10s Jaarg. W: ensdag 5 Januari 18a7 No. 2672. V E E. S C H 1J N T I) A G E L I.J K S. HhtneitfandHchq |ci[tchtm. Slflpcfit <©Mijzicht. Bureau: Iff ar kt, E, 357. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nominers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE, Be toestand in Bulgarije wordt met den dag meer onrustbarend. Het volk eischt luide «en terugkeer van prins Alexander en de nieeste leden der Sobranje verklaren, dat hij ij wijze van protest tegen den Mingreliër ®oet herkozen worden. De Russische agent te Belgrado verklaarde echter nog dezer dagen, dat de herkiezing van vorst Alex ander onmiddellijk het bezetten van Bulgarije door Russische troepen zou ten gevolge heb- 1 at de eenige vreedzame oplossing est ie bestaat in het aannemen der kandidatuur van den Mingrelischen prins. Hoewel de teruggeroepen Turksehe com missaris Gabdan-Effendi beweert, dat hij niet te lvonstantinopel in ongenade is gevallen, be vestigen andere berichten, dat de Sultan hem van hoogverraad beschuldigt, omdat hij heeft geraden Let koninkrijk Bulgarije, met Tbracie en Macedonia vergroot, te proclameeren, en vorst Alexander terug te roepen. Gabdan is dan ook reeds door Chakir-paclra vervangen, en de Bulgaarscbe regenten verwachten, dat de zending van den nieuwen commissaris een voor Bulgarije en Turkije aannemelijk moaus vivendi zal mogelijk maken. DUITSCHLAND. Betreflende de onderhandelingen tussehen - ruisen en den H, Stoel, wordt uit Rome aan de Germania geschreven, dat op den eersten Kerstdag te Rome nieuwe instruction «it Berlijn zijn aangekomen, houdende voor stellen van de Pruisische regeering over de definitieve herziening der Mbiwetten. Haar aanvankelijke voorstellen waren door den H. 'Btoel onbevredigend geachtthans wordt door Pruisen aan eenige wenschen van den B. Stoel te gernoet gekomen. Reeds den vol genden dag, dus op den tweeden Kerstdag, besteedde do H. Vader een zitting van vier Volle uren, om over de nieuwe voorstellen te fc°nl'ereeren en ze grondig te onderzoeken. Blijkbaar is dus te Rome nog zelfs niet grondslag of bas's voor de definitieve c«derbandelingen gevonden. Ondertussehen ^8«hgnt de regearingte Berlijn reeds nagenoeg geheel met haar eerlang bij den Landdag 1(1 te dienen Kerk -Pol. Ontwerp gereed, be houdens de wijzigingen, waartoe de thans aan- ^«.Dgige onderhandelingen te Rome kunnen inleiding geven. Naar het heet, zal het B«twerp niet enkel betrekking hebben op de nzeige en da terugroeping van eenige Orden, Jllaar tevens op de vrijstelling der priesters theologanten van den krijgsdienst en op enkele andere punten. Het kapittel van Breslau heeft den wijbis schop Gleich tot vicaris capitulaar gekozen. ENGELAND. De ministeriëele crisis in Engeland is op gelost door het feit, dat de heer Goscheu met goedkeuring van lord Hartington het ambt van kanselier der schatkist heeft aangenomen. Het optreden van den heer Gosehen zal ech ter waarschijnlijk weder nieuwe wijzigingen in het ministerie ten gevolge hebben. Iddles- leigh en Cross zouden aftreden. Lord Salis bury zou daarop de portefeuille van buiten- landsche zaken en Northbrook die van Indie aanvaarden, terwijl de heer Smith zou optre den als eerste lord der schatkist. De Fall Mall Gazette meldt, dat Cham berlain er in heeft toegestemd, deel te nemen aan eene oSBcieuse conferentie met Gladstone, Morley en Harcourt over de Ier sche kwestie, ten einde een grondslag te verkrijgen voor eene overeenstemming tusschen de liberale groepen in bet parlement omtrent eene home-ru/e-politiek, waarin Chamberlain en Parnell zouden kunnen samenwerken. De Parijsche correspondent van de Times bevestigt zjjne vorige