10s Jaarg. Vrijdag 27 Mei 18*7. Nu. 2789. VERSCHIJNT DAGELIJKS. (©üÊpcht. 25tmmilandfseh{| Juichten. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 8 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft eergisteren, verge zeld van de Groothertogin van Baden, bij Prins Wilhelm te Potsdam het middagmaal gebruikt. De Keizer gevoelt zich gezonder dan ooit. De Kijksdag h eeft gisteren het wetsontwerp op de suikerbelasting in handen van eene commissie gesteld, en is na afdoening van «enige kleinere ontwerpen tot den 7en Juni uiteengegaan. Belangrijk was bij het debat over dit ont werp de mededeeling, dat in de thans te Berlijn bijeengekomen vergadering van Puit- sche belanghebbenden bij de suikerkwestie 588 stemmen zich ten gunste der regeerings- voordracht hadden verklaard en slechts 96 daartegen. De commissie, die belast is met het onder zoek van het ontwerp der drankbelasting, heeft het voorgestelde invoerrecht op rum, arak en cognac tot op 120 mark verlaagd, maar dat op fijne (Nederlandsche, Fransehe enz.) likeuren tot op 180 mark verhoogd, FRANKRIJK. De verwachting, dat de heer de Freycinet zijn vriend, president Grévy, uit de tegen woordige moeilijkheden zou helpen, door zich toet de vorming van een kabinet te belasten, schijnt niet verwezenlijkt te zullen worden. Het blijkt integendeel, dat er een ministerie- Floquet in aantocht is. De bezwaren, die tot heden tegen diens benoeming bestonden, schijnen uit den weg te zijn geruimd. Het bekende Parijsche blad Gil Bias bevatte namelijk eergisteren een artikel, waarin betoogd wordt, dat het onwaar is, dat Floquet tijdens het bezoek van Czaar Alexander II te Parijs, naast het keizerlijk rijtuig zou geroepen hebben »Leve Polen, mijnheer!" Het blad beweert, dat dit kwet send geroep van een onbekende uitging en dat Floquet het niet eens de moeite waard achtte, deze dwaze beschuldiging te weerleg gen. Nadat president Grévy dit artikel ge lezen had, zou zijne keus op den heer Floquet zijn gevallen. Terzelfder tijd, dat het arti kel van de Gil Bias verscheen, kwam te Parijs een nummer aan van de Novoie Vremia waarin verzekerd wordt, dat Rusland zijne "volle goedkeuring aan een ministerie-Floquet schenken zou. De vorming van een kabinet door den heer floquet schijnt dus zeker te zijn. Reeds wor den door de bladen lijsten van ministers ge- ubliceerd, waarbij generaal Boulanger als minister van oorlog is behouden. Dit zal vooral Bismarck genoegen doen. Het schijnt wel, dat Bismarck de grens conflicten aan den gang wil houden. Een tweede editie van de zaak Schnaebele zou niet onmogelijk zijn, daar de Duitsche overheid twee Franschen heeft doen arres teeren. Uit Belfort wordt nl. van Maandag jl. ge meld, dat de Duitsche gendarmerie te Mon- treux-Vieux twee spoorwegbeambten in hech tenis heeft doen nemen. Zij hadden met teer op een grenspaal geschreven Weg met Prui sen, leve Frankrijk". Beiden werden naar Muhlhausen overgebracht. ROME. In het consistorie op Maandag jl. heeft de H. Vader na de benoeming der twee kardi nalen, eene zeer gewichtige allocutie gehou den. Z. H. heeft op de eerste plaats gewezen op het sluiten van den godsdienstvrede in Pruisen met medewerking der bisschoppen, en dar katholieke parlementsleden »wier stand vastigheid en eendracht reeds zoo kostbare vruchten heeft voortgebracht en er voor de toekomst insgelijks doet hopen". Die hoop, zei de H. Vader, steunt op de gevoelens van billijkheid en vredelievendheid, welke den Keizer en diens raadslieden bezielen, zoodat de oude vervolgingswetten zijn afge schaft of althans grootelijks