iOa Jaarg. Woensdag 6 April 1887. Nu, 2747, VERSCIÏ IJ N T DAGELIJ KS. ^lijpeen (Buepcht. Bureau: Markt, E, 357. M I! Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nonnners0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. He jongste berichten uit Sofia bevatten, dat volksbeweging ten gunste van den terug keer van prins Alexander steeds toeneemt. Hoewel het voorloopig bewind alle pogingen Aanwendt, om de bevolking tot kalmte te 'temmen, blijkt zij den gang der zaken niet te kunnen tegenhouden; de crisis schijnt snel te naderen. Een groote demonstratie wordt tegen morgen, de verjaardag van den prins, Voorbereid. Uit Weenen wordt aan de Times bericht, dat de Oostenrijksche regeering den Bulgaar tehen gezant Stoïloff verzekerd heeft, dat hare houding betrekkelijk het Bulgaarsche vraag- stek onveranderd is gebleven en Oostenrijk- Hongarije eene Russische bezetting van Bul- garije niet zal gedoogen. Prins Alexander heeft te kennen gegeven, dat hij zich als kandidaat voor den Bulgaar- tehen troon wil doen voorstellen. De heer Steïloff zal zich dientengevolge naar Darm stadt begeven. ENGELAND. De Times verneemt uit Calcutta, dat de s'atn der Ghilzai's, die tegen den Emir van Afghanistan in opstand is gekomen, een ver teek tot de Indische regeering heeft gericht, °m den Emir af te zetten. In goed ingelichte kringen gelooft men 's Emirs bestuur ten O'üde loopt; reeds is zijne vrijwillige troepen werving geheel en al mislukt en motst hij Hjn toevlucht tot de conscriptie nemen. FRANKRIJK. De Fransche bladen onthouden zich meeren- deels, om een oordeel uit te spreken over de verbanning van den Elzasser afgevaar digde Antoine. Zij zien in dit feit een uit- tarting van von Bismarck en een valstrik, Waarin zij zich niet willen laten vangen. Mgr. Rouger, Bisschop en Apostolisch vicaris 111 China, is eergisteren te Darijs overleden. -£a Gazette de France zegt, dat het leven Van mgr. Rouger slechts een reeks van lijden «n vervolgingen is geweest. Gedurende vijf- te-dertig jaren heeft bij honger en dorst fteleden, hij is verscheiden malen gevangen Steomen en geslagende ongeloovigen heb- k®n hem eens tot aan de schouders levend !;®graven, en de onverschrokken bisschop had Hechts zijn redding te danken aan eenige goedgezinden, ITALIË. Het zou den heer Depretis eindelijk gelukt H>°> oen nieuw kabinet samen te stellen. Hij ten eene overeenkomst met de leiders der "tekerzijde getroffen hebben, waardoor Crisp en Zanardelli in het nieuwe ministerie zouden treden. De offieieuse Diritio merkt reeds aanstonds op, dat Crispi en Zanardelli niets van het program der linkerzijde zullen laten vallen, en dat zij, alvorens hunne toestemming tot de combinatie te geven, wel de noodige waar borgen voor de uitvoering van dit programma zullen geëischt hebben. Wat dit program bevat, is genoegzaam bekend. Het behelst in hoofdzaak den oorlog aan het Vaticaan, den strijd met de Kerk. Crispi's verleden laat daaromtrent geen twijfel over. Hij was het, die in December 1887, toen bij minister was in een vroeger ministerie-Depretis, bevel gaf, na den dood van Pius IX z. g. het Vaticaan te bezetten en het houden van het conclave te beletten en die in eene zitting van de Kamer van Afgevaardigden dorst te ver zekeren, dat Pius IX de laatste paus zon zijn geweest. Terecht is dus de Voce della verita beducht voor het intreden van Crispi in het nieuwe kabinet, waarvan zij weinig goeds voor "s Pausen toestand te Rome verwacht. Generaal Saletta is voornemens bij zijn aankomst te Massowah, na het gezag van gene raal Gené te hebben overgenomen, de kolonie in staal van beleg te verklaren. Hij zal alle vreemdelingen en verdachte inboorlingen uitdrijven, van Ras-Alula de uitlevering van Savoiroux eischen en, zoo zij niet wordt toe gestaan, de oproerlingen aanvallen. Vervol gens zou hij een gezantschap afvaardigen naar Koning Melenek en desnoods het land van Bogos bezetten. