1 Mil BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de van 5 en 6 JUNI 1887. GRONDWETSHERZIENING. Kerknieuws. Financieele Mededeelingen. Loten Palels v. Tolksvlijt 1869 3.50. Wat zoo vraagt De Gelderlander wat is dit nu eigenlijk voor een soort van Gronöwets-herziening, waarvan wij, kiezers, tot in Augustus de lijdelijke getuigen zijn Een conservatieve herziening is het niet, men denke slechts aan art. 80 (76 ond); een li berale herziening is het rog veel minder. Is bet een tnislukte radicale herziening Raar sp< ctakel als de meerderheid der Volks vertegenwoordiging het Land te aanschouwen geeft. Bij een wijziging van de fundamen- teelo Rjjksvvet moesten juist de beginselen des te meer op den voorgrond treden, moesteen fiere begioselenstrijd gestreden worden, en ziet, alle principes blijven in het arsenaal Weggepakt, en zoo een onvoorzichtige ze als wapen to voorschijn haait, wordt hem dat wapen door zijn partijgenooten uit de vingers gewrongen, voor de knie gebroken en ver achtelijk tegen den grond gesmeten. Welk een erbarmelijk en tevens onredelijk schouw spel Gaat het de verouderde, versufte, kindsch goworden liberale partij als een wicht, dat om een bepaald speelgoed gedreind en geschreeuwd heeft en niet zoet wordt vóórdat het bijv. een vlieger heeft, onverschillig hoe het ding er uitziet Moet de liberale partij, na lang en vervelend dwingen, een nieuwe Grondwet hebben, onverschillig hoe het ding eruitziet? Zullen dan eindelijk onze volwassen dwingers en schreeuwers content zijn, wanneer de vlie ger klaar ia Het hout is te zwaar, de staart is te licht, het papier is gescheurd, het touw is aangeknoopt en onBterkhij wil de lucht niet in, maar de vlieger is er. Het gehuil en gezanik houden op. Ware het slechts, dat dit alles ware wat iemand, de burgerlijke vrijheid waardeerende, kan aanmerken op de herziening van het Hoofdstuk der Defensie I Een drietal waar borgen van het grootste aanbelang zijn nit de Grondwet gelicht, ter sluips, steelsgewijze. Loting, rempla9age, beperking van den dienst tijd zijn verdwenen. Algemeene dienstplicht staat ingevoerd te worden. Wie 19 jaar is, moet de wapenen dragen. Niets waarborgt ons, dat ook een eenige zoon, tevens eenig kind, niet behoeft te dienen. Vrijstelling wegens broederdienst kan vervallen. Persoonlijke dienstplicht staat ingevoerd te worden. Niemand zal voortaan een rempla- •jant kunnen stellen. De diensttijd kan uitgebreid worden tot 10, tot 20 jaren. Vaders van huisgezinnen kun nen elk oogenblik worden opgeroepen, want het verklaren van den staat van oorlog of beleg is aan do discretie van den Minister van Oorlog overgelaten. Een militaire régi me, erger dan in Duitschland, staat voor de deur. Dit is dan, bij slot van rekening, het Ne- derlandsche liberalisme, het anti-militaire liberalisme, dat ons onder persoonlijke mili taire lasten als verplettert! En geen woord daarover in de Kamerover zichten der liberale peis. Het is zaak zoo besluit het blad dat de kiezers worden ingelicht omtrent de juiste draagkracht vau hetgeen hun in Augustus te kiezen afgevaardigden te beslissen hebben. Aan dat inlichten ontbreekt, in de pers, veel. De Handelingen geven weinig uitsluitsel. De liberale Kamerpartij is er op uit, de eigen lijke portée dezer herziening te verbergen, over de détails dagenlang, over amendemen ten, die toch nooit doorgaan, urenlang tero- deneeren en do hoofdzaken te verzwijgen. De methode, waarop deze Grond wets-wijziging tot stand gebracht wordt in eerste lezing is, naar ons oordeel, een valsche methode. Aan de natie zal een Grondwet geoctrooieerd wor den, die zij niet kent. Degenen die, om zwaar wichtige, doch door de liberale partij doodge zwegen redenen, straks zich zullen verzetten tegen de aanneming der meeste Hoofdstukken de afgevaardigden voor Nijmegen stemden nu reeds tegen paragraaf 3a en tegen het geheele Hoofdstuk der Defensie zullen aan de kaak gesteld