JJiimeutandachi} 5|lj)pe£it (Slicht. strijdleus in den feilen kamp tegen ongeloof en zedeloosheid nu en altijd zij Glorie zij God in den Hooge BULGARIJE. De Bulgaarsche gedeputeerden Grekoff en Kaltchelf hebben op hunne reis van Berlijn naar Parijs aan het station te Keulen een samenkomst gehad met Prins Alexander van Battenberg, den afgetreden vorst van Bulgarije, die uit Engeland kwam, waar hij een bezoek aan de koninklijke familie heeft gebracht. De geruchten, die omtrent eene revolutie te Sofia waren verspreid zijn door niets be vestigd geworden. Te Sofia is het kalmer dan ooit. Waarschijnlijk heeft tot deze ge ruchten aanleiding gegeven een hevige twist tusschen twee kooplieden te Sistowa, welke echter alleen over een handelszaak liep. Het Deutsche Tageblatt, dat als een officieus orgaan der Duitsche regeering wordt beschouwd, zinspeelde gisteren onder zeker voorbehoud op eene nieuwen kandidaat voor den Bulgaarschen troon. Het blad bedoelde Prins Alexander van Saksen-Altenburg, ge huwd met de weduwe van prins Hendrik der Nederlanden. Door zijne betrekkingen met het hof te Berlijn en als gewezen generaal in Russischen dienst zou de prins zoowel voor Rusland als de andere mogendheden een gewild kandidaat zijn. DUITSCHLAND. Het zal 1 Januari e. k. 80 jaren geleden zijn, dat Keizer Wilhelm een aanstelling bij het Pruisische leger verkreeg. Voor die ge legenheid wordt te Berlijn eea schitterende illu minatie georganiseerd. De Norddeutsche Allg. Ztg. noemt het bericht, volgens hetwelk de Rijkskanselier tegen de ontbinding van den Rijksdag zou zijn geweest, waaruit volgen zou, dat de Regeering scheen te hopen op een compro mis met den Rijksdag,op grond van de centrum- voorstellen, een willekeurig verzinsel. Het officieuss blad voegt er bij, dat in de regee- ringskringen volstrekt geen twijfel wordt ge voed aan de noodzakelijkheid, om aan de Militaire Wetten tot eiken prijs vast te houden. Dr. Windthorst zou jl. Vrijdag aan den Minister van Oorlog, bij wien hij een gast maal bijwoonde, in een langdurig onderhoud, hebben verzekerd, dat wanneer de Minister meende dadelijk te moeten overgaan tot de formatie van de nieuwe regimenten, hij dat gerust doen kon, daar de Rijksdag zeer zeker een indemniteitswet zou verleenen. Verder kon het centrum niet gaan, omdat het vroe ger tegen 't opleggen van zwaardere lasten had gestemd. Uit Chemnitz wordt gemeld, dat het spoor weg- en postverkeer op de hoofdlijnen Dres den, Biesen en Leipzig nog niet is hersteld. Genoemde plaatsen zijn sedert jl. Maandag buiten gemeenschap met Berlijn. Er is een sledepost van Chemnitz naar Penig ingericht. Tot dat punt is van Leipzig ook zulk een dienst geopend. Er doet zich behoefte gevoelen aan steenkolen, levensmiddelen en slachtvee. Uit Bern maakt de Standard melding van geruchten, volgens welke de Duitsche studenten in Zwitserland last gekregen zouden hebben, onmiddellijk zich bij hunne regimenten te voegen. De met verlof in het buitenland vertoevende Duitsche officieren zouden gelijke bevelen ontvangen hebben. ENGELAND. Lord Randolph Chnrchill heelt de portefeuil le van Financiën neergelegd. Als reden vau zijn aftreden neemt The Times zijn te genzin,om de aanstaande begrooting te belasten wet de door de Departementen van Oorlog en Marine noodzakelijk geachte verhoogingen voor leger en vloot, die hij met het oog op dsn slaat der geldmiddelen als overdreven hoog beschouwt, en door den staat van zaken ia het buitenland niet voorgeschreven. Ook is Caurchill ontevreden met de voor de a. s. zitting in te dienen wetsontwerpen, die zijns inziens niet beantwoorden aan de behoeften des lands. Generaal sir Frederick Roberts tele grafeert nit Maadalay, dat de toestand der Engelschen in Birma verbetert. D mk aan de overwinningen, op de opstandelingen be haald, beginnen een groot getal Birmaniërs het gezag van Engeland te erkennen. Het Engelsch expeditie-korps zal nogtans zjjn verblijf in Birma moeten verlengen, totdat men het door eea talrijk politie-korps zal kun nen vervangen. De gewezen ministers van Koning Theban raden de vervolging af van de aanvoerders der opstandelingen. Hla-Ob en Boschway, daar deze partijgangers hebben, die nooit hunne schuilplaats zallen verraden EGYPTE. Ras Aluda, een Abyssinische generaal heeft volgens een telegram uit Caïro aan the Daily Chronicle, Kassals ingenomen. Moekhtsr-pacha heeft den Khedive de verzeke- ring gegeven, dat hij op den steun van de Porte kon rekenen in zijn verzet tegen elke poging om de sterkte van het Egyptische leger te verminderen. De Tarksohe commis saris voegde er bij, dat zijn Regaering daar tegen zoo waken, omdat verzwakking van het Egyptische leger tot anarchie en tot verlen ging van de Engelsc'ne bezetting zon leiden. FRANKRIJK. De President der Republiek heeft gister ochtend het beslnit