verzacht. „Of schoon de wenschen der katholieken niet vol komen zijn bevredigd, is toch reeds veel ver kregen." In het bijzonder wees Z. H. op het herstel der vrijheid van de pauselijke macht in het bestuur der Kerk van Pruisen, en voegde er bij, dat ook in de overige deelen van Duitschland een volledige pacificatie mag verwacht worden, waartoe feitelijk de groot hertog van Hessen reeds het verlangen heeft te kennen gegeven. Mocht ook Italic beantwoorden, zoo ver volgde Leo, aan het vurig verlangen naar vrede, dat den Paus bezieltItalië, welks be langen hem zoo bijzonder dierbaar zijnOm het Italiaansche volk een veilige rustte doen smaken, moet de strijd tegen den H. Stoel ophouden, welks rechten worden geschonden en welks waardigheid wordt gehoond, vooral door de aanslagen der geheime genootschappen. Te dien einde is het noodzakelijkdat een staat van zaken worde in het leven geroepen ■waarin de Paus niet afhankelijk zij van eenige andere macht en dus een ware en volledige vrijheid geniete. Wel verre van schadelijk voor Italië, zou dit juist de zekerste waarborg voor zijn veiligheid en voorspoed zijn." RUSLAND. Uit Odessa wordt gemeld, dat de Keizer en de Keizerin van Rusland hun vertrek van Novo-tjers-Kask drie dagen vervroegd hebben ten gevolge van een aanslag, welke plaats had, toen het Keizerlijk Paar des avonds per rijtuig van een bal terugkeerde, dat hun door den adel was aangeboden. Een revol verschot was op het Keizerlijk rijtuig gelost. De dader werd door het volk gegrepen, dat hem wilde vermoorden, maar de politie kwam tusschenbeide. Een dolk, Pruisisch zuur en een revolver werden bij hem gevonden. Schiedam, 26 Mei 1887. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag, 25 Mei. De Kamer heeft voortgezet de beraadslaging over het Hoofdstak Defensie der Gronuwet. Van Regeeringi-wege werd meetrokken het artikel betrekkelijk de ia de koloniën aanwezige krijgsmacht. Daarmede blijft de kweBtie der Indische brigade ongeprejadicieerd. Na langdurig debat werden drie door liberale leden voorgestelde amendementen verworpen, die strekten om den ingezetenen wettelijke waarborgen te verschaffen voor tijden van oorlog of staat van beleg. Hoofdstuk VIII der Grondwet betreffende de Defensie werd daarop met 55 tegen 20 stemmen aangenomen. De behandeling van het Hoofdstuk Water- staatis daarop begonneD. Vrijdag zal de octrooi- wet voor de Nederlandsche Bank in de sectiën worden behandeld. In de gisteravond gehouden departements- vergadering der »Nederlandsche Maitschappij tot bevordering van Nijverheid" is besloten, te benoemen tot afgevaardigden ter algem eene vergadering te Purmerend, de heereu J. K. T. Timmerhans van Abcoude, dr. C. J. Vail- lant, G. Visser Bz; voor te stellen als direc teuren voor de aftredende heeren Montanban van Swijndregt, mr. A. Van Delden, mr. J. C. Meijer, de heeren prof. Bosscha, te Haarlem, Schiber, te Putten, dr. C. J. Vaillant, te Schie dam; werd besloten, wat de punten van be schrijving betreft, de kookschool te 's Hage t e steunen; voorde branderij-vakschool de vergade ring gunstig te stemmen, opdat in 1888 bet subsidie van f 100J voor 1889 worde toege staan. Voorts werd besloten de industrieeleu alhier in te lichten over de in September te 's-Gravenhage te honden tentoonstelling van gastoestellen: a. voor industrieele doeleinden, b. voor kamerverwarming, c. voor spijsbereiding en waterverwarming, d. voor badverwarming e. voor verlichting, voor gaskracht-machiner, g. diverse nuttige artikelen voor gas verbruikers,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1