pnnenlandjithe tegen 13 stemmen het wetsontwerp betref fende het crediet voor twee maanden aange nomen, zooals het door den Senaat was ge wijzigd. D0 wijziging1, door dsn Senaat in de crediet- wet gebracht, betreft hoofdzakelijk het schrap pen van de bepaling, waarbij de door den staat aan de spaarkassen uit te keeren rente van 4 op 31/4 pCt. werd gebracht. Deze ver andering ontmoette echter in de Kamer weinig tegenstand. Alleen de heer Peytral, onder secretaris van staat bij financiën drong op het handhaven der bepaling aan onder op merking, dat er geen gevaar bestond voor een conflict tusschen Kamer 6n Senaat, dat alleen mogelijk zou zijn, als het kabinet door een votum van de Kamer werd getroflen. De heer Wilson, rapporteur der begrootings- commïssie betoogde daarop, dat het besluit van den Senaat het financieel recht der Kamer niet aantast. Het was niet de bedoeling, om, de bewuste bepaling voor goed te schrappen, maar alleen om bij de definitieve vaststelling der begrooting uitstel van de zaak te ver krijgen. Nadat de credietwet wasjaangenomen, is in de Kamer en in den Senaat een besluit van den President der Republiek voorgelezen, waar bij deze buitengewone zitting wordt gesloten. GRIEKENLAND. De koning van Griekenland heeft van al de vorsten, met inbegrip van Z. H. den Paus en den Sultan, telegrammen van gelukwen- sching ontvangen. De burgemeesters hebben Donderdag jl. te Athene een fakkeltocht gehouden. De stoet ging voorbij het paleis en ontving de dank betuigingen der koninklijke familie. De meerderjarigheid van den kroonprins werd in bijna al de Grieksche steden van Turkije gevierd. ITALIË. Bij de verdediging zijner begrooting in de Kamer van Afgevaardigden verklaarde de minister van oorlog, dat er geen dadelijk oorlogsgevaar bestaatmaar hij geloofde zon der grootspraak te kunnen zeggen, dat Italië voorbereid is op elke gebeurlijkheid en dat het leger tegenover een vijand, hetzij al of niet aan de zijde van bondgenooten, zijn plicht met eer zal weten te vervullen. SPANJE. Het hooger gerechtshof heeft het beroep van Galeote den moordenaar van den Bisschop van Madrid, verworpen. Dit arrest is in strijd met de verklaring der geneesheeren, dat Galeote in zoodanigen toestand van waan zin zou verkeeren, dat hij ontoerekenbaar is. Er blijft hem nu niets meer over, dan een verzoek om gratie bij de Koningin-regentes in te dienen; doch de katholieke bladen verzetten zich reeds bjj voorbaat tegen eene dergelijke daad van goedertierenheid. Vrijdag jl. is te Madrid een persoon aan gehouden, die in de vertrekken van de ex-ko ningin Isabella trachtte te dringen. Men denkt, dat men met een zinnelooze te doen heeft. Een onderzoek wordt ingesteld. Schiedam, 20 December 1886. Z. M. de Koning heeft naar men verneemt den Hofprediker dr. C. E. Van Koetsveld doen nitnoocigen, om op den Eersten Kerst dag in de kapal van het Kon. paleis Het Loo te komen prediken en tevens om tegenwoor dig te zijn bij het feest van den Kerstboom. Het vertrek van de koninklijke familie van het Loo naar de tesidentia is op 29 dezer bepaald. De Minister van Mai ine heeft in de Tweede Kamer Zaterdag-middag zijn aftreden aange kondigd tengevolge der aanneming van een amendement van den beer Borgesias, waarbij nadat de post voor het ramtorenschip was teruggenomen, ook de daar voor in de plaats getreden aanvulling van den post voor toipeao- inaterieel uit de Begrooting werd geacht. De Minister van Financiën schijnt ten opzichte van den sluikhandel in hit zuidelijk gedeelte van Limburg gestreuger maatregelen te wil len toepassen. De gewoonte bracht tot hieitoe mede, dat wanneer iiinand in overtreding verkeerde, de zaat bij transactie zou worden afgemaakt. Met deze gewoonte schijnt t.Éiaus gebroken te zijn. Den winkelier M. te Noor beek is deze niet verleend, daar hij gedag vaard is. om op 29 dezer voor de arrondis- semeuts-rechtbank te Maastricht te versohtj- De Regeeriug heeft het wetsontwerp tot onteigening voor den spoorweg van Maassluis door de gemeenten Maasland en Naaldwjjk naar den Hoek-van-Holland ingediend. De lijn loopt over de haven te Maassluis, uoord- waarts ombnigende door den Kapelpolder, dan N. W. door den N.