JJtntttnlancbch^ Juichten. bekeeringen onder de scnismatieken plaats vinden. De Congregatie der Ritussen beeft Zater dag in bet Vaticaan een zitting gewijd aan verscheidene kwestiön betreffende aanhangige processen van heiligverklaringen. Zoo o. a. werd een kwestie betreffende den eerbiedwaar- digen Liebermann, stichter der Congregatie van den H. Geest en van het H. Hart van Maria, in gunstigen zin opgelost, zoodat aan het geregeld verloop van diens proces tot zaligverklaring niets meer in den weg staat. Dit zal dan het eerste geval zijn, dat voor een bekeerden Israëliet een proces tot zalig verklaring te Rome wordt aanhangig ge maakt. Schiedam, 22 December 1886. De Gemeenteraad alhier zal Vrijdag a. s. des namiddags te ls/4 nre eene openbare ver gadering honden ter behandeling van de vol gende onderwerpen Ingekomen stokken, waaronder Rapporten betreffende het adres van Mr. M. J. Mijer, om eervol ontslag als Curator van het Gymnasinm en als Lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Aanbeveling benoeming van een Carator van het Gymnasium en van een Lid der Com missie van toezicht op het Middelbaar Onder wijs, in de plaats van Mr. M. J. Mijer. Idem benoemingen van een Lid der Com missie van toezicht op het Middelbaar Onder wijs, en van een Lid der Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs en van een Lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens perio dieke aftreding. Rapporten betreffende het adres van den Leeraar H. G. van der Waals om eervol ont slag met 15 Januari e. k. en daartoe betrek kelijke rapporten van de Inspecteurs der Gym nasia en van het Middelbaar Onderwijs. Adres van C. B. van der Wal om defini tieve benoeming tot Leeraar aan de Middel bare Scholen met aanbeveling ter benoe ming. Voordracht ter bevordering en benoeming van Onderwijzers bij het Lager Onderwijs. Aanbeveling ter benoeming van een Boek houder en een Kassier aan de Stedelijke Gas fabriek en Drinkwaterleiding. Vier ontwerp-besluiten tot betaling uit on voorziene uitgaven, tot het doen van af- en overschrijvingen en tof verhooging of toevoe ging aan de gemeente-begrooting voor 18b6. Adressen van W. Zonneveld en van de Hannoverscbe Machinen-bau-actieu gesell- zohaft, om ontheffing van boeten wegens te late oplevering van werken der waterleiding eu rapporten ter zake van den Ingenieur Halbertsma. Missive van het Burgerlijk Armbestuur betreffende de opheffing der Stads-Naaiscbool en daartoe strekkend voorstel van Burge meester en Wethouders. Welke stukken zijn ter visie gelegd, ten einde met het onderwerp, waartoe zjj be trekking hebben, te worden behandeld. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de 3a Openbare Armenschool met een onderwij zeres. Adres van M. L. van der Laar om ont heffing van boete wegens te late oplevering van werken der Waterleiding en rapport ter zake van den Ingenieur Halbertsma. Eu verdere voorstellen en mededeelingen. Daar de heer J. W. J. van Harwegen den Breems zijne benoeming tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken niet heeft aan genomen, zal eene nianwo verkiezing plaats hebben op Dinsdag 28 December 1886, ten raadhui ze van des voor middags ten elf, tot des namiddags ten een nre, waarna onmid dellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. Ofschoon blijkens bet Verslageeaige leden der Eerste Kamer bij den iViiu. v. ko loniën geeu bewjjs van een gevestigde over tuiging en een vast beginsel vonden, waren de meesten toch bereid, voor de 3uikarwet to stommen. Eenigen ontwikkelden bezwarendat er niet veel van te wachten is, dat de maatre gel feiteljjk gelijk staat met een zijdelingscbe afschaffing van het onlangs gehandhiafrle uitvoerrecht, dat uitstel van cijns billijker ware geweest, en dat 10 millioen's jaars niet te dekken zal zjjn maar ook de meeste hun ner zouden voor stemmen. Anderen deden opsnerken, dat die 10 mill, toch grootandeels niet zonden zijn voldaan. »Een aantal" leden fcaddeu cijns ea uit voerrecht geheel willen af scha fijn, en sommi gen betoogden, dat op dezen maatregel een verbetering van den snikeraceijns moet voir gen, die nu de Javasuiker van onze markt weert. De Minister van Oorlog hoeft in de avond- zitting der Tweede Kamer op gisteren met 41 tegen 36 stemmen zijne militaire school te Haarlem behouden, na een peccavi over de wijze van behandeling dezer zaak en eene andere uitvoerige bestrijding va-i generaal Renther, die zich vervolgens langs de ge- heele linie terngtrok. De Kamer bracht het tot art. 36, dank der opvolging door ver schillende sprekers van den raad des hearea Renther, om post voor post zooveel mogelijk zelfstandig te beoordeelen. {N. R. Ct Don 18den December 1886 is door Zr. Ms. gezant te Brussel met den Minister van Bui- tenlandsche zaken van Z. M. den Kouing der Belgen eene verklaring onderteekend betreffen de maatregelen tegen den zosgeoaam len han del in jeugdige vrouwen en meisjes. In een lijvige brochure komt de heer F. J. W, Verstegen, gepens. lait.