9e iaarg. Dinsdag 7 December 11886 So, 2649. VERS C HIJ N T D A G E L IJ K S. gtlupcw (Dwpcht. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nonnners0.05 Prijs der Advertentiën ƒ0.60 0.10 Van 16 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Bij het voortgezet debat over de legervoor- Mracht in den Rijksdag verzekerde Windt horst, dat hij met de verklaringen, die hij thans ging geven, niet wil vooruit!oopen op zijn eindvotum. Eerst bij de laatste stemming zal het votum van het centrum beslissend zijn. Vóór Kerstmis acht zijne partij een zorg vuldig onderzoek en geheele afdoening van de voordracht niet mogelijk. Windthorstziet in een verbond met Oostenrijk nog altijd een duurzamen waarborg voor den Europeesclien Vrede. Andere alliantiën zijn daarbij niet noodig. Voor het absoluut noodzakelijke ten behoeve van oorlog zal het Centrum onder alle omstandigheden stemmen. Von Moltke wees er op dat de geweldige toe rustingen bij de naburen links en rechts op den duur niet houdbaar zijn, zoodat het wel eens spoedig tot een uitbarsting zou kunnen komen. Uitstel of vertraging van de afdoe ning dezer voordracht is dus ten zeerste te ontraden. Een bondgenootschap met Frankrijk zou Wel geschikt zijn om die uitbarsting te voor komen en den Europeeschen vrede te ver zekeren maar een dergelijke alliantie is nu oenmaal onmogelijk zoolang Frankrijk de teruggaaf van twee provinciën eischt, die wij Vast besloten zijn nooit terug te geven. Een Verbond met Oostenrijk zeide v. Moltke Verder is wel veel waard, maar een groote -Mogendheid moet zich op eigen kracht kunnen verlaten. Wat thans gevorderd wordt, strekt tot be houd van den moeielijk verkregen vrede en tot afwering van eventueele invasie. Wij heb ben Duitschland's eenheid zwaar genoeg ver dorven om die thans niet opnieuw in de Waagschaal te willen stellen. Behouden wij Mie eenheid en bewijzen wij ook nu, dat wij Eendrachtig zijn. De geheele wereld weet, dat het ons niet to doen is om veroveringen, maar dat wij Wens eken te behouden wat zoo duur verwor ven is. Von Moltke's rede werd met luide toejuichingen begroet. De Rijksdag heeft de legervoordracht naar een commissie van 28 leden verzonden. De minister van oorlog vestigde nogmaals Me aandacht op de moeilijkheden, die het behoud van den vrede bedreigen, en betoogde dat de versterking van het Duitsche leger, hetwelk men niet door andere staten mag laten overvleugelen, den invloed van Duitsch land op de verzekering van den vrede zal verkoogen. De minister bestreed voorts den tweejarigen diensttijd, en eindigde met de hoop uit te spreken, dat men ten aanzien van dit vraagstuk tot overeenstemming zal komen. FRANKRIJK. De Minister-president de Freycinet ver klaarde in de Kamer van Afgevaardigden op Zaterdag jl., dat het ministerie naar aanlei ding van het gisteren uitgebracht votum, zijn ontslag den President had aangeboden. De minister voegde er bij »Wij kunnen aan de begrootings-discussie geen deelnemen, omdat wij meenen, bet daartoe vereischte ge zag niet meer te hebben. Wij vragen der halve de Kamer, dat zij haar werkzaamheden schorse." De heer Laguerre stelde daarop de ophef fing van de zitting voor, welk voorstel werd verworpen. Groote agitatie op alle banken. Heden is er opnieuw zitting. In de couloirs droeg de linkerzijde haar bureau op om aan De Freycinet voor te stellen een interpellatie aan te nemen naar aanleiding waarvan men een motie van vertrouwen zou uitlokken, maar de Freycinet weigerde. De vereenigde linkergroepen hadden be sloten met alle macht een verzoening te steu nen. De uiterste linkerzijde zou