FEUILLETON. 'tWas maar een droom. waarop hij zieh voor vijftig jaren als zoodanig te dezer stede vestigde. Het feit van zulk eene langdurige en onver moeide toewijding aan de belangen der lijdende menschheid mag zeker wel onder de zeldzaam heden gerekend worden. Hoewel het electrisoh licht, sedert het be langrijk vraagstuk van de verdeeling der electri- citeit is opgelost, steeds meer in gebruik begint te komen, geeft echter het gaslicht nog geens zins het terrein gewonnen. 0.n de concur rentie tegen het nieuwe licht te kunnen vol houden, worden de gaslampen dan ook telkens verbeterd. Aan dezen wedstrijd van het gas tegen de electriciteit heeft ook de Wenham- lamp haar ontstaan te danken. In 1883 door Wenham uitgevonden, werd zij nog verbeterd door J. H. Sheldrake, directeur der Engelsche maatschappij, die het patent van den uitvinder heeft overgenomen. Haar sterk lichtontwikkelend vermogen, gevoegd bij de verdere voordeelen, die ze boven andere lampen, zelfs de bekende Siemens-lamp, aan biedt, hebben haar den weg gebaand tot tal van inrichtingen, waar eene goede verlichting eene eerste vereischte is. De Weoham-lamp geeft een constant wit en stil lichtzij veroor zaakt geen schaduw aan het voorwerp, waar boven zij is geplaatst, en wijl bij dit systeem de hoogst bereikbare verbranding der pro ducten plaats heeft, geeft zij eene belangrijke besparing der verbrnikskostea een der ver schillende nummers verbrandt o. a. slechts 21/j cent per nar. Daarbij ontwikkelt zij geen warmte en kan ook als ventilator worden toegepast. Door deze doeltreffenda eigenschappen is de Werham-lamp voor winkels en werkplaat sen evenals voor woonvertrekken zeer aan te bevelen, te meer nog, daar zij spoedig en gemak kelijk aan de gewone gasleiding kan worden aangebracht. Wij veitronwen dan ook, dat de firma Post Co., die uitsluitend met den verkoop van deze lampen is belast, een groot debiet van dit artikel zal hebben. Een groot aantal deurwaarders bij de verschillende recbts-collegies in Nederland hebben in een adres verklaard, hunne volle dige en algeheele adbaesie en goedkeuring te schenken aan het adres, door de Vereeniging Van denrwirarders aan den Minister van Justitie ingezonden ter zake van het door den Minister aan de procureurs-generaal te kennen gegeven verlangen, dat voortaan alle exploiten zooveel mogelijk aan rijksveldwachters zullen worden opgedragen. Scene uit het fransche volksleven, {Slot.) Maar nn was André twintig jaren ond ge. worden, en werd dus opgeroepen om zijn Vaderland vijf jaren te dienen. Moeder Anna Stortte een stroom van tra nen. Zij was nu zestig jaren geworden en kon niet meer veel werken. André was haar «enige steun met hem ging alles heen. Bij zijn vertrek weende André als een kind, niet omdat bij soldaat werd maar omdat bij zich afvroeg, wat zijne arme oude moeder zonder hem ging worden. Jacqnes Prtois was twee jaren vroeger als slacht fier zijner uitspattingen gestorven en de weduwe bon op haar oudsten zoon niet rekenen, die een leeglooper, een dronkaard, ©en opeter evenals zijn vader geworden was. De jmge soldaat schreef zijne moeder dik werf en deze verzocht den schoolmeester, hem voor haar te antwoorden. Na een halt jaar Van Batavia is een talegram ontvangen, dat Donderdag de spoorweg Tegal—Balapoe- lang met toestemming der RegeeriDg van Ned. Indië voor het publiek verkeer is ge opend. Dit telegram is verzonden den 18n Novem ber 11 uur 20 minuten voormiddags, toen het hier te lande was 4 uur 30 minuten voormiddags, en is aangekomen te 6 uur 43 minuten, dus in 2 uur 13 minuten. Het Vaderland meldt, dat volgens partic u- liere berichten uit Indië door den Gouv.- Generaal aan de- eigenaars der suikerfabriek Sindanglaoet in Cheribon uitstel van de betaling van den cijns ad f 30,000 is verleend. Tot nog toe was op verzoeken om uitstel in den regel afwijzend besohikt. Hendrik Ter Heide, eigenaar van het zeil- vaartuig genaamd: de Jonge Fouwelwbrdt uitgenoodigd zijne woonplaats op te geven aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid, ten einde aan hem te knnuen uitreikeu eene ordonnantie van betaling, groot f148. De kosten van de internationale hardrij derij, die dezen winter te Slikkerveer door de IJsclub van Kralingen en omstreken zal worden gegeven, worden begroot op een som (de uit te loven prijzen inbegrepen), van f2600 f2700. Het bestuur der club heeft reeds een begin doen maken met het opbou wen van eene groote ijstent. Voor het waar borgfonds is door de leden van de club tot een bedrag van ongeveer f 1300 gerakend. Uit Ouderkerk a/d. IJsel wordt gemeld Een prachtig luchtverschijnsel werd Vrijdag avond te rnirn 10 uur, alhier waargenomen. Een vuurbol, voor den waarnemer ter groote van een gewonen appel, vertoonde zich in het luchtruim, zich langzaam bewegende van het noorden naar het zuiden en een helder licht