Kenchenins, nog vastgesteld een gewijzigde motie-Ruys, om enkel de wensehelijkheid eener voorafgaande wettelijke regeling uitte spreken en een motie van den heer Cremer, om alleen de wensehelijkheid nit te spreken van wijzi ging der voorwaarden, afgescheiden van een wettelijke regeling. Door den heer De Savornin Lobman wordt, daar hij zich niet over de handelingen des Minis ters wil uitlaten en hem geen verwijt van on trouw aan vroege belofte kan worden gedaan, als motie van orde voorgesteld uit te spreken dat „de Kamer wenseht, dat de te verleenea concessie voor de Ombiliënvelden zal worden bekrachtigd door de wet." Dan blijft de Kamer ook geheel vrjj ia nadere beslissing over den spoorwegaanleg en over de wijze van exploi tatie. Het wetsvoorstel nopens het kiesrecht is Vrijdag jl. niet, zooals eergisteren abusievelijk werd gemeld, bij den Raad van State inge komen, maar het advies betreffende dat wets ontwerp werd door dit college aan den Koning gezonden. Het Vaderland verneemt, dat eenige leden der Tweede Kamer het initiatief zullen nemen, om andere wetsontwerpen dan die van den minister van koloniën in te dienen, strekkende tot verlaging van op de suikercultuur druk kende lasten, zooals in het Voorloopig Verslag is aanbevolen. Van den 7den tot en met den 14den No vember zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 82 stoom- en 14 zeilschepen, en vertrokken 72 stoom- en 18 zeilschepen. Thans weet ook een fransch blad iets mede te deelen omtrent de kwestie van Vlissingen als aanlegplaats voor de booten van den JS/orddeutschen Lloyd. Uit Brussel seint men nl. aan den Temps, dat ons Gouvernement aan den Bremer Lloyd voorgesteld heeft, van Juli 1887 af Vlissin gen in de plaats van Antwerpen als aanleg- haven voor de transatlantische booten te kie zen. IJverig is men hierover aan het onder handelen, maar, voegt de berichtgever er bij, men gelooft dat de invloed van de belgische Regeering ter gunste van Antwerpen zal zegevieren. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Noord-Amerika bestaat door middel van het stoomschip »W. A. Scholten." De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 29 November a. s. des morgens te 6 uren. Tengevolge van een nieuw uitgevonden bouwconstructie der smeltovens is de Zuid- Hollandsche glasblazerij te Kapelle a/d IJssel er in geslaagd, nu al reeds 62 achtereenvol gende weken haar werkvolk aan den gang te houden, zonder dat in dien tjjd de ovens behoefden te worden gelest. Voor dien tijd moesten de ovens, die uit andere construc tie bestonden elk jaar uitgelost worden, dat voor de werklieden een tijdverlies gaf van 6 weken en deze dientengevolge niets konden verdienen. Bij de directie van het „Ken. Ned. Han delsmuseum" te Amsterdam bestaat het voorne men om, bij voldoende deelneming, eerlang een tweeden wedstrijd van Nederlandsche meubel-, spiegel- en tapijtfabrjkanten te houden. De daarop betrekking hebbende stukken zijn bij de directie te verkrijgen. Het doel dezer wed strijden is drieledig lo. het verslaan van de buitenlandsche con currentie 2o. het daardoor verschaffen van een eerlijk stuk brood aan den werkman en een billijke winst aan den fabrikant 3o. veredeling van den smaak der voortbren gers en afnemers. Te Venendaal wordt een slachterij van varkens voor den uitvoer naar Londen opge richt. De heer J. A. Van Kruijm, lid der firma de wed. J. A. Verburg, treedt als directeur op. In de eergisteren gehouden algemeene verga dering der R. K. kiesvereeniging Recht voor Allen, te Arnhem, is met eenparigheid van stemmen besloten, ditmaal geen kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te stellen. Dit besluit werd genomen, omdat men algemeen van gevoelen was, dat, nu de Anti-revolutionnairen hebben verklaard, zich van stemmen te onthouden, de strijd toch vruchteloos zou zjjuterwijl ook, naar veler meening, met het oog op spoedige periodieke aftreding (in Juni a. s.) van het nu gekozen wordend lid, het minder wenschelijk zou zijn thans een tegen-kandidaat te stellen. De Geld. meldt dat weder dit jaar door de Kath. Gezellenvereeniging van Nijmegen in haar gezellenhuis gedurende de kerkfeesten, en wel den 26 Dec. en den 2n en 6n Jan., een oratorium met levende beelden zal uitgevoerd worden. Het zal een nieuwe combinatie zijn van de drie oratoria van deken Mtlller, opera 5, 7 en 10, met begeleiding van strijkquartet. Deze nieuwe samenstelling van Weihnachts- Oratorium, Dreikönige-Festspiel en Weih- nachts-Feier werd onlangs in Duitsehland van zeer bevoegde zijde geprezen als buitengewoon goed geslaagd te zijn. Naar de betrekking van directeur van de tram BreskensMaldeghem, op een jaarwedde van f 1500, dingen meer dan 200 sollicitanten. Onder hen