behoorende bij de van Zondag 28 en Maandag 29 November 1886. Binnenlandsclie Berichten. (Maasb.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vervolg Mon schrijft ons uit Vlaardingen: Laatstleden Dinsdag gaf Vlaardings Man nenkoor" het eerste winterconcert, in vereeni- ging met een rnim 20tal zangeis uit Schiedam. Aldus versterkt werd een progamma uitge voerd, dat op enkele uitzonderingen na, weinig te wenschen overliet, vooral in aanmerking genomen den korten tijd der onderlinge sa menwerking Alle zangnummers werden verdienstelijk Uitgevoerd,doch vooral moet genoemd worden „Vincta" van Abt; dat om zijn overgangen telkens groote moeilijkheden oplevert, en Vooral voor het „in toon blijven" veel zorg Vereischt; en op de tweede plaats, de »hjmne" van van Eijken, die, even als het eerstgenoemde, keurig werd uitgevoerd koor, bas-solist en kwartet kweten zich uitmuntend Van hun taak, het nummer werd met vuur gezongen en voldeed uitnemend. De heer J. v. K., eere-lid der vereeni- ging, die als Tenor-solist optrad, oogste vooral met de liederen «Er, der Herrlichste von Allen" en het «Wanderlied" van Schumann, benevens het lied «Zachtheid" van den heer A. d. D, grooten bijval in. »Zaohtheid" is oene zeer lieve compositie, en zal goed voor gedragen, steeds zeker veel succes hebben. De heer v. K., die aan een aangenaam en liefelijk geluid, eene schoone voordracht paart, bad op de hem toegebrachte bijvalsbetuigingen dan ook alle aanspraak. De heer Julius Egener deed zich met zijne viool-soloos wederom als artiBt ten volle ken nen, genoeg zij het te zeggen: hij handhaaf de zijn roem. Aan Mejufi. G J., die den heer Egener accom pagneerde komt een woord van lof toe voor haar pianospel en niet minder den heer v. P., die zich als pianist wederom bijzonder gunstig onderscheidde. Na dezen genotvollen avond is voorzeker bij menigen toehoorder den wensch opgeko men dat door krachtige samenwerking als deze den zangmicnaars nog menigen genoe- gelijken avond zal worden verschaft. De Vereeniging van dsn H. Vincentlus d ■Paulo, in bet voormalige Delftshaven, zal, even als vorige jaren, ook thans gedurende de wintermaanden tegen eene geringe vergoe ding warme spijzen verschaffen aan minver mogenden van alle gezindten. Volgens art. 451 van het nieuwe Wetboek Van Strafrecht, dat onlangs in werking is getreden, wordt met hechtenis van ten hoog ste drie dagen of geldboete van ten hoogste f15 gestraft. lo. hij, die in bet openbaar voor de eer baarheid aanstooteljjke liederen zingt 2o. hij, die in het openbaar voor de eer baarheid aanstootelijke toespraken houdtj 3o. hij, die op eene van den openbaren weg zichtbare plaats voor de eerbaarheid aanstoo- telijke woorden of teekeningen stelt. Dit wetsartikel geeft krachtige wapenen in de hand tegen de meer en meer voorkomende publieke zedeloosheid, hetzij op de straten, hetzij in de winkelkasten. Sommige hande laars in platen, beelden enz. hebben er niet het minste bezwaar in voorwerpen voor hunne ramen te plaatsen, die de zedelijkheid in de hoogste mate kwetsen en den fatsoenlijken toeschouwer walging en verontwaardiging inboezemen. Eerst voor een paar dagen is er uit een winkelkast hier ter stede (Rotterdam) een plaat weggenomen, die algemeene ergenis verwekte, ook omdat zij aan zeker publiek, dat het schandaal aangaapte, gelegenheid gaf tot de liederlijkste gesprekken, luidop gevoerd. Wij hopen, dat het bevoegd gezag eens flink den bezem van art. 451 ter hand neme, om ons van zooveel vnil mogelijk te verlossen. Naar men verneemt is thans bevel tot ge vangenhouding uitgevaardigd tegen den beken den M. Hakker in den Haag, verdacht van moord op zijne huisvrouw (de „vuurduivelin Onder geleide van de politie is te Amsterdam eenpas geboren kind naar de Oosterbegiaaf- plaats geleid. De moeder van bet wicht verkeert in znlke