goedgunstig toegestaan, weder water in onze harens en grachten te laten. Dat wij spoedig van de willekeur der water schappen verlost mogen worden, is zeker wel de wensch van allen, die bij een goede water- verversching in onze stad het meeste belang hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onlangs aan onderscheiden rijks-inrich tingen een voorschrift doen toekomen, naar hetwelk zjj flesschen zullen vullen met een blnsschende vloeistof, die steeds in gereedheid moeten zijn, om bij begin van brand dadelijk aangewend te worden. Volgens een onlangs van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen mededeeling wacht de officieele openstelling van de haven te Tandjong-Priok nog slechts op nadere bepalingen op de heffing en ver zekering van in- en uitvoerrechten en op een tarief voor de heffing van entrepöthnur aldaar. De openstelling zal dus vermoedelijk wel vóór 1 April 1887 kunnen plaats hebbeD, en tegen het vroeger in gebruik nemen der loodsen bestaat vermoedelijk geen bezwaar. Wij lezen in De Heraut Uitleggen van de Heilige Schrift, in weten- schappelijken zin, eischt zooveel beschikbaar gereedschap, zooveel hulpwetenschap en voor bereiding, dat men een man als Van Hengel in zijn rijke bibliotheek, en met de leidsche bibliotheek tot zijn beschikking, in zijn boe ken begraven moet hebben zien zitten, om zich een denkbeeld te vormen van den om vangrijken en moeitevollen arbeid, die in wetenschappelijk exegetiseeren ligt. En nu moge een student, onder de recht- streeksche leiding en voorlichting van een hoogleeraar in dit vak, soms bij wijze van proeve een zeer klein stnkske van dien arbeid verrichten, maar een uitlegging van de Hei lige Schrift, zoodat een student in staat zou zijn om zelf, persoonlijk, op wetenschappelijke gronden, de hoofdlijnen te trekken, die de Heilige Schrift bijv. voor de Christologie of de leer der Rechtvaardigmaking aangeeft, is kortweg ondenkbaar. Ook van de zestien honderd predikanten zijn geen vijftig daartoe ook maar van verre bekwaam. Bijna kan men tegenwoordig zeg gen niet één theoloog kan dat, ook prof. Doedes niet. Om de eenvoudige reden, dat de weten schappelijke bearbeiding van Ouden Nieuw Testament allengs zulk een omvang verkreeg, dat bijv. de hoogleeraar Doedes, bij al zijn ervarenheid in de Nienw-Testamentische studie, weer op zijn beurt ternauwernood dilettant is op het gebied van het Oude Ver bond. En overmits nu op geen enkel stnk de leer der Schrift of uit het Oude óf uit het Nieuwe Verbond alleen is op te maken, zoo mag veilig verklaard, dat een predikant, die in staat zou zijn om door eigen wetenschap pelijk ondernomen uitlegkunde zelf zijn over tuiging, de novo uit heel de Heilige Schrift, al ware het nog maar enkel over de Christo logie, op te maken, zoo niet geheel ondenkbaar en onvindbaar, toch zeker niet dan op bijna niet meêrekenende wijze zal te vinden zijn. Na deze verklaring moge men uitmaken met hoeveel grond de Hervorming, de traditie als bron der Goddelijke Openbaring verwer pend, den Bijbel alleen in handen gaf niet alleen van hoogleeraren en predikanten, maar van den eersten slungel den beste {Tijd.) Dr. Kuyper wordt volgenderwijs door het Wagemngsche Weekbl. besproken „We staan hier voor een zedelijk, onoplos baar raadsel, waarvan ook Paulus sprak toen hij zei: „Wie van de menschen weet wat des menschen is, dan de gee3t des menschen, die in hem is En blijven we naar den aard der liefde »alle dingen gelooven, hopen en verdragen," toch raden we een iegenlijk, wiens roeping het niet is daadwerkelijk aan den strijd op kerkelijk gebied deel te nemen ernstig aan lees van wat dr. Kuyper schrijft niets of zoo weinig mogelijk met hem mee gaan moogt ge niet, zoo gij de rust uwer ziele en 't leven met uw God op prijs stelt, hem doorgronden zal u wel nooit gelakken en om hem te weerleggen zoudt 'ge met talenten aan de zjjne gelijk moeten bedeeld zijn. Het eenige wat ge kunt en wat we u ernstig aanraden, isbid veel voor dezen man, opdat de Heer der gemeente hem los- rukke uit de strikken des satans, waarin zich deze groote geest, naar we vertrouwen willen, zich onbewust heeft laten vangen en God hem nog eens gebruike om de gemeente, die hij nu tracht te verwoesten, te bouwen en te leiden tot de springaderen des heils." Zaterdag is, op enkele personen na, al het werkvolk van de Ned. 3toom-branderij en distilleerderij, directeur E. Kiderlen, te Oud- Delftshaven, bedankt. Naar men verneemt, heeft de collecte, Zondag avond in de St. Rosalia-kerk te Bot terdam na de liefdadigheids-predicatie van prof. Dessens ge houden ten voordeele van het R. K. Parochiaal armbestuur, fHöS.Sö1^ opgebracht. Het examen voor het boekhouden van wege de Vereeniging van Handelsbedienden »Her- curius" te Rotterdam zal plaats hebben op Maandag en Dinsdag 15 en 16 November 's morgens te 9 uur in de zaal „Verscheiden heid en Overeenstemming. