9-3 Jaarg. Zondag 28 en Maandas|29 November 1886. No. '642 Bü dit Kommer teloor! sen Biivotstl. VfE R S C H IJ NT DAGEL IJ K S. Speelt të wicht. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Het Bulgaarsche regentschap blijkt na Kanlbars' vertrek weder met meer kracht op te treden. Het heeft thans beslist en onvoor waardelijk de kandidatuur van den prins van Mingrelië verworpen. De regenten verklaren, dat deze prins volstrekt onaannemelijk is vooreerst wegens zijn lagen rang, maar ook Vooral, omdat zijn vader den troon van Min grelië aan Rusland verscbacberd beeftzij willen dan nog liever de kandidatuur van den prins van Oldenburg ondei steunen. Hoewel bet bericht, dat Rusland bij bet verzoeken van bescherming voor zijne onder danen in Bulgarije de Duitéche regeering was voorbijgegaan, officieus is tegengespioken, blijkt er toch wel iets van waar te zijn ge weest. Bij bet vertrek van generaal Kanlbars moet Czaar Alexander, zonder den beer Von Giers te raadplegen, rechtstreeks den Fran seken minister-president De Freycinet per telegraaf hebben doen verzoeken, de bescher ming der Russen aan den Franschen consul op te dragen. Hierop werd een toestem mend antwoord ontvangen, dat in handen viel van Von Giers, die daarover zeer ont stelde, dewijl bet te beschouwen was als eene volslagene breuk met de bemiddelings-politiek van Duitschland. Von Giers, die persoonlijk bij den Czaar weinig invloed bezit, wendde zich onverwijld tot de voornaamste leden van 's keizers familie, ten einde dezen te bewegen, zijnen onberaden stap zoo spoedig mogelijk ongedaan te maken. Eenige dagen lang bleven alle pogingen in dezen zin vruchteloos, totdat de uit° Bet lijn te Petersburg teruggekeerde grootvorst Wik dim! r zijnen aandrang bij dien der overigen voegde, waarop de Ozaar ten laatste toegaf. De heer De Freycinet was zoo welwillend aan te nemen, dat er een »misvei stand'1 bestaan bad, zoodat nu de bescherming der Russische onderdanen in Oost-Rumelie en Bulgarije over de Fransche en Duitsche consuls verdeeld wordt. Alle onzekerheid omtrent de nationaliteit, die met de bescherming der Russische onder danen is belast, is thans echter geweken. De Duitsche consul-generaal te Sofia heeft ter kennis van de Bulgaarsche regeering gebracht, dat hij bevel heeft ontvangen, Rusland's on derdanen in Bulgarije onder zijne hoede te nemen. In Oost-Rumelie, waar geen Duitsche consuls zijn gevestigd, is deze taak den Fran sche consuls opgedragen. Kaulbars heeft gisteren te Konstantinopel een audiëntie bij den Sultan gehad, die 45 minuten heeft ge duurd. Hij werd met de Medjidié-orde ver eerd. Zulk een persoon behoort ook wel ge decoreerd te worden DUITSCHLAND. In de memorie van toelichting tot het leger- ontwerp wordt gewezen op de gevaren, welke voor Duitschland ontstaan uit zijn ligging, waardoor het van alle zijden aan een aanval is blootgesteld. Slechts een vergelijking met de krijgsmacht der naburige groote Staten geeft den grondslag tot den maatstaf zijner eigen sterkte. De aandacht wordt gevestigd op de aan merkelijke numerieke versterking der legers, in Frankrijk sedert 1870/71, in Rusland sedert den jongsten oorlog in het Oosten. Moge ook het tegenwoordig 7jarig tijdvak voor de sterkte van het staande leger eerst in April 1888 afloopen, toch zou, met het oog op de aan gene zijde der Duitsche grenz n ontstane verhoudingen, een vertraging in het nemen van een besluit gevaarlijk kunnen worden. Derhalve komt het raadzaam voor, met gepaste maatregelen niet tot 188S te wachten. Eene verkorting van den actie ven diensttijd voor het voetvolk is onmogelijk. Ongerekend dat Duitschland, met