(ie. jv.) dood vonden, werd gisteren nit het Gasthuis aldaar per schuit naar hier vervoerd, om in deze gemeente ter aarde te worden besteld. Wij ontvingen weder een schrijven van het Nederlandsch Hoofdeomité ter viering van het Gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII. Onze plaatsruimte laat niet toe dit stuk heden op te nemen. In een volgend nummer willen wij den inhoud daarvan mede- deelen. Bij kon. besluit is benoemd tot kantonrech ter te Heerlen jhr. mr. L. H. L. J. Van der Maesen de Sombreff, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het airond. 's-Hertogenbosch, voor de kantons 's-Hertogen boscb, Os, Heusdea en Waalwijk ter standplaats 's-Hertogenbosch. De staatscommissie voor den landbouw beeft besloten hare zittingen niet in het open baar te houden. Door den Commissaris des Konings in de provincie Gelderland is aan den expediteur D. G. van Huls te Lobit vergunning verleend, tusschen den 21sten tot den 25sten October 1886 met den schipper Sanders, in diens overdekt zeilschip, genaamd Theodoravan Herwen en Aerdt naar Delft te vervoeren eene partij van bruto 2965 kg. buskruit, en met den schipper Van der Heulen, in diens overdekt zei'schip, genaamd Sophia, van Her wen en Aerdt naar Maassluis te vervoeren eene partij van bruto 40,000 kg. dynamiet. De gewone audiëntie van don minister van koloniën zal op Vrijdag 22 Oct. niet plaats hebben. Men schrijft ons uit Limburg Ziehier een gevolg van ons viijhandelsstelsel enover de hooge inkomende rechten in nisen. In vroegere jaren was het wishout >or veel grondeigenaars ea landbouwers langs de Maas een rijke bron van iukomsteu en bezorgde tevens aan duizenden handenarbeid waaraan zeer hooge dagloonen verbonden waren. Het product, waarlijk een niet ge ringe geldader voor genoemde streek, ging vooral naar Daitschland. Sedert Pruisen echter zeer hojge iukemeado rechten van het wishout vordert, heeft men aldaar langs de Roer,den Rijn en langs andere rivieren, de cultuur van genoemd gewas zoodanig uitgebreid, dat in Duitschland thans moer teenen worden ge trokken dan men noodig heeft. Pruisen komt aldus het wishout niet meer in Nederland kcopen, maar levert het zeifin ons Vaderland. Hadden we nu hier, gelijk in Duitschland, hooge inkomende rechten, dau zou zoo iets niet mogelijk zjjn. Het gevolg van dit alles, is, dat een groot gedeelte teenland langs de Maa?, in plaats van ruime opbrengsten te bezorgen, thans bijna renteloos ligt en dat duizenden arbeiders, welke voor eenige jaren in de cultuur en het bewerken van het wis hout eene scboone som gelds verdiendeu, thans bijna geen werk meer vinden en bjjgevolg ook hnn brood niet meer, of tenminste zeer moeilijk, kunnen winnen. (Msb.) Aan de Kreuzzeitung wordt door haren Romeinschen correspondent geseind, dat de H. Vader op denzelfden voormiddag, waarop de Nederl mdscbe pelgrims onder aanvoering van mgr Rijckers, Pastoor-Deken te Wijk- Maastricht, hnn audiëntie bij Z. H. hadden, Kardinaal Jacobiri ontving, dia eerst eenige uren te voren vau zijn landgoad te Geuzano in bet Vatieaan was teruggekeerd. Z. H. de Paus besprak met den Staatssecretaris de voorstellen, die ten aanzien van het herstel der Nederlandsebe legatie bij den H. Stoel aan de regeering te 's Gravenhage zullen ge daan worden. Domela Nienwenhuijs is niet om aan de gevolgen van zijne eventueele veroordeeling te ontkomen, naar Bazel uitgeweken, maar heeft zijn zoon, die te Lausanne zijne studiën zal voltooien, daarheen gebracht. Dezer dagen is door tnssehenkomst van een antiquaar een gobelin-behang nit een heerenhuis aan de Wolwevershaven te Dordreoht verkocht voor eene som van f3500. In een ingezonden stuk in de N. Rott. Ct vestigt de heer Eduard Polano de aandacht op do wenschelijkheid om, zoo mogelijk, nu nog het standbeeld van Hugo De Groot te versieren met een paar basreliëfs op 't voet stuk bij beveelt daartoe bijv. aan het taf- reel, waar De Groot weggedragen wordt in de boekenkistde namen van zijn waardige gade Maria Van Reigersbergen en van de ge trouwe dienstmaagd Elsje Van Houweningen zouden dan tegelijkertijd vereeuwigd worden. In een andere zijde van het voetstuk zou men een afbeelding vau hef slot Loevesteiu kun nen plaatsen. Uit 's-Gravenhage meldt men aan de Arnh. Ct., dat op het verzoek om gratie, door Klop pers, de medehelper van mevrouw Bulkley, ingediend, afwijzend is beschikt. Bestuurderen van de Prins Hendrikstichtiog Egmond aan Zee, het bekende toevluchtsoord der oude, behoeftige zeelieden, hebben een circulaire rondgezonden, waaiin