;§imwtlantó$ inritten. (Bwpcht. DENEMARKEN. in al de verschillende groepen, die hg vormen hielp. Uit zijn oogen vooral was het te lezen, dat bij de blijde boodschap bracht, en bij zijn eerste optreden, reeds kwamen ons de verzen, van Tasso te binnen, die over den engel, welke aan Godfried van Bonillon verschijnt, deze woorden schreef: Daar speelt een gloed van 't zaligst hemel - leven. De plooien door van 't aangenomen kleed, want meer, veel meer dan tooneel-licht speelde door die trekken l Bij het bespreken van heer Geldorp's arbeid, noemden wij reeds de hooge voorstelling van de 7de groep, alwaar de ster aan één der koningen verschijnt. De bovenmenscheljjke vervoering echter, welke Geldorp hier eischt, maakt de voorstelling daarvan tot een uiterst moeielijk probleem. Welnu, haasten wij ons te zeggen, da figurant heeft dat meesterstuk volmaakt geleverd, hieraan kon niets hoogers worden toegevoegd Dat was hier inderdaad het lichaam onder de volledige heerschappij van den geest, en nog wel van een Ooster- •chen jubelenden koningsgeest. Ja, de lezer honde ons deze opvatting ten goede dia ge heimzinnige Magi, waarover reeds zooveel is geschreven, die menschen, welke daar in Jerusalem kwamen, met een sleep van die naren en kemelen, waardoor heel Jerusalem ontstelde, en wier vaderland toch van de andere zjjde niet eens met zekerheid bekend is, zij zijn zulke poëtische figuren vooral met het oog op hua volharding na het verschij nen der sterre. En dia poëtische uitdrukking vond men hier, eerst in dian éénen en later in alle die vorsten zoo heerlijk terug. De zwarte koning zelf, gesublimeerd als bij was, verhoogde dat geheimzinnige, wat de H. Mat- tbaeus in zijn evangelie schijnt aan te dniden, door dat ecce\ Ziet 1daar kwaaien Wijzen uit het Oosten. Mocüten wij hier na zooveel lof een bemerking stellen, dan zouden wij wensohen, dat de koningen, eenmaal op reis tijndc, niet meer zóó sterk naar den hemel of de ster opzagen, als een der koningen ditmaal deed. Evenzoo onthoude zich dan bet gevolg van die hooge en moeielijke vingerwij zing 1 „Laat thans o Heeruwen dienaar gaan, in vrede naar uw woord".... Ja zoo speelde Simeon. Hij herinnerde zich mogelijk, hoe de persoon, dien hij voorstelde, eenmaal van den H. Geest zelf werd bezield, zijn gelaat en zijn opzien naar den hemel, zijn lichaamsbouw, en zijn innige liefde voor dien Heiland, wel ken hij dragen mocht, het maakte hier den figurant tot een volmaakten tolk Gods. Men had met zeer veel oordeel hier het historisch hoofd-bekleedsel gewijzigd, ons kwam toen de weisoh in het hart, dat mea nog een schrede verder gegaan ware, en men hem den luister des hoogepriesters hadde gege ven, om hem nog forscner te doen uitkomen tegen de eerwaardige Anna, en de tempel maagd, en tegen de nederige Maria en Jozef, lntusschen, dit was slechts een wenseh, wij eerbiedigen evenzeer het strikt historisch vasthouden. De herders op de velden van Bethlehem mogen met den profeet Isaias hier dit deel onzer beoordeeling sluiten. Beide tooneelen, (groep 2 en 5) hadden iets zeer rustigs, omdat de toehoorders van den profeet, en die herders het echte Israëlitische volks-karaktor vértoonden, zjj waren allen in hun spel, men schen, die men dadelijk als de uederigen erken de, mair nederigen zeg ik, op wien allen de koningshymne van Maria pastte: De nede rigen heeit God verheven, de hongerigen ver vuld met goederen, Israel zijnen dienaar nam hij genadig aan 1 Blijde, tevreden, tot ernst en tot geloof gestemd, ziedaar de mannen van de 2e 5e en 6e groep. En nu tellens moe, geachte redactiemag ik dezen keer niet meer plaats vragjn, dan ik reeds deed. Wat jammer, hier niet iedereen, zelfs de roovers en de kinderen zoo eens te knnnen be spreken, en vooral de heerlijke apotheose slechts in het algemeen te knnnen roemen, als een model van glorie en eenheid. Wel licht dat anderen bij u zich hier mondelings nog eens toe willen leecen U vriendelijk dankend voor de plaatsruimte. t. t. P. M. BOTS, Pr. (Wordt vervolgd.) BULGARUE. De Bulgaarsehe deputatie zal waarschijnlijk heden bij den minister van buitenlandscbe zaken te Parijs in audientië ontvangen worden. Zij zou voornemens zijn, der Fransche regeering te verzoeken, om aan Rusland voor te stellen de kandidatuur van den prins van Mingrelië in te trekken. Behalve den hertog van Leuchtenberg zou de Russische regeering nog als kandidaat voor den Bulgaarse ren troon voorstellen den jongen prins Vogoridès. De Russische officieren, die na den staats greep in Augustus jl naar Rusland zijn ge vlucht, zouden thans te Bucharest terugge keerd zijn, en trachten gewapende benden op de been te brengen, ten einde een inval in Bul garije te doen. Rusland zou ook 6000 man naar Montenegro hebben gezonden en, naar men uit Belgrado bericht, heeft de Servische regeering daarop hare troepen langs de greDS van dat vorstendom samengetrokken. DeFinancieele