9e Jaarg Woensdag 27 October 1886. So. 2615. VERSOPT U N T DAGELIJ KS. gjpmcen ©omzicht. Simteitlandfjch IqicIitM. Bureau: Markt, E, 357. NIEUWE SCHIEOA HE COURANT Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prija tier Adverteutien i 0.60 0.10 Van 16 regels Elke gewone regel meer. Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De Bulgaarsche regeering houdt zicli goed De ledea van het regentschap en de ministers zijn Zaterdag jlnadat geen bevredigende Terklaringen van Rusland en Turkije waren Hgekomen, naar Tirnova vertrokken, om de opening der groote Sobi an je voor te bereiden. De vice-consuls van Italië, Oostenrijk en Engeland zullen ook naar Tirnova vertrekken. Het blijkt dat Karaveloff een bijzondere Positie bij het regentschap inneemt, hij wordt Heer en meer gewantrouwd en zijn heulen Het de partij van Zankoff is voor niemand Heer een geheim. De partij verspreidde het' gerucht, dat drie Russische panlserschepen oaar Varna waren afgezonden. Kaulbars heeft na zijn terugkeer te Sofia opnieuw een krachtige nota ingediend, waarin tij, naar aanleiding van het bijeenroepen der Sobranje, weder betoogt, dat deze vergadering oiet wettig is samengesteld en hare besluiten Het bindend zijn. Tusschen Kaulbars en den Turkschen commissaris, die vruchteloos tracht hem te bewegen, geduld te oefenen, schijnt Hieenigheid te zijn ontstaan. Dat generaal Kaulbars van Gadban's pogingen tot verzoe king weinig succes verwacht, bewijst het feit, dat hij nog steeds door gewelddadige mid delen zijn doel tracht te bereiken. Uit Lom- palanka wordt gemeld, dat aldaar een kom- Plot is ontdekt, dat de omverwerping van het regentschap beoogde. De leider van het komplot kommandant Kotakoff werd door twee kompagniën, die van Widdin kwamen, gevangen genomen. Zijn medeplichtigen zijn gevlucht. De regeering is van plan de Sobranje te °penen met een boodschap, waarin een over zicht van de jongste gebeurtenissen wordt gegeven, hulde wordt gebracht aan prins Alexander en de aandacht op verschillende zaken ter afdoening wordt gevestigd. Het regentschap zal commissarissen zenden naar ®t. Petersburg, Weenen en Berlijn, om den stand van zaken in Bulgarije uiteen te zetten Dmtrent de houding van prins Alexander ^kiden de berichten tegenstrijdig, volgens het eene wil hij volstrekt niet meer in aanmer king komen, terwijl men van den anderen kant Heldt, dat hij weer op weg is naar Bulgarije. DU1TSCHLAND. Keizer Wilhelm ontving jl. Zaterdag den Henwen Franschen ambassadeur ten gehoore. n de toespraak, welke de heer Herbette tot ®n Keizer richtte, drukte hij den wensch ü't, dat hij zich bij de vervulling zijner taak z°k stellen op den bodem der belangen, die beide landen gemeen hebben. De Keizer ant woordde, dat hij hoopte dat de groote ambte lijke ervaring van den ambassadeur hem de vervulling zijner roeping zou vergemakke lijken hij kon daarbij rekenen op de mede werking des Keizers. De ontvangst, welke 25 minuten duurde, was zeer hartelijk. De lijfarts des Keizers, dr. Von Lauer, heelt in een brief aan de New York Herald verklaard, dat de geestes-functiëndes Keizers nog uitstekend werken, en dat de kleine on gesteldheden, waaraan de Keizer, als gevolg van zijn leeftijd, nu en dan lijdt, volstrekt geen onrustwekkende beteekenis bezitten. De gezondheidstoestand des Keizers rechtvaardigt de verwachting, dat hij, behoudens onvoor ziene voorvallen, nog eenige jaren zal kunnen leven. ENGELAND. De Koningin zal, voor de eerste maal sedert den dood van prins Albert, den winter te Londen doorbrengen. Het programma der bals en concerten zal zeer afwisselend en bijzonder luisterrijk