He Jaarg. Woensdag 10 November 1886. No. 2626, V E R S C H IJ N T DAG E LIJ K S. ^Igpeeit (Duepcht. SJmitenlaitdachq Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad ^oor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advsrtenttön i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Be opstand te Burgas blijkt slechts een onderdeel te zijn van een uitgebreid komplot, ^at door Rusland's handlangers tegen de Bul- gaarsche regeering was gesmeed. Ook in den Omtrek van Philippopel zijn pogingen tot het 111 het leven roepen van eene dergelijke be weging aangewend. Deze oproerige bewegin gen hebben de Bulgaarscbe regeering doen besluiten, den staat van beleg in Oost Rumelie af te kondigen. Later heeft zij dien over bet geheele land uitgestrekt, hoewel de regent Karaveloff weigerde het desbetreffende be sluit te teekenen. De opstandelingen van Burgas zijn in alle Richtingen gevlucht; sommigen begaven zich 'n open booten naar Varna, waar zij hoopten °P de Russische fregatten te worden opge komen. Een groot aantal uitgewekenen, waar onder de Burgemeester van Burgas zijn door eeu Russisch schip naar Konstantinopel ge bracht. Ook in het Russische consulaat te Bnrgas bevinden zich vele opstandelingen, Welke het consulaat weigert uit te leveren, ble muiters hebben tijdens hun kort bestuur 6ene algemeene volkswapening bevolen. Zij beten de gevangenen vrij en stelden hen aan gewapende dienaren van het gerecht ■baulbars zond hun een telegram van geluk- Wensching en bericht'e, dat de Sobranje was uiteengespat. Bat de Sobranje daarentegen nog bijeen lsi en als een harmonisch geheel handelt, be wijst het feit, zij gisteren bij acclamatie het v°lgende antwoord op de boodschap van het Agentschap heeft aangenomen, dat als een Yotum van vertrouwen gelden mag: „De Vergadering, het streven der regenten erken nende om de rechten der burgers en deiust den vrede in het land te handhaven, spreekt aar volste vei trouwen in hen uit en hoopt, at zij zullen voortgaan met dezelfde toewij- 'kg de zaken te leiden tot de verkiezing van ®k vorst." Hoewel de regeering eerst over eenige dagen van de mogendheden b.ericlit Wacht omtrent den door haar gewilden troon- ^andidaat, zou het toch wel mogelijk zijn, a 1 de nationale vergadering besloot, heden °v de verkiezing van een vorst over te gaan. Vele leden der Sobranje hebben ook een ^anifest aan het volk geteekend, waarin de jRu'garen worden aangespoord zich tegen lR*sRand te wapenen. Dat hier voor wel aan- !ng bestaat, bevestigt een bericht uit essa, waarin gemeld wordt, dat Rusland zet 6 0or'0Sstoebere''dselen met kracht voort- Te Odessa en te Sebastopol heerscbt groote bedrijvigheid en Grootvorst Konstan- tijn zou bevel gegeven hebben, de lste divisie van het leger marschvaaidig te houden. Ook voor Burgas is thans een Russisch fregat verschenen, naar het heet, op bevel van Kaul- bars alleen om de telegrafische gemeenschap tusschen Burgas en Varna te herstellen. Uit Bucharest wordt nog gemeld, dat de Czaar Kaulbars beeft gelast, zijn hooge tevre denheid te betuigen, aan die Bulgaren, die bun vertrouwen in Rusland aan den dag legd n door met Kaulbars als vertegenwoor diger van den Czaar-jensgezind te handelen. DUITSCHLAND. De Germania bericht, dat de tot beden tussclien Pruisen en den H. Stoel gevoerde onderhandelingen nog tot geen practisch resul taat hebben geleid, dcch dat zij van beide zijden met goeden wil worden voortgezet. Het Pruisisch ontwerp tot herziening der Meiwetten is nog niet te Rome aangeboden, wijl er nog aan wordt gewerkt. De H. Vader heeft ren prelaat belast, de wenscben