9e Jaarg, Zondag 17 en Maandag 18 October 1886. No, 2607, jij til Homer Moort een Bjjwepl. V E R S O H IJ NT DAGE L IJ K 8. limmilandsschq lachten. ^Ijgpceit <§ü*pcht. Bureau: Markt, E, 357. E COURA Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland H 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advsrteutiea Van 16 regels/Ü.tJO Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Be toestand in Bulgarije blijft in de Matste dagen onveranderd. Men vraagt zich aB wat Rusland thans zal doen. Door den blgenaardigen regeeringsvorm van Rusland, %t de beslissing in deze geheel aan den Czaar. Zooals gisteren op officieuse wijze werd Verzekerd, is de Russische alleenheerseher reeds Jaren lang door zijne agenten in Bulgarije °®trentden toestand aldaar bedrogen. Den keizer zouden echter nu door de mislukte Onding van generaal Kaulbars en de demon straties van het Bulgaarsche volk de oogen zijn °pen gegaan. Met groote spanning wordt dus, Bet door den Czaar te nemen besluit tegemoet gezien, dat wellicht de vrijheid of de slavernij ^oor Bulgarije zal zijn. Welke ook de beslissing van den Keizer ^oge zijn, zeker is het, dat hij nooit den Wugkeer van prins Alexander, dien hij om Persoonlijke reden slecht gezind is, zal toe pten. Be Panslavistische bladen in Rusland, het 2Wak van den Czaar kennende, houden dan °°k niet op, dien terugkeer als een bijna zeker feit voor te stellen. Zij verzekeren, dat de lieuw gekozen Sobranja zelfs de moeite, den v°rst te herkiezen, sparen zalmaar eenvou dig zal verklaren, dat zijn troonsafstand od- ^ettig was en Alexander dus nog de vorst Van Bulgarije is, weshalve zij den vorst uit nodigt, naar Bulgarije terug te keeren. Be Russische pers noemt dien terugkeer 6en manoeuvre van Engeland en Oostenrijk brengt haar in verband met de geheim zinnige reis van lord Churchill. De bladen Verklaren eenstemmig, dat dit feit het geduld van Rusland zou uitputten. Zelfs gaat de Moskou» courant nog verder, 2i] zegt dat de Bulgaarsche regeering niet a'leen den draak heeft gestoken met den Rus- aischen vertegenwoordiger, maar zelfs de be volking tegen het Russische consulaat heeft °Pgezet. Te Yarna is Kaulbars met vijandige reeten begroet. Nooit is Rusland op grover 'Vijze beleedigd. Alleen door een beslissend Vfoord van den Czaar kan de eer van Rusland borden gewroken. Be Panslavisten leggen het er aldus op dat Rusland met geweld in Bulgarije optreden. Wat zal de Czaar doen ENGELANB. Bord Churchill's gezondheidsreisje blijft nog B^eds in hooge mate de aandacht der Euro- peesche pers trekken. De bewering, dat hij enkel voor zijn gezondheid op reis is, vindt bij niemand ingang om de eenvoudige reden, dat het dan zeer toevallig is, hij juist die plaatsan bezoekt, waar de Europeesche politici ver toeven. Te Dresden zou hij zelfs een bijeenkomst met den afgetreden Bulgaarschen vorst gehad hebbenen thans meldt men, dat hij van Weenen naar Hongarije vertrekt, dus waar schijnlijk, om te Buda-Pest den minister-pre sident Tisza bij toeval te ontmoeten. Ook bericht men als wel mogelijk, dat Churchill nog een weinig zuidelijker zal gaan, en dan hoogst waarschijnlijk te Sofia generaal Kaul bars en de Bulgaarsche regenten zal aantreffen, om ten slotte bij de Verheven Porte aan den Gouden Hoorn te belanden, al te maal voor zijn gezondheid. De terugreis zou dan weder over Berlijn genomen worden en eene samen komst met prins Bismarck dus nog mogelijk zijn. Aldus*zou de Engelsche sebatkistkanselier de voornaamste staatslieden van Europa ge- intervieuwd en voor zijne gezondheid zorg gedragen hebben. Welk nieuws zal hij dan in Engeland medebrengen