Jmitmïamïscïiö Sci[ichtm. behoeft het niet terug naar het Heerenhuis en kan het dus na verloop van eenige dagen door den Koning worden bekrachtigd. De heer Scbnaebele. die thans te Metz gevangen zit, ontving eergisteren een bezoek van zijne echtgenoote, die zich daartoe met baar vijftienjarig zoontje aan de gevange nis had aangemeld. Het zoontje werd niet toegelaten en slechts der moeder was het geoorloofd haar man te spreken, die voor een traliewerk stond en nog door een gangetje van haar gescheiden was. Schnaebele ver klaarde in het Duitsch aan zijne vrouw, dat bij net goed had en het hem aan niets ont brak doch, toen hij eenige woorden in het Fransch tot zijne vrouw wilde spreken, werd hem dit door de aanwezige beambten belet. Mevr. Schnaebele zeide daarop, dat wat hier niet gezegd mocht worden, elders zou worden geschreven. ENGELAND. Bij de in het Lagerhuis voortgezette beraadslaging over de Staatsbegrooting ver klaarde de Minister Goschen, dat hij alle opgeworpen denkbeelden betreffende de be lastingen in overweging zou nemen, o. a. die over de verhooging der belasting op vreemde papieren van waarde. Ten slotte vereenigde het Huis zich bij eerste lezing met al de besluiten, ten opzichte van het budget genomen. Lord Holland verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat de regeering geene mededee- ling had ontvangen betreffende het straffen van inlandsche vrouwen met zweepslagen door de Transvaalsche boereu, maar al ware dit geschied, dan zou de regeering geen recht hebben, zich daarmede te bemoeien, dewijl daarin geen inbreuk op de tractaten zou ge legen zijn. De heer Fergusson deed mededeeling om trent een rondschrijven van de Britsche Re geering aan de andere zeevarende mogend heden betreffende dekladingen op schepen, die tijdens de wintermaanden de havens van het Vereenigd Koninkrijk binnenloopen. Krach tens de bepalingen der koopvaardijwet van 1876, worden sommige dekladingen verboden, andere beperkt. Bij overtreding dezer be palingen zullen er gerechtelijke stappen ge nomen worden tot het innen der verschuldigde boeten. Het voorstel om over te gaan tot de arti- kelsgewijze behandeling van hetlersche dwang- wetsontwerp werd door Robert Reid bestreden. Balfour kwam op tegen Reid's amendement, waarvan het eenige doel was, het uitspinnen van het alreeds zoo gerekte debat. Naar hetgeen uit Durban aan de limes wordt gemeld, worden er 600 hoeren ge wapend om zich van de geconcedeerde pacht hoeven in Swaziland meester te maken, ter wijl inmiddels ook de Swazi's zich wapenen. OOSTENRIJK. Het zestigjarig dienstfeest van Aartshertog Albrecht, oom des Keizers, is gisteren met grooten luister gevierd. De Keizer heeft een iegerbevel uitgevaardigd, waarbij aan de vaderlandsliefde en schitterende wapenfeiten van den Aartshertog wordt hulde gebracht. Bij de ontvangst der generaliteit gaf de jubi laris te kennen, dat het zijn wensch is, om de oude traditie van het Oostenrijksche leger, «n in 't bijzonder de liefde voor het Keizerlijk Huis, bij de militairen levendig te houden. ROME. De eerw. pater Augustino Bausa, van de orde der Predikheeren, heeft officieel bericht ontvangen, dat hij in het aanstaande consisto rie tot kardinaal zal worden verheven. Mgr. Palloti, secretaris der buitengewone kerke lijke zaken, zal ook tot kardinaal worden benoemd. Schtedam, 27 April 1887. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 26 April. Bij de Kamer kwam in behandeling het voorstel van den beer Godin de Beaufort om reeds in Hoofdstak III der Grondwet de add. bepalingen betrekkelijk het kiesrecht op te nemen. Dit voorstel, door den heer Godin breed toegelicht, werd krachtig ondersteund door de heeren Sehaepman, v. d. Biesen en Lohman, die verklaarden, dat als deze combinatie werd aangenomen, de rechterzijde zicb ook moreel verplicht zal achten, art. 80 betrekkelijk het kiesrecht aan te nemen, en zich bij Hoofd stak III neer te legaen. NoehtaaR gaf de heer Lohman toe, dat 'tin zijn bedoeling ligt om, na afdoening van hoofdstuk IV", voor te stelleD, zich tot deze partieele herziening te bepalen. De heer Godin gaf tevens te kennen, dat hij splitsing van het Kiesrecht voor Kamer, Staten en Gemeenteraad zal voorstellen, en om tot 1889 de Gemeenteraden onder dit stelsel te laten. In het algemeen was het de bedoeling der rechterzijde om zekerheid te erlangen aan gaande de regeling van het voorloopig kies recht bij het gevaar, dat de grondwetsdebatten opleveren voor mislukking van bet laatste gedeelte. Van liberale zijde werd het voorstel door den heer Borgesius bestreden als noodeloos oponthoud en een bron van complicatie zonder dat hst noodig is, de liberale partij een band aan te leggen, want deze acht zich moreel verplicht, de add. artikelen aan te nemen. Alleen de heer Van Houten stemde in met de gedachte van het voorstel, maar wilde het tot hoofdstuk IV verschoven zien. De Minister van Binnenlandse.ho zaken bestreed het voorstel uit een