personen of talent, beroep of verwantschap ter zijde stellen en moedig, vastberaden open- lijk verklaren gin het belang van Nederland stem ik n niet, maar een ander, die zich durft verzetten i tegen den volkswaan." Uit Cura9ao woidt ons geschreven Eene nieuwigheid 1 Bij den aanvang van dit jaar is hier eene nieuwigheid ingevoerd in i den vorm van twee brievenbestellers. Menig een zal zeker verwonderd opzien bij het lezen hiervan. Beambten, zooals reeds jaren lang op de onbeduidendste plaatsen in Nederland in functie waren, nu eerst hier aangesteld Ja De vroegere gewoonte, dat iedereen zijne brie ven, na aankomst eener mail, ten postkantore moest gaan afhalen, is nu afgeschaft. En de langeljjsten van onafgehaalde blieven,die weke- lijks in de Curafaosche Courant prijkten, zijn i verdwenen ea vervangen door eene opgave van I brieven, die onbestelbaar zjjn bevonden, welke Ijjst uit slecht» twee of drie namen bestaat. {N. R. Ct.) Door vele branders te Oud-Delftshaven is reeds besloten op 's Konings verjaardag bunne branderijen te doen stilstaan, ten einde aan hunne werklieden gelegenheid te geven, aan de nationale feestvreugde deel te nemen. In de Maasbode vinden wij het volgende ingezonden stmk, dat wij wegens het belang voor onze industrie meenen ta moeten over nemen: Geachte Redactie l Vergun mjj in uw blad eeuige beschou wingen te geven, naar aanleiding van het door u opgenomen verslag van het enquête-verhoor van den Eerw. heer J. H. Wijuen te Maas tricht. Vooraf een woord van dankbare hulde san den Eerw. heer W.mogen goede vruch ten de resultaten zijn van Zijneerws. bemoei ingen ou opmerkingen. Zoo men dit verslag vergelekt met zeker ander, waarin de inlich tingen zijn geboekstaafd, verstrekt door zeker geneeskundig inspecteur, dan heeft men stof tot overweging. Maar ter zake. Ik lees daar nameljjk dat Zijneerw. van meening is, »dat onze industrie de concurren tie met het buitenland niet kan volhouden ten gevolge van het slechte tarievenstelsel". Ik werk dus op, dat iemand als de Eerw. heer W., di# genoeg bekend is op het gebied der arbeidersquaestie om bepaald autoriteit te ïijn, gééne verbetering voorziet, daar de fa brikanten tengevolge dier ongelukkige tarief- wetten niet anders kunnen werken. En ik en honderden met mij, fabrikanten en indus- triëelen, die reeds jaren achtereen met ver lies moeten werken, vragen ons af: Waarom moet hier de eigen industrie gedoemd wor den om uit te sterven en het buitenland op onze kosten worden in staat gesteld te kun nen produeeeren? Ik wil door eenige voorbeelden dit meer in 't licht stellen. Ik hsb namelijk het on geluk van mijn beroep brander (haast wilde ik schrijven martelaar) te zijn. Ofschoon ons fabrikaat „de kurk is, waarop Nederland drijft" en zonder de enorme opbrengst der acoijnsen op ons artikel onmogelijk de kolos sale uitgaven konden bekostigd worden voor leger, marine, vestingstelsel en onderwijs, wordt onbegrijpelijk genoeg niets gedaan om den fabrikant in staat te stellen ten minste zonder verlies te kunnen fabriceer en. Onze gist bijvoorbeeld kan niet naar Duitschland worden uitgevoerd tengevolge van een daar geheven wordend invoerrecht van 40 Mark f24 oftewel 70 pOt. tan den tegenwoordigen marktprijs. Daar tegenover staat, dat gedeel ten van ons land worden overstroomd door het slechte Duitache artikel gist, dat nota bene hier vrij van recht ingevoerd wordt. Waren er volstrekt geen rechten op, zoo kon den wij in Duitschland, en Duitschland hier, concurreeran, wat nu onmogelijk ia. Ik vraag of het billflk