9s diaarg. Woensdag 22 December 1886. So. 2662. V E R S C H 1.7 N T D A G E L IJ K S. gil gemeen dimlicht. Bureau: Markt, E, 357. Zij, «lie zich tegen 1 ïiis. a. s. abonneeren( ontvangen «Ie tot dien datum versoh i ju en «1 e Hammer» Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels©.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Het bekende officieus orgaan van Von Bismarck, de JS/ordd. Allgem. Zeitung, bevatte gisteren een blijkbaar geïnspireerd hoofdarti kel. Het blad betuigt zijne tevredenheid over de krachtige wederlegging in het Russische ïegeering.-blad van de bewering, dat Duit sch- land door heimelijke] inwerking de oorzaak ■van de Bulgaarsche moeielijkheden zou zijn. Duitschland en Rusland hebben vele levens belangen gemeen, zooals reeds meermalen proefondervindelijk is bewezen. De heftige toon der Russische bladen komt dan ook alleen door vreemden invloed. Van de mannen der Bransche revanche-politiek en door de Pool- Sche partij, voor wier streven een oorlog tus- Hchen beide rijken een eerste vereisehte is. Bp dezelfde wijze hebben ook de jegens Rus land vijandige Duitsche partijen steeds in ®en vijandschap tusschen Duitschland en Rus land een goeden grondslag voor hun politiek gezien. De regeering laat zich echter niet door dagbladartikelen medesleepen. Zij houdt vaEt aan de overtuiging, dat de Duitsche belangen liet bij de Bulgaarsch6 kwestie betrokken zijn, en blijft haren invloed aanwenden tot bet behoud van den algemeenen vrede. Haar hertrouwen op de wjjsheid en vastheid van karakter van den Czaar is onverzwakt ge bleven. Als een bewijs voor de gunstige stemming van den Czaar jegens Duitschland wordt ge beld, dat van zijnentwege een som van luOO ^ark is gezonden als een bijdrage voor het gedenkteeken ter eere van Weber, dat op het honderdjarig jubilé van dien componist te butin zal worden onthuld. De Vossische Zeitung vermeldt geruchten Van een zeer bedenkelijken gemoedstoestand bij den Czaar. Volgens die geruchten heeft er bij hem reeds eene uitbarsting plaatsge had, waardoor zelfs zijne gemalin met gevaar Vfas bedreigd. The Morning Post bevat een officieus arti kel, waarin de Porte gewaarschuwd wordt Voor de gevolgen van haar tegenwoordige Bussisch-gezinde politiek. Bet tijdstip is gekomen, zegt het blad, om •onze bondgenooten te waarschuwen tegen de voortzetting van een politiek, welke van de zijde van Engeland het meest krachtig en onverzettelijk optreden zou moeten noodig maken. Engeland is bereid, zijn traditioneele poli tiek lot handhaving van het Turkscbe Rijk voort te zettenmaar het zal, met 't oog op den ernstigen stand van het Oostersch vraag stuk, den Sultan onder geenerlei voorwaar den toelaten, met zijn dubbelzinnige politiek voort te gaan, omdat daardoor de bestaande moeielijkheden slechts kunnen vergroot wor den. Geschiedde dat, dan zou Turkije Enge land dwingen, Ruslands bedreigingen te be antwoorden door besluiten en maatregelen, welke de Porte spoedig tot het inzicht zouden brengen, dat haar tegenwoordige politiek hoogst verderfelijk is voor haar belangen in Europa en Azië. Naar men verneemt, besta at er geen grond voor het bericht, in eenige Londensche bladen den lSn opgenomen, dat in den Kabi netsraad van den 17n besloten zou zijn, een nota aan de Mogendheden te zenden, waarin Engelands financieele en militaire toestand in Egypte uiteengezet wordt. Integendeel is het Egyptisch vraagstuk in den Ministerraad van 17 dezer niet bespro ken. De conferentiën worden nog altoos te Londen voortgezet tusschen de Regeering en den heer