SmiMtlandHtïu) Bochten:. Er zijn groote verantwoordelijkheden in het spel. Aan de Prefectuur van politie zijn nog 60 aanvragen naar vermiste personen, waar door bet aantal dooden op 150 begroot moet worden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen geen lijken meer gevonden worden en zijn de nog vermisten tot stof verteerd. ITALIË. In de Kamer van Afgevaardigden heeft Crispi met verontwaardiging bet denkbeeld afgewezen, Massowah te ontruimen. Het is zeker niet het tegenwoordige kabinet, zeide hij, dat het terugtrekken der troepen uit Mas sowah bevelen zal. Ten slotte is met bijna algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarmede Depretis zich vereenigd had. HET OOSTEN. De Engelsche gezant te Constantinopel zou den Sultan een aanzienlijke som hebben aan geboden, welke zijne regearing ter beschikking van de Porte wilde stellen, om de bewape ning der versterkingen in Klein Azie te vol tooien, op voorwaarde, dat de financier, door Engeland aangeduid, voortaan een werkzaam deel zou nemen in het bestuur der Ottomansche financiën. "Wederom hebben er bloedige botsingen plaats gehad aan de Albaneesche grens tus- schen Turken en Montenegrijnen, waarbij aan heide zijden vele dooden zijn gevallen. RUSLAND. Bij dagorder van den Minister van Oorlog zijn opgeroepen de reservisten der infanterie en wel de personen van de geprivilegieerde dienstklassen en vrijwilligers van de lichting 1882 en de tot de niet-geprivilegieerde dienst klassen van 1887 behoorenden, om den 15n en den 20n September onder de wapenen te komen tot het houden van oefeningen, die hoogstens 3 weken znllen dnren. De chef van de Engelsche Delegatie voor de Russisch-Afghaansche grensregeling-com missie, de heer Ridgeway, is naar Londen afgereisd om nadere instrnctiën te vragen. Schiedam, 4 Juni 1887. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag, 3 Juni. Onderwijs-debat. Het debat over het onderwijs-vraagstuk is ook heden in de Kamer nog niet ten einde gebracht. De heer Greeve heeft een nieuw amendement voorgesteld, om den aanvang van art. 194 aldus te lezen. »Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering". Door alzoo de vroegere bepaling omtrent de staatszorg te herstellen werd volgens zijne toelichting het geamputeerde voorstel-Schaepman nog weder wat aangevuld. De discussie werd daarna voortgezet over het voorBtel-Sohaepman en de drie amende menten: Vos de Wael, De Beaufort en BahL mann. De heer Bahlmann meent te moeten vasthou den aan de nota der katholieken van verleden jaar. De heer Schaepman bestreed het amende ment-De Beaufort als beteekenisloos en het amendement-Bahlmann als geene genoegzame zekerheid aanbiedende. Daarentegen berustte hij in het voorstel-De Vos de Wael, waar door voor beide partijen het stelsel van vrij heid in de Grondwet gold. De heeren Heldt en de Beaufort bestreden het denkbeeld, om alles aan den gewonen wetgever over te laten en eischtenjwaai borgen, dat het lager onderwijs overal voldoende zal zijn. Vooral de heer De Beaufort betoogde, dat het prijs geven van dien waarborg en van de neutraliteit der openbare school een ver zaking was van de liberale beginselen. De liberale leden Van der Kaay en v. d. Feltz sloten zich bij dat betoog aan. Het voorstel-De Vos de Wael werd verde digd door de heeren Haffmans en Clercx en van liberale zijde ook door de heeren Gleioh- man en Van Houten. Ook de Minister heeft op het benond van de 3e alinea in Dr. Sckaepman's voorstel sterk aangedrongen en er tegen gewaarschuwd, om niet te veel op de schouders van den gewonen wetgever te laden. Maandag wordt het debat voortgezet. Door het prov. kerkbestuur van Zuid-Hol land is Ds. H. H. Veder, te dezer stede, ver vallen verklaard van het recht tot het beklee- den van kerkeljjke ambten en bedieningen en ontzet van zijn lidmaatschap der Ned. Herv. Kerk. Den agent van politie J. W. Van der Hoi sf, welke den 23 Januari jl. een schipper, die in de Wester haven was gevallen, in be- wusteloozen toestand op het droge heeft ge bracht, zal door de maatschappij tot redding van drenkelingen een zilveren medailje en f 27 worden geschonken, omdat hij bedoelden persoon het leven gered heeft door de doel matige toepassing der voorschriften, welke genoemde maatschappij voor de behandeling van drenkelingen heeft gegeven. Twee jongens, werkzaam bij den heer M. Van Emden aan de Hoofdstraat alhier, vonden bij het opruimen van oude stroozakken twee geklenrde, bedrukte papiertjes. Bij onderzoek bleek, dat het tien papieren dollars waren. Zij werden onmiddellijk aan hun patroon ter hand gesteld. Z. M. de Koning heeft, naar men verneemt aan den vice-admiraal jhr. J. van Capellen, adjudant-generaal en chef van het militaire huis des Koninga, alsmede aan den heer C. M. E. J. graaf van