Stmttitlandacty fqidttem eene geheele reorganisatie van de politie. Zij zal op militaire wijze worden ingericht. Het geheele land zal in vier groote afdeelingen wor den gesplitst. Aan het hoofd van elke afdeeling zal staan een brigade generaal, die drie kolo nels-majoors onder hem heeft. Een Inspecteur- generaal, met uitgebreide volmacht bekleed, zal te Madrid resideeren en het oppergezag over de gansche politiemacht, in zekere mate zelfs over de gouverneurs der provinciën, hebben. De agenten zullen onder bevel van officieren staan en in afzonderlijke regimenten worden ingedeeld. De regeering denkt alzoo het groot aantal officieren, die niet meer tot het staande leger behooren, weder te gebruiken en alzoo veel ontevredenheid weg te nemendoch haar plan vindt algemeen afkeuring, daar met het toe nemen van het overwicht van het militaire op het burgerlijke element, het gevaar voor pronunciamentos grooter wordt. ZWEDEN. De socialistische propagande in Zweden gaat ook daar met de onvermijdelijke wan ordelijkheden gepaard. Dagelijks worden in de academiestad Upsala door socialistische werklieden gewelddadigheden gepleegd zelfs zoo, dat de politie onmachtig is om, de orde te herstellen en de militaire macht te hulp moet worden geroepen. De Zweedsche wetten zijn onvoldoende, om het voortwoekerend kwaad tegen te gaan. De regeering heeft daarom op aandrang van verschillende zijden besloten, een wet in te dienen, die in dat geval voorziet. Daar de beweging grootendeels het werk is van Duitsche en Deensche opruiers en de Zweedsche socialisten door hunne partij- genooten in Denemarken en Duitschland met geld worden ondersteund, is de regeering voornemens den vreemde onruststokers het verblijf in Zweden te verbieden. Schiedam, 25 October 1886. In het Voorl. Verslag over de begrooting van Financiën informeert de Tweede Kamer zich, hoe de nieuwe muntbiljetten van f 50 voldoen. Op grond dat de beweging voor den dubbelen muntstaudaard veld wint en dat, ■aar veler oordeel, de slechte mnntpolitiek de hoofdoorzaak is der malaise, drong men er op aaD, dat onze Regeering het initiatief zou nemen voor een muntconferentieandere ledan vreesden echter, dat Engeland, dat thans een onderzoek instelt, zich daaraan wel zon onttrekken. Er werd aangedrongen op af schaffing van de stempeling van edel motaal van weinig gehalte, daar het groote publiek die stempels voor figuren van echtheid aan ziet. Men vroeg naar het wetsontwerp op de herziening van de hunrwaarde, en naar den stand der herziening van de belastbare opbrengst (ongebouwd), en drong er op aan, dat ten gerieve van het publiek de postzegels zouden worden toegelaten voor het gebruik als kwitantiezegels, en dat het saldo van het Pensioenfonds zou worden gebruikt voor een weduwenfonds. De voorgenomen aanstelling van eenige landmeters 4e kl. werd een onvol doenden maatregel genoemd. Men schrijft aan De Oranjevaan: „De Enqnite-commissie heeft deze week een vergadering gehouden, die 3 4 4 uren duurde en waarbij de heer Borgesius niet tegen woordig was. Mr. V. d. Loeff wilde het presidium neerleggen, maar men heeft hem beduid, dat hij zulks niet moest doen. Einde lijk heeft hij toegegeven. Het Notarieel Staatsexamen is voor dit jaar afgeloopen. O. a. zijn nog geslaagd voor het derde gedeelte, de heeren A. Folkertsma te VlaardingeD, W. J. Kijlstra en G. 0. Hollan der te Rotterdam en M. J. Loeff te Leiden. In de aanstaande najaarsvergadering der Staten van Zuid-Holland zullen o. a. ter tafel komen. Voorstel tot uitbreiding van het personeel van de bediening der schutsluis aan den Leid- schendam, bij het in gebrnik nemen der nieuwe sluis. Ontwerp-besluit tot wijziging der provin ciale hegrooting 1886, ter voldoening van het aan de gemeente Zegwaart toegestaan subsi die in de kosten van verbetering van den Zegwaartschen weg. ontwerp-besluiten tot wijziging der pro vinciale begrootingen 1886 en 1887, tot ver hooging van den post wegens toelagen van de veeartsen. aanvrage van het gemeentebestuur van Heenvliet, om subsidie ten behoeve der be- grinting van eenige wegen; adres van het gemeentebestuur van Lei derdorp om een booger subsidie in de kosten van verlaging en beweegbaarmaking der brng in den Lagen Rjjndijk over den Doeswatering ontwerp-besluiten tot wjjziging der bijzon dere reglementen voor den Ommedijkschen polder (gem. Voorschoten en Wassenaar) en den Simonspolder (gem. Warmond)en het nader rapport der commissie uit de Staten, belast met bet uitbrengen van advies ten aanzien der voordrachten van Ged. S'aten tot opheffing van den polder Rubroek en Spiegelnisse als publiekrechtelijk lichaam en tot wijziging van het bijzonder reglement voor den polder Prins Alexander. (De commissie verklaart daarin, dat zij op nieuw de zaak