JtmitnMsdty Bert aanvaardde en ook voor het klimaat niet vreesde. Trouwens, hij zegt overstelpt te worden met aanvragen van hooggeplaatste ambtenaren, die in Tonkin wenschen geplaatst te worden. Maar Paul Bert was er heenge gaan in het slechte seizoen en heeft bovendien door al te grooten ijver zijn krachten niet gespaard, terwijl hij bovendien een hartstoch telijk en vurig man was. ROME. De gezondheidstoestand van Mgr Jacobini, kardinaal-staatssecretaris, laat voortdurend veel te wenschen overniet slechts hebben zich de aanvallen van jicht herhaald, maar ook is zijn gehoor zoodanig aangetast, dat, volgens berichten in liberale bladen, de H. Vader zich slechts door luid te spreken aan hem verstaanbaar kan maken. Omtrent de onderhandelingen tusschen Pruisen en het Vaticaan wordt gemeld, dat nog geen bepaald resultaat werd verkregen. In afwachting daarvan zal aan enkele orden, welke enkel zich wijden aan de ziekenverple ging, het verblijf in Pruisen worden vergund. RUMENIE. Koning Karei van Rumenie behoort tot het groote geslacht der Hohenzollern, waarvan de Duitsche Keizer het hoofd is. Daar Koning's huwelijk met eene zuster van den prins von Wied tot heden kinderloos is ge bleven, heeft de vorst gevolg gegeven aan een reeds vroeger opgevat plan en zijn neef Prins Ferdinand van Hohenzollern tot zijn opvolger benoemd. De Prins is dientengevolge onlangs in Rumenie aangekomen. Gisteren had te Bucharest eene militaire wapenschou wing plaats bij gelegenheid zijner benoeming tot chef van het 3de regiment linietroepen. De Koningin, de ministers, de voorzitter van den senaat en van de Kamer woonde het feest bij. Gisteren werd te Bucharest de Engelsch- Rumenische conventie onderteekend, waarbij het bestaande handelstractaat tusschen beide staten, dat in 1891 zou afloopen, gewijzigd wordt. Het, nieuwe tractaat treedtdadelijk in werking. SPANJE. In een vergadering van republikeinen, gis teren gehouden, ontstond een levendige ge- dachtenwisseling tusschen de voorstanders van Salmeron en Zorilla. Er werden resolutië'n aangenomen, waarbjj wordt verklaard, dat de politiek van Zorilla de voorkeur sehijnt te verdienen boven die van Salmeron. De Kamer van Afgevaardigden heeft beslo ten heden geen zitting te houden ten teeken van ronw, ter gelegenheid der verjaring van het overlijden van koning Alfonso XII. Schiedam, 27 November 1886. Voor eene Katholieke School te Franeker ontvingen wij weder door bemiddeling van den Boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren f 1. Bij Burgemeester en Wethouders is inge komen een verzoek van D. Laroy Dz. om ver gunning tot oprichting eener Rookerij van Vleescb, Visch en Spek op het perceel aan de Dwarsstraat alhier, Wijk G. no. 301, kadaster seotie C. no. 360. Op Donderdag 9 December a. s. des mid dags ten 12 ure zal ten raadhuize gelegen heid worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek, dat met de bijla gen op de Gemeente-secretarie ter visie is gelegd, in te brengen, terwijl drie dagen voor bovengenoemd tijdstip op de secretarie van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Aanf.het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een muil korf, een zwartbont bokje, een bedrag van f 0.75, gewikkeld in een papiertje, en een vaalbonte geit. Naar wij vernemen is de heer A. de Koe, pachter geworden van de Buffetten der Offi cieren-Vereeniging, om deze van lo. Decem ber af, nevens zijne zaken in Mnsis-Sacrnm, te exploiteeren. Gister-avond verschenen de Regeerings-ant- woorden aangaande de Grondwet. Behondens eenige wijzigingen van onder geschikt belang, handhaaft de Regeering hare voorstellen, met uitzondering alleen van het kiesrecht. Het gewijzigd art. 80 luidt »De leden der Tweede Kamer worden recht streeks gekozen door de mannelijke ingezete nen, Nederlanders, die de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten en den door die wet te bepalen, leeftijd, welke niet beneden 23 jaren mag zijn, hebben bereikt." De 2e alia, slnit uitde van hun burger schapsrechten ontzetten, gevangenen, gefail- leerden of zij die onder cnrateele staan, en hen »die in het burgerlijke jaar, voorafgaande aan de vaststelling van de kiezerslijsten, van een instelling van weldadigheid onderstand hebben genoten; en, voor zoover de kieswet hetzij zeker bedrag van den aanslag in een of meer Rijks dir. belastingen, hetzij in het bezit van een of meer grondslagen van zoo- danigan aanslag als vereisohte van kiesbe voegdheid stelt, hen die hun aanslag in die belastingen niet hebben voldaan." Deze redactie slnit algemeen stemrecht uit. De Grondwet e'iBcht nl. tot waarborg van gegoedheid en geschiktheid of betaling van belasting, of