tie Binnenlandsche Berichten. BIJVOEGSEL FEUILLETON. behoorende bij de Kleine Jacqaes. van 25 DECEMBER 1886. Vervolg Het classikaal bestuur te Leiden, doende Wat des kerkeraads is te Leiderdorp, heeft aan de lidmaten der Hervormde gemeente een circulaire gezonden, waarbij hen da vraag wordt voorgelegd of zij blijven behooren onder het bestuur dier kerk, zooals deze in 1852 is gereglementeerd, dan wel of zij zich scharen bij de gemeente van ds. Vlug met de kerkenorde van 1618/19. Over acht dagen worden de ant woorden ingewacht. In de gisterenavond gehouden vergadering der regelingscommissie der te Amsterdam te houden „Tentoonstelling van Voedingsmiddelen Werd door den penningmeester, den heer Joan H. Schmitz, de mededeeling gedaan, dat het Waarborgfonds groot f 100,000 volteekendisen dus de tentoonstelling zal doorgaan. Meteen levendig applaus werd deze mededeeling door de vergadering aangehoord. De ruim 70jarige bewoner van het huis te Zaamslag, waar 17 en 20 dezer brand ont stond, is gisteren-ochtend gevankelijk naar Middelbnrg vervoerd. Volgens de Middeib. Cl. moet Maandag morgen een kleinzoon van den verdachte, een meerderjarig jonkman, die tusschen 6 en 7 uren bezig was het vee te voederen, gezien hebben, dat zijn grootvader op een houtmijt klom, die bij de schuur stond, een lucifer aanstreek en daarmee het rieten dak van de Bchunr in brand stak. De verdachte ontkent alle schuld aan het gebeurde, en ook zijn vrouw verklaart, niets van de brandstichting te weten. Een assu rantie-maatschappij te Gouda heeft de hof stede verzekerd. Naar men verneemt worden te Hoorn pogin gen in het werk gesteld, om eene commissie te vormen, die zich de oprichting van een standbeeld voor Jan Pieterszoon Koen ten doel stelt. Het Ter Apel-kanaal passeerden dit jaar na den laagsten dag, dus van het begin der nieuwe turfvaart af, 1800 turiscbepen, waar van p. m. 1000 naar de Compascuum venen voeren en de overige naar den Weerdinger- mond. Voor vijf jaar waren die cijfers meer dan een derde minder, en het staat te voor zien, dat in 1887 de vaart nog drukker dan in 1886 zal zijn. De dit jaar in Drente geheerscht hebbende varkensziekte, heeft naar een natige bereke ning in die provincie een 2000-tal varkens het leven gekost. Er zijn stallen, waar van de 20 varkens nauwelijks één is overgebleven, en voor menigeen, die in de zw.jnenfokkerij zijn bestaan vond, is deze ziekte een zware ïamp geweest. De „Utrechtsche IJsclub" beeft van den landbouwer Vossesteijn een stuk land van Weet morgen gehuurd, gelegen aciter het fort De Bildt. Dit stuk land zal m onder Water worden gezet om bij vriezend weer in het bezit van een eigen ijsbaan te komen. Deze grap kost de club slechts zes duizend gnlden. Eenige dagen geleden vervoegde zich ten hnize van de wed. G. Ie Oosthuizen een per soon, zich noemende agent eener schnldinvo?- dering-maatschappij te Utrecht met de vraag of genoemde weduwe geneigd was tegen beta ling van f10 zich ala lid bij die maatschappij aan te sluiten. Deze wilde daarvan echter niets weten. Om haar te overreden, zocht genoemde agent haar een voorbeeld te geven van de wer king der maatschappij en verzocht opgave van eenige personen van wie zij geld te goed had. Hij hield haar toen een gevouwen papier voor en verzocht baar daarop haar eigen naam te schrijven, hetgeen door de vrouw, steeds den kende dat znlks als voorbeeld geschiedde, werd gedaan. Het bleek toen dat zij door het schrijven van baran naam op een gezegeld papier zich voor het lidmaatschap verbonden had, en korten tijd daarna werd over het bedrag per postkwitantie beschikt. Een weldadige varkensslager te Lochem heeft sedert een paar weken aan een 20-tal behoeftige gezinnen aldaar,'s Woensdagsmid dags soep versehaft, waarvoor de diaconie der Herv. gemeente hem de erwten gaf, en hij de uitgesneden beenderen van verkocht vleesch aanwendde. Hij zal daarmee voortgaan zoolang de winterkou aanhoudt. Alkemade is naijverig op Oldebroek, althans de veldwachter heeft daar vóór een paar da gen een wielrijder aangehouden, om hem mee te dealen dat hij, volgens art. der gemeente verordening wegens het rijden met een trap- wagen door het dorp zon worden bekeurd. Toen een jongeling van 17 jaar, ia een der watermolens van de kolk bij Lambertschagen wonende, gisteren de deur uitging om zich naar Aartswoude te begeven, had hij het ongeluk door de gladheid der straat te strui kelen; daar de molen in vollen gang was, en hij juist in de richting der roeden viel, w«rd hij door eene der roeden getroffen en bleef onmiddellijk dood. Met den aanleg van een stoomtramweg SteijlTegelenYenloo schijnt het eindelijk te zullen lnkken. Naar men althans ver neemt, is het daarvoor benoodigde kapitaal van f40,000 volteekend. Te Breda heeft zich een geval van honds