van den H. Stoel te formuleeren en kardinaal Jacobini beeft in de bureaux van het staatssecretariaat de voorbereidende werkzaamheden voor de herziening doen aanvangen. De regeling van de afdoening der schulden van wijlen Koning Bodewijk II van Beieren vordert goed. De schuldeischers hebben in eene belangrijke korting toegestemd. Het gerucht loopt dat de minister president von Lutz binnenkort om gezond heidsredenen zal aftreden en door den minis ter van financiën, von Riedel, zal worden ver vangen. De toestand van Don Jaïme, oudste zoon van Don Carlos is na eenigszïns verbe terd te zijn, weer verslimmerd, zoodat het ergste wordt gevreesd. Prins Ferdinand van Hohenzollern, cud 23 jaren, heeft z'ch naar Rumenïe begeven. Daar het huwelijk van Koning Karei kinderloos is gebleven, zal hij eerstdaags te Bucharest als kroonprins worden geproclameerd. ENGELAND. Heden valt te Londen de optocht van den lord-mayor samen met den verjaardag van den prins van Wales en zullen ook de socia listen ondanks het verbod der politie op het Trafalgar-plein hunne manifestatie houden. De regeering is zeer beducht voor wanordelijk heden. Zij heeft de troepen in de kazernen doen consigneeren en de politie zou elke volks verzameling onmiddel'ijk uiteendrijven. Men vreest dat, terwijl de gewapende macht en de politie zich om den optocht van den lord- mayor zullen concentreeren, het schuim van Londen's bevolking in de van politiemacht ontbloote wijken zich aan plundering zal overgeven. De Times heeft de burgers aan geraden een vrijwillig politiekorps te vormen om hunne eigendommen te beveiligen. Gladstone heeft bedankt voor het natio naal huldeblijk, dat men hem als erkenning zijner verdiensten voor het land wilde aan bieden. De Bulgaren hebben zich tot hem gewend met het verzoek, dat hij hunne zaak voor Europa zou bepleiten. De bekende Iersche patriot, Michael Davitt., zal eerlang met eene schatrijke jonge dame van Californië iD den echt treden. Zij zal haar aanstaanden echtgenoot de kleinigheid van 60,000 aanbrengen. FRANKRIJK. In het departement Aisne werd Zondag jl. eene verkiezing voor de Kamer van Afge vaardigden gehouden Gekozen werd de heer Rigaut, republikein met 52506 stemmen. Op den conservatieven kandidaat Desjardins waren 50956 stemmen uitgebracht. Er beeft zich eene vereeniging van monar chalen gevormd, om al de kroonjuweelen, die de regeering te gelde zal maken, te koopen en die te bewaren tot tijd en wijle ze weer denzelfden dienst kunnen doen als vroeger. OOSTENRIJK. De troonrede, door den Keizer bij de ont vangstder delegaties gehouden, heeft algemeen een goeden indruk gemaakt. Met genoegen werd vernomen, dat de Keizer vertrouwen heeft op het behoud van den vrede in Europa, doch zich het ernstige van den toestand niet ontveinst. De Keizer beaamt blijkbaar geheel het program door Tisza in de Hongaarsche delegatie ontvouwd. Ook hij betoogt, dat de staatkundige toestand in den Balkan op grond van de bestaande tractaten en door onderling overleg der Europeesche mogendheden moet geregeld worden. Het Weener ksbinet heeft op vriendschap pelijke wijze te St. Petersburg gevraagd, de naam van den Russischen kandidaat voor den Bulgaarsehen troon bekend te maken. De Duitscbe regeering ondersteunt dit verzoek van Oostenrijk en is bereid, zoo ncodig, be middelend tusschen de regeering te St. Pe tersburg en te Weenen op te treden. Schiedam, 9 November 1886. Wij vernemen, dat de werkzaamheden aau den Scbïeweg nabij de Kandelaar zijn afge-» loopen. Sedert gisteren heeft Scbieland dan ook

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1