mededeeling omtrent een Duitsch- Russisch bondgenootschap hoewel het, naar hij zegt, niet bekend is of de beide keizers persoonlijk het bondgenootschap, dan I of de wederzijdsche kanseliers een geregeld tractaat hebben gesloten. De tot stand ge komen alliantie heeft in elk geval een nega tief karakter, in zoover Duitschland en Rus land elkander onthouding van tusschenkomst toezeggen. Duitschland in geval van een Rus- sisch-Oostsmijkschen, en Rusland in geval van een Duitsck-Eranschen oorlog. PORTUGAL De Kamers zijn Maandag geopend met een koninklijke boodschap, waarin wordt ver klaard dat de internationale betrekkingen van gunstigen aard zijn. De koning betuigt tevene ziju ingenomenheid met de ontvangst, welke hij op zijn reis in het buitenland van vorsten en volken ondervonden beeft. ROME. Uit Rome wordt aau i' Univers geschreven dat de kardinaal-staatssecretaris Jacobini een pijnlijke operatie heeft ondergaan, die wel zijn leven niet in gevaar brengt, maar door de ziekte, welke er mee gepaard gaat en niet wijken wil, den Paus er toe zal leiden, het ontslag van Z.tów. aan te nemen. Leoïlll zal het echter uitstellen tot het Consistorie dat in Maart zal plaats hebben. Dit Consis torie zal voorafgegaan worden door een ander, dat op 21 Januari vastgesteld is, waarin nieuwe Bisschoppen voor Frankrijk en andere landen benoemd zullen worden. RUSLAND. Uit St Petersburg wordt aan Daily News gemeld, dat er in die hoofdstad een algemeen wantrouwen keerscht. De handelshuizen be perken zooveel mogelijk hun verbintenissen. De overtuiging wint veld, dat de oorlog in het voorjaar onvermijdelijk is. De Times behelst een telegram van harem correspondent te St. Petersburg, waarin ge meld wordt, dat de Russisehe regeering met de Parijsche firma Hersent Co. een con tract heeft gesloten tot aanleg van het Perekop- kanaal in de Krim, waartoe 25 millioen roebel zullen vereischt worden. TURKIJE. De Porte heeft opnieuw vertoogen tot de Engelsche regeering gericht, betreffend» de ontruiming van Egypte. In antwoord ver klaarde het Britsche gouvernement, dat het niet doenlijk is, het tijdstip voor de ontrui ming van Egypte vast te stellen, zoolang de reorganisatie van het land niet voltooid is. Dit antwoord heeft groote verontwaardiging gewekt in de hofkringen, waar men meer dan ooit tegen Engeland is gezind. De Porte ontving, volgens den correspon dent van de Times te Konstantinopel, opnieuw ongunstige berichten van Kreta, waar Griek- sche agenten ten krachtigste werkzaam zijn, om de bevolking tegen Turkije op te zetten. De Yorst van Montenegro heeft in ant woord op een nota der Porte verklaard, dat Montenegro's krijgstoerustingen noch tegen Turkije noch tegen Servie zijn gericht. ScaiKDAM, 4 Januari 1887. Het „Weiknaciita-Oratorinui eu Stie II. I)rei Köaige." Bemoedigd door het buitengewoon eucc)s, dat hare onderneming in het voorjaar van 18S6 mocht ondervinden, en blijkbaar tot ge noegen van zeer vele stadgenooten en vreem den, had de ijverige commissie voor bet Weib nachts-Oratorium eo Die H Drei K iiaige" besloten, beide toonwerken iu den Kersttijd nog eens te dosn opvoeren. Dat de deelneming van het publiek verre de verwachting over troffen heeft, bewjjst het feit, dat Zondag reeds geen enkele kaart voor beide uitvoeringen meer te krijgen was. De groote zaal in den tuin der Officier m- vereeniging was dan ook meer dan vol, toen gister avond de eerste uitvoering plaatshad. Met genoegen zagen wjj, dat hot koor be langrijk was versterkt; eo, toen het orgel zijn inleidend spel aanving, merkten vrij op, dat hst instrument krachtiger Yan tcon was daiï

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1