ook toetre den. - In de couloirs der Kamer namen on geveer 150 afgevaardigden deel aan eene gemeenschappelijke bijeenkomst van de radi cale linkerzijde en de uiterste linkerzijde. Na een langdurig debat over de vraag, of men nieuwe stappen zou doen bij de Freycinet, deelde Pelletan mede, dat de President der Republiek het voorzitterschap van den ministerraad had aangeboden aan een nieuw man. De bijeen komst ging daarop uiteen tot morgen namid dag te 3 uren. De nieuwe man, door Pel letan bedoeld, is Floquet, maar men verzekert, dat het gerucht onjuist is. ITALIË. Het is opmerkelijk dat Duitschland en Italië, als bestond tusschen beiden eene geheime af spraak, gelijktijdig hunne legermacht verster ken en krijgstoerustingen maken, die aan een oorlog in het aanstaande voorjaar doen denken. In Duitschland worden twee nieuwe afdee- lingen infanterie geformeerd, waarvan de eene tot aanvulling van het reeds zoo sterke leger korps in Elzas-Lotharingen. Door de goede zorgen van het legerbestuur heeft Duitschland thans tusschen Straatsburg en Metz een geheel slagvaardig leger, dat reeds den dag na eene oorlogsverklaring de Fransche grenzen zou kunnen oversokrjjden. Italië van zijnen kant versterkt zijne ka- valerie, die van twee regimenten op zes esca- drons wordt gebracht, vult zijne artillerie aan met 24 veldbatterijen, 2 bereden batte rijen, 5 kompagnies artillerie en een berg- regiment. Daarenboven wordt het kader der batterijen vermeerdert met het oog, om het in tijd van oorlog gemakkelijk in tweeën te kunnen splitsen. HET OOSTEN. De Porte betoogt in eene nieuwe circulaire aan de mogendheden de noodzakelijkheid der oplossing van het Bulgaarsche vraagstuk door overeenstemming tusschen Europa's groot machten. Zij beveelt de kandidatuur van den prins van Mingrelië. Uit dit laatste blijkt, dat Rusland en Turkije in de Bulgaarsche kwestie hand aan hand gaan. Die samen werking zou op een vasten grondslag rusten. Men spreekt van niets minder dan een Rus- sisch-Turksch verbond. De Berlijnsche correspondent der Morning Post bericht aan zijn blad, dat een diplo maat, die zich van St. Petersburg naar Parijs begaf, hem verzekerde, dat in Rusland, vooral aan het hof en in de militaire kringen, een zeer vijandige stemming tegen Duitschland en Oostenrijk is waar te nemen. In Rusland wordt een verbond met Turkije van veel meer gewicht geacht dan een samen gaan met Frankrijk. Daarenboven gelooft men, dat Frankrijk in ieder geval van zelf zoude volgen. De Russische regeering heeft te Stamboel doen weten, dat zij niet afwijkt van haar program betreffende Konstantinopel; maar ter vergoeding van hetgeen de Porte in Europa zoude verliezen, zou Rusland haar de heerschappij verzekeren over de millioenen Mahomedanen, die in Azie en Afrika aan Engeland's gezag zijn onderworpen. Men verzekert, dat Rusland en Frankrijk alles in het werk stellen, om den Sultan te overtuigen, dat de uitvoering van dit plan, de stichting van een onmetelijk Mahomedaansch rijk zoude mogelijk maken, terwijl het ver bond der mogendheden van Midden-Europa noodzakeljjk tot eene ontbinding van het Turksche rijk leiden moet. Oostenrijk zou tot Salonica willen doordrin gen, Griekenland loert op Konstantinopel, waartegen het zijne beweerde rechten op Macedonië aan een Groot Bulgarije zou afstaan Albanië streeft van zijn kant naar eene ge heele onafhankelijkheid. Engeland wil Egypte en Italië Tripoli in bezit nemen. Aldus wordt den Sultan den tegenwoordigen toestand om schreven. Bedoelde correspondent voegt er bij, dat as»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1