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam heeft de stukken in zake den eisch van den kolonel-kommandant van het regiment dd schutterij tegen het bestuur der officieren sociëteit, in handen gesteld van den officier van justitie, tot het nemen van conclusie. De officier concludeerde gisterenmorgen tot niet ontvankelijk verklaring van den eisch, op grond, dat het regiment geen rechtspersoon is. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 29 November a. s. De Commissaris van politie te Dordrecht verzoekt opsporing, inbeslagneming en berioht van een brief, sedert 28 Oct. te Dordrecht vermist, gesloten in een witte enveloppe, voorzien van vijf lakken, gestempeld met een zegelring en aan de voor- en achterzijden het adres van de firma J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht, inhcudende 2 bankbiljetten van f 25 gemerkt D. W. 9826 en E. C. 7278 en 4 muntbiljetten ad f 10. gemerkt C. U. No. 04193. B. E. No. 09793, D. B. No. 06854 en D. E. No. 02622, welke brief ter aanteekening bestemd, vermoedelijk abusieve lijk met andere brieven in de bus aan het. postkantoor is gestoken. De brief, geadres seerd aan de heeren Braakman en Co. te Rotterdam, is niet aan het adres bezorgd. H. D. H. Prinses Von Wied bracht gisteren een bezoek aan de residentie. Per Rijnspoor 10.40 nit Amsterdam aangekomen en verwel komd door eenige dames en heeren der vroe gere hofhouding van wijlen Prins Krederik, reed de Prinses naar Scheveningen en ver toefde daar goruimen tijd. De Prinses keerde gisteren avond naar de hoofdstad terug. Bij het Hollandscho spoorwegstation aan den Rijswijkschen weg bij Den Haag zal het de zen winter ijs dienende een heerlijke jjsbaan zijn. De baan zal electrisch verlicht worden, het Harmonie-orkest zal zich van tijd tot tijd doen hooren, terwijl een Russische sledevaart veel zal bijdragen, om het geheel aantrekkelijk te maken. Bij een openbare verkooping op 4 November 11. is een huis met schuur, erf en een perceel bouwland in de Beemster, groot 1 H. A. 31 A. 10 c. A. gekocht door C. Croll te '3-Gravenhage, als gemachtigde van den heer F. Domela Nieuwenhuis aldaar, voor de som van f 5215. Hecht voor Allen opent een inschrijving om de f200 bijeen te brengen, die noodig zijn geweest voor de verdediging van de socialisten Fortnyn en Yan der Stadt. Een jongen die Zaterdag avond op den ScheveningFchen weg van het voorbalcon van een tram wilde springen, geraakte daarbij onder dat voertuig en brak zijn linkerheup- been. De ongelukkige werd eerst in het hotel de la Promenade binnengebracht en is daarna per brancard naar zijne woning te Scheve ningen vervoerd. Jl. Zaterdag is da bemaling der Naarder- meer gestaakt, zoodat het meer weder spoedig zijne plaats onder de watervlakten zal hebben ingenomen. Dezer dagen werd de kapper F. F. Goossens te Assen in zijn woning aangevallen en hem een messnede over den arm en een messteek in den schouder toegebracht. Zijn vrouw, die eerst om halftien thuis kwam, waarschuwde de politie en deze trof den man aan, reeds zieltogend door bloedverlies. De vermoede lijke dader van het feit is gevangen genomen. Naar men aan het U. D. met zekerheid mededeelt, is Jeanne Lorette, die te Arnhem haar straftijd ondergaat, thans wel degelijk ernstig ongesteld. Zij heeft eene vrij hevige bloedspuwing gehadhaar toestand moet zorg wekkend zijn. Zonder aanzien3 des persoons handelende heeft de burgemeester van Hoofdplaat proces verbaal opgemaakt tegen het gemeente bestuur, wegens het bij den schouw niet m orde bevinden van de openbare voetpaden. Tegen den landbouwer v. L. te Roggel i9 procesverbaal opgemaakt, wegens het vervoe ren van een kalf op eene noodeloos pijnlijk9 of kwellende wijze (strafbaar volgens ons nieuw wetboek van strafrecht.) Te Beltrum en te Terborg heeft zich een zonderling ziekteverschijnsel voorgedaan. En kele leden van het huisgezin van den heer H„ te Beltrnm, en een paar familieleden nit Terborg die te Beltrum vertoefd hadden werden vóór eenige wekon aangetast door' een ziekte of verlamming, die 't gebruik V&n bijna alle zintuigen deed verloren gaan. Vooral de oogen weigerden hun dienst, en de lede maten waren verlamd, geen eten kon naar binnen worden gekregen, en loopen gin# uiterst moeilijk. Enkele doctoren onder welke de leden van den geneeskundigen raad van deze pr° vincie konden geen opheldering geven* totdat eindelijk ontdekt werd, dat de patiënten allen van een zelfden piuimeboom hadden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2