vanging van de Snikerwetten van den Minis ter van koloniën, twee wetsvoorstellen inge diend, strekkende om lo het uitvoerrecht van suiker in Indië (15 ets. per 100 kg.) af te schaffen, en 2o aan de met het Gouverne ment in contract werkende ondernemingen ontheffing te verleenen van den nog tot 1891 verschuldigd en cijns van den vrijen aanplant. Voor 1887 zou dit den Staat f 1,250,000 kosten. Het uitvoerrecht alleen is geraamd op f 600.000. Ten einde den landbouw in zijn zwaven strijd tegen het buitenland te gemoet te ko men, heeft de heer Bahlmann aan de Tweede Kamer voorgesteld, de 21x/2 opeenten op de grondbelasting, ongebouwde eigendommen, af te schaffen. Verlichting van fiscale lasten toch acht hij thans allereerst noodig, ofschoon overigens desnoods niet afkeerig is van directe bescherming. De maatregel zou een verlies van f 1,100,000 geven maar in Indië werd de afschaffing van uitvoerreohten op landbouw-prodncten (die daar niet anders kunnen beschonwd worden dan als een bijslag tot de landrente) met succes opgewogen door hoogere invoerrechten een voorbeeld dat bier te lande navolging verdient. Het is volstrekt onontwijkbaar, zegt de Minister van Financiën, dat een Staatsloterij even als vroeger wordt vastgesteld voor dat de andere afgelocpen is. Bij de verdeeling is art. 3 van het Kon. besluit volkomen nage leefd, en men heeft getracht haar te regtlen zooveel mogelijk naar het debiet der collec teurs in hun gemeenten. Een juiste regeling is niet op eenmaal te vorkrijgen, maar moet trapsgewijze geschieden. Tegen openbaarma king der door de collecteurs verstrekte opga ven betrekkelijk hnn debiet heeft de Minister bezwaar. Dat men door inkrimping van het aantal debitanten het lotendebiet verminderen kan, zal de Minister niet tegenspreken, maar wan neer men aan de Staatsloterij trapsgewjjze een einde wil maken, waarvan trouwens in de geschiedenis der wet geen spoor is te vinden, dan zjjn er andere en betere wegen in te slaan, dan haar op die wjjze af te breken. Naar aanleiding van het verzoek det Enquêatecommissie uit de Tweede Kamer heeft de geneesk. Inspecteur van Noord-Hollaud aan alle geneeskundigen een opgave gevraagd van de verwondingen, die sinds 1 Januari 1884: in fabrieken hebben plaats gehad, als mede van de ziektegevallen, die door des kundigen aan den invloed van fabrieken wor den toegeschreven. Bedoelde opgaaf duidt aan naam van man, vrouw, jongen of meisje, fabriek, aard en oorzaak der verwonding, ziektegeval toegeschreven aan(in te val len aard van het bedrijf of gesteldheid der lokalen). Het Schêolblad heeft een onderzoek inge steld naar degenen, die aan bestaande inrich tingen tot onderwjjzer of onderwjjzeres wer den opgeleid en zonder vrucht naar plaatsing zochten. De Redactie vroeg inlichtingen bjj de directiën der kweekscholen te 's Hertogen bosch, Nijmegen, Middelborg, Deventer, Gro ningen, Haarlem, Maastricht, Arnhem, Leiden en Amsterdam. Alleen van die scholen zjjn thans nog 94 personen (manneljjke en vrou- weljjke) buiten betrekking en zeiden twee het onderwjjs vaarwel, waarvan een zich voor zes jaar onder dienst begaf. Voeg daarbij nu degenen, die langs andere wegen hun opleiding ontvingen en 't wordt duidelijk, dat de klachten over knDBtmatige onderwjjzersteelt niet uit de lucht gegrepen zjjn. RNi) In ernstigen graad huerschen te Goes nog steeds de mazelen. Alle openbare scholen zjjn er nu gesloten. De Hoogere burgerschool voor jongens is voor leerlingen beneden de twaalf jaar tjjdeljjk niet toegankelijk, omdat in het huisgezin van een der leeraren ook de ziekte heerscht. Het aantal huisgezinnen, waar de ziekte heerscht, bedraagt nu ongeveer 250 met 350 lijders, onder wie eenige volwassenen. Sterfgevallen aan die ziekte komen er weinig voor. De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft giste ren een som van f 8400 toegestaan tot uitbrei ding der Beestenmarkt. Reeds lang was er be hoefte aan meerdere ruimte wegens den grootea aanvoer van klein vee, en daarom is thans besloien een met overdekt gedeelte in te richten voor schapenmarkt en dit te rioleeren, bestraten en te voorzien van palen en hekken. Op het initiatief van eenige ingezetenen van den Haag in hunne pogingen, ook door bui tenlanders gesteund, is te 'sHage eenenaam- looze vennootschap opgericht onder den naam Maatschappij tot exploitatie van jjsbanen in Ni deriand. Deze Maatschappij, op wier statuten reeds de koninkljjke bewilliging is aangevraagd, stelt zich ten doel het aanleggen, inrichten en txploiteeren van jjsbanen in groote gemeenten in Nederland. Reeds is achter het station van den Hol- landschen spoor aan den Rijswijkschen weg een groot veld verkregen dat, wanneer van aadereautoriteiten dezelfde medewerking wordt ontvangen, die het polderbestuur