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Kroonprins en zijne gemalin zullen zich naar Engeland begeveD, om de feesten ter gelegenheid van Koningin Victoria's gouden regeerings-jubilee bij te wonen. Van Londen zal het vorstenpaar een reis door Schotland gaan maken. Het Vatcriand van Weenen, bet voor naamste katholieke orgaan van Oostenrijk, bevat een artikel, dat tot strekking beeft Oostenrijk te waarschuwen Het artikel han delt over den kerkelijken vrede in Duitschland en zijn gevolgen en wijst op de volgende woorden door Bismarck in zijn jongste rede in het Pruisisch Heerenhuis gesproken »Onze positie tegenover Oostenrijk bijv. zou beter zijn, wanneer wij niet bij ons een godsdienst strijd hadden. Voor dengene, die den toestand van Europa kent, is deze korte opmerking voldoende." Het Vatcriand stelt naar aan leiding van dit gezegde de vraag, of Bismar ck zich hiermee niet gericht heeft tot de katho lieke Duitschers, die nog geen de9l uitmaken van het Buitsche keizerrijk. «Bismarck weet zeer goed", zegt het blad, »dat in Oostenrijk een nationale Duitsche partij bestaat, die bedoelingen nastreeft, welke de grensafbakening der Oostenrijksche monarchie nutteloos zouden maken de waar achtig katkolieke Duitsche bevolking van Oostenrijk is nog niet door deze zucht aan getast en getrouw aan het doorluchtig huis van Oostenrijk. Men wil nu op deze bevol king werken en haar het schouwspel voor houden van een Duitsch rijk, waarin uit godsdienstig oogpunt de bevolking met zijn positie tevreden is." Het Weener blad gelooft, dat Bismarck het heilige Koomsche Rijk wil herstellen, maar daar hem den titel van Roomsch-katholiek ontbreekt wil de kanselier hierin voorzien, door keizer Wilhelm te deen optreden als hersteller van de wereld lijke macht des Pausen. De hertogin van Cumberland (Prinses Tbyra van Denemarken) is iets beter De genees— heeren ziin van oordeel dat er, bij volstrekte rust, kans is op haar herstel. RUSLAND. De Noveie Wrcmja deelt mede, dat de minister van Financien bij den Rijksraad een wetsontwerp heeft ingediend tot belasting der reispassen naar het buitenland. Deze belas ting moet betaald worden in gouden roebels» De heer Katkoff, hoofdredacteur van de Mcscouer Ztgdineerde 11. Woensdag bij den Czaar. Daarna vertrok hij naar Mo^cou, na den Czaar beloofd te hebben in zijn blad de verklaring te zullen plaatsen, waarin aan den heer von Giers de meest mogelijke voldoening wordt gegeven. Toch wordt de positie van den Rijkskanselier nog altijd als zeer geschokt beschouwd. Als eventueele opvolger worden genoemd graaf Adlerberg en graaf Peter Schoewaloff, de laatste gezant van Rusland te Berlijn. Uit St Petersburg wordt aan de Standard gemeld, dat de Czaar eindelijk Katkoff st.eng liet berispen en hem liet raden, in het. ver volg zijn toon te matigen, na de S'ellige ver zekeringen van den minister von Giers dat hij onmogelijk kan aanblijven, als dergelijk® aanvallen niet gestraft worden. Uit Tomsk (Oost-Siberië) wordt naar Peters burg geseind, dat de Chinerschi troepen in de grensdistricten in opstand zijn gekomen, omdat zij sedert eenige maanden g en soldij meer ontvangen hebben. Deze opstand zou zich over het geheele leger uitbreiden. De drie studenten, die wegens den aanslag op den Czaar werden gehangen genomen, zullen Donderdag a. s. 's morgens te vijf urea worden opgehangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1