itmttitlaitdacïui Heighten. frankrijk:. en de summiere rechtspraak over zekere ge vallen uitgebreid. Hoewel een ministerieele crisis sedert lang werd tegemoet gezien, heeft het bericht, dat het ministerie was afgetreden, te Parijs een diepen indruk gemaakt. Men verzekert dat president Grévy zal trachten, zoo spoedig mogelijk de crisis op te lossen. Mag men de geruchten gelooven, die eergisteren aan de Parijsche beurs werden verspreid, dan zou het behoud van generaal Boulanger als minister van oorlog, volstrekt onmogelijk zijn geworden. Het is namelijk in den loop van het proces, dat te Leipzig tegen de Fransche spionnen is ingesteld, gebleken, dat de minister van oorlog aan verschillende spionnen, die Duitschland doorkruisten, zeer compromitteerende brieven heeft geschreven. De President der Republiek zou door dit bedenkelijk feit zeer pijnlijk zijn verrast en besloten hebben, den buitensporigen ijver van den generaal onschadelijk te maken en hem als minister van oorlog door generaal Saussier, kommandant van het Parijsche legerkorps, te vervangen. Generaal Saussier was in ieder geval reeds bestemd, om de leiding der mili taire operation voor het geval van een nieu wen Fransch-Duitschen oorlog op zich te nemen. De Événement verzekert zoo beslist moge lijk, dat generaal Boulanger in de nieuwe ministerieele combinatie niet zal begrepen zijn en voegt daarbij de opmerking »Dat zal te Berlijn opluchten". Naar men verzekert, zou president Grévy besloten hebben, het vormen van een nieuw kabinet aan zijn bijzonderen vriend, den oud minister de Freycinet, op te dragen. De onverzoenlijke bladen dringen daaren tegen aan, op de samenstelling van een minis- terie-Glemenceau. In de kringen der oppor tunisten is men sterk gekant tegen de opne ming van generaal Boulanger in het nieuwe kabinet. De dagbladen dier partij zijn van meening, dat de nieuwe voorzitter van den ministerraad voor het samenstellen van een homogeen kabinet op vele moeielijkheden zal stuiten. De crisis zal waarschijnlijk lang duren. OOSTENRIJK. De Rijkskanselier, graaf Andrassy, heeft reeds doen antwoorden op de zijdelingsche beschuldigingen, door Bismark's Eorddeutsche in zake het Russisch-Oostenrijksch tractaat van 1877 tot hem gericht. Omtrent deze kwestie heeft hij den Hongaarschen graaf Bethlen een schrijven tot het lageblatt van Boedapest doen richten, waarin men o. a. het volgende kan lezen Kort voor het uitbrekenvan den Russisch- Turkschen oorlog van 1877, zegt graaf Beth len, bood Bismarck Rusland den steun van Duitschland aan, zelfs ten koste van Oostenrijk- mits Rusland aan Duitschland volle vrijheid zou laten, om Frankrijk voorgoed uiteen te rukken, te demembreeren. Andrassy kreeg nauwelijks lucht van dat voorstel, of hij haastte zich te St-Petersburg zijnerzijds een afzonderlijk Oostenrijksch-Russisch tractaat voor te stellen, en de oude Gortsjakof ver klaarde terstond, dat hem dit beter beviel dan Frankrijk weerloos uit te leveren, om vernietigd te worden. Graaf Bethlen is dus van oordeel, dat Andrassy in 77/78 Frankrijk van den ondergang gered en teveDS Oosten rijks belangen op schrandere wijze gediend heeft. »De officieuze pers, die bang is voor Bismark", zegt hij, »zal alles loochenen; maar niettemin is hetgeen ik zeg volkomen waar." Men is benieuwd, welke houding Andrassy na deze onthulling zal aannemen. Zeker is het, dat zij niet tot. de versterking der goede betrekkingen tusschen Duitschland en Oos tenrijk zal bijdragen, en dat zij Bismarck, die Rusland's vriendschap ten koste van Oostenrijk tracht te winnen, nog meer van laatstgenoemden staat zal vervreemden. SPANJE. De Koningin-Regentes moest Dinsdag jl. de officieele receptiën bij gelegenheid van den eersten verjaardag van Koning Alfonso XIII bijwonen, doch op het laatste oogenblik deed zij weten, dat zij door zenuwaandoeningen in het gelaat, genoodzaakt was het bad te houden. Dientengevolge moesten de officieele reeeptiën worden afgezegd. In den voorafgaanden nacht werden te Madrid door de politie verscheidene maat regelen genomen, waarvan het doel onbekend gebleven is. Het kan wel in verband hebben gestaan met ean anarchisten-congres, dat te Madrid zou plaats hebben, maar niet gelukt is. Men verwacht een conventie-maatregel voor militairen en voor persdelicten. In verscheidene bijeenkomsten hebben offi cieren der infanterie en de kavalerie zich verklaard ten gunste van de ontworpen militaire hervormingen. Schiedam, 20 Mei 1887. