumla tegen de regeering was opgestaan en oprukte naar Tirnova. In een ander plaatsje zeide bij dat Bulgarije dadelijk een russiscbe bezetting kon krijgen, zoo het die verlangde. De Bulgaren be danken echter voor die goedgunstigheid en verkiezen liever, hun zaken zelf te blijven regelen. ENGELAND. De Engelscbe regeering blijft voortdurend hare aandacht aan de Bulgaarsche kwestie wijden. De minister van buitenlandsche zaken lord Iddlesleigh zond tien dagen geleden een nota aan de mogendheden, waarin bet ver langen werd uitgedrukt, dat zij aan Bulgarije ze ielijken steun mochten geven, ten einde ern stige verwikkelingen te voorkomen. Te Berlijn wacht men nog te vergeefs op de aankomst van lord Churchill. Reeds twee dagen lang is het station aldaar door eene nieuwsgierige menigte bezet, zonder dat de engelscbe minister zich vertoont. Men meent intusschen, dat bij reeds lang in cognito is aangekomen en 1e Varzin met Bismarck confereert, zoo hij niet reeds weder van daar vertrokken is. OOSTENRIJK. Men verzekert, dat de Oostenrijksche Minis ter Kalnocky aan den Oostenrijksch-Hongaar- scben ambassadeur te St.-Petersburg een nota beeft toegezonden ter overhandiging aan den heer Von Giers, over de houding van gene raal Kaulbars. Die nota is in zeer gematigde bewoordingen vervatmaar er worden som mige handelingen van den generaal m gecri- tiseerd, als in strijd met het tractaat van Berlijn. ROME. De H. Vader zal een akte van protest stellen tegenover de buitensporigheden en anti-clericale demonstratiëndie de Italiaansche regeering, door de geheime genootschappen aaDgezet, in verschillende steden van Italië laat begaan. Z. H. de Paus zal vooral wijzen op de moeielijkbeden, die hem worden in den weg gelegd bij de uitoefening van zijn geeste lijk herderschap, waarvan de handelingen meestal tot voorwendsel van dergelijke bewe gingen dienen, Dit protest zou in den vorm van een brief aan den Staatssecretaris, kar dinaal Jacobini verschijnen. SPANJE. De Koningin-regentes van Spanje bevindt zich ten gevolge der door haar betoonde edelmoedigheid in moeielijke omstandigheden. Het geheele ministerie heeft ontslag gevraagd. De Begentes, die het aanvankelijk weigerde aan te nemen, beeft ten slotte voor het herhaald verzoek moeten zwichten. Zij beeft den heer Sagasta met de vorming van een nieuw kabi net belast, men meent echter dat deze kabi netsformatie met vele moeielijkbeden zal gepaard gaan. Onder de leden der linkerzijde zijn er velen, die zich te zeer tegenover de monarchie ge compromitteerd hebben, om in den raad der Koningin plaats te nemen en van de rechter zijde zullen er weinig genegen zijn deel uit te maken van een ministerie van den revolu tionairen Sagasta. Dat de conservatieven in de tegenwoordige omstandigheden de regeering zouden willen overnemen, is ook niet aan te nenien. De Koningin zal dus met Sagasta moeten blijven regeeren, het is een offer aan de hydra der revolutie gebracht. Of de partij der omwenteling op den duur met deze compensatie zal tevreden zijn, ook al voert Sagasta het liberaal program tot het laatste punt uit, is zeer te betwijfelen. De Alphonsistische dynastie is te zeer door vijan den omringd om op duurzaamheid te mogen rekenen. Schiedam, 9 October 1886. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een rozen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1