telt men gepensioneerde assistent residenten, hoofd-officieren van 't Indische leger, kapiteins, officieren te land en ter zee in werkelijken dienst, sergeants, korporaals, brood-, beschuit- en koekbakkers, koopvaardij kapiteins en stuurlieden, directeurs en onder geschikte beambten aan trams enz. enz. Ondanks de ernstige waarschuwing van hare medepassagiers, had eergisteravond tus- schen Vechel en 's Hertogenbosch een vrouw de onvoorzichtigheid om uit den reeds in beweging gestelden tramwagen te springen, meenende dat deze het station, alwaar zij moest uitstappen was voorbij gestoomd. De ongelukkige nam den sprong te kort, werd aangereden en overleed nog 's nachts aan de gevolgen, een echtgenoot met elf kinderen nalatende. Een slager te Roermond vond 11. Zaterdag in de maag van een stier een haarbol ter grootte van een gewonen appel. Door des kundigen werd verklaard, dat deze bol zich gevormd had door het gedurig aflikken van het haar, hetgeen sommige jonge dieren, bij zonder kalvereD, steeds doen. PERMIS. Reeds dikwijls werd geklaagd over de gevaarlijke inrichting van het plankier aan het havenhoofd alhier. Ofschoon de palen ver uit elkander staan, is daartusschen geen vloer, zoodat wanneer de booten in den avond aan komen, de passagiers veel gevaar loopen te water te geraken. Gister avond was dit weder het gevaleen man moest een gedwongen bad nemenhij werd echter gelukkig gered. Naar men verzekert, zullen de kapiteins der booten aan het havenbestuur verzoeken verbetering in dien toestand te brengen. ROTTERDAM. Gisteren morgen werd albieï een socialist begraven. De lijkkist was met een roode vlag met rouwfloers overtrokken, gedekt. Achter den lijkwagen liepen een veer* tigtal burgers en burgeressen, respectievelijk met roode banden om den arm en rood0 kokarden op de borst. Bij de alhier bestaande kostelooze spijsin- richting voor behoeftige kinderen zal mor* gen avond te 6 uur in haar lokaal (Hove niersstraat) aan 125 jongens eene jas en aan 125 meisjes een mantel worden uitgereikt, waartoe de inrichting door een kindervriend in staat is gesteld. De heer A. Koene zal bij die gelegenheid, ter veraangenaming van den avond, den kinderen eene versnapering aanbieden. DELFT. Dinsdag avond had schipper A. A. Sijthoff, varende van hier op Leiden, in laatstgenoemde plaats het ongeluk van zijn0 schuit te water te geraken. Zijn lijk werd gisteren morgen in de nabijheid der schuit opg0" vischt en naar hier overgebracht. De man was lijdende aan duizelingen, en men veronder stelt, dat hij, zich willende wasschen (de zeeppot werd op den rand der schuit gevonden), overboord is geraakt. De Katholieke Leesvereenigmg alhier, is door aankoop eigenaar geworden van een groot pand, met daarachter gelegen tuin, aan de Voldersgracht. 's-HAGE. De 73ste gedenkdag van Neer- lands onathankeljjkheid werd gisteren in herin nering gebracht door het wapperen van het Oranjedoek van de Haagscbe torenspits en van de nationale driekleur van toren en ge- vel van het stadhuis. UTRECHT. Gisteren werd bij iemand te dezer stede een vaatje haring bezorgd, ge merkt G. H. l/S2, franco Utrecht. De bestel ler misbruik pogende te maken ven het cijfer t/gj op het adre3 en waarschijnlijk meenende, dat de familie niet te huis was, vroeg aan de dienstbode f 1,32 aan vracht. Deze wilde dit betalen, toen toevallig de beer des huize9 aan de deur kwam, op wiens verschijning de besteller het op een loopen zette. OOSTERHOUT. Gister-ochtend had op de suikerfabriek te Groenendijk een ernstig onge luk plaats. Op de gasfabriek aldaar liep de machinist met een emmer gevuld met oli0 langs de vuurmonden en struikelde, waardoor een klein gedeelte van den inhoud in het vuur terechtkwam en vlamvatte. In enkel0 oogenblikken deelde het vuur zich aan de geheele fabriek mede en ook aan de kleedereu van den machinist, te sneller, wijl die al9 ware het van de olie doortrokken waren. Tw00 werklieden kwamen aansnellen en wierp0® hem in een sloot in de nabijheid, waardoor zijn kletderen gebluscht werden. Zooals te verwachten was, bleek bij onderzoek, dat de man reeds ernstige brandwonden bekomen bad, waarom hij naar het GaBthuia werd vervoerd- Toch bestaat nog hoop op zijn behoud. Welk0 schade aan de fabriek is toegebracht, kan u°? niet met juistheid berekend worden. HEESWIJK. Zondag bad alhier een treurig ongeval plaats: de vrouw van zekeren van O., d'0 sinds vier dagen in het huwelijk wasgetredeD, werd onder de Hoogmis eensklaps krankzinnig' Men kan zich verheelden, hoedanig de toesta® is van den man, die zoo in een oogenblik z0tt huwelijksgeluk vervlogen zag. GULPEN. Aan de door den heer nor- Brouwers, lid van de Tweede Kamer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2