armoedige omstandigheden, dat zij niet in staat was, de begrafeniskosten te betalen. Dat in de Anjelierstraat te Amsterdam de politieagent M. zpn vrouw zou hebben mis handeld, is ons gebleken onjnist te zijn. De agent in kwestie had met het geval niets uitstaan. Gisteren te Nieuwediep binnengekomen visschers meldden op zee twee Engelsche visch vaar tuigen te hebben gezien, die zich bezighielden met een voorwerp, dat veel over eenkomst had met het wrak van een klein vaartuig. Dit rapport brengt men in verband met de verdwijning van den gisteren gestran- den Engelschen kotter Herbert and Hol ley, die men aanvankelijk gezonken waande. Ver moedelijk is het vaartuig echter vlot geworden en naar zee gedreven, zonder dat dit is opge merkt. Uit het Noorden des lands wordt in de M. Rott. Ct. steen en been geklaagd «ver den onderwijzersnood, die een nieuwe phase is ingetreden, namelijk die vanonoerwijzers- overvloed. Tal van jongelieden, »die een welbesteed kweekelingenleven achter der, rug hebbenloopen thans met de akte in den zak al langer dan een halt en heel jaar wer keloos, voortdurend sollioiteerendfe. Hetgebreü aan vacante plaatsen ia met betrekking tot hun getal «nijpend gering." Kan het wel anders? In de laatste ja:en is de onderwijzersstand over het paard getild, en 't lag dus voor de hand, dat het getal «roepingen" daartoe weldta belangrijk in verhouding tot de behoefte te belangrijk zou stijgen. Een der wegen nu, om het even- witht te berstelleD, is die, door tal van ge meenten allengs ingeslagenvermindering van traktement. Zoodia toch de onderwijzerswe reld geen Luilekkerland meer zal schijnen, zal het overvoeren van de markt van zelf ophouden. De liberalen intnsscben verdedigen een tegenovergestelde logica volgens hen zou men, in plaats van de traktementen te ver lagen, die veeleer moeten verhoogen I (Tijd). Een liefdesavontuur, zooals het op het plat teland hoogst zelden voorkomt, werd voor eenige dagen iu eeu Twentsche buurtschap afgespeeld. Eene 21jarige rpjke boerendoch- ter had eene betrekking aangeknoopt met eeu jongeling uit eene naburige gemeente; maar de stiefvader van het meisje wilde er niet» van weten, en het leven in de ouderlijke woning was dus voor het meisje, zooals licht te denken is, alles behalve rooskleurigmaar wat men ook deed, zij bleef haar uitverko rene getrouw, en ofschoon zij niet anders over den drempel kwam dan des Zondags naar de berk, en dan nog altijd onder streng opzicht, had de liefde toch middelen en wegen weten te vinden, om schriftelijk de verkeering voort te zetten. Voor eenige dagen bleef de dochter wat langer dan gewoonlijk te bedmen ging een kijkje nemen, en o schrik 1het bed was onaangeroerd en het meisje verdwenen 1 met hare beste kleedingstukken. De stiefvader laat er geen gras over groeien in vliegende haast gaat hij naar het naburige dorp, de woonplaats van den vrijer, en ver neemt daar, dat de jongelui dienzelfden nacht met een rijtuig naar Zntten zpn gereden, om met den eersten trein naar Rotterdam en van daar naar Noord-Amerika te vertrekken. De stiefvader stoomt hen achternamaar te laat Te Rotterdam aangekomen, vindt hij de jongelui reeds afgereisd naar het verre Westen. J 8 (D.) Toon de machinist v. H. Woensdag eenige oogenblikken zijn woning onder Stompwijk verlaten had, meldde zich een onbekend per soon bij diens vrouw aan met een briefje, zeg gende dat zij bem, op last van haar maD, f 10 moest ter hand stellen. Hoewel de vronw be greep, dat de zaak niet in orde was, gaf zij uit vrees de gevraagde som. Toen de man eenigen tijd later thuis kwam, vond hij zijn vrouw van schrik bevangen, in deerniswaardi- gen toestand. Drie eeuwen geleden, den 24gten April, 1586, vaardigde Floris van Pallandt, Graaf van Culenburg, het volgende voorschrift uit,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5