Stanlamkty Uitritten. de diplomaat, die hem deze bijzonderheden mededeelde, een ernstig man en door zijne hooge plaats in de officieele wereld instaat is, op de hoogte te zijn van hetgeen er omgaat. De veronderstelling is niet te gewaagd, dat deze gegevens den grondslag van generaal Kaulbar's voorstellen aan den Sultan uit maakten. Onlangs werd gemeld, dat de schismatieke partriark van Konstantinopel, Joachim IV", om redenen van gezondheid zijn ontslag had genomen. De Slamboul is echter van oordeel, dat, al was en is de patriark inderdaad sukkelend, toch zijn aftreden veeleer te wijten is aan de voortdurende systematische aanval len, welke hij van den kant zijner grieksch- schismatieke geloofsgenooten te verduren had. De reden van die animositeit ligt in het feit, dat deze patriarch «/«/-vijandig was te gen de katholieke Kerk en het Pausschap en hij zelfs niet afkeerig was van een toe nadering tot Rome, als het middelpunt der- eenheid. ROME. De Temps verzekert, dat Z. H. de Paus de bijzondere aandacht der gouvernementen van Beieren, Portugal, Spanje en Oostenrijk heeft gevestigd op de uiterste moeilijkheden, die tusschen de H. Kerk en Italië bestaan en die dagelijks verergeren. De H. Vader zou zelfs letterlijk gezegd hebben »De gebeur tenissen hebben bewezen, dat het onmogelijk is voor den Paus, te Rome te blijven naast een anderen vorst.» De correspondent van de Temps voegt er bij, dat sommige vreemde regeeringen, die men niet veronderstelde zooveel katholieken ijver te bezitten, Z. H. den Paus in deze betooging hebben aangemoedigd. Schiedam, 6 December 1886. De heer A. Bosman alhier ontving verleden week van een onbekende vriend van het Cbristelijk onderwijs" f 1000, om daarvoor te nemen loten in de verloting, die ten behoeve der Christeljjke School alhier zal worden gehou den. De milde gever verzocht de prijzen, welke op de loten mochten vallen, ten voor- deele van genoemde school te gelde te maken. Heden morgen te vier uren is een begin van brand ontstaan op den zolder van de bakkerjj van den heer G. G. van Kleeff aan de Hoogstraat. Door eenige buren geholpen, gelukte het den heer van Kleeff spoedig den brand te blusschen, zoodat er zeer weinig schade is aangericht. Berend Schaap en Jacob Vermenlen, respec tievelijk eigenaren van de zeilvaar tuigen ge naamd Telegraaf en Johanna Adriana worden uitgenoodigd hunne woonplaats op te geven aan het Departement van waterstaat, handel en nijverheid, ten einde aan hen, voor zooveel ieder betreft, eene ordonnantie van betaling groot f191 en f203 te kunnen uit reiken. Stct Bij het invallende winterweer denke men san de vogels, die nergens voedsel meer kun nen vinden. Wat broodkruimels op het erf, op Btraat, in de ramen, en duizenden worden er voor den hongerdood behoed. Natuurlijk vorderen de hulpbehoevende armen allereerst de aandacht 1 Te Vlaardingen zijn weer eenige schuiten van de haringvisscherij binnengekomende grootste besomming was 9 last. Op dit oogenblik zijn in het geheel aange bracht 331,509 ton tegen in het vorige jaar denzelfden tijd 275,831 tonzoodat weder meer aangevoerd zijn 55678 ton. Nog één logger is thans ter visscherij, benevens eenige bommen. In de afgeloopen week zijn te Kralingen weder 11 nieuwe gevallen van roodvonk voor gekomen. In den loop der week van 23 Nov. tot en met 4 December zijn te Delft aangegeven 40 gevallen van roodvonk; 2 personen zijn in deze week aan die ziekte overleden. Zaterdag ochtend viel in den Haag eene gansche Sinterklaasbezending in het water. Het paard, dat voor een tijdelijk in dienst der pakketpost rijdenden wagen gespannen was, schrikte op den Loosduinschen weg van de passeerende stoomtram naar het Westland. Koetsier, paard, wagen en lading (eene menigte postpakketjes) tuimelden in de sloot bij de houtkooperij. Gelukkig kreeg de voerman geen letsel en konden paard en karretje weldra op het droge worden gebracht. Wat de pakketten aangaat ze werden grootendeels teruggevonden, maar hoe ze uit de deozen en kistjes en papieren tevoorschijn zullen komen, dat laat zich denken l (Vad) Het N. v. d. D. verzekert nu, dat reeds op den jaardag van het Prinsesje het denk beeld van bevrijding van mevr. Bnlkley uit gesproken werd iu een adres van gelakwen- sching, door mr. W. J. ten Hoet tot de Koningin gericht. Het geschiedde in dezen vorm, dat het Prinsesje als gunst op haar jaardag genade zou verzoeken voor »een arm, ziek grootmoedertje"(!) Daarop zouden de eerste stappen om gratie voor de viouw te verkrijgen