nauwgezet heeft onderzocht en overwogen, doch zonder tot verandering Van zienswijze of conclusie te komen. De bevoegdheid tot opheffing van een water schap door Prov. Staten werd met 11 tegen 2 stemmen opnieuw erkend, evenzoo als met 9 tegen 4 die om in dat geval de geldelijke aangelegenheden te regelen gelijk Ged. Sta Len voorstellen. Met 12 tegen 1 stem vereenigde zich dus de commissie met het voorstel van Ged. Staten, gewijzigd gelijk door den heer mï. Vlielander Hein in de vergadering van 21 Juli 1], is aangegeven.) De gisting op kerkelijk gebied te Kralingen neemt in den laatBteu tijd grooter proportiön aan. De Gereformeerden zullen thans voor- loopig kerk houden in een bergplaats in de Dijkstraat aldaar. Iemand uit 'sHage, zich onlangs te Rot terdam bevindende, kocht in tegenwoordigheid van een ander, eenige sigaren en op het zakje, dat hij daarbij ontving, bevond zich een nummer, dat recht gaf op een prijs van vijf honderd nieuwe dubbeltjes, wanneer daarop de premie van f3000 viel in de laatst plaats gehad hebbende trekking der staatsloterij. Zij kwamen overeen, indieD het geluk mocht dienen, om samen te deelen. De Hagenaar, die eerst aan de geschiedenis niet meer ge dacht had, kwam dezer dagen tot de ontdek king, dat hij werkelijk op den prijs aanspraak kon maken en de ander, wien de helft was toegezegd, is de persoon, die kort geleden onder Rijswijk, op zoo'n noodlottige wijze, door een geweerschot getroffen werd. Donderdag-middag zal in een plechtige zitting van het Gerechtshof te 's Gravenhage Mr. A. TelderB als advocaat-generaal bij ge meld college worden geïnstalleerd. Domela Nieuwenhnis is Vrijdag avond van de reis naar Zwitserland in zijne haardstede teruggekeerd. Door de plaatselijke politie van 's-Graven* hage en Zwolle zijn den 6 en 7 Oct. jl. op vermoeden van valschheid 25 centstukken in beslag genomen, die de beeltenis voerden van koning Willem II en de jaartallen 1848 en 1849. Deze muntstukken zijn aan 's rjjks munt te Utrecht onderzocht en bij nitspraak van het munt-college van 15 Oct. jl. verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van de echte rijksmuntspecie. Een knaapje van ongeveer dertien jaren, dat Vrijdag middag te Amsterdam een vlieger opliet, moest het verlies van zijn speeltuig betreuren door de onvoorzichtigheid van een jongen Israëliet, die er op trapte. Deze bood den jongen aan, met hem naar huis te gaan, om schadevergoeding voor den vernielden vlie- ger te ontvangen, en nam hem mede naar de Z mdstraat n°. 14; doch in plaats van het beloofde dubbeltje, kreeg de jongen een schop tegen den onderbuik,|zoodat hij de trap af en op straat viel. Het arme kind is aan de gevolgen der verkregen verwondingen bezweken, terwijl de dader, die door vier agenten tegen de woede der saamgeloopen volksmenigte beschermd moest worden, gevankelijk naar het bureau van po litie der 2e sectie is overgebracht. Als een voorbeeld van zeldzame kracht op zeer hoogan leeftijd kan zekere Cornells Koop" man, een verpleegde iu het gesticht van wel dadigheid te Oudeschild op Tessel, dienen- De man is 87 jaren oud, in het volle bezit zijner zintuigen en nog zóó sterk, dat hij zon der inspanning of vermoeienis een HL. zaad of erwten een goed eind wegdraagt. Aan Pieter Bruinsma te Lemmer, die door den kantonrechter aldaar is veroordeeld tot betaling van het geld, dat hem door de ver tegenwoordigers van den Nederlandscben Schaatsenrijdersbond te Hamburg wegens ver blijfkosten was voorgeschoten, is dat vonnis beteekend, zoodat nu bij verder nietbetalio? tot de executie kan worden overgegaan. Volgens de Asser Ct. doet zich te Wint» schoten het geval voor, dat iemands hart zoover van den goeden weg is afgeweken.dat het zich ia de zijde bevindt, althans wij lezen in genoemd blad, dat bjj een twist van twe® jongens over een drijftol, de eene den andere een steek toebracht in de zijde, welke steek door den ontboden chirurgijn werd geconsta teerd zich te bevinden vlak buten het hart. Ook te Oosterbeek hebben de slagers, di0 het vleesch te duur houdeD, concurrentie g0" kregen. Emige landbouwers hebben reeds ee" aanvang gemaakt met het slachten van hna vette vee, dut zij voor 25 i 30 c. per1/, kil0 verkrijgbaar stellen, aldus de slagers op zettende. De feestelijke opening van de lijn La?0 ZwalnweWaalwijk zal den 28n dezer plaat" hebben. Door de Exploitatie-Aiaatschaffv zijn extra-treinen beschikbaar gesteld ten dienste der feestcommissie, die zich t" Waalwijk heeft samengesteld. Het vertrek Waalwijk is bepaald op 10 uur voormidd-i aankomst Lage-Zwaluwe te 12.1 nam. ^8lJ daar keert de feesttrein naar Geertruidenbef? terug, waar de feestviering wordt gehouden- Van Geertruidenberg keeren de reizigers t0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2