SJIpirem Drwpcht. gtmmtlaitdachfl Richten. Pet comité mocht voor de verspreiding dezer circnlaïre op de bereidvaardige hulp der Parochiale Kerk- en St. Vincentins-arm- bestnran enz. rekenen. Het kon echter zijn, dat niet iedereen in bet bezit er van geraakte. Om aan dit verzuim, zoo moge'ijk te gemoet te komen, verzoeken wij beleefd hen, die zulks mochten verlangen, zich daartoe wel bij genoemde besturen of bij een der leden van het comité te willen aanmelden. Onnoodig voorzeker is het, een goed gevoe lend Katholiek hart verder aan te sporen. Het bloedt alleen bij de gedachte aan de vele en aanhoudende rampen, die Caristus' Kerk op aarde treffen, vooral in haar zicht baar Opperhoofd, onzen geësrbiedigden Opper herder, die, aan de gruwzaamste en meest verfijnde vervolging ten prooi, reeds zoovele jaren, zjjne middelen dagelijks ziet verminde ren en de hulpbronnen, waa-over Christus, Stedehouder eertijds zoo ruimschoots kon beschikken, als ziet opdrogen, waardoor voor namelijk het werk der Katholieke missiëo, zooal niet verhinderd, althans aanmerkelijk benadeeld wordt. Kan er zich wel schooner gelegenheid aan bieden, om aan onzen H. Vader de blijken onzer grootste synpathie en van onze tee- derste verknochtheid te geven, dan door Hem, bij dit zijn eenigeu Gouden Jubelfeest, op de meest praktische wijze onze hulde te brengen, met ons, de inspraak van ons hart volgend, bij Hem te doen vertegenwoordigen, door het geen Z. H. reeds bij herhaling heeft doen blijkeD, zoozeer voor Zijne Kerk te behoeven. Niet allen kunnen wij in December van aanst. jaar naar Rome gaan, maar wel kun nen wij, hetzij in persoon, hetzij ons bij groe pen vereenigend, voor het sohoone doel, de vootziening in de behoeften van onzen H. Godsdienst, de versiering van Gods Huis, hat werk der Missiën, eene bijdrage geveneenig kerkelijk of kunstvoorwerp laten vervaar' degen of schenken, ter instandhouding en tot stenn van, maar vooral als bewijs onzer innige gehechtheid aan onze Moeder de H. Kerk. Moge Hij, die zooveel voor ons lijdt, ons ter wille zulke zware lasten te dragen heeft, zich wederkeerig door ons gerugsteund gevoelen, opdat niet alleen het Gouden Pries terfeest van Paus Leo XLII, voor Z. H. een zedelijken en godfdienstigen triomf bereide, maar over ons-zelven Gods beste zegeningen afroepe, DUITSCHLAND. Dat de Duitsche regeering nog steeds aan de mogelijkheid van een aanstaanden oorlog blijft gelooven, bewijzen de voorbereidende maatregelen, die door bet geheele rijk worden genomen. Uit Keulen wordt bericht, dat de grens- garnizoenen belangrijk zullen versterkt wor den, en er kaders zullen worden aangewezen, om in tijd van mobilisatie onmiddellijk ge reed te zijn, de grenzen met kennis van zaken te verdedigen. Een blad uit Tilsitt in Oost- Pruisen, drukt zijne meening uit, dat verster king van die plaats ook zeer noodig is. In alle groote Beiersche stations is men druk in de weer, de gasverlichtingen uit te breiden, in geval van verzending van oorlogs- materieel en troepen in den nacht. In Mun- cfaen en Augsburg is men reeds met alles gereed. De commissie uit den Rijksdag, belast met het onderzoek der legervoorstellen, heett gis teren de eerste lezing ten einde gebracht. Het voorstel om de volgende zitting op heden te houden, werd, ofschoon de m'nister van oorlog daarop aandrong, met 16 tegen 12 stemmen verworpen. De bepaling van den dag, waarop de volgende vergadering zal ge houden worden, werd aan den voorzitter over gelaten. Het besluit der militaire commissie om in een legermacht van slechts 450.000 man, in plaats van 468.409, te bewilligen, is in hoofdzaak gebaseerd op een voorstel des heeren Stauffsn - berg, volgens het welk ook in parajraaf 2 van het Regeerings voorstel bepaalde kaders worden goedgekeurd. In plaats van den zevenjarigen duur der wet wordt echter slechts een driejarige bepaald, terwijl de bewilliging voor 16 bataljons slechts voor één jaar ge schiedt. De verordening van het Staats Ministerie betreffende het uitbreiden van den kleinen staat van beleg over de stads- en landkreis Frankfort aan de Main, de kreisen Hanau en Opper-Taunis is heden openbaar gemaakt. Zij treedt in werking heden, den 18n December. ENGELAND. De zaak van Dillon c. s. is, na een kort verhoor voor den politierechter, een week uitgesteld. Tegen borgtocht zijn zij op vrije voeten gesteld. Zij worden beschuldigd te hebben samengespannen, om de pachters te bewegen, niet de pachtsommen te betalen, welke zij volgens de wet schuldig zijn. Nader bericht men, dat Dillon en de azdere Ierscbe afgevaardigden werden gevan gen genomen, toen zij pachtgelden tot een bedrag van 80 hadden geïnd, om die voor de zaak hunner partij te gebruiken. De eige naar der gronden, op welke Dillon de pachten inde, is Lord Clanricarde, die zjjne pachters een korting van 25 had aangeboden. De