gevolgd zijn. De directeur van het Koninklijk Nederl. Handelsmuseum te Amterdam heeft bekend gemaakt, dat de uitgeschreven wedstrijd voor Nederlandsehe meubel- en spiegelfabrikanten doorgaat. Omtrent het overgaan van het bezit van het buisje van Czaar Peter de Groote te Zaandam verneemt de C. d. M. uit goede bron, dat daarbij geen sprake was van ver koop. Z. M. heeft het den russischen Keizer gracieuzelijk afgestaan. Te Laten (in Groningen) is iemand door eene koe gedood. De man had de koe voor eene kar gespannen en daar het dier onwillig was, bad hij het mishandeld, waarop het in angst of woede hem met zulk eene kracht tegen den muur stiet, dat hij eenige uren later aan de gevolgen stierf. Zaterdag morgen zou door het Hof te Arnhem uitspraak worden gedaan in de zaak der drie personen, beschuldigd van diefstal van vee uit de weide. Een van hen, onder geleide van rijksveldwachters, nabij het ge bouw gekomen, keerde zioh plotseling om en zette het op een loopon. De rijksveldwachter zette hem wel na, maar moest al spoedig den wedloop opgeven. De beschuldigde toch is hardlooper van beroep. In weinige oogen- blikken had hjj de Sabelspoort bereikt. Tot dusverre is hg nog niet opgespoord. (A. C.) Naar de Arnk. Ct. thans rectificeert, was ds Van der Steen, te Lunteren, niet 30, maar 82 jaar oud. Een inwoner van Voort heeft 400 mui steenkolen onder de behoeftigen dier gemeentfl verdeeld. Ten bewijze dat niet alleen personen va° aanzienlijken stand kwijtschelding van gevaU" genisstraf erlangen om gezondheidsredenen» meldt men ons uit Winsohoten, dat, 010 dezelfde redenen, in dit jaar, in dat arron dissement aan twee personen uit de arbei dende klasse kwijtschelding is verleend van het nog onvervuld gedeelte der hun opgelegd0 gevangenisstraf. (Z).) Een onlangs te Bergen-op-Zoom gehuwd paa/ heeft, na voor een aanzienlijk bedrag aan waren, vooral goud eu manufacturen, inge slagen en in reisgeld omgezet te hebben, een0 huwelijks-reis aanvaard, blijkbaar met het voornemen om niet terug te keeren. Te Tholen hebben de slagers de vleesoh- prijzen weer verminderd en gebracht op 30 cents bet halve kilo. Men schrijft aan het Dagbl. v. Z. H. Hoe slecht het met de oesterzaak thans gaat in Zuid-Beveland, blijkt uit de vele openbar0 verkoopingen van zaaioesters en aangeslageO pannen. Velen, tot dit uitsterste gedrongen, zien zich verplicht, tegen eiken prijs van d0 hand te doen. Werden reeds dit jaar bij duizenden minder pannen gelegd, nu kan m00 zeggen, dat deze cultuur opgehouden heeft t0 bestaan. Duizenden guldens zijn in een pa»r jaren tijds verloren en velen zonder werk» Yerseke gevoelt deze slag zeer. DELFT. Uit het voorloopig ontwerp tot opheffing der gemeente Hof van Delft blijkt, dat het grootste deel zal worden gevoegd bij de gemeente Schipluiden, o. a. de gehee10 Woudpolder, 't Woud, en ten zuiden van Delft de Abtswoudsche polder. Bij de gemeente Ketbel wordt gevoegd de Noord KethelpoldW, bij de Lier De Groeneveldsche polder. D3 gemeente Delft verkrijgt het Agnetba-park, enkele perceelen aan den PapsauwschenW0^ aan den westkant. De grenspaal zou kom0» op den Hoornsohen weg bij het bruggetje, e«f men aan de olieslagerij komtvan daar gaat de gemeentegrens reohthoekig over de vaart en het jaagpad door de Molensloot tot aan d0 Kastanjewatering, en alzoo zal zjj het geh00f bebouwde gedeelte ten westen van den Spoor* singel omvatten. 's HAGE. Burgemeester en Wethouder' hebben benoemd tot brandweer-kommandaö4 den heer De Wijs, kapitein van den gen0- ralen staf van het O. I. leger, met verlof. ZWOLLE. Zaterdag middag had een tref' fend ongeval plaats. De karreman Gerri' Schoeman bevond zich met zijn kar nab0 het buitengasthuis, toen zijn puard schrikt0 en op hol sloeg. De man had het ongeluk van den bok te vallen en onder de wielen 40 gerafcen, waardoor hg bijna onmiddellgk 00,1 lijk was. De heer dr. Vitringa, die dadelijk ter plaatse aanwezig was, constateerde e0®0 breuk van de wervelstreng. ASSEN. De heer J. P. Bok, aannam04 van den bouw der meisjesschool, die o0" bedrag van ongeveer f 4000 (een gedeelte V»0 de aannemingsom bij den gemeenteontvang04 geïnd, in zijn zak gestoken, eerst een loge®eI,t bezocht en zich daarna op weg naar huis geven had, bemerkte aldaar, dat al het g0'a verdwenen was. Het dadelijk ingestelde ond04" zoek heeft nog tot niets geleid. ROZENDAAL. Ter viering van het good011 priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII h00^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2