betrekking tot den wettigen en werkelijken duur van den diensttijd, bij de naburige groote Staten ach terstaat, dwingt de numerieke meerderheid, waartegen Duitschland waarschijnlijk den toe- komstigen oorlog zal te voeren hebben, het aantal zooveel mogelijk door de geoefendheid der manschappen te vervangen. Op voorstel van Windhorst heeft de Rijks dag bij acclamatie de leden van het presi diaal bureau herkozen. Dinsdag heeft de eerste lezing der begrcoting plaats. De Duitsche dagbladen spreken op zeer ernstigen toon over de tioonrede van gisteren. De tot het ministerie van buitenlandscbe zaken in nauwe betrekking staar de Post maakt de opmerking, dat de troonrede ditmaal alléén gewaagt van pogingen tot instandhouding van den Eutopeeschen vrede, doch omtrent den uitslag dezer pogingen niets mededeelt. Het Berliner Tageblatt deelt eenige geruchten mede, volgens welke het Bulgaarsch Regentschap van Frankrijk's zijde een ver trouwelijke n wenk ontvangen heeft om af te treden, waardoor de toestand vereenvoudigd zou worden. Over het algemeen be-taat het vermoeden, dat Frankrijk in het Oosten een dubbelzinnige rol speelt. Nadat de Bulgaarsche R6geering, zegt het blad, den echten Kaulbars weerstand geboden heeft, zal zij ook wel zijn Fransche opvolgers weerstaan. De dezer dagen te Berlijn opgerichte Zuid- Afrikaansche Veieeniging besloot gisteren den reiziger Byrich binnen kort uit te zenden, ten einde geschikte landstreken op te sporen, om daarheen Duitsche landverhuizers uit den landbouwersstand te zenden. De Afrikareiziger Weber heeft tot dat doel de Transvaal aan bevolen. ENGELAND. De toestand in Ierland blijft voortdurend zeer gespannen. In eene buitengewone raadsvergadering, aan welke de onderkoning, de Iersche secretaris, de procureur-generaal en de kommandant, sir Redveis Buller deelnamen, is, naar het gerucht luidt, besloten geworden tot kracht dadige maatregelen ter onderdrukking van onwettige samenspanningen tegen het betalen van pacht, alsook ter beteugeling van de ophitsende taal van een deel der Ierschepers. Men verwacht binnenkort de aanhouding van één of twee personen, die als de voornaamste raddraaiers bekend staan. UiJ, Rome werd aan the Daily News gemeld, dat Aartsbisschop Smith van St. An drews, te Rome vertoevende om eenige aan gelegenheden betreffende zijn Schol scbe ker spelen te regelen, met den Paus een langdurig onderhoud heeft gehad over de beste middelen, om de diplomatieke betrekkingen tusschen den Pauselijken Stoel en Engeland te her stellen. Met dat doel, zoo verzekert men, zou een buitengewoon apostolisch legaat naar Engeland gezonden worden. Door de Engelsche regeeiing is een bijzon dere commissie benoemd tot het instellen van een onderzoek betreffende de talrijke mishan delingen, welke door vreemde visschers in de Noordzee op Engelsche visscheilieden gepleegd worden. De commissie begeeft zich na. r Lowestoft en andere voorname visschersplaat- sen, teneinde van de berichten en klachten kennis te nemen. FRANKRIJK. In den gisteren gehouden ministerraad is besloten, de onder-staatssecretarissen,die hun ontslag hadden aangevraagd, te verzoeken m furctie te bliji en tot de Kamer uitspraak gedaan zal hebben over het beginsel zelf van hun aanstelling. De heer Bihourd, die in acht dagen tijds directeur van het provinciaal bestuur aan het Dep. van Binnenlandsche Zaken, resident- generaal voor Tunis en tot dezelfde betrekking voor Tonkin werd geroepen, heoft aan een correspondent, die hem eenige inlichtingen kwam vragen, verklaard, dat hij met volkomen vertrouwen de nalatenschap van den heer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1