JiniMilantohG beginselbet zelfstandig Bulgarije, niet worde verkracht, maar de regeering moet zich in hare handelingen niet laten leiden dooreene oogenblikkelijke prikkelbaarheid, opgewekt door Kaulbar's houding. Daardoor zou niets definitiefs voor Bulgarije worden verkregen. Het is waar, dat Kaulbar's daden zeer onaan genaam zijn voor de Bulgaren, maar zij doen hen tevens de sympathie van geheel Europa verwerven. De belangen '"an Europa eischen de on geschonden handhaving der tractaten en der autonomie van Bulgarije, door Europa gewaar borgd. Tisza heeft zeer juist de politiek der Oostenrijksche regeering aangawezen. Zij moet de gebeurtenissen volgen met behoed zaamheid en geduld. Mocht Oostenrijk wor den genoodzaakt het tractaat van Berlijn te verdedigen, dan kan het rekenen op de sym pathie en medewerking van alle mogendheden, welken den wil hebben de tractaten van Europa te verdedigen. SPANJE. De houding der republikeinsche partij, die dreigt in de cortes met een revolutionair pro gram op te treden, verwekt in het geheele land groote onrust. De vertegenwoordigers der republikeinsche coalitie hebben in eene algemeene vergadering besloten, dat de aan voerders der partij in de Kamer zouden ver klaren, dat zij het gebruik van gewelddadige middelen noodzakelijk achten ter bereiking van hun doel, indien de regeering niet het algemeen stemrecht en de persoonlijke rechten verleent. De republikeinen zullen een deputatie zen den naar Zorilla, om hem te berichten, dat zij het daaromtrent volkomen eens zijn. De regeering heeft uitgebreide maatregelen ge nomen, om een militairen opstand te voor komen, daar het gerucht liep, dat de repu blikeinen voor de opening der Cortes eene poging daartoe wilden beproeven. Jl. Vrijdag nacht was de regeering op een aanslag voorbereid Generaal Pavia, de prefect van Madrid en de minister van binnenlandsche zaken waren op hun post en de troepen waren in de kazernen geconsigneerd, doch de orde is niet verstoord, zoowel te Madrid als in de provinciën is het rustig gebleven. De overhe den hadden ook sedert drie dagen eene groote bedrijvigheid aan den dag gelegd. De Infante Enlalia, zuster van wijlen Ko ning Alpbonso XII, gehuwd met den zoon van den Hertog van Montpensier, is van een zoon bevallen. Schiedam, 15 November 1886. T'WEEDE KAMER. Voorloopig Verslag. In het Voorl. Verslag over de Marine-be grooting wordt, namens vele leden, zeer ge klaagd over de hooge uitgaven, terwijl andere leden althans zuinigheid verlangden, maar ook deze niet vonden. Algemeen betreurde men voorts, dat nog niets bekend werd omtrent de denkbeelden van den Min. over de taak der Marine, en drong men ernstig op een duidelijke uiteenzetting aan. Vrij algemeen was men weinig geneigd, nn reeds gelden toe te staan voor den bouw van een nienw pantserschip, omdat daarvoor nog geen bepaald plan beslaat en men meende te mogen ontkennen, dat het zon kunnen voldoen aan de uiteenloopend e eischen, welke er voor gesteld worden. Een ran tal leden zag er dan ook alleen het doel in, de Amsterdamsche werf aan het werk te houden. De groote meer derheid wenscht de aanvraag te zien inl rek ken. Men vroeg inlichtingen omtrent de vele ongevallen, in den laatsten tijd aan de marine overkomen. Vele leden drongen aan op afschaffing van de werven van aanbouw. Men vrceg ook, wat gedaan is voor den ouden dag dei- werk lieden. Over den arbeid der marine-ingenieurs wordt zeer geklaagd. Terwijl eenerzijds werd betoogd, dat de lanceer-inrichtingen door Ned. firmaas kunnen worden geleverd, werd anderzijds betwijfeld of de bonw van groot model torpedobooten aan Nederlanders wel voldoende is toever trouwd. O. a. werd voorts geklaagd over bet on voldoend politietoezicht bij de visscherij op de Noordzee en over de houding der jongens van de opleidingschepen, terwijl werd betoogd, dat van het korps mariniers meer nnt ware te trekken. Blijkens den staat der rijksmiddelen heeft de schatkist in de maand Oetober f 10,429,070 ontvangen, d. i. bjjna f 636,000 minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De oorzaak ven deze achteruitgang ligt hoofdza kelijk bij de directe belastingen welker op brengst f 395,000 lager is gaweest, en bij de accijnzen, die f345,900 minder hebben afge worpen. Tegenover deze vermindering staat o. a. voor loodsgelden en invoerrechten te za- men een vermeerdering met ongeveer f 13,000 en voor de posterij en telegrafie een met ruim f 25,000. Bij koninkljjk besluit is uitgemaakt, dat de ontvangsten en uitgaven oener gemeente lijke gasfabriek niet op de gemeentebegroofiug behoeven te worden uitgetrokken, maar