Kamer van Koophandel van Cardiff heeft besloten, de regeering uit te noodigen, onverwijld de noodige stappen te doen voor den aanleg van noodhavens. Bij den laatsten storm zijn alleen in het Kanaal van Bristol 300 menscnen omgekomen Een onderzoek naar het meeste geschikte punt om daar een vluchthaven te maken, acht de Kamer een dringende eisch. FRANKRIJK. Voor eenigen tijd werd door de conservatieve afgevaardigden Raoul Duval en Lepoutre een program ontworpen, ten doel hebbende eene republikeinsche rechterzijde in de Kamer te vermen. Dat program werd toen door de rechterzijde slecht ontvangen en alleen door de gematigde republikeinen met ingenomen heid begroet. De graaf van Parijs heeft thans dat plan weder gereleveerd, hoewel hij zich op een ge heel ander standpunt plaatst dan de heer Raoul Duval. In een schrijven aan een zijner politieke vrienden dringt ook de graaf aan, op het vormen eener conservatieve republi keinsche partij, doch hij wil niet, dat de leden der rechterzijde een lijn trekken met de repu blikeinen, die een conservatief tintje aan nemen; maar dat zij een gematigde en af wachtende houding zullen aannemen en van de republikeinen, dat zij werkelijk conservatief zullen worden. Aldus zou een overgang tot het herstel der monarchie kunnen gevonden worden. Dit belangwekkend document is door de royalistische bladen in Frankrijk over het algemeen niet gunstig ontvangenalleen de Monde noemt het schrijven een monument van de verhevenste vaderlandsliefde. De republikeinen schijnen het te wantrouwen. Intusscben zal het waarschijnlijk niet zonder gevo'g blijven, en eene andere groepeering der partijen en gewijzigde tactiek der rechterzijde in de Kamer teweeg brengen. ROME. De te Krakau verschijnende Czas meldt het volgende Nog in den Advent zal een Pause lijk consistorie gehouden worden, waarin vijf nieuwe kardinalen zullen benoemd worden. A De nuntiussen van Parijs, Weenen, Lissabon en Madrid zullen den kardinaalshoed ontvan gen. De Pauselijke vicaris-generaal, kardinaal Parocchi zal den staatssecretaris, kardinaal Jacobini, vervangen. RUSLAND. Het Journal de St. Peterslourg betoogt» dat de kandidatuur van prins Ferdinand van Saksen-Coburg moet beschouwd worden als een ballon d'essai der Bulgaarsche regeering om hare demonstratie tegen Rusland voort te zetten. De Bulgaarsche deputatie is overi gens niet bevoegd, de kroon van Bulgarije aan te bieden. Het bericht, dat geen der mogendheden zich tegen deze kandidatuur heeft verzet, is te dwaas om besproken te worden. ZWITSERLAND. Door den Nationalen Raad van Zwitserland is thans de wet aangenomen, waarbij aan de regeering voor de binnenlandsche fabricage en deo invoer uit het buitenland het monopo lie voor de sterke dranken wordt verleend. De inlandsche branderijen werken geheel onder toezicht der regaering en mogen slechts grondstoffen van de beste hoedanigheid ge bruiken. Aardappelen zijn verboden. D® branders leveren alles, wat zij tabriceeren aan den staat tegen het genot van eeo gering voordeel en de regeering levert de alcohol aan de handelaars tegen 120 fres. per hectoliter, welke prijs tot 150 fr. kan worden verhoogd. Van buitenlandsahe alcohol wordt een invoer recht gaheveD. De te verkrijgen winsten worden op 4 a 5 millioen fr. geschat, waarvan een vierde in de bondskas komt en het overige onder de kan tons naar verhouding hunner bevolking wordt verdeeld. Zoodra deze wet injwerking treedt* moeten de indirecte belastingen op sterke dranken, die in sommige kantons nog bestaan worden afgeschaft. Schiedam, 18 December 1886. Onder hen, die heden te 's-Hage geslaagd zijn voor bet Examen Middelbaar onder wij9 in het Boekhouden, Handelsrekenen enz. kom*1 ook voor de heer Jacob Blauw nit Rotterdam* Wij vernemen, dat genoemde heer een leerling was van onzen stadgenoot, den heer H. van Em- den, privaat docent in gezegde vakken, dien dm ook met dit voor zijn degelijk onderwij9 pleitend succes gaarne gelukwenschen. Wat is stof? Deze schijnbaar eenvoudig0 vraag leidt tot velerlei en diepzinnige be' schouwingen. Is de oorsprong alleen aardsch of is ve® van het stof een materie van metereologische11 aard? Eu dan de bacteriën! Volgens laatste onderzoekingen bevat een knb. centi#' lucht in een huiskamer »nadat zij geda»'1 is," 10.000 bacteriën 11 Den 22 December zal dr. Bleekrode dit even nienwe als interessante ondei^eU in het »Departement Schiedam der Nederlft° sche Maatschappij tot bevordering van verheid" een voordracht houden, die verduid" lijkt zal worden door tal van kalklichtproev1 Ook voor dames zal deze lezing niet wei"1^ belangwekkend zijn. Onnoodigtot deze hoog belangrijke samenkomst aan te sjoren. Heeren niet-leden zij herinnerd, dat vo hen bjj de leden introductiekaarten tot e beperkt aan al te verkrijgen zijn 1 f 0*5^'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2