vertegenwoordiging niet zal schromen, de zwakken te beschermen. Zoo zal das een onpartijdig onderzoek het besef verlevendigen, dat ook in den bestaanden maatschappelijken toestand ernstig wordt gestreefd naar het be trachten van recht en billijkheid. Dat het onderzoek waarschijnlijk de ongegrondheid van tal van voorstellingen van ontevredenen met onbetwistbare feiten zal aantoonen, is mede een aanbeveling van het voorstel. De voor stellers zijn mede van oordeel, dat alleen bij gebleken noodzakelijkheid, de staatszorg voor den arbeid mag worden uitgebreid; ook daarom dus onderzoek, ten einde na te gaan of die noodzakelijkheid bestaat en tot hoe ver. De aandrang om diep ingrijpende wettelijke maatregelen in deze wordt met den dag groo- ter. Wordt geen onderzoek ingesteld, dan zullen waarschijnlijk ten slotte toch sociale wetten tot stand komen, maar die dan niet voldoende rekening houden met de werkelijk heid. Uitstel achten zij ongeoorloofd, maar ook onnoodig de enquête kan in enkele maanden afloopeu. Onder de redenen, die voor een parlemen tair onderzoek in den Haag pleiten, is de voornaamste, dat vooral de werklieden daar vollediger, beter, vrij van alle invloe den, zullen antwoorden. Het onderzoek zal moeten worden uitge strekt tot overmatigen arbeid ook van hen, die geen kinderen meer zijnen onder welzjjn is ook het zedelijk welzijn begrepen. Wat den landbouw betreft, beoogt men zich te be palen tot den kinderarbeid en c. q. de werk plaatsen en fabrieken. De redactie der vragen is eenigszins ge wijzigd. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen zijn a. een coupon groot f 1.851/a, onder postmerk 's-Hertogen- bosch 2 dezer, b. een bedrag van f 0,40 in postzegels,onder postmerk Amsterdam 7 dezer, beiden door onbekenden ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. I)eresidentie-briefschrijver van het Zteuwsch Dagblad schrijft, dat hem dezer dagen werd medegedeeld, dat onder een fractie der liberalen zeer ernstig gedacht wordt aan het treden in overleg met de rechterzijde over een nieuw art. 194. »De minister Heems kerk heeft, na de ervaring, den vorigen keer door hem opgedaan, het initiatief in deze overgelaten aan de Kamer. De bewuste liberalen beseffen zeer goed, dat er niets van de Grondwetsherziening komt, als zij niet toegeven in de enderwijs-kwestie. En nu zullen zij trachten zich met de rechterzijde te ver staan. Aan den rechterkant bestaan vele strocmingen in dat opzicht. Een er van wil alles of niets, terwijl de ander, vreezend anders niets te zullen krijgen, met niet alles tevreden zal wezen. Naar ik vernam, zou er grocte kans bestaan, dat de verzoeningsge zinde fractie in 'teind triomfeerde. De grcndwttsveiandering zou langs dien weg verzekerd wezen. De kiesrechtformule van mr. Heemskerk zal, zegt men, er op wor gden ingericht, om de gematigden uit de bei den zijden der Kamer te voldoen. Ik hoop hartelijk, dat nar. Heemskerk in dien toeleg slage." De Staats-Courant bevat de volgende be sluiten vau 24 Sept.: tot wijziging van het tarief van kanaalgeld voor het Groot Noord- Hollardscb Kanaal eu van havengeld voor de marinehaven het Nituweciep; tot idem vau kanaal-, haven- en steigergelden opketNco-id- zeekanaal en zijkanalen; tot idem van kanaal- en havengeld voor het kanaal van Voorne tot wijziging van het voorloopig plaatselijk regle ment voor de marinehaven te Hellevoetsluis tot wijziging van het tarief van haven- en schotgeld op het kanaal van Walcheren, en tot wijziging van het tarief der voor zeesche pen op het Kanaal van Terueuzen verschul digde haven-, schut- en bruggelden. Volgens bericht uit Iudië heeft de heer jhr W. E. De Siurler het beheer vau het laudgoed Tjiomas neergelegd. Naar men verneemt is de heer F. de la Fontaine Verweij benoemd tot Consul der Nederlanden in den Congo-Stiat. Een zeldzaam jubilé zal den 27en Octo ber a. s. bij de registratie gevierd worden. Van de omstreeks 230 ambtenaren, waaruit het personeel van dezen tak van dienst be staat, vieren dien dag niet minder dan drie en wel de oudste ambtenaren, hun gouden dienstjnbilé, nl. deheeren mr. A. De Wit, J. P. De Vassy en jhr. J.'Stern, allen hypotheek bewaarders, re3p. te 's-Hage, Amsterdam en Arnhem. Naar aanleiding van de onlangs medege deelde veronderstelling, als zon de schaarste aan gouden tientjes veroorzaakt zijn door speculatie, wordt medegedeeld, dat in de maand S:ptember ten kantore van den ont vanger der registratie en domeinen te Does burg is betaald voor drie duizend vijfhon derd gulden successierecht louter met gouden tientjes. Het blijkt dus hieruit, dat geen speculatie geest, maar een te groote liefde, om