$timMlaitdsch4 Jqirto. I- dekker in het binnenland van Afrika ontzag lijke moeielijkheden en daar hij zonder bui tengewone omstandigheden toch minstens een maand of acht zal noodig hebben, om tot Wadelai door te dringen, vreest men, dat zijne hulp voor JEmin Bey te laat zal komen, wijl deze slechts krijgsvoorraad tot het einde van 1886 had. Aan die vrees is het wellicht toe te schrijven, dat thans een tweede expeditie tot ontzet van Emin Bey zal worden afge zonden, aan welks hoofd luitenant Cameron zal staan, die reeds in Afrika vertoeft. OOSTENRIJK Uit Weenen wordt bericht, dat de aarts hertogin Stefanie, gemalin van den Kroon prins en dochter van Koning Leopold van Belgie ernstig ziek is. ROME. Kardinaal Jacobini, staats secretaris van Z. H. den Paus heeft thans definitief zijn ont slag aangevraagd. De H. Vader heeft dit aangenomen, maar verlangt, dat de kardinaal in het Vaticaan zal blijven wonen, waarschijn lijk zal hij tot prefect van het Apostolisch paleis worden benoemd. Z. H. heeft bepaald dat tot Maart a. s. het interim zal bewaard blijven. In het consistorie, in die maand te houden, zal dan waarschijnlijk een opvol ger van kardinaal Jacobini worden benoemd. Men beweert dat het meest voor dit gewich tig ambt in aanmerking zullen komen mgr. Rampolla del Tindaro, nuntius te Madrid, mgr. Vanutelli, nuntius te Lissabon en kar dinaal Parochi, vicaris van Z. H. den Paus voor de stad Rome. Schiedam, 24 Januari 1887. - Wij vernemen dat heden door het kerkbe stuur der Parochie van den B. Joannes den Dooper alhier aan de heeren Gebr. Pranssen te Roermond is opgedragen, het vervaardigen van een eleotro-pneumatisch orgel voor de Bijkerk, O. L. Vrouw van den II. Rozenkrans, aan den Singel. 's Konings adjadant, de kapitein ter zee jhr. Rö >11, aan wien het bevel is opgedragen over het schroefstoomsohip Van Spcijkis, naar men verneemt, door Z. M. den Koning belast met eene bijzondere zending tijdens de reis van dien bodem. De Minister van FiaanciBu brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar 80 kommiezen der vierde klasse der direote belastingen, invoerrechten en accijnsen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiding wegens tracte- ment en toelage vau f480 'sjaars, dat op nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. Nadere bijzonderheden bevat de Staats-courant no. 17. De ooievaar heeft als lentebode zijn crediet verloren. Te Lage Zwaluwe toch vertoonde zich in de laatste dagen, zelfs terwijl te Slikkerveer op ijs-water de schaatsenrijders- wedstrijd plaats had, een ooievaar bedaard «en deftig in de vrije lucht. Verleden week had ook voor twee Utrecht- Bche stndenten het ijsvermaak zeer treurige gevolgen kunnen hebben. Per schaats zouden ze van de Bisschopsstad een uitstapje maken naar de residentie. Bij den Leidschendam schenen hnn krachten evenwel uitgeput, althans toen des avonds om halfzeven een aldaar wonende jager uit zijn wor.ing kwam, vond hij een hnnner bewusteloos op het ijs liggen en den ander aan den wal in het gras zitten slapen. Waren ze niet ontdekt geworden, zeer zeker zouden ze das nachts ia de strenge vorst den dood hebben gevonden. Thans wa3 spoedig hulp bij de hand om hen in een nabjj gelegen koffiehuis over te brengen en met allerlei verwarmende middelen weer tot zich zeiven te doen komen, waarna zij de reis naar Den Haag voortzetten, maar.. na per stoomtram. Bij het ongeluk op het ijs aan het Broe derpad te Leiderdorp, begat zich de bloe- mistkneoht A. van der Reyden, wonende te Leiden, onmiddellijk op het brooze ijs en had het geluk een der beide meisjes een tonw om te slaan. Toen brak het ijs, en lagen er drie te water. Nn kwam de heer Speet met eene ladder en legde die op het ijs. Hij begaf zich er op; maar toen hij de drenkelingen had bereikt, brak ook hei ijs onder de lad der en lagen er vier te waterdoch de heer Speet hal het gelnk een hem toegeworpen touw te vatten. Hij had Van der Reyden aan de andere hand, en dez9 een der beide meis jes steeds vastgehouden, en weldra waren drie drenkelingen gered. Het tweede meisje was reeds onder het ijs geschoven en werd door een schipper, die zijn haak in eene bijt stak, gered. Zij verkeerde in zorgzamen toestand en werd in het gezin van den heer Speet liefderijk opgenomen en tot heden verpleegd. De geneeskundige had verboden haar te ver voeren. Aan Van der Reyden behoort in de eerste plaats een woord van hulde te worden ge bracht voor zijn moed. (Z. Z>.) De Vereeniging van gepensioneerde onder officieren en minderen van het Nederlandsche leger heeft zich het lot van den Leidschen