technisch en politiek oogpunt, maar aanneming daarvan zou hem niet beletten voort te gaan. Het amendement iB daarop verworpen met 45 tegen 32 stemmsu en Hoofdstuk Hf met 49 tegen 28 stemmen aangenomen. De Kamer heeft bepaald, dat Vrijdag zullen behandeld worden, de wetsontwerpen betrek- keljjk het uitstel der periodieke verkiezingen en het onder de wapenen honden van de oudste lichting der militie, benevens de con clusie in zake de gestichten te Veenhnizen en op den Kruisberg. Aan bet Commissariaat van polite zijn als op straat gevonden aangegeven het ondersluk van een bloedkoralen oorbe', een Indisch dubbeltje, een gebogen stuk ijzer van een wa gen, een paarlemoeren portemonnaie met D/a cent, een duimstok en 5 zakjes waarvan 2 gemerkte G. E. en G. D. M. Sedert eenigen tijd bestaat er hier ter stede eene zangvereeaiging voor gemengd koor, (mannen en jongens) welke zich hoofdzakelijk beweegt op het gebied van den R. K. Kerk zang. Bij gelegenheid van een huishoudelijk feest, dezer dagen door haren directeur, den heer A. M. den Draak, gevierd, werd hem door de jongens der vereeniging een verras sing bereid, die getuigt dat genoemde heer zich in de volle sy npatbie, zoowel van zijn zan gertjes als van hunne ouders, mag verbeugen. Op gemelden feestdag namelijk vervoegde zich do geheele jongpns-afdeeliug, circa 25 leden tellend, ten zijnen huize, waar hem met eenige hartelijke en welgekozen worden, door een der oudste jongelui tot hem gericht, een waarlijk prachtig geschenk werd vereerd, bestaande in een sierlijken met zilver gemon- teerden dirigeerstok, voorzien van eene toepas selijke inscriptie en een fraaien muzieklezeuaar. De heer d. D., ten zeerste getroffen docr deze zoo spontane niting van kinderlijke genegenheid, betuigde zijn besten dank, en verzocht den joigelui, vooral nu eerstdaags de Vereeni ging zicb in 't openbaar zal doen booren, de lessen met dezelfde trouw en ijTer f® blijven bijwonen. Bjj Zr. Ms. besluit is benoemd tot notari* binnen het arrond. Amsterdam, ter staudpl- Amsterdam, onze vroegere stadgenoot, de heer W. Krabbendam, kandidaat-notaris al' daar. De Staats-Courant van 26 April bevat een verslag, uitgebracht aan den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken door den waarnemenden geneeskundigen inspecteur voor Zeeland over de in de eerste maanden dezes jaars te Goes waargenomen epidemie van tri- chioenziekte. Het getal aangetaste personen kan niet met juistheid worden opgegeven, om" dat niet allen geneeskundig werden behandeld, maar nog gerust op 70 gesteld worden, of meer dan 1 op 100 inwoners. Gelukkig, is slechts één liideres bezweken. De meest af doende maatregel voor den mensch bestaat in de onthouding van het gebruik van varkens- vleescb, bam en worst, die niet dóór en dóór gekookt of gebraden zija. Aan de Tweede Kamer is rapport uitge bracht over de Indische rekening van 1886. De aanmerkingen zijn van weinig beteekenis de commissie bepaalt zich in hoofdzaak tot het constateeren van de cjjfers, waaruit blijkt, dat de uitgaven, geraamd geweest op 141 mil- lioen, werden verhoogd tot ruim 169 millioen, voor verreweg het grootste deel wegens den Atjeh-oorlog. De groote afwijkingen tnsfchen de ramingen en de werkelijke uitgaven geven aanleiding tot de opmerking, dat, zoo geruimen tijd te voren als dit moet geschieden, een op goede gronden rustende begrooting niet is te maken. De heer Van der Loeff en vier andere libe rale leden hebben aan de Tweede Kamer voor gesteld, in de Grondwet te bepalen, dat de besluiten van Prov. of Gedep. Staten en van gemeenteraden, die strijdig zijn met de wet of het algemeen belang, door den Koning wor den geschorst of vernietigd krachtens regelen, bij de wet te bepalen. Uit Groningen is van socialistische zijde een adres aan Z. M. den Koning gezonder, om aan te dringen op begenadiging van Domela Nieuwenhuis. De bevolking van Nederland bedroeg op 1 Januari 2.174 001 mannen en 2.216.856 vrou wen, totaal 4.390.857, tegen 4,336.012 op 1 Januari 1886. Naar men verneemt is de politie te Rotter dam sedert eenigen tijd met ijver werkzaam om een bende zakkenrollers, die zich binnen de gemeente ophouden, in handen te krijgen. Maandag moeten er weder 2 van die perso nen in hare handen zijn gevallen. Aan het station Rotterdam D. P. bevond zioh eenige dagen geleden een wagen, beladen met vee, welke vervoerd moest worden. Een persoon, bij veekooplieden behoorende, scheen zich op den eigenaar van het veemet wiet hij in kwestie was, te willen wreken en trachtte dezen in zijn handel te belemmeren, door zand in den oliepot van den wagen te strooien, waardoor deze zoo niet onder het loopen in brand geraakt, waarbij het vee zon zjjnjj omgekomen, althans zou warmgeloop®0 zijn, hetgeen in de aflevering der zending ee° oponthoud zou hebben veroorzaakt. Een der ambtenaren van het station bemerkte de kwade bedoeling en gaf den stationchef eU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2