is ods artikel te laten weren, doch dat onzer naburen hier vrij toe te laten «m nog tegen ons te cjncurresren. Dan maak ik ook gedistilleerd. Maar dit is nu eenmaal, ten minste in het oog van bierbrouwers en afschaffers, erger dun de cholera. Van alle zijden wordt daarop gehakt en alles gedaan om dit cui-Hoüandsch pro duct in neerlaag te b.eagen. Ia het buiten land coccurreeren gaat in de meeste gevallen niet, tengevolge van booge invoerrechten, maar alweer komt het buitenlandseh fabrikaat hier zoo goed als vrij in en wordt in som mige gevallen, naar ik maea bij verwerking alhier en wederuitvoer, nog restitutie gegeven van invoerrecht. Voor de schatkist scoiint het in consumptie hetzelfde te zijn, daar toch de hooge accijns wordt betaalrW Maar wij, fabrikanten, met onzo werklieden en allen, die aan onze fabrieken annex zjjn, zooals mouters, molenaars, koperslagers, metselaars, timmerlieden, kuipers, smeden, glasblazers, kolenhandelaars, schippers en anderen met hun groot aantal werklieden, wij allen voelen helaas maar al te drukkend dat dit niet het zelfde is, al wordt voor het buitenlandsche fabrikaat bij consumptie ook een accijns be taald. Het werkloon toch voor het fabiicee- ren, verwerken, verzenden enz. verdienen nu de buitenlanders, terwijl onze eigene werk lieden zoDder brood rondloopeo, en weldra de tijden zullen aanbreken dat velen, ja de meeaten, die groote verliezen niet langer kun nen lijden, allééi om werk te verschaffen. Waarom ook met gezorgd dat landen, die bij ons hnnne artikelen vrij invoeren, ook onze artikelen wederkeerig vrij toelaten Of, zoo andere landen van onze artikelen hooge rech ten haffen, waarom dan niet het reciprociteits- stelsel toegepast ea ook bunne artikelen tot bescherming onzer eigen industrie met gelij ke rechteu belast als de onzen bij invoer ten hunnent? Op de thans gevolgde wijze toch is voor fabrikanten alhier niet langer te werken. Telken jare vermeerderde ea verhoogde lasten, maar niemand denkt er om ons ook in staat te stellen die lasten te kannen opbrengen. Als men den toestand terdege gadeslaat en nergens ernstige pogingen tot verbetering ziet, maar alleen het doordrijven van ideeën, die philoso- phisoh beschouwd zeer schoon kannen zi)u, doch in de praktijk tot den ondergang leiden, dan wordt men waarlijk moedeloos. Diawijls vraag ik mij afZon er dan in de ganscne Kamer geen voldoend aanta! mannen gevonden worden om met ernst en klem er op te wij zen, dat de tijd van holklinkende phrasen voorbij is en er op aan te dringen dat, mogen hervorming van kiesrechten grondwutsherzie- ning gewenscht zijn, op het oogenblik 1 enter de noodzakelijkheid beslaat door krasse her vormingen te zorgen, dat de industrie in het algemeen worden geholpen en aldus zooveel mogelijk aan den onhoudbareu toestand van honderdduizenden weikliedeu en werkgevers een einde worde gemaakt? Dat dit moge gebeuren, eer het te laat zij, is de wensch vuu VEd. Dw E. De 10e vergadering der Vereeniging t/b. der Stoomvaartbelaugen zal plaats hebben te Botterdam op 16 Febr. Tot de punten van behandeling behooren de volgende voorstel len lo. van den heer Frerkes, te Delft, be treffende bet boezempeil van Delfland (reeds op de vorige vergadering behandeld,); 2o. het Bestuur wenscht met de leden in overleg te treden over de wenschelijkheid van een nieuw orgaan in pl iats van het weekblad de Scheep vaart 3o. voorstel van den heer Van Keede „de Vereeniging wende zich opnieuw tot den Minister van W., H. en N. over de droogte op de Bieningen, en wel naar