oudatrijder Anthonie Bjje onmiddellijk aan getrokken, evenals dat van de 100-jirige oud-strijdster, de weduwe Schrop, te Rotter dam, dia van 1 Jannari af een voortdurende wekelrjksche toelage uit het fonds der Ver eeniging ontvangt. Uit Haarlem wordt van 21 Jan. aan het Hblad gemeldOnder leiding van den op zichter over de werken en gebouwen, belast met het beheer over de brandbluschmiddelen de heer J. G. Micbielse, is heden hier een begin gemaakt met het oefenen van de poli tieagenten in het gebruik van eene nieuwe soort straalpijp, waarmede de waterstraal naar verkiezing kan worden afgesloten door hem wie de pijp voert. Door deze aansluiting ver krijgt men dit gevolg, dat, wanneer tjjdens het blus schen van brand, water op eau andere plaats moet werden aangevoerd, voorkomen wordt dat, het zij tusschengelegen gebouwen of gedeelten daarvan, hetzij personen, schade of last van water bekomen. Ook de drie spuiten der vrijwilligers zijn van dergelijke straslpij- pen voorzien. De vereeniging van werkeloozen te Am sterdam telt thans 1800 leden. Vrijdag jl. werden onder hen 2500 brooden uitgedeeld. Een weldoener schonk voor dit doel f1000. Volgens de »Ind. Mere." worden van de Batjan-maatschappij, na de 52 pakken tabak, die te Amsterdam i 67 ceDts verkocht zijn, van dienzelfden 1886er oogst nog ongeveer 30.000 kilo verwacht, terwijl het voornemen bestaat den aanplant dit jaar aanmerkelijk te vergrooten. De laatste zending toont aan, dat grond en klimaat van het eiland uitste kend geschikt zjjn voor het produceeren van tabak, en dat men ook in de behandeling sterk is vooruitgegaan. De tabak was over bet algemeen goed van blad, terwijl brand en smaak uitstekend waren en alleen de kleu ring te wenschen overliet. Op verzoek van de Hoofdcommissie der ten toonstelling van voedingsmiddelen, in Amster dam te honden, zijn door de spoorwegmaat schappijen hier te lande bijzonder gunstige voorwaarden toegestaan voor het vervoer van voorwerpen naar de tentoonstelling en terug- Met de stoombootmaatschappijen en andere dergelijke ondernemingen in betrekking met Amsterdam, worden onderhandelingen gevoerd, die een gunstige uitkomst beloven. De werkzaamheden aan het gebouw worden met grooten ijver voortgezet. Alles vordert tot heden goed en tusschen de verschillende werkkrachten heerscht de beste harmonie. Bij het ontwerpen der plannen is natuurlijk ge rekend op evsntueele vergrooting. De inzen ders echter zullen wel overwegen, dat aller belang en gemak het meest gebaat wordt, wanneer zij zich zoo spoedig mogelijk verkla ren, zoodat verdere pi muen niet met over haasting behoeven te worden uitgevoerd. Gebruik makende van den iagovalleu dooi beproefden de gestrande Urker schuiten de zeilen opzettende, zich een weg door het ijs te banen en de haven te bereiken. Met de aangekochte boot vooruitgaande om het ijs te breken gelakte het hun het Krabbersgat te bereiken. Nu begaven zich een twintigtal manneu naar de vaartuigen, ten einde ze naar de haven te trekken. Eea hunner zakte hierbij door het ijs, doch werd gelukkig weer op het droge gehaald. Na veel inspanning bereikten de scheepjes, na bijna een week laag in het ijs te hebbsa vastgezeten, de haven. De justitie van Heerenveen heeft een on derzoek ingesteld naar het voor eenige dagen plaats gehad hebbende ongeluk met de tram SneefcHeerenveen en do Lemster-diligenoe, waarbij de koetsier van laatstgenoemde ernstig gewond werd en thans in levensgevaar ver keert. Aan de boerderij der Rijkslandbouwschool te Wageningen is verleden week nit Engeland aangekomen een D/j-jarige drachtige vaars van het edele shorthornsche ras (nitmuDtende vleesoh- en melkvorm). Het fraaie dier wekt door zijn schoone vormen ieders bewonde ring op. De hardlooper-schapendief, die onlangs te Arnhem wist te ontsnappen en daarna in Duitschland werd gearresteerd, zal niet weder worden uitgeleverd, doch daar hij Dnitscher is, in zjjn vaderland andermaal voor hetzelfde feit terechtstaan, waarvoor hij te Arnhem werd veroordeeld. De arbeider nit Oegstgeest, die opzettelijk gevaar had doen ontstaan voor een tramtrein van de Noord-Zuid-HollaDdsche Stoomtram- wegmaatschappij, is door de rechtbank te 's Hage tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld, verminderd met 1 maand, als reeds in voorloopige hechtenis doorgebracht. Deeiscb was 4 jaar. Dezer dagen is te Elburg bij het schaat senrijden een elf-jarige jongen gevallen. Bij begaf zich daarna, daar hij zich ongesteld ge voelde, oogenblikkelijk te bed en overleed na een paar dagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2