da ont vangen gouden tientje3 te honden en niet wader nit te geven, oorzaak is, dat ze zoo wei nig circuleeren. Dezer dagen deel len wij mede dat Oostenrijk een nieuwe soort van briefkaart bad ingevoerd, welker inhoud, door een zeer eenvoudige slui ting, aan het oog van onbevoegden onttrok ken wordt. Zon het veel bezwaren na zich sleepen om ook bier te lande dergelijke brief kaarten in te voeren? Niet zelden toch ge beurt bet, dat korte mededeelingen en hier voor zijn ze immers bestemd hoewel niet het minste geheim bevattende, door oninge- wijden verkeerd worden uitgelegd en aanlei ding geven tot pt aatjes, waarvan men tevergeefs de bron zoekt. Ook worden deze kaarten maar al te vaak misbruikt tot het schrijven van hatelijkheden, in de hoop dat deze tehaïve door den g eadresseerde, ook door zijn omge ving worden gelezen. Het aanbrengen nu van een sluiting zou al deze bezwaren opheffen eu aan de correspondentie per gewone brief wel geen afbreuk doen, omdat de rnimte te beperkt is. ArnhCl.) waarvan de laatste buslicbting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 14 Oct. a. s., des avonds te 11.30 ure. Da Arnh. Ct. brengt in herinnering dat bij koninklijk besluit van 19 Dec. 1847 aan de Hol!. IJz Spoorweg Maatschappij werd toege staan, een door haar van Amsterdam naar Haar lem en Rotterdam aangelegde telegraaflijn de eerste ia ons Land voor algemeen gebruik te bestemmen. Karakteristiek is daar bij de volgende bepaling, die 0. m. aan dit besluit was gevoegd >Mooht zij de opbrengst der posterijen gevoelig b saade'elen, dan kan haar geldelijke schadeloosstelling worden op gelegd." Sedert zijn thans 39 jaren verloopen, en beide takken vau dienst, pesterijsn en tele- graphie, hebbea zich ia dien tijd met re azen- kracht ontwikkeld, met dit verschil evenwel» dat de eerste jaarlijks groote winsten af* werpt, terwijl da laatste nog het vorige jaar een te kort opleverde van 6 tonnen gouds. De gewaardeerde gesohiedsohrijvei eu aard rijkskundige P. H. Witkamp viert 39 deze5" zijn zeventigsten verjaardag. Er heeft zich een comité gevormd, met prof. Mathijs De Vries tot eere-voorzitter, om hem bij die ge legenheid een blijk van hulde aan te bieden» 0. a. bestaande in een vriendenrol. Opdat geea handteekening, door onwillekeurig verzuim» daarin ontbreke, worden belangstellenden, die nog geen mededeeling ontvingen, nitgenoodigd» zich schriftelijk te wenden tot een der leden van de commissie van uitvoering, de heeren A. C. Wertheim, C. Dyserinck en Martin Kal ff. ?|§De heer mr. J.'W. Spin, de antirevolution aire sociaal-democraat, die als verkiezings- redenaar in het distriot Sneek is opgetreden, heeft in de laatste vergadering, welke hij met de anti-revolntionnairen in dit district hield» dezen heeren aangekondigd, dat hij deze gele" genheid aangreep, om plechtig afscheid te nemen van de anti-revolutionnaire zaak. Van de elf te Assen aangeboden merriepaar- den voor de keuring voor opneming in bet paardenstamboek zijn drie goedgekeurd e» opgenomen, nl. twee nit Smilde van de landbouwers E. J. Tonkens en J. Drent ef een uit Anloo van den landbouwer Otte Mulder. De meeste der afgekeurde hadde" de vereischte grootte, 1.52 M. niet. Zondag ochtend vond men te Deventer eeneO werkman bewusteloos en bebloed op den gron1, bij een in aanbouw zijnd woonhuis, in be* nieuwe gedeelte van de stad, liggen. Hetble^ dat hij Zaterdagavond van een steiger gevallen en, daar het ongeluk doer mental was opgemerkt, was blijven liggen. Zijntos' stand is zorgwekkend. De Nederlandsche bederaait naar Rome is Zondag jl. uit Maastricht vertrokken. De audiëntie bij Z. 11. den Paus is vastgesteld op 17 October a. a. De vischlogger Jacobdoor een Engelschen visscher van zijne halve vleet beroofd, be hoort niet te Scbeveningen thuis, maar te Maassluis. De directeur van het postkantoor te Rot terdam vestigt de aandacht der belanghebben den cp de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Bergen (Noorwegen), door middel van bet stoomschip Olaf Kyrre, het R. K. par. kerkbestuur te Zntfeni3 wijlen den heer J. H. Weevers een le' Aan door gaat besproken, bestaande in een huis, schat cp f 3800 waarde, benevens een leg"'1'" groot f 1000. el<B Iu eenige bladen werd dat nit de gevangenis te Arnhem een outvlucht was. Later rectificeerden zij bericht, door te melden, dat bet bij een U ging tot ontvluchting gebleven was. Dat dief zijn deel niet bereikte, is te danken de flinkheid der vrouw van den coucm:8 De dief, die door cverklimmicg reeds iu onlangs verfflel c ie» worung van den directeur gekomen wc.e, d- c 0 tul*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2