Bylandt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. te Londen, opgedragen de gelukwenschen van het Nederlandsche bof aan te bieden aan Hare Majesteit de Koningin van Groot-Brit- tannie en Ierland met haar aanstaand regee- ringsjubileum, en Zijne Majesteit te verte genwoordigen bij de feesten, bij die gelegen heid te geven. Naar de Wereldburger meldt, zal de heer Dutoit aftreden als snperintendant van Onder wijs in de Transvaal. De heer Dntoit moet, naar men zegt, directeur eener goud-exploitatie maatschappij geworden zijn. Als zijn opvolger noemt men den heer Louis, een geboren Neder lander. Men meldt ons, dat de zeereerw. pater Van der Straeten en zijn zes mede-missionarissen, die den 10a Mei uit Algiers vertrokken, jl., Dinsdag te Aden zijn aangekomen en den 15n dezer maand Zanzibar hopen te bereiken. Er schijnen zich ditmaal voor de eerwaarde reizigers buitengewone moeilijkheden op te doen. Tot dusverre heeft men bij elke reis de negers, die als lijfwachten-pakdragers moeten dienen, onder de bevolking van OuDyangembé en Ounayamouizi kunnen vinden, echter wil Siké, sultan van eerstgenoemd Rijk, niet toe laten, dat zijn volk zich naar de kusten be geeft. Wat daarvan het gevolg zal kunnen zijn, is nog onbekend. Men heeft ons intusschen toegezegd, zoo spoedig mogelijk bericht te ge ven omtrent het wedervaren der missionaris sen. (If.) Rotterdam schijnt niet meer in Nederland, maar ergens in onze Oost-Indische bezittingen te liggen. Herhaaldelijk toch kwamen daar in den jongsten tijd huwelijken voor tusschen kinderen, ternauwernood aan de eerste broek of het voorschoot met armsgaten ontwassen. Thans is er weder een lëjarige jongeling met een 18jarig bruidje in het huwelijks bootje gestapt. (T.) De kriekeboomen te Oud-Beierland baloven dit jaar weer een bnitengewonen pluk ook appelen en peren zullen er overvloedig zijn, terwijl de veldvruchten niets te wenschen overlatengras is er genoeg, hoewel niet overvloedig. De commissie tot aankoop van stieren voor de landbouwvereeniging Eiland IJselmonden" heeft bij haar bezoek aan destallen in Noord- Holland er niet in kunnen slagen, aankoopen te doen, daar de eigenaars veel meer vroegen dan de commissie gemachtigd was te besteden. Uit Roon, Poortugaal, Hoogvliet en Per nis is een adres verzonden aan den Minister van Binnenlandsche zaken, ter ondersteuning van het adres van den heer B. Oppenheimer en 10 anderen, waarin aangedrongen wordt op maatregelen, ten einde weder den vrijen invoer van ons vee in Engeland te verkrij gen. Voorts zijn een adres van adhaesie afge zonden, voorzien van 112 handteekeningen, van landbouwers uit de Hoeksche Waard, en een voorzien van 66 handteekeningen, van landbouwers, veehandelaars en enkele burge meesters uit de Alblasserwaard en het Land van Altena. Door de afdaeling Woubrugge en omstreken der Hollandsche maatschappij van landbouw is daarentegen besloten, geen adhaesie aan badoeld adres te verleenen. In de vereenigde vergadering van Delfland is besloten de Monsterscbe sluis te Maassluis tot schutsluis te verbouwen mits de Staten van Zuid-Holland de meerdere kosten vergoe den. Uit Rome wordt aan het Journal des Di bats dd. 30 Mei het volgende geseind: «Mgr. von Daehne van Varick, voorzitter der Katholieke Club te 's Graven bage, is alhier aangekomen. Hij moest Nederland officieel vertegenwoordigen bij de feesten te Florence ter gelegenheid van de overbrenging van het stoffelijk overschot van Rossini, maar ook, naar men zegt, bijzonder de kwestie be- studeeren betreffende de leiding, aan de Ka tholieke Vereenigingen in Nederland te geven. Het schijnt namelijk, dat een zeker aantal Nederlandsche katholieken voornemens zijn door middel van een petitionnement aan te dringen op het herstel der diplomatieke be trekkingen tusschen den H. Stoel en de Re geering te VGravenhage." De weleerw. heer Jhr. mr. A. von Daehne van Varick is gesproten uit een der voor naamste protestantsche adellijke geslachten. ZijDe familie behoorde tot de kringen, waar indertijd de heer Groen van Prin- sterer veel verkeerde. Ongeveer twaalf jaren geleden is hij tot de Katholieke Kerk over gegaan en trad in de orde der Jezuï ten, waar hij de H. Priesterwijding ontving. Se dert geruimen tijd is hij in het convent der eerw. paters Jezuïten bij de St. Theresia-kerk te 's Hage werkzaam. Voor den kantonrechter te Leiden wordt nu een zaak behandeld, die in ons land van «engagementen" wel de aandacht verdient. Een verloofd paar kon het samen niet meer vinden de betrekking werd met wederzijdsch goedvinden afgebroken de jonge man gaf den verlovingsring terug, maar het meisje weigert het horloge terug te geven, en beweert, dat hetgeen zjj ten geschenke heeft gekregen wat niet wordt betwist haar eigendom i»-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2