FRANKRIJK. De minister Goblet verzocht in de zitting der Kamer op eergisteren, de wet op het lager onderwijs tegen a. s. Dinsdag aan de orde te stellen. Mgr. Freppel wenschte de behandeling van het budget te doen voor gaan, opdat man daarbij rekening kunne houden met de financieele gevolgen der onder wijswet, die het land 15 of 20 millioen meer zal kosten. Bovendien is da zaak van te groot gewicht, om haar zoo onverwijld af te doen als noodwendig het geval zal wezen, wan neer men haar nu aan de orde stelt. De heer Legrand de Lescelles vroeg zijner zijds dien voorrang voor de wet op de graan rechten, naar welke de landbouw reikhalzend uitziet. De invoer van buitenlandsch graan bedroeg in Augustus jl. het dubbele van die maand in 1885. De heer Deberly herinnerde daarbij den minister van landbouw, dat hij zich te Amiens protectionist had verklaard, en den landbou wers had gevleid met verwachtingen, die hij nu in staat was te verwezenlijken. Van Regeeringswege werd op deze aardige herinnering niets geantwoord en met 317 tegen 224 stemmen werd de onderwijswet tegen Dinsdag aan de orde gesteld, waarna met 259 tegen 231 stemmen verworpen werd een voorstel van den heer Legrand de Les celles, om de wet op de graanrechten Maan dag te behandelen. De Begrootingscommissie heeft gehandhaafd haar besluit betrekkelijk de herziening van de wetgeving op de geestrijke dranken, met afschaffing van het stelsel van exercice en het van den kleinhandel geheven recht en met verhooging van het vergunningsrecht. Voorts heeft zij gehandhaafd de afschaffing van het privilege der branders, waardoor een hoogere inkomst van 40 millioen zal worden verkregen, SPANJE. Volgens de letnps, zou de heer Groizard, spaansch gezant bij hst Vaticaan, Woensdag te Madrid zijn teruggekeerd, Z. H. de Paus, die met de beste inzichten ten opzichte der regentes en het gouvernement bezield is, zou beloofd hebben, al zijnen invloed in het werk te stellen, om don Carlos en zijne partijgenooten aan te manen, de rust in Spanje niet te stoo- ren. Z. H. de Paus zou hopen, dat het gou vernement van zijnen kant, het vraagstuk aangaande het burgerlijk huwelijk en het openbaar onderwijs, in overeenstemming met de wenschen der Kerk zal oplossen. Schiedam, 16 October 1886. Bij Burgemeester en Wethouders is ingeko men een verzoek van L. Snttorp Pz. tot oprich ting eener varkensslachterij in het pand aan den Singel, kadaster sectie G. No. 1980 en 1981. Gelegenheid tot het iubrengeu van bezwa ren tegen het toestaan van het verzoek, dat met de bijlagen op de secretarie is ter visie gelegd, zal bestaan op L onderdag 28 October 's middags ten 12 ure teD raadlmize, terwijl drie dagen voor dit tijdstip op de secretarie van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Wij ontvingen weder een schrijven van den zeereerw. heer W. van Asveld, Pastoor te Franeker, waarin hij ons zijn innigen dank betuigt voor do aanhoudende pogingen, door ons aangewend, tot bevordering zijner grootsche taak, het stichten van eene Katholieke school te Franeker. Hoezeer de dringende noodzakelijkheid dezer stichting voor het behoud van het levendig geloof onder Franeker's jeugdige Katholieken, dat thans met vele gevaren wordt bedreigd, algemeen wordt erkend, bewijzen de giften, die van verschillende zijden voor dit verheven doel toevloeien. Maar het stichten en inrich ten eener Katholieke school eischen groote kosten, die door Franeker's minvermogende katholieken niet alleen kunnen gedragen wor den. Vele en groote bijdragen, vooral van corporation zijn beslist noodig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1