aanleiding van het antwoord, op het vorig adres ontvan gen" 4o. id. van den beer Van Egmond, te Deventer: dat door de Vereeniging pogingen worden aangewend om te verkrijgen, dat de doorvaart der schipbrug te Deventer bij nacht niet meer belemmerd worde door sleepcon- vooien eu schepen, die voor de brug ten anker komen5o. rapport der heeren Van Nouhnys en Kleinpenning, betreffende het re glement voor de stoomvaart op de boezem wateren der provincie Zuid-Holland; 60. voor stel van den heer Haenljes, te Arnhem, out bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op het plaatsen van wrijfpalen am de sluis te St. Andries, en 7o. id. van het bestuur naar aanleiding van het rapport, ingediend door de heeren van Nonhoys en Lans over de kosten bij het bevaren van Amstel, Drecht, Bijn en Gouwe, wende zich de Vereeniging tot het heemraadschap van den Amstel en Nieuwer-Amstel, om herziening te verkrijgen vaa het algemeen tarief voor de tollen en gabellen. Ook te Alblasserdam heeft het ijs zijne offers gevorderd. Drie kinderen van den watermo lenaar Hartkoorn, oud 13, 10 en 7 jaar, zijn bij den molen door het ijs gezakt, en in weerwil der pogingen tot redding, door de moeder aan gewend, verdronken. Daar de molen zeer afgelegen is, kon door andere a uiets tot red ding gedaaa wordan. Bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand van een Westlandsche gemeente ver voegde zich deze week een bjjna 77-jarig ingezeten, voor de aangifte van de geboorte van een zoon, een stamhouder, zooals hij zich uitdrukte. Dezer dageu had op de Gooische stoomtram- lijn een ongeluk plaats, dat zeer treurige ge volgen na zich sleepte. Een conducteur waar schuwde de machinist De Jong, dat een der passagiers langs deu weg moest uitstappen. Willende uitzien naar het geschikste punt, om te stoppen, kwam ziju hoofd met een telegraaf paal in aanraking. Aanvankelijk meende men, dat het goed af- geloopen was. De man klaagde wel over pjjn, doch bracht de tram aan het eindstation en werd daar afgelost, opdat hij zich huiswaarts kon begeven. Geneeskundige hulp werd in geroepen en daarbij bleek, dat het hoofd in wendig zoo was aaugedaaD,dat voor het leven werd gevreesd. Hij is dan ook aau de gevol gen overleden. De man laat een gezin mat 6 kinderen na, terwijl de weduwe bovendien nog ia gezegende omstandigheden verkeert. De Werkmansbodehet orgaan van het Algein. Nederl. Werklieden-Verbond, redacteur het Kamerlid de heer B, H. Heldt, ijvert ook voor de invrijheidstelling van den socialist Domela Nieuwenhnis. Door de politie te 's-Gravenhage werd Vrij dag avond aangebonden een militair, die op straat aan eene dienstbode een doek had ont nomen. In de Veenestraat kwam een andere militair den arrestant met den agent tegen, trok zijne sabel en sloeg daarmede naar het hoofd van den agent, waardoor diens helmis tweeën werd geslagen en hij eene verwonding aan het hoofd bekwam. Ook deze militair werd door een agent gearresteerd. De ver wonde agent was niet in staat verder dienst te doen. Gevolgen van de Enquête. Eenige studen ten aan eene der talrijke studententafels te Lei den, bemerkende dat het aardewerk afkomstig was uit de fabriek van de firma Begout t» Maastricht, hebben dit alles vernield, daarbij tevens een duren eed zwerend nooit meer willen spijzen van een bord of schotel in die fabriek vervaardigd. (TV. v. d. D.) Volgens aanschrijving van Z. Doorl. Hoog*- den bisschop van Haarlem aan de weleerwaarde heeren pastoors van zijn bisdom zal de ve1*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2