titoengdt Berichten. heeft zij z:c! een weinig achter de gordijnen verscholen, cn bidt met vuur, daar zij bemerkt heeft, dit nog het beste is om de tranen te weerhoud; i. Hoe aandacht g zij ook bidt, toch dwalen hare gedachten onwillekeurig rond; en de donkerste voorstellingen verschijnen voor haren benauwden geest, en doen eensklaps het oog benevelen Toch zoude het niet zoo moeielijk zijn, vroolijker gedachten te vinden. Zij zoude niet ver behoeven te zoeken, en zich slechts heb ben te herinneren. Heeft zij wel iets anders dan vreugde gekend, sedert haar de kleine Jacques geboren werd f Zijne eerste lachjes, zijne eerste gestamelde woordjes. Zijn eerste stapjes op het groote gras perk En wat later, even na zijn derdeu jaar, toen hij dat mooie geïllustreerde A. B. 0. boek gekregen had, kende hij niet dadelijk de letters, in een week de lettergrepen en toen de woor den En veel vroeger bad hij al alleen en zon der te haperen. Hij heeft zoo'n levendig ver stand, die eenige zoon die woorden en geestige antwoorden zoo eisenaardig, dat men zich afvraagt waar hij ze ooit gehoord heeft I Zij weet wel dat alle moeders zoo denken en spreken; maar met haar is dit iets anders. Zij was gelukkig onder allen, al hare vriendinnen zeiden het haar; en inderdaad waar vindt men een joDgen van vijf jaren zoo ver als hij in het lezen, reke nen en de aardrijkskunde? Ook zal hij als hij groot wordt Oh God 1 daar springt zij eensklaps op en heeft nauwelijks de tijd haar zakdoek voor den mond te houden om een luiden snik te onder drukken. Wat waren zij ook (oelaohend de herinneringen die zij voor haar geestesoog terng riep Konden zij wel liefelijker wezen En zoude het dan toch waar zijn, dat in zekere bange uren des levens juist dezen het pijnlijkst, het hart- verscheurendst worden. Op 't zelfde oogenblik weerklinkt in de stille nacht het luiden der klokken en de haastige voetstappen der geloovigen naar de kleine, in de nabijheid gelegen kerk Het is dan toch waar dat het Kerstnacht is Zij had er in den morgen wel aan gedacht voor dat de dokter gekomen was maar sedert zij die rimpels op dat voorhoofd en die gefronsde wenksbrauwen gezien heeft, zijn hare gedachten zoo verward Zij herinnert zich nog zoo goed de laatste Kerstmis Het scheen alsof het gisteren was, daar in die zelfde kamer, op 't oogenblik, dat het kind te ruste zoude gaan, ziet zij de kleine schoentjes bij den schoorsteen wijd geopend om de geschenken, die het Kerstkindje er in zal leggen, terwijl de kleine Jacques rustig slaapt, te ontvangen. Dan alleen zoude het komen en niettegen staande zijn koorsachtig ongeduld en verlangen, was hij altijd geindigd in te dommelen. Hij wist immers ook dat het kindeke niet gezien wil worden, wanneer het zijne kleine vriendjes bezoekt, en half overtuigd en half door de vermoeiienis overwonnen, had hij zijn hoofd in 't kassen gelegd en was ingeslapen. Groote God 1 weder stijgt haar een snik in de keel en nu zoo onverwachts, dat zij dien niet geheel heeft kunnen bedwingen. Zij buigt zich snel over het kind, luistert naar zijn altijd onrustige ademhaling, wischt zijn bezweet gezichtje af, en valt in een leuning stoel neder. Kon zij hare gedachten maar doen stilstaan. Neen dat is niet mogelijk; doch zij zal voor zichtiger zijn. Onder de vele gedachten, die haar door 't hoofd spelen zal zij de minst ge vaarlijke uitkiezen, dezulken, die het hart niet doen opspringen zooals daar zooeven. Waar was zij ook gebleven voordat zij J i eques bijna wakker maakte P Ah ja, bij de schoentjes, die men in den kerstnacht onder den schoorsteen zeten hoewel men zich niet zonder gevaar aan zulke gedachten waagt, wil zij het toch tot eiken prijs. Waar zijn ze de laatste van dit jaar, die zij nog geen veertien dagen geleden kocht en om die lieve blaowe strikjes uitkoos. Waar zijn ze nu Ah daar staat er al een bij de leuning