dolheid voorgedaan. Dientengevolge moeten aldaar de honden gedurende 4 maanden ge muilband zijn. De dolle hond is met nog een paar door hem gebeten honden gedood. Naast de sedert eenigeu tijd te Maastricht in werking zijnde fabriek van berandine (eon gedeeltelijk nit turfvezels vervaardigde klee- dingstof), zal aldaar tnans etn fabriek worden opgericht, om uit dergelijke tnrfstof dekens te fabriceeren; ROTTERDAM, Door Burg. en Wetb. is afwijzend beschikt op het verzoek der Rotter- damsche afdeeling van den Sociaal-Democrat tischen Bond tot het beschikbaar stellen der overdekte Veemarkt of van de Beurs tot het houden eener groote vergadering en tot het veileenen van vergunning voor het houden van een optocht van werkloozen. 's HAGE. Gisteren middag is hier ter stede eene vergadering gehouden door personen nit verschillende standen der maatschappij, ter be spraking van de wijze, waai op in de residen tie 's Konings 70en verjaardag zal worden ge vierd. VOORSCHOTEN. Een ingezetene beeft een belangrijke gift voor de algemeene ar men aan den burgemeester dtr gemeente ge zonden. Daardoor is het mogelijk, aan ruim honderd gezinnen steenkolen, spek, vet, bruine loonen en brood nit te reiken. APPINGEDAM. Nadat vóór korten tijd de fraaie 'tocen van de betrekkelijk nog nieuwe katholieke kerk alhier moest worden gesloopt, zijn thansinit vrees voor instorting van hst verzakkend gebouw de godsdienstoefeningen in de kerk gestaakt en overgebracht naar een bierbrouwerij, welke door het kerkbestuur ia aangekocht, om er a. s, voorjaar een nieawe kerk te bon wen. APELDOORN. Het Kerstfeest zal door het koninklijk gezin op het Loo gevierd worden. De hofprediker ds. Van Koetsveld zal op den eersten Kerstdag in de kapel van het paleis komen prediken. Ter eere van prinses Wilhelmina is door de koningin een Kerstboom gemaakt, terwijl gisteren de heer David Tob. Bamberg weder een voorstelling voor Hare Hoogheid heeft gegeven nu uitslui tend met zijn dwergen-theater. Den 29en December keert het kon. gezin naar 's-Gra- venhage terug. WINSCHOTEN. Bij herstemming is tot lid van den Raad gekozen, met 158 van de 303 uitgebrachte stemmen, de heer F. Koops. Op bnrger Brader, sociaal-democraat, waren 140 stemmen uitgebracht. Kerstvertelling. Hoevele dagen zijn er reeds verloopen, sedert de kleine Jacques ziek ligtHoevele nachten doorgebracht met het onophoudelijk vernieuwen van iiscompressen die echter op zijn arm brandend hoofdje dadelijk weer heet worden P Acht da gen en nachten, die aan zijne angstige moeder als zoo vele eeuwen toeschijnen. Zij heeft zoo veel geleden, zoo geleefd bij elk uur, elke minuut, die zoo langzaam schenen voort te kruipen, dat zij zich nu vergist en misrekentdoch de dokter heeft zie a in den tijd niet bedrogen, en weet hoe het met het venlje staat. Daar zit zij diep bedroefd bij het bedje, de kussens onder het lijdende hoofdje goedscbik- kende. Voor 't eerst is het van avond wat rustiger. Oh Godzoo het maar geen slecht voorteeken is 1 Met die verradelijke koorts,die niet afgaat, dan om weer heviger terug te kee» ren, weet men nooit, wat men te hopen of te vreezen heeft. Zij hoopte toch nog altijd niettegenstaande al die verontrustende verschijns -lendoch nu is de gedachte maar niet uit haar hoofd te krijgen, dat zij iets, dat niet in woorden uit te drukken is, in den blik des dokters treeft meenen te be speuren, terwijl hij zijne wenksbraawen fronste Zij is er zeker van het gezien te hebben, neen, zij kan zich niet bedriegen De dokters, zij mogen zich zooveel mogelijk bewaken of zich er tegen in zetten, zich bedaard, deftig of glimlachend houdenals zij zelf kin deren htbben, en dat gebeurd dikwerf, dan schijnt het dat zij enkele verschrikkelijke kenteekenen op de voorhoofd m dier kleine krauken niet met die onverschilligheid kunnen lezen, dan wel anderen dit zouden doeh. Hoe zij zich ook meester zijn, op zoo'n oogen- blik overwint het gevoel, en wanneer dan eene moeder met geheel hare ziel dat, voor ieder ander dan zij, ondoordringbare ge'aat bespiedt, dan valt gemakkelijk te raden, wat zij te wach ten heeft Zij is nu in de groote, goed gesloten kamer, waar het leven van buiten nauwelijks kan doordringen, geheel alleen bij het bedje. Het is al laat, bijna elf uren, Jacq' es' Papa, die de vorige nachten met haar waakte, is wat gaan rusten. Hjj heeft daarom er i[, toegestemd, baar alleen bij hunne lieveling te laten om meer ongestoord te kunnen weenen. H t was nu zijn beurt; want zij weenen niet als zij te zanten in de kamer zijn, de kleine Jacq res is zoo verstandig en begrijpt al zooveel. Als hij eens ging beseffen, hoe ziek hij is Hare oogen zijn dan ook droog, nu zij deze nacht bij hem blijft uit voorzichtigheid; echter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5