het bekleeden van zekere ambten, of een zeker bezit e. d. De wetgever zal in de toepassing vrij zijn. De belasting aanslag moet echter zijn be taald, zal men op de kiezerslijst komen. De Reg. aoht het niet wenschelijk, terug te komen van bet stelsel der rechtstreeksche verkiezing, die evenredige vertegenwoordiging niet nitsluit. In het voorloopig kiesreglement (Add. arti kelen) wordt nu voorshands het kiesrecht voorgesteld voor allen die >ter zake van de bewoning vaa een hnis of gedeelte daarvan in de pers. belasting ten volle zijn aangeslagen," en dien aanslag over het vorig jaar betaal den, met nitzondering van bedeelden, en voor hen, die voor minstens f 12 in de grondbe lasting zjjn aangeslagen. Het getal dier kie zers wordt berekend op 300,000, terwijl er nn voor de gemeenteraden 222,215 zijn. Het Rijk wordt verdeeld in 79 enkelvoudige kiesdistricten, met 43,360 zielen, en 5 meer voudige (Groningen, Utrecht, Amsterdam, Rot terdam en 's-Gravenhage, die resp. 2, 2, 9, 5 en 3 leden znllen kiezen). Dit stelsel geeft zeer weinig gelegenheid voor partijdige in deeling en grooter kans op evenredige ver tegenwoordiging van de staatkundige rich tingen. In zijn begrootingsantwoord ontkent de Min. v. Waterstaat, dat er van opdrijving van uitgaven sprake is. Behalve de millioenen voor de nieuwe werken is genoegzaam alles voor onderhoudswerken bestemd. Kunstmatige opbeuring van den landbouw wil de Reg. niet; van de Landbouwcommis- sie wil zjj alleen inlichtingen over pnnten van algemeen economiachen aard e. d. Of zulk: een commissie blijvend is in fe stellen zal later worden overwogen. De onteigeningswet wiljgde Min. in dien zin verduidelijken, dat die schade alleen wordt vergoed, strikt en direct door de onteigening zelve veroorzaakt. Wegens de Grondwetsherziening kanthaas geen sprake zijn van reorganisatie van het Waterstaatskorps. Met de onteigeningen voor den Maasmond moet krachtig worden voortgegaan, om die in 2 a 3 jaren te verrichten, want eerst daarna kan het werk geregeld voortgaan. Voor de brng te Hensden zal een afzonderlijk voorstel worden ingediend. Aan den Rott. Watarweg ia 261/i millioen verwerkt. De Min. handhaaft de raming van 1883. De afsluiting van de Botlek is nog onbeslist. Voor het Mer wede-kan aal is dit jaar f 3,365,000 en in het geheel 9 millioen be steed. De afschuiving te Vreeswijk is uiet ernstig. De Staats- Courant bevat het Koninklijk Be sluit van den 20sten November 1886, hou dende vaststelling van het invoerrecht voor de zoogenaamde Engelsche biscuits. Er is aan het Nederlandsche Hof een Sia- moesch gezantschap ingesteld, aan het hoofd waarvan geplaatst is Z. H. prins Prisdang, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, en waarvan het personeel verder be staat nit een secretaris van legatie le kl.een secretaris van legatie,een attaché, en een mili taire attaché, terwijl mr. H. J. O. A. Keuche- nins als attachétolk aan het gezantschap is toegevoegd. De bezuiniging houdt aanZooals men weet wordt de leverantie van het zegelpapier jaarlijks aanbesteed het zegel zelf wordt er in Den Haag opgebracht. De registratiekan toren ontvangen het zegelpapier verpakt tus schen twee plankjes, opdat het niet zon kren ken, en verder genaaid in een zeer gemeene soort paklinnen. De ontvangers hebben nu aanschrijving ge kregen, om de plankjes en het paklinnen geregeld naar Den Haag terug te zenden. (A N.) De heer J. Millard en andere belanghebben den bij de suikerindustrie op Java hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met ver zoek om bij behandeling der voorstellen van den heer Van Dedem c. s. ook de opheffing van den cjjns op den gouvernementsaanplant in gunstige overweging te willen nemen. In een Duitsch blad (de Kol. Zeit.), komt een schrijven voor uit Singapore, waarin van onzen toestand op Atjeh en het woeden der berri-berri een treurig beeld wordt geschetst. In het schrijven wordt gewezen op de moeie- lijkhedon, die onze regeering in den laatBten tijd ondervond in Indië en op de vernederin gen, die ze zich na de plundering der Hok Canton moest getroosten. De Engelschen te Singapore en vooral te Penang, dus merkt de schrijver van het stuk op, zien met heime lijke vreugde, hoe Sumatra zich meer en meer aan den invloed der tegenwoordige bezitters onttrekt, en rekenen er op, dat de rjjpe vrucht hun binnen korteren of langeren tijd wel van zelf in den schoot zal vallen. De heer C. A. H,, uit het voormaligs Delftshaven, die den lln dezer onder den stoom tram geraakte, is gisteren aan de gevolgen in het Ziekenhuis overleden. Bij gelegenheid vaD het a. a. St. Nicolaasfeest

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2