zoowel als de beeren Kruijswijk en Iwes betoonen,nog dezen winter voor ijsbaan zal worden ingericht. Door eene stoommachine zal dit onder water worden gezet, waardoor behalve het verkrjjgen van eene fraaie ijsbaan ook het gevaar van het schaatsenrijden vermindert. Op dit veld, zal het, als de winter wat meewerkt, aan vrooljjke partjjen niet ontbreken. Het plan is toch meerdere jjsfeesten te organiseeren en Russische sledevaarten te honden, terwjjl op de terreinen eene restauratie en muziektent zal verrjjzen en electriach licht zoo mogelijk, zelfs de duistere avonden voor Kerstmis zal opvrooljjken. N. R. Ct. Dat dit jaar het jachtveld minder wiidrjjk is dan het vorige, bewijzen ook de onlangs te Wassenaar op de buitenplaatsen van Z. II. den prins von Wied gehouden jachten slechts 600 stuks wild werd geschoten, onge veer de helft van het getal, dat de jacht van het vorige jaar heeft opgeleverd. De pleidooien in zake de kerkeljike kwestie te Leiderdorp zijn bepaald op 29 December a. s. Voor den kerkeraad zal pleiten mr. Vaillant, terwijl door de belangen van het classicaal bestnnr, doende wat des kerkeraads is, zullen optreden mrs. Addink en Was. In de duinen nabjj Egmond aan Zee is door een jager een groote adelaar geschoten. De vogel heeft een vlucht van 1.80 M. en werd geschoten juist, toen hjj met een haas in zijne klauwen de lucht in vloog. Het prachtige exemplaar wordt opgezet. Op 9 dezer, des avonds te 9 uren, zjjn in de postbns te Katwjjk a/d. Rjjn gedaan twee brieven, beide bestemd voor Scheveningen beide in dezelfde straat. Den lOn 's morgens is de eene briet bezorgd, doch de andere, waarin zich bevonden 2 bankbiljetten Tan f25, C M 7325 en Q 369 kwam tot heden niet terecht. De Tijd deelt mede, dat de Amstelkring heeft aaugekocht een portret van mr Jacob Bnyck, pastoor der hoofdkerk de St. Nicoj,aas op het Ondekerksplein te Amsterdam, die met burgemeester Joost Bnyck en alle hoofden der katholieke partjj in 1578 uit Amsterdam werd verbannen. Mr. Jacob vestigde zich te Emme rik en was ruim negen jaren pastoor, tot do pest hem wegrukte in 1599. Ia zijn testament had hij bepaald, dat boven zjjn graf zonden worden geplaatst een geschilderd crucifix, dat in zijne slaapkamer hing, en een grafschrifti dat hij zelf vervaardigd had. Aan dit verlan gen werd voldaan, en tevens werd zijn portret er geplaatst. Dit paneel bad veel geleden, de verf lag er bijna in sehilfers op. Na een half jaar arbeid gelnkte het den heer Hopman, de schilfers plat te leggen en te bevestigen op het hout. Zoover bekend, is dit het eenige portret van Jacob Buyck. Van Joost Bnyck zjjn er een paar, een o. a. op het Mnseum Boy mans te Rotterdam. Door eenige grondeigenaren, ingezetenen van Nieuwer-Amstel, is nogmaals een adres aan de Tweede Kamer gezonden, ten gunste der annexatie bij Amsterdam. AU een bewijs van de daling der vleesch- prjjzen diene nog, dat te Groningen de leve rantie van het vleesch voor het garnizoen is aangenomen voor 38 cents het kilogram, en voor de spijsuitdeeling tegen 4H/g ets. het kilogram. Gisteren voormiddag is voor Stavenisse een geladen vaartuigje door eene stormvlaag omge worpen. De opvarenden zijn verdronken. Een schip met pulp, komende van Bergen- op-Zoom, is bjj Gorishoek gezonken. De opva renden zijn gered. Te Zwilbroek, nabjj Groenlo, is Dinsdag avond, terwijl men lustig bruiloft vierde, omdat dien dag de inwonende dochter was getrouwd, de woning van den landbouwer Hasker met den geheelen inboedel door brand vernield. Alleen het vee is met moeite gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Het omvallen van een peiroleumlamp is oorzaak, dat de bruiloft zoo treurig werd afgebroken. Door den Commissaris des Konings in de provincie Gelderland, is aan den expediteur D. G. van Huls, te Lobith, vergunning ver leend om tnsschen 18 November en 23 Novem ber a. s., met den schipper Drevers, in diens overdekt zeilschip genaamd De Duifvan Herwen en Aerdt naar Maassluis, langs Rijn, Waal enz. te vervoeren eene partij van bruto 40,000 kg. netto 30,000 kg. dynamiet. Op grond van art. 446 van het wetboek van strafrecht is door de maréchausseé te Beek proces-verbaal opgemaakt tegen een per soon aldaar, die bij den op Vrijdag jl. onder deze gemeente gewoed hebbenden brand ge weigerd heeft, de hnlp te verleenen, die de openbare macht van hem vorderde. Te Maastricht, waar geene hondenmarkt bestaat en wellicht in een geheel jaar geen enkele hond in het openbaar wordt verhandeld, zjjn nochtans 40 pertonen, die als kooplieden in bonden zijn gepatenteerd. Het patent wordt door hen genomen, om de stedeljjke belasting op de honden te ontduiken. Sedert lang reeds zint het gemeentebestuur op middelen om dia

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2