Drummond Wolff; zij bevorde ren de voortzetting van de onderhandelingen met de Porte betrekkelijk Egypte, maar heb ben nog niet tot een bepaalde beslissing ge leid. FRANKRIJK. De heer Bihourd, resident generaal in Tong kin, opvolger van Paul Bert, heeft zich giste ren morgen, te Marseille, aan boord van de stoomboot Océanien ingescheept, ten einde zich naar zijn post te begeven. Hij werd bij zijn vertrek door de burgerlijke en mili taire overheden begroet. Aan het Ministerie van Oorlog wordt be weerd, dat de Duitsche Regeeiing een lijst heelt laten opmaken van al de beambten van het geannexeerde spoorwegnet der spoorweg maatschappij van het Oosten, op welke lijst hun staat van dienst en hun geboorteplaats worden opgegeven. De Duitsche Regeering zou besloten zijn, allen, die in Frankrijk geboren zijn en zich na den oorlog, om hun betrek king te behouden, als Duitschei s hadden laten natnraliseeren, te ontslaan, daar zij in den spoorwegdienst aan de grenzen alleen gebo ren Duits chers wil gebruiken. Deze maat regel zal lo. Januari worden toegepast. Le Constitutionnel heeft een uit Tong kin, naar het blad verzekert, echt bericht ontvangen, volgens hetwelk Paul Bert in de gevoelens der Kerk overleden zou zijn. Aan Le Temps komt dit onwaarschijnlijk voor. HET OOSTEN. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat aldaar eene wijziging in het ministerie heeft plaats gehad. Of daarmede eene verandering der Turkscbe politiek gepaard zal gaan, is nog twijfelachtig. Zeker is het, dat de Porte na de waarschuwing, haar in Morning Post gegeven, beslist tusschen Rusland en Engeland zal moeten kiezen en hare dubbel zinnige staatkunde zal moeten laten varen. De ministerraad behandelde de rapporten der Europeesche consuls omtrent Gabdan- Effendi, welke aantoonen, dat deze ambte naar in strijd met de instructie der Porte handelde. De ministerraad heeft de houding van Gabdan-Effendi afgekeurd, en in dieu geest bij den Sultan rapport uitgebracht. Uit Tripoli waren ongunstige berichten omtrent een inval der Arabieren in dat gebied inge komen. De Porte vreesde, dat daarbij vreemde kuiperijen in het spel waren. SPANJE. De beraadslaging over de algemeene politiek werd Vrijdag in de Cortes gesloten. In een welsprekende rede heeft de minister Sagasta verklaard, dat de regeering de door haar toegezegde hervormingen zal uitvoeren. De regeering is besloten, de wetten te doen eerbiedigen. De rede van den heer Sagasta beeft een diepen indruk gemaakt in de liberale en democratische kringen. Tn den loop der zitting heeft de heer Cas- telar zijn verklaringen in conservatieven zin herhaald. Meer bepaaldelijk zeide hij, dat hij het Regentschap en den jeugdismn Koning niet meer zou bestrijden met dezelfde felheid, waarmede hij Koning Alfonso XII had be streden wegens zijn stelselmatig conservatieve richting. De halve bekeering van den grooten repu- blikeinschen redenaar tot de conservatieve beginselen heeft groote sensatie gemaakt. De Spanjaarden hebben het kruis geplant op het eiland Yap, een der Carolinen-eilanden, welker bezit hun door den Paus als scheids rechter is toegewezen. De gouverneur van het eiland en de militaire bevelhebber met zijne manschappen volgden in groot tenue en stoetsgewijze de Capucijner missionarissen, die het kruis droegen, dat op een terrein, waar hunne kerk en woning zal gebouwd worden, werd geplant. De inboorlingen, die op de belling van het voorgebergte waren bijeengestroomd, aan schouwden vol bewondering deze plechtigheid

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1