zijn. Men denkt ook te Londen, dat de nieuwe zitting van het Par lement door de Koningin persoonlijk met groote plechtigheid zal geopend worden. Men beweert, dat de GladstoniaDen thans bedacht zijn op een ontwerp van Iersehe home- rule, dat ook de gematigde liberalen zou be vredigen en dus de eenheid onder de partij zou herstellen. Men meent reeds sporen van dien concilianten geest te hebben opgemerkt in dezer dagen door lord Roseberry, lord Ripon, Gladstone, lord Monck en John Bright gehouden redevoeringen. Het onlangs te Dublin aangeplakt bil jet, waarbij de bevolking tegen de Joden in Ierland werd aangehitst, heeft, zoo bericht meu, re.ds een ernstige beweging tegen de Israëlieten tengevolge gehad. Dezen hebben een groot aantal dreigbrieven ontvangen. De openbare meening kant zich sterk aan tegen deze onzinnige onverdraagzaamheid. HET OOSTEN. De Porte schijnt ondanks de welwillende verklaringen van Rusland den toestand niet te vertrouwen. Dezer dagen zou de Russische regeering haar hebben aangeboden, een ver sterkt punt aan de Europeesche kust af te staan, waartegen Rusland de onschendbaar heid van het Turksche gebied zou waarbor gen. Zij heeft dit aanbod natuurlijk afge slagen, immers eene Russische bezetting van Konstantinopel zou dan slechts een kwestie van tijd zijn. Turkije verwacht oorlog en bereidt zich op alle wijzen daartoe voor, zal het er inderdaad toe komen? RUSLAND. De Keizer heeft Zondag jl. te St. Peters burg het gedenkteeken onthuld, dat ter her innering aan den Russisch-Turkschen oorlog is opgericht. De Keizerin en de leden der kei zerlijke familie, de aanvoerders der troepen in dien oorlog en vertegenwoordigers van alle troepenafdeelingen woonden de plechtigheid bij. De Czaar heeft geen rede uitgesproken er waren uitgebreide maatregelen genomen, om hem tegen de aanslagen der nihilisten te beveiligen. De troepen in de stad werden onthaald, waarbij ook de keizerlijke familie tegenwoordig was. Het Journal de St. Petersbourg, het monu ment als eene herinnering aan de dapperheid van het Russische leger in den Turkschen oorlog besprekende, zegt dat Rusland door dit feit onbetwistbare rechten op Bulgarije heeft. Het meent dat het oogenblik voor Rusland is gekomen, om met beslistheid op te treden en tot de bezetting van Bulgarije over te gaan. Volgens dat blad zouden de mogendheden dezen maatregel lijdelijk aan zien. Rusland en Turkije zijn het eens. Duitsch- land en Oostenrijk zouden gewillig de pil slik ken en Engeland zou ten slotte in het succes der Russische politiek, hoewel morrend, be rusten. SPANJE. Prins don Jayme, eenige zoon van don Carlos, die uitstekende hoedanigheden bezit en waarop de Carlisten al hunne hoop bouw den, is gevaarlijk ziek. Hij wordt te Munchen door de twee beste dokters dier stad en door dokter Coma, geneesheer van don Carlos, ver zorgd. In de noordelijke en oostelijke pro vinciën van Spanje worden gebeden voor het behoud van den prins ten hemel gestuurd. De bisschop van Madrid heeft de carlisti- sche betoogingen in de kerken der hoofdstad verboden. De Carlisten, onder voorwendsel van te bidden voor de genezing van den Jayme, leverden zich, zoo 't schijnt, voor het altaar, aan luidruchtige manifestaties ten voor- deele hunner partij over. Z. H. de Paus heeft den zieke zijn zegen gezonden. Schiedam, 26 October 1886. Tot veldwachter te Leiderdorp is uit 65 sollicitanten, bencemd W. van Oosterom, agent van pclitie te dezer stede. In het Voorl. Verslag over de begrooting van Justitie komen de gewone jaarlijksche vragen naar een aantal onderwerpen voor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1