stoel, waar de kleine Jacques goed in dekens gewikkeld op gelegen heeft, toen hij voor 't laatst uit zijn bedje kon komen. Toen geloofde zij zoo zeker, dat hij beter werd. Ach daar raken hare gedachten weer in de war. Gauw waar is nu het andere PZij mag zich niet van den weg laten brengen ..Waar is het gebleven? waar heeft men het kunnen leggen. Het kan toch niet verloren zijn P hl een, neen, daar ziet zij het al, en wat voorover buigend, raapt zij het bij de blauwe kwastjes op en ziet dat het erg verkreukt en verfrommeld is. Er is ook altijd zoo'n wanorde in een ziekenkamer, wanneer men zich met al die kleinigheden niet kan bezig houden en slechts een zorg heeft De moeders, die dit zelf ondervonden hebben, weten dit zeer goed, en zij zullen demoeder van Jacques daarom niet laken Zij is zachtjes, heel zachtjes opgestaan, om ook het andere schoentje op te rapen. Wat vond hij ze mooi, toen hij ze voor t eerst aan had en wat was hij ongeduldig, toen ze zoo niet in eens aan gingen. Goede God Wat zoude zij gelukkig zijn, indien zij zijne kleine rozenpootjes er weer warmpjes in mocht stoppen. En het zijn juist, deze schoentjes, die hij bij het vuur had willen zetten als het Kerst kindje komen moest. Een kille huivering loopt haar door de leden. Zij werpt een lange hlik vol van liefde en smart op het bedje van aar kind en zinkt op hare knieën neder. Toen zij bij de sponde van den zieke terugkeerde, stonden de schoentjes nevens elkander voor den schoorsteen. De klokken der naastbijgelegen kerk luiden nu met volle kracht en juichen en jube en als dui- zende stemmi n. het is nu niet meer het nede rig geklep, dat de geloovigen roept, maar een stroom van overweldigende tonen en vreugde klanken en als zoovele kreten der hemelsche boodschappers, die ons de vervulling aankondi gen der zalige belof ede komst van den God- Menech. Zij klinken zoo luide, dai men het oor eener angstige moeder moet hebben, om een zacht geritsel dat van achter de bedgordijnen komt op te merken. Het is de zwakke stem van Jacques, die haar roept en nauw hoorbaar toefluistert„Zeg Mamaatje ik geloof dat het Kerstkindje gekomen is I Barmhartige God! waar zijn hare zinnen? Heelt zij het niet goed gehoord Maar neen, het is waarhet is gekomen, het kindje Jezns Het is verschenen en heeft den kleinen Jacques zijne lipjes hare frischheld en glimlachjes en zijne oogjes dien levendigen gloed terug gege ven, dien gloed van vroeger, dien zij nooit meer dacht te zullen aanschouwen. Oh Kerstkindje beminnelijk, goddelijk Kindje, dat zij zoo laat aanriep, en dat haar toch ver hoorde Hoe gevoeld zij zich nu beschaamd en vol beruuw. Wat bemint en zegent zij u nu uit het diepst van haar gelukkig moeder hart. Zij zal nu met haar Jacques voor altijd aan al de wonderen gelooven, die in dezen nacht van verzoening liefde en vrede gewrocht wor den, door u zoo klein en toch zoo machtig De klokken zwijgen. Het verhevenst geheim is gevierd. De lichtglans der laatste kaars is in de stil en duister geworden kerk uitgedoofd. En het glimlachend Kindje met zijn schitterende straalkrans op den schooi der Heilige Maagd, zijne moeder, is weer zacht ingeslapen, nadat het den kleinen Jacques het leven gered heeft. Pakijs, December 1886. E1DELIUS. De Engelsche bladen maken met den noo- digen ophef gewag van een nieuwe veiligheids koppeling voor spoorwegrijtuigen, een uitvin ding van deu heer Gedge, die de spoorweg beambte in de gelegenheid stelt, om de wagens van een trein, zonder zich daartusschen te begeven en hun leven te wagen, aan dt bui tenzijde van de rails vau elkaar los te hakeu. De proeven gelukten bij uitnemendheid. Een wisselwachter liep met een soort van hefboom langs de trein en had in 1 min. 20 sec. een serie van twintig wagens losgehaakt en in nog minder tijd den trein weer vastgekoppeld. Als wij ons niet vergissen, is deze vinding reeds