zij dringend om gaven en medewerking verzoeken ter in standhouding dezer zoo nuttige inrichting. De jongste uitbreiding, de daardoor ontstane tekorten en de minderende inkomsten wettigen het beroep op den milden zin aller landgenooten, wier hart ook voor den zeemau warm klopt. Zoo de liefdadigheid toch haar helpende hand niet uitstrekt, zullen zij, die thans voor gebrek zjjn beveiligd, genoodzaakt z'jn do geliefde stichting te verlaten. Zij het beroep van beBtuurderen daarom niet te vergeefsch. Voorzitter is de heer A. O. Wertheim, Hee rengracht, 615, en secretaris de heer G. W. A. van Laer, Dapperstraat 53, beiden te Amsterdam. Nu de visscherij op de „Lutine", wegens het gure jaargetijde, tot het voorjaar is uit gesteld, is besloten een tentoonstelling te houden van de goederen uit dat gondsohip opgevischtvau elke soort der gevonden munten zal minstens één exemplaar aanwtzig ziju. De groene zaal in het Tolhuis, aan den overkant van het IJ te Amsterdam, is door den eigenaar daartoe wel will ;nd ter beschik king gesteld. De opbrengst komt ten bate van bet aldaar gevestigde Willem Barmds- fonds," opgericht ten behoeve van onde of nagelaten betrekkingen van voiongeluirte zee lieden. In aanbouw zi,n thans de d.finitieve ge bouwen ea inrichtingen van het Btation Enk huizen, met welker voltooiing, de werken voor ds lijn ZaanstreekEnkhuizen gereed zijn. De spoorhaven aldaar is voor deu stooiiibootveerdienst op Stavoren in gebruik gesteld. Te Utrecht zal eerlang een nit uw dag blad De Jborgen-Post, versobijneD, onder re dactie vaa den heer mr. P. Brooshooft. De firma Van Druten te Utrecht zal zich met de uitgave belasten. Dat 't er met den landbouw in ons land niet gunstig uitziet, kan blijken uit het feit dat bij de jongste verhuring van drie boerep- plaatsen, toebehoorende aan de contributie Zeedijken, in Friesland, werd geboden f 3000, f2800 en f1700. Voor 6 jaar werden ze verhuurd respectievelijk voor f5100, f5000 en f3400. Te Assen is thans ook gevankelijk binnen gebracht de moeder van de jonge vrouw nit Annen, die van kindermoord verdacht,in hech tenis genomen is. De moeder heeft bekend, het kind, waarvan haar dochter is bevallen, levend begraven te hebben. (Dagbl.) Uit Heerenveen wordt, gemeld, dat zekere W. D. van Terwispel met zijn paard overre den is door de tram van Drachten op Gor- redijk, tengevolge vau mist en duisternis. Man en paard bleven op de plaats dood. Eerstdaags zal er weder een werk verschij nen van Jan Holland. Het zal tot titel dra gen „Oude Ideeën in een nieuwe kleedij" en uit twee dealen bestaan. lu het eerste richt de schrijver zich tot de aanhangers van het materialisme; in het tweede zal hij spreken over de beginselen der Christelijke openbaring. Vooral met het oog op Jan Holland's veelbesproken en weer be sproken bekeering, zal dit tweede deel wel in hooge mate de aandacht trekken. Jan Holland heeft ditmaal als vorm zijner Ideeën de „populaire causerie" gekozen. Het Koninklijk lustoord Oranje Nassau's- Oord, te Renkum, zal belangrijk worden ver fraaid. Op een der lanen, loopende langs de grachten, is een begin gemaakt met het vellen vau boomen en struikgewasde laan zal over haar geheele lengte met Amerikaansche no- tenboomen worden bezet. Ook achter bet baleis, bij de vijvers en langs de bekeD, wordt dit zeldzaam houtgewas geplant. Eenige s'agers te Wageningen hebben de vleeschprijzen opnieuw met 10 ets. per KG. verlaagd. Men is te Arnhem en omstreken ijverig in de weer, om een vereeniging te stichten tot bevordering van den bloei der schoone streek, door aanmoediging van vreemdelingenbezoek enz. Vier dames, welke oogeuschijnliik uit Rus land over Cleve te Zeveca >r aankwamen, waren vergezeld van een hondje, haar aller lieve ling. In Duitschland hadden zij Lun hondje in do coupé mogen meenemen, hier echte1' moest daar verandering in gebracht worden* Dat dit gemakkelijker gezegd dan gedaan wa8* bleek uit het tegenstreven drr dames. Hoog» belooning werd zelfs aangeboden om het hondje bij zieh te mogen hou leu en een der dames ging zoo ver om iu den bagagewagen plaats te nemen, terwijl zij le klas reisde». Met moeite werd zij hieruit verwijderd,'t zo° echter niet kwaad zijn, als de ruimte het toeliet, om ook een afzonderlijke coupé be schikbaar te stellen voor reizigsters met hon den, daar menigmaal blijkt, dat de reizigster» ongaarne van haar dieren soheiden. (R. N) In de gemeente Gasselte is een goed vooi" beeld, in Duitschland gegeven, voor 't eerst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2