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 18 Mei. Naar aanleiding vau een interpellatie van den heer Cremer beeft de Minister van Wa terstaat in de Kamer uitzicht gegeven op eene spoedige beslissing in zake de overkap ping van het centraalstation te Amsterdam, op welke de indienststelling van datgeoouw wacht. De zaak van den heer Salomon (gesticht De Kruisberg) is uitgesteld wegens een nood zakelijk onderzoek van nieuwe door den Mi nister van Justitie overgelegde stukken. Ondanks het verzet van de Noorbrabantsche leden en den Minister van Waterstaat heeft de Kamer met 38 tegen 22 stemmen aange nomen een amendement-van Kerkwijk c. s. op de onteigeningswet voor den spoorweg Cromvoort'sBoscb, tengevolge waarvan de uitbreiding van het stationsemplacement aldaar en de verhooging van de Dieze-brag uit het ontwerp zijn gelicht. Zoo gewijzigd werd het met 44 tegen 16 stemmen aange nomen. Omtrent den derden bundel Tjiomas-stuk- ken heeft de Kamer, overeenkomstig het voor stel van de commissie besloten, ze niet te doen drukken. In zake bet conversie-contract is besloten het voor kennisgeving aan te nemen, na een hevige critiek van den heer Gildemeester op de voorstelling, door den Minister vroeger van het contract gegeven. Maandag ten half twee uren zal de Kamer bare werkzaamheden hervatten. De heeren Y. d. Feltz, Gleichman, Borgesius, V. Houten en De Vos hebben een amende ment voorgesteld op de add. artikelen der Grondwet, strekkende om lo. ook in de grootere steden den gezeten werkman het kiesrecht toe te kennen, door den vereischten aanslag in de pers. belasting te doen dalen tot het minimum van f 67 in de grootste gemeenten, waardoor door dat art. 7 maar 10 pet. der woningen kiesrecht znllen geven nu (aet totaal-cijfer stijgt met 35,000 woningen) 2o. ook bier toe te laten, die kamers be wonen tot een huiswaarde, snb. lo bedoeld 3o. hetzij door den aanslag van minstens f 10 in 's Rijks dir. belastingen (hoofdsom, en opcenten) of door bewijzeD, van bekwaam heid voor openbare ambten bedieningen en beroepen, ook anderen toe te laten, zooals inwonende zoons, onderwijzers, kapelaans enz. H. i. is znlke eene regeling noodig om te voorkomen, dat dadelijk weder agitatie om eene nieuwe kieswet ontsta. Door Burgemeester en Wethouders is tot 5n commies ter gemeentesecretarie benoemd, de heer Q, Rovers in plaats van den commies J. F. Knock, die op zijn verzoek eervol ont^a? heeft bekomen. De Minister van Waterstaat, de heer ^3tI den Bergh, zou, naar aan de Zwolsche verzekerd wordt, voornemens zijn eerlang te treden. Ia het Indische blad de Sumatra-Courafi leest men het volgende „Mij komt het voor, dat wij moeten kiez0® of deelen: terug öf met volle kracht er op i° Atjeh verlaten öf bet ten onder brengen doof kracht en geweld, desnoods met Alfosren, maar het liefst met Hollandsche jongens." De invoer van vee in Pruisen is volstrekt niet toegestaan in het algemeen, doch voor dragend vee kan de vergunning tot invoer verleend worden aan landbouwers, die dat vee voor eigen gebruik behouden of noodig heb ben. De beptliogen voor dien invoer zijn1 dat de herkomst van het dier door den burge meester der plaats moet geconstateerd worden, dat in die plaats geen besmettelijke veeziekte geheerseht heeft, en dat het beest, met juiste omschrijving van kleur, ouderdom enz., van een gezonden stal komt. De Belgische Regeering heeft besloten tot aankoop te Glasgow van twee nieuwe stoom schepen, die een snelheid van 20 knoopen pof uur hebbeD. Inmiddels is in Engeland een snelvarend stoomschip gehuurd. Met die mid delen hoopt de Belgische regeering althans nog een deel van den Duitschen maildienst over Ostende te behouden. De regeling, welke den postdienst over Vlissingen leidt, betreft immers slechts het noorden van Duitschland metOber* hausen als demarcatiepunt. Volgens het JW.heeft de heer N. G. Pierson deelgenomen aan het jaarlijksci diner, dat de Cobden-Glnb Zondag jl. te Greenwich gaf. Daartoe bestond voor den heer Pierson all® reden, nu industrie en landbouw in ons Land. dat ook het zijne is, het, dank zij den vrij handel, tot ongekenden bloei gebraoht hebben!* (T.) Van den 8sten tot en met den 14en Jl®' zijn langs den Nieuwen Waterweg binnenge komen 66 stoom- en 12 zeilschepen en ver trokken 64 stoom- en 12 zeilschepen. Het tramverkeer te Rotterdam is door d® nieuwe lijnen veel verbeterd. Reizigers va® Kralingen vinden thans aan de Oostpoort altijd een tram naar de verschillende spoorwegst»' tions. In de sectieverdeeling is eenige vera®' dering gekomen 2 lijnen zijn verdeeld in 2 in 4 en 2 in 3 sectiën, ad 5 ct. De jd' RhijnspoorCentraalstation kost thans 121/» ct.tegen vroeger 10. De 7tji bericht het volgende Naar wij van vertrouwbare zijde vernem®0' wordt door den heer J. A. Van Gilse te Rotter dam, een onderzoek ingesteld naar aanleidt van de in ons blad gewraakte ergerlijke feit0® in [een der openbare scholen verregaande scheO' ding der nentraliteit tegenover een meisj0' dat hare Eerste H. Communie had gedaan-/ Van bevoegde zijde verneemt de Tijdrfr&ei' dat aan mejufvr. L. Burgmans, kweekeün?0 aan de kostelooze openbare school in de N' dorststraat te Rotterdam niet onderwijze'03' gelijk het blad abnsief meldde de veile00 _0 goedkeuring tot toelating als kweekeling® onttrokken en haar de toegaDg tot de s®h° is ontzegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2