commissie der Tweede Kamer heelt in haar rapport voorgesteld, alle goed keuring te onthouden aan de voorloopig door de regeering aangegane uitgaven voor de gendarmerie en de 8 millioen voor ves tingwerken en andere buitengewone militaire zaken. Daarop heeft de Koning in een open brief aan het volk verklaard, op grond, dat het rapport der financieele commissie geen hoop geeft op 't tot stand komen van een vergelijk met het tegenwoordig Folkething, die tak der Volksvertegenwoordiging wordt onthouden, om dan, na de nieuwe verkiezingen, den Rijksdag tijd te geven, nog vóór den afloop van het begrootingsjaar, de nieuwe beraadsla gingen over het budget ten einde te brengen. De nieuwe verkiezingen zullen den 28n dezer maand plaats hebben. DUITSCHLAND. Prins von Bismarck is Zaterdag avond te negen uren van zijn buitenverblijf te Friedrichs- ruhe in de residentie teruggekeerd. De Weener Correspondent van de Times spreekt op de meest besliste wijze het bericht van zijn Parijschen confrater omtrent een verbond tusscben Duitschland en Rusland tegen. Hij betoogt, dat dit reeds van Oostenrijksche zijde zou zijn gedaan, indien men er niet de voorkeur aan gegeven had, dat de tegenspraak op officieus9 wijze van Berlijn was uitgegaan. Volgens berichten uit Rome te Berlijn ontvangen, werd de toestand van 's Pausen staats-secretaris, kardinaal Jacobini, ondanks de goed geslaagde operatie, Zaterdag hopeloos geacht, omdat de lijder door een hevige koorts was aangetast. ENGELAND. Dat de verhouding tusschen Engeland en Rusland meer en meer gespannen wordt is in den laatsten tijd zeer goed op te merken. De 'Czaar kan het niet verkroppen, dat de Britsche regeering steeds den Battenberger de hand boven het hoofd heeft gehouden, en ook nu nog met de Battenbergsche partij in Bulgarije schijnt te heulen. Ook de tegen woordigheid en de groote invloed van eeu Battenberger aan het hof van Koningin Victoria is den Russischen Keizer een doorn in het oog, evenals de hartelijke ontvangst van den Bulgaarschen ex vorst en de sympa thie, der Bulgaarsehe deputatie betoond, hem geducht hebben gehinderd. Dergelijke feiten zijn weinig geschikt ter bevordeting van de goede verstandhouding met een staat, waar het rijkshoofd zonder eenige verantwoorde lijkheid onbeperkt als alleen heer scb er gebiedt. Daily News vernaemt dan ook uit St. Peters burg, dat de Russische gezant von Staal, die met verlof is. vooreerst niet naar Londen terugkeert en de Britsche gezant, De Morier, wederkeerig vooreerst zijn post te St. Peters burg niet weder betrekken zal. Men beweert ook in de Russische hoofdstad, dat groote hoeveelheden goud uit Engeland naar Bulga rije worden gezonden. Het zelfde blad ver zekert ook, dat Gladstone volstrekt geen plan heeft, om eenige concessiën te doen, waardoor aan de ingrijpende hervorming, met zijn Home- Aztó?-plan beoogd, eenigen afbreuk zou wor den gedaan. Uit Tunis verneemt de Daily News, dat aldaar eena paniek heerscht, tengevolge eener hevige aardbeving, waardoor in het stadje Djoemal, in den omtrek van Soeka, vele huizen ingestort en mensch9n gedood zijn. SPANJE. Koningin Christina gaat steeds voort in gezelschap der generaals Castillo en Pavia. de kazernen van Madrid te bezoeken. Maarschalk Martinez-Campos is benoemd tot kapitein-generaal van Madrid en generaal Pavia tot gouverneur van Porto-Rico. Men meent echter, dat Pavia, het hem aangeboden ambt, niet zal aanvaarden. De eerste militaire receptie bij de KoniDgin- Regentes werd Donderdag jl door 1500 offi cieren bezocht. De afwezigheid der generaals Salamanca en Lopez Dominguez werd alge meen opgemerkt. Generaal Cameron, die be kend is om zijne geavanceerde denkbeelden, is naar de Canarische-eiianden verbannen. Men beeft tot beden nog niet het minste bericht omtrent de negen sergeanten, die uit de militaire gevangenis van San Francisco zijn ontvlucht. Galeote, de moordenaar van den bisschop van Madrid, heeft zijn misdaad met den dood geboet. Hij is aan den worgpaal gestorven. Schiedam, 10 Januari 1887. Aan het commissariaat van politie zijn als op Btraat gevonden aangegeven een muziek boek, een zwart schort, een zak gemerkt met bruine letters A. K., een gekleurde wollen want, een bruin gehaakte doek, een zwarte parapluieknop, een sleutel en een broodmes. Z. M. de Koning heeft zijne goedkeuring geschonken aan hat voornemen van het,comité, dat zich te 's Hsge gevormd heeft, om 's Ko- Dings aanstaanden verjaardag met eene uit voering van de koninklijke nationale zang school voor handwerkslieden fees tel gk te herdenken. Dientengevolge is de feestuitvoe- ring bepaald op Maandagavond, 21 Februari, De verwachting is geopend, dat HH. MM. de Koning en Koningiu de uitvoering met hunne tegenwoordigheid zuilen opluisteren. H. M. de Koningin heeft eergisteren bij zich ontboden den bekenden kunstschilder van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2