dan kan worden volstaan met daarop slechts het saldo der rekening van die administratie nit te trekken. Het is thans zeker, dat de anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland, cn Oranje in het hoofdkiesdistrict Arnhem besloten heeft, bjj de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, noodig geworden door de bevordering in dienst van den heer Van der Sleijden, zich van stem ming te onthouden. De verwarming der rijtuigen 3e klasse bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is nn op alle lijnen ingevoerd. De heer C, A. H. wien Donderdag bet on geluk met de stoomtram in bet vooormalig Delftshaven overkwam, is naar het Zieken huis overgebraoht, al waar hij reeds eene amputatie van het linkerbeen heeft moeten ondergaan. Men deelt ons mede, dat de gerechtelijke schouwing van het lijk van vrouw H. uit de Bagijnestraat ('a-Hage) geen voldoende gron den heeft opgeleverd, om een vervolging tegen H. door te zetten, zoodat hij spoedig weer in vrijheid zal moeten gesteld worden. {Dl) De drie bij den Seinpost te Scbeveningon staande villa's zullen worden verbouwd tot één hotel. Zaterdag had de aanbesteding plaats. Da laagste inschrijver was S. Ternim, voor f39,670. Een Scheveningsche vrouw bracht haar man koffie en liet haar drie kindertjes 't huis. Een der kleinen stiet de lamp om, die in de wieg viel, waarin een kind van twee jaren lag, waardoor deze in brand vloog en het arme wicht zulke brandwonden bekwam, dat het tengevolge daarvan is overleden. De politie» bluschte inmiddels den brand. Te Valkonswaard is het vangen van valken voor dit jaar weer afgeloopen. Men is in het bezit van vele valken gekomen, die deels naar Frankrijk, deels naar Dnitschland en Enge land verzonden worden. Binnen betrekkelijk korten tijd worden zij goed afgericht, en nit de aanvrage blijkt, dat dit op hoogen prijs wordt gesteld. Naar wij vernemen, heeft de commissie nit de Tweede Kamer voor de arbeiders-enquête zich ook gewend tot den heer M. L. Van Gennert, voorzitter van de Vereeniging van R. K Bijzondere Hoofdonderwijzerste Haar lem, om inlichtingen omtrent sommige hoofd punten, waarover haar onderzoek zal loopen. Men schrijft nit Maastricht aan de A. R> Cl: De Belgische regeering heeft dezer dagen den invoer vun schapen nit Nederland ver boden, nadat reeds vóór eenigen tijd een ge lijk verbod omtrent de varkens was uitgevaar digd. Aan den veehandel is daardoor, vooral in Limburg, gioot nadeel toegebrachtimmers alleen nit die provincie werden soms in ééoe week meer dan dnizend varkens naar België uitgevoerd. Maai er is meer. Reeds voorlang gaan er in België stemmen op om ook den invoer van runderen nit Nederland te verbieden, en dit zon een onher stelbaar verlies voor de veehouders van ons land zijn, daar jaarlijks niet minder dan 80,000 stnks runderen uit Nederland naar België worden uitgevoerd. Men kan het natuurlijk de Belgische regee ring niet kwalijk nemen dat zij, evenals wij, maatregelen neemt voor bet behoud van een gezonden veestapel. Maar wat men wel kan doen, is aan België iedere aanleiding tot het sluiten zijner grenzen voor ons vee te ont nemen. Tot dat einde zon het wenscholijk zijn dat het vee, alvorens te worden uitge voerd, aan eene strenge keuring werd onder worpen, waardoor aan onze naburen aüe waarborgen gegeven worden, dat het bij hen ingevoerde vee gezond en aan geene besmette lijke ziekte lijdende is. Hierdoor zon aan België elke aanleiding ontnomen worden, om ons vee te weren, wat wel niet in de bedoeling van dat land ligt» maar dat toch zon kunnen gebeuren, indien niet bijtijds op de gemelde of op eene andere wijz9 daartegen wordt gewaakt. Verscheidene kindervrienden te Middelburg hebben door bijdragen twee begunstigers der Middelburgsche Werkmans-vereeniging in de gelegenheid gesteld, een 80 a 90tal kinderen van leden dier Vereeniging op Maandag den 6 December a. s. een feestelijken avond t0 verschaffen in de lokalen van hnn gebouw. n nmceetieuii ROTTERDAM. Het panorama „de slag va® Nienwpoort," zal, met al het bijbehoorend0 don 15den December a. s. in het Notarisbni9 alhier worden verkocht. De verkooping geschieden in 8 percaelen, waarvan perceel0® 16 bouwgrond, perceel 7 het gebouw (vo°r afbraak) en perceel 8 het doek nitmaken. 's HAGE. Te half een Zaterdag nacht passeerde de heer M., ambtenaar van de Hol'- Spoorweg-Maatschappij alhier, het Lamgroen» toen een man hem aansprak en vroeg h00 laat het was., De heer M. haalde zijn horlog0 nit om den jnisten tijd op te geven, waarop de onbekende eensklaps het horloge met c®°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2