*kol. van het N.-I. leger, op tegen de adviezen van onderscheiden kanten gegeven tot eeu terugtocht uit Atjeh. 's Konings 70en verjaardag hoopt men met bijzonderen luister te Paramaribo te vieren. Er is eene feestcommissie benoemd, die de in gezetenen reeds heeft uitgenoodigd, mede te werken tot eene algemeene illuminatie. Aan den Bjjzonderen Raad der Vereemging van den H, Vincentius van Faulo ia de konink lijke vergunning verleend tot het houden van eeu verloting van om niet bijeengebrachte voor werpen, waarvan de opbrengst zal strekken tot ondersteuning van zjjn armen. {Tijd) Aan de militairen, die bij gelegenheid van het St. Nicolaasteest dienst hebben gedaan bij den postpakket dienst, is daarvoor een beloo ning toegekend van f 0.75 per dag voor een onderoifieier of korporaal en van f 0.50 per dag voor een soldaat. De t.weedaagsche retonrbiljetten door den Ned. Rijnspoorweg afgegeven Vrijdag 24 en Zaterdag 25 December a. s.,zijn voor de terug reis geldig tot en met 27 Dec. daaraanvol gende. Gisteren vierde de weduwe P. Snalli, ta Rotterdam Binnenweg 27, baar 102den ver jaardag. Wij brachten de goede, krasse onde een bezoek en waren getuige van de bjjzondere belangstelling, door onze stadgenoo- ten jegens haar betoond. Jong en oud, rjjk en arm, voornaam en gering, nit alle standen kwam men haar golukwenschen met baar ver jaarfeest. De onde vrouw, die al baar famiiieledeu overleefde dezen zomer over leed haar laatste kind, een dochter van bijna 70 jaar geniet nog een uitnemende gezondheid. Wal ia de uitdrukking der oogeu ietwat dof maar overigens waarlijk, het kost moeite te gelooven, dat zij na de 102 jaren gepasseerd is. Echter is op haar honderdsten verjaardag een onderzoek naar haar leeitijd ingesteld eu daarbij moet gebleken zijn, dat zjj er werkelijk een kleine 20 jaren jonger uitziet,dan zij werkelijk is. Haar spraak is nog krachtvol en vrij helder. Haar gehoororgaan is uitnemend van doof heid heeft bet goede mansch niet den minsten Iaat. En loopeu O, ja, maneer, dat gaat nog heel goed het trappen slimmen gaat. ook heal be t, maar die draai, zie je, als ik van dan zolder kom Na dat willen wij best gelooven, want ook wij hadden beneden reeds met draaierige trap pen kennis gemaakt. Maar waarvan leeft n nn eigenlijk Wel, rnenaer, ik eet met den pot mse, zie-je. J i Maar wordt u onderhonden of Van de kerk, maneer, en ven mijn 100- sleu verjaardag, toen heb ik nog al. wat ge kregen. Ea de spaarbank geett toah intrest, meneer, en daarvan kan ik nog wel eeaige jaartjes genieten Het goede meuscb is op haar leeftijd ook al als ieder onzeraan een scheiden vaa dit leven denkt zij niot. Haar geheugen Zij weet zeer goed dat zij op het Slagveld daar in de stad geboren is maar dit hebben ze haar verteld, toen zij nog klein was. Ea dat Napoleon in October 1811 zijn optocht in Rotterdam deed o, alles weet zij nog heel goed. Zelfs herinnerde zij zich, toen weer een heer binnenkwam onmiddellijk, dat die mijnheer ook op haar lOOsten ver jaardag haar een bezoek bracht, en precies wist zij dien heer te vertellen, wat zjj toen aan hem uit haar kinderjaren meedeelde, dat zij voor de Franschen wegvluchtte in een smederij en zoo meer. Dat de arme vrouw heden een goeden dag maakte, wie zon het niet gelooven f Welnu, die zilveren draad moge haar avondhemel nog iets opvroolijken. {Retterd. Nwsbl.) De burgemeester van Leiden woonde giste ren voor het eerst weder een vergadering van het Dagelij kseh Bestuur bij. Naar men wil, heeft te Haarlem een duel plaats gehad tnsscben een burger en een officier, waarbij laatstgenoemde vrij ernstig gewond zon zijn. Het is der „Handels vereeniging Amsterdam" gelukt, met medewerking van derden, met de exploitatie van de baar door den Saltan van Siak verleende concessie ter exploitatie van een uitgebreid, gebied te beginnenzijn de resultaten der nieuwe onderneming zoo gun stig als de vooruitzichten doen verwachten, dan kan voor een thans nog minder bekend déél onzor Koloniën een tijdperk van bloei aanbreken, hetwelk niet sleohts der aldaar ge vestigde bevolking, maar ook zeer zeker den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2