onderteekend, waarbij het „Institnt" gemachtigd wordt, de schen king van den Hertog van Aumale te aan vaarden. Dit besluit vermei lt geeu der titels van den Hertogde Ministers en de Raad van State hebben, na langdurige besprekingen, besloten, alleen melding te makea van de schenking van Henri Lonis Philippe van Orleans, Hertog van Aumale". De Fransche regeering werd van de aan komst van de Bnlgaarsche deputatie nog niet verwittigd. De minister van buitenlandsche zaken is voornemens, ban als particulieren een gehoor te verleenen, en aan hnnne ont vangst hoegenaamd geen officieel karakter te geven. De Monde blijft vreezen, dat het be- rioht vun den Constitutionel en den Gaulois als zou Paul Bert zich vóór zijn verscheiden met de kerk verzoend hebben, ongegrond is, wijl noch de Osservatore romanonoch de Moniteur de Rome van dit zoogenaamd bij de Propaganda ingekomen nieuws melding maken. ROME. Men meldt uit Rome aan bet Journal de Genéve, dat de eerw, heer Castelli, de opvol ger zal zijn van Mgr Lachat, onlangs overle den. Hij zal bisschop m partibus benoemd worden en, even als zijn voorganger, den titel dragen van apostolisch bestuurder van Tessino. De Moniteur de Rome verklaart, dat de reis van lord Hartington naar Rome misschien wel in betrekking staat met de behandeling van geestelijke vraagstukken, o. a. het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen En geland en het Vaticaan. TeVicenza werd een bende van 17 roo- vers en smokkelaars door de sneeuw over vallen. Allen kwamen om. RUSLAND. De Dnitsche Post beweert te vernemen, d»t weldra te St. Petersburg eene belangr wijziging in het ministerie zal gebracht wor den. De minister van binnenlandsche zaken Tolstoï zon bevorderd worden tot vice-presi dent van den Rnssischen Rijksraad met den titel van Rijkskanselier, welk ambt sedert den dood van Gortschakoff nog niét was ver vuld. De positie van den minister van finan cies Bange zon dermate verzwakt zjjn, dat hij waarschijnlijk spoe lig zal aftreden. Reeds meermalen hebben geruchten over eea veran dering ia dr Russische regeering geloopen, dogh het is opmerkelijk, dat thans ook eea ernstig blad als de Duitsche Post daarvan mel ding maakt. SPANJE. De jongste berichten uit Spaaje bevatten, dat de partijgangers van Zrrilla opnieuw een gewapendeu opstand voorbereiden. De regee ring is echter omtrent hun bewegingen inge licht en neemt hare voorzorgsmaatregelen. Zij doet de Fransche en Portngeesche grenzen bewaken, en versterkt da garnizoenen in Cata- lonie, Aragon en And.i,inzie. TURKIJE. Da Sultan heeft de Servische decoratie ge weigerd, welke een bmtenge woon gazaat hem bracht, omdat Sarvië dan Sultan niet voorat gevraagd had, of hij deze wilde aannemen. De Servische vertegenwoordiger te Konstanti- uopel dreigt nu die stad te verlaten. Volgens nader bericht zou de Porte be sloten hebben baren commissaris Gabdan- Effendi niet terng te roepen, maar ham te ge lasten een gematigde honding tegenover bet regentschap in Bulgarije in acht te nemen en een break te vermijden. De Porta oatviug ongunstige berichten om trent een beweging onder deYenen-stammen in Arabië. Troepen zullen derwaarts worden ge zonden. Schiedam, 24 December 1886. Bij Burgemeester en Wethouders is inge komen een verzoek van de fi.ma B. A. J. Wittkampf, om vergunning tot het uitbreiden barer branderij en distilleerderij, aan de Nieuwe Haven, wijk G. no. 238o, kadaster sectie C. no. 1430, o. a. door het plaatsen van een Sen stoomketel. Voormeld verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Donderdag, den 6 Januari a. s., des middags ten 12 nre, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gege ven, bezwaren tegen het toestaan van het ver zoek in te brengen, en die mondeling of schrif- teljjk toe, te lichten, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip ter secretarie van de schrif turen, die ter zake mochten zijn ingekomen) kennis kan worden genomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft zich tot den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gewend, om verbetering te verkrijgen in den postdienst hier ter stede. De groote uitbreiding, die onze stad heeft ondergaan en de postpakkettendienst hebben de dienst zoo uitgebreid, dat met het tegen woordig personeel niet in de behoeften kan worden voorzien, onder anderen hebben de bestellers twee volle uren noodig voor éioo bestelling, hetgeen tnsschen den eersten en laatstee bewoner eener wijk een verschil maakt van 2 uren in de ontvangst zijner brieven. Het is zeker wensohelijk, dat daarin ver andering kome en met te meer vertrouwen wordt verbetering verzocht, omdat de poste rijen jaarlijks een voordeelig saldo aan het Rijk opleveren en een uitstekende postdienst» het algemeen belang mag worden geaent»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2