tamelijk oud en komt de eer daarvan toe aan een landgenoot. Maar zooals het meer gaat in een land, dat wat octrooien betreft zich geheel insoleert, de buitenlanders profi- teeren er van en lachen den Hollander boven dien r.og in hun vuistje uit. (Z>.) Yan den wielrijder Thomas Stevens, die, een reis per rijwiel om de aarde naakt, is belicht ingekomen, dat bij Calcutta heeft be- ïeikt. Hij melde van daar: „Gedurende mijn gebeelen tocht door Bengalen heb ik slecht weder gehad, altijd maar regen en nog eens regen de wegen waren in stroomen veran derd en mijn kleuren voortdurend druipnat. Ik ben door distneten gekomen, waar de inlanders bij massa's stierven. Dat ik zeil Diet ziek ben geworden, heb ik zeker aan mijn dagelijkscbe lichaamsoefeningen te dan ken, want ik ben anders niet zoo voorzichtig geweest. Ik heb onverschillig welk water ge* dronken, in nutte kleeren geslapen, en andere onvoorzichtigheden begaan, die niet te ver mijden zijn op een reis per wieier door Indie in de maande: Aug. en Sept. Niettegenstaande alle ongemakken, was ik tooh steeds opge togen over de prachtige wegen, die op vele plaatsen zoo gelijk als asphalt-plaveisel zijn. Vun Lahore tot Sasseram, een afstand van 1000 mijlen, is de weg de schoonste der wereld." Stevens wilde niet langer dan eecige dagen te Galcntta blijven, daar hij vreesde bij langer oponthoud aldaar in China door don winter te worden overvallen, waardoor hij verhinderd zon wezen tegen Kerstmis of Nieuwjaar, zooals hij hoopte, in Amerika te zijn teruggekeerd. Aan de heeren Castmann en Walker in Engeland is het gelukt om, in plaats van de glasplaten in de photographie, een soort pa pier te vervaardigen, dat zeer geschikt is, om in een zeer korten tijd lichtindrnkken op te nemen. Over een origineele toepassing van deze uitvinding verhalen eenige vakbladen het volgendeEen eigenaar van een groote fa briek in 't noorden van Engeland liet, om gedurende zijne afwezigheid op de hoogte te blijven van alles wat er in huis en in zijne fabriek voorviel, in denmnureen photogra- phische camera, en een uurwerk maken dit uurwerk was zoo ingericht, dat er elk unr een stuk van een rol van bovengenoemd papier werd opgerold. Was de fabrikant afwezig, dan werd het toestel in beweging gebracht. Elk unr opende de camera zich onhoorbaar, een stak van het papier werd verlicht, zoodat een beeld van de eleetrische verlichte fabriek word genomen, dat alle details getrouw weder gaf. Keecde dj fabrikant van zijn reis terug, dan ontwikkelde hij de negatieve beelden en kon dan van nar tot unr nagaan, wat er in de fabriek was gebeurd. Dezer dagen bield het Aardrijkskundig Genootschap te Parijs een bijeenkomst, waar de heer Ferdinand de Lesseps eenige mede- deelingen detd over het Panama-kanaal. De ingenieur verklaarde nogmaalsHet kanaal zal den 1 Jan. 1889 voor de scheepvaart worden geopend. Wjj hebben geen tijd om de sluizen te mikeD, maar dit zullen wij later doen. Hoofdtaak is dat het kanaal in Januari '89 zal geopend worden. Aan het spoorwegstation te Lyon ia als stationschef geplaatst vicomte De ColigDjr, af stammeling in de rechte lijn van den be roemden admiraal. De astronomen van Ca- (harina ce Medicis mogen veel voorspeld hebben, maar dit zeker niet. D Baroms en kindermeid, schijnt niet goed vereenigiaar te wezen. Althans de Barones de Batz maakte dezer dagen een rijtoer in gezelsotap van de prinses Elisabeth, dochter tje vai den Oosteorijkschen Kroonprins in een dei perkeu van Weenen. Hoe het kwam, weet men niet, maat het portier van het rij tuig {ing open en het kind viel voorover op de keien. Het is als een wonder te beschou wen,dat zij niet de minste kwetsuren bekwam. Alhojwel de barones de schnld geeft aan ma dame Tomaschek, die ook in het rijtuig zat in (e hoedanigheid van kindermeid moet toch

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 6