-Nieuwiandscheu pol der, door de Steenrjn Gorzen en den Steendijk- schen polder, verder nagenoeg rechtuit ten deele op de kruin van den Nieuwlandsohen djjk tot bij den N. O. hoek der berghaven voor Rijksvaartuigen aan den Hoek-van-Hol- laud en eindigende, na een ombuiging W., nabij den straatweg naar 's-Gravesande. Delfland opperde bezwaren tegen de bruggen over de haven te Maassluis en het Amersgat bij de uitvoering zal overlagen worden, hoe daaraan is te gemoet te komen. Aan den Hoek zal een eenvoudig ingerichte steiger worden gemaakt voor het opladen van versche visch. In 1885 ontving de Regeering een klacht van suikerraffinadeurs over het in den ban- del voorkomen van basterd, die vermengd was met onveraccijnsde druivensniker, waar voor de fabrikant (Gabriels, Geelen en Co., te Roermond) accijns behoorde te betalen. Deze werd daarop attent gemaakt, en staakte nu de vervaardiging van die suikersoort, zich bij bezwaarschrift tot den Minister wendende, die echter (Juni 1885) bleef volharden bij de accijnsplichtigheid. In Januari lokte toen de firma een vervolging, tegen een harer arbei ders, uit, waaraan echter geen verder gevolg werd gegeven, omdat in dit geval de zaak twijfelachtig was. Middelerwijl had geen enkele reden bestaan, om de fabricage van massé (het hoofdpro duct der fabriek) te staken, daar alleen de verkoop van het fijngemaakte was verboden. De ondervinding omtrent het moeislijke van een jaiste onderscheiding leidde echter den Minister er toe, den strijd tegen de firma, die reeds veel tegenspoed had ondervonden, niet tot het uiterste te drijven. Van daar ten slotte de machtiging, om de vervaardiging voort te zetten. De Minister meent tot slot dezer inlich tingen aan de Kamer te mogen conclu deerenda t hoogstens jegens adress. te veel toegevendheid is gebruikt, en dat zij een rechtsvordering hebben in te stellen als zij meenen, aanspraak te hebben op schadever goeding. Door den heer De Mejjier is aan de Tweede Kamer voorgesteld, de 5 buitengewone opcen ten der Pers. belasting te schrappen. Tot bestuursleden van de te vestigen afdee- ling Zuid-Holland" van het Nederlandsch rundveestamboek werden in een te Rotterdam gebonden vergadering benoemd de heeren van der Ondermenleu, jhr. Repelaer, Hoek, Joppe, de Bruijne Ockhorst en Bareudregt. In de gemeente Hillegersberg is sedert eenige weken het uurwerk van den toren in de war, zoodat do klok stilstaat. Alles wordt uaarnn bij dag geregeldop het horloge vaa een conducteur van den tram. Des avonds uoet de klepperman met het officieele »ellef heit de klok" er nog uitstekende diensten. Vóór eenige dagen is door ons gemeld, dat bij Staveuisse aangespeeld was een lijk met verminkt gelaat, hetwelk niettemin herkend is als dat van den eigeoaar van een Belgisch jacht, hetwelk den leu December van Geut vertrokken was. Het vermoeden, dat, bier eene misdaad in het spel is, beeft zich bevestigd. Den 3en dezer maand is te Hauaweeit een particulier jaciit aangekomen, door slechts één persoon bemand, die bij den Belgischen consul aldaar de verklaring heeft afgelegd, dat de eigenaar bij den storm van den vorigen dag over boord geslagen eu, onuanks alle po gingen tot redding, verdronken was. De man is, na deze verklaring te hebben afgelegd, naar Antwerpen vertrokken, waar hij in de haven van ue Sport Nauitque hat j icht in bewaring heeft gegeven en terstond daarop pet spoor naar Gent is vertrokken, ten einde, zooals hij opgaf, aan familieleden en vrienden van den verongelukte mededeeling te doen van de ramp. Aldaar aangekomen heelt ech ter deze persoon over het ongeluk het stil zwijgen bewaard en is bij met den meesten spoed in het huwelijk getreden, om nog den volgenden avond met ztjue jonge echtgenoote naar Frankrijk te vertrekken. De politie heeft echter spoedig daarop kennis gekregen van het voorval, en een bevel, tot zijne aanhou ding uitgevaardigd, heeft Woensdag 11. tot zijne arrestatie geleid, te RoDq bt| Halluin, vanwaar hij naar Gent is overgebracht. De verdachte heeft verscheidene schrammen ifl het gelaat, zoodat waarschijnlijk eene wor steling heeft plaats gehad, vooraleer het slacht offer door den kcecht overboord geworpen is. (N R. Ct.) Het op het Nieuwe Zand gestrande stoom schip Rival zit thans tot aan de brng onder water, alleen de masten zijn nog zichtbaar, zoodat niets van schip of lading zal kunnen worden gered. Door de heeren Lameris, districts-veearts, en Van Aken, rijks-veearts, is diphteritis ge constateerd bij runderen van een landbouwer onder 's-Gravenhage. Totnogtca was die ge vaarlijke ziekte nog niet bij volwassen run deren waargenomen. Men beweert, dat er geen wet of verordening bestaat, welke den landbouwer, onder bedreiging van straf ver biedt, om de melk van koeien, in den door diphteritis besmetten stal aanwezig, of va» koeien, bij welke zich reeds 't begin der ziekte vertoont, te Verkoopen. Is die bewering juist» dan is een aanvullingswet, of wel het regelen van dit voor de volksgezondheid allergewich tigst belang door een plaatselijke verordening» hoogst noodig. Alle pachters van boerenplaatsen in da Beemster, toebehoorende aan jhr. VauMerliM te Haarlem, ontvingen dezer dagen, toen z!' hem de pachtsom kwamen betalen, f20 per H. A. terug, met de belofte, dat zij ook het vervolg dit bedrag minder per H. A.b®" hoeven te voldoen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2