verspreidende, waardoor de straatverlichting als het ware verduisterde. Slechts enkele seconden duurde de waarneming, daar de vuurbol weldra aan den horizont verdween. In den loop der week van 14 tot en met 20 November zijn te Delft aangegeven 38 ge vallen van roodvonk. Een persoon is in die week aan deze ziekte overleden. De knecht van een landbouwer te Voorscho ten ging dezer dagen des morgbns vroeg naar het land om de koeien van zijn baas te melken. Vreemd keek hij op, toen hij bemerkte, dat was André korporaal en een jaar later sergeant. Op een goeden morgen ontving Moeder Anna een brief uit Tonlon. Dj jonge onder officier meldde haar, dat hij op hét punt stond naar Tongkin te vertrekken. Sedert dien dag ontving zij geen tjjdiDg meer van haar lie veling. In het dorp sprak men veel over de zwart vlaggen, de Chineezen, de Tonkineezen, de Annamieten en alle soorten van bandieten, roovers en moordenaars en overdreef' nog da verschrikkelijke slachtingen dier wilde horden. Anna leefde in eindelooze angsten en doode- lijken onrust. Zij zag haar zoon met hon- derde kameraden, met dolken doorstoken, ver minkt. op het slagveld liggen en om hnlp roepen en zij kon ham niet bijstaau en de oogen sluiten. Bjj die aanhoudende kwellingen kwam nog de onveröragelijke smart, die het schandelijk gedrag van haar ondslen zoon haar deed on dergaan. Laaghartig en onverbeterlijk, en nn niet meer door André teruggehouden, liet hij geen stuiver aan de arme ondu moeder, ja mishandelde haar zelfs. Gelukkig was de oude vrouw door een ieder bemind en men werd niet moede, haar te helpen en bij te staan. een gedienstige geest hem reeds vóór was geweest 1 Er werd den volgenden morgeit natuurlijk een wakend oög gehouden. Men zag toen dat, omstreeks half drie des nachts, een buurman, zekere K., op het land kwam en heel bedaard metzjjn franduleus vhandwerk" een aanvang nam. Het duurde niet lang of men had den melkdief (NB. een welgesteld landbouwer) in handen, zoodat van het ge beurde proce9-verbaal kon worden opgemaakt. Een met turf beladen schip is op het meer de Leijen (Frgezonken. De drie opvaren den werden door ingezetenen van Witveen met groot levensgevaar van een gewisseo dood gered. Ts Rijssen in Overijsel heett eene vrouw, die het niet al te breed had, terwijl zij bezig was de kenken van het buis, dat zij weldra zal gaan verlaten, nog eens flink te reinigen, onder een der vloersteenen eene som van f 1000 gevonden, vermoedelijk afkomstig van eene vronw, die reeds jaren geleden in de zelfde woniog h id gewoond en plotseling overleden wa s. De kiesvereaniging Arnhem te Arnhem beeft tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld den beer Ph. W. van der Sieyden» Ook de overige liberale kiesvereeaigingen in het district onöerstenuen deze kandidatuur. In de gemeente Odoorn zijn aan de hoofden der lagere scholen brandbinschgranaten ter bewaring gegeven, om bij voorkomenden brand daarvan dadelijk gebruik te muken. Geheel onverwacht ontlastte zich Donder dag jl. boven Eindhoven een hevig onweder. Op een schitterenden bliksemstraal volgde terstond een vretselijke donderslagde blik sem sloeg op den afleider der parochiekerk aldaar, waardoor de toren eenige oogenblik- ken in een lichtblauwen nevel gehuld werd. Een hevige stortregen en hagelslag, waarbij zeer groote hagelkorrels, die zich op sommige plaatsen tot een voet hoogte ophoopten, ver gezelde het onweder. Dienzelfden avond sloeg de bliksem op den toren te Acht, waardoor het kruis verbrijzeld werd en het leien dak schade leed. LECTUUR. In dezen tijd, waarin zoovelen zich afvra gen, waarmede zij de kinderen, althans de grootere, als St. Nicolaas-cadeau het meest zuilen verblijden, kan het zijn nnt hebben, de aandacht te vestigen op een aardig kinöer- Eindelijk vernam men dat de vrede met de Chineezen gesloten was eu dat de dappere soldaten, die daar als helden gevochten had den, naar Frankrijk zonden terngkeeren. Den 14den Juli, zoo verzekerde men, zouden zij bij de nationale wapenschouwing te Parijs tegenwoordig zijn en de bevolking bereidde aan die moedige zonen van Frankrijk een warme hnlde. Moeder Anna weende nog meer dan zij ooit gedaan had. Sedert lang had zij niets ineer van André gehoord, dus moest hij niet onder de terugkeerenden zijn. Hij was zeker dood 1 Den 14den Juli bracht zij klagende door. Oud geworden, was zij weder alleen in de wereld, evenals toen zij neg een jong meisje was. Nn bieef er niets uieer over dan ook maar te sterven, s' Avonds laat kwam haar zoon Jnles thuis. Zij had hem de laatste veertien dagen niet gezien. De schurk was dronken hij had gehoord, dat zijne moeder bij gelegenheid van het feest tien franken van de gemeente bad gekregen, en die kwam faÖ halen. De oude vrouw wilde hem beletten in de lade te gaan woedend geworden sloeg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2