worden als vijanden van den vooruitgang. Ja, den vooruitgang naar den Staat-kazerne. Vervolg.) Het eerste nummer is verschenen van »De Heils-Boldaat" officieel orgaan van het Leger des Heils." Het bevat een portret van generaal Booth, met een korte levensbeschrijvingeen artikel, getiteldVuur een »Brief van gene raal Booth aan de soldaten van het Leger des Heilseen overzicht van den onbloedi- gen oogst, sedert in Amsterdam wordt »ge- vochten" ook wordt melding gemaakt van een sooiaal-democraat, die tot het heils leger is bekeerd een »Strgdzang," op de wijze »Die Wacht am Rheineen ver slag van »ons eerste gevecht in Holland," evenals het artikel >Vuur" geteekend door Railton, met een albeelding van de >Volks- zaalnog een paar stukken, waaronder een in vier talen gestelde »Uitnoodiging aan ge vallenen en hun betrekkingen," van Mrs. Bramwell Booth een dankbetuiging aan de politie voor hare goede hulp bij het handhaven der orde, met een bee ook voor haar »ver- lossing," en ten slotte eenige advertentiën, waarvan de eerste luidt; .Gevraagd: 10.000 Hollanders, die zich zelf op willen geven, om voor God te leven en Hem te dienen, om Nederland aan Zijne voeten te brengen." DEN HAAG. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is het ontwerp van reorganisatie der brandweer, dat iu de vorige week tot breedvoerig debat aanleiding gaf, met 20 tegen 17 stemmeu verworpen. De tegenstemmers hadden vooral bezwaar tegen het stelsel van een vast korps brandweer mannen. Zij wenschten liever uitbreiding en verbetering van het bestaand verspreid stel sel, bediend door vrijwilligers. Het raadslid de Jonge drong aan op meerdere maatregelen van veiligheid iD den stads-schouwbnrg. AMSTERDAM. De Prins von Wied, die met zijne zonen, de prinsen Fritz, Wilhelm en Victor eergisteren avond in het Amstelbötel afstapte, heeft gisteren ochtend dr Mezger over den staat hunner gezondheid geconsul teerd en vertrekt heden weder naar Neuwied. WIERINGEN. Het vaartuig van den heer J. Pott, boekhouder der Oostermaatscbappg Amsteldiepkeerde Donderdag van Nieuwediep terug, en woei nabij Wieringen op zijde. Met veel krachtsinspanningen wist de heer Pott zich eenigen tijd op de zijde van het scheepje vast te houden; doch hij ver keerde in groot levensgevaar. Gelukkig, dat hij in zijnen hachelijken toestand spoedig werd opgemerkt door den schipper J. Butter en den ambtenaar bij de 's Rijksbelastingen Bakker, die op eenigen afstand bezig waren geweest met het afbakenen van wierwaarden, en juist tjjdig genoeg terugkeerden, om met veel moeite den in nood verkeerende te redden. {N. R. Ct.) UTRECHT. Een kinderwagen, waarin twee kinderen, een van ongeveer 8 maanden en een van omstreeks twee jaren, reed eergiste renavond omstreeks 7 uur bij de Roode brug in de Vecht, doordat de moeder bij het afscheid nemen van een harer vriendinnen, bij wie zij den middag had doorgebracht, den kinderwagen los liet. Een derde kind van omstreeks 5 jaar,'dat den wagen poogde tegen te honden, werd eveneens meegesleept. Geluk kig waren de kinderen niet in den wagen vastgebonden, zoodat zij aan de oppervlakte van het water bleven drijven, terwijl de wagen zonk. De drie kleinen werden gelukkig gered door een man en twee jongens, terwijl de wagen later opgevischt werd. (C.) ZEVEN AAR. Door tot heden onbekende oorzaak ontstond gisteren brand in de woning van H. Lenting, te Didam. Met al wat er zich in bevond is zij totaal afgebrand. De3 avonds brandde de woning van G. Kiaassen, mede aldaar woonachtig, geheel af. Hier werd echter de inboedel gered, doch, helaas, slechts voor den fiscus, daar deze hem binnen een paar dagen gerechtelijk zal verkoopen. Alles was verzekerd, uitgezonderd de inboedel van Kiaassen. (T.) BREDA. De werkman E. d. K., werkzaam aan de nieuwe bierbrouwerij alhier, vond op het werk een kruik en zonder zich te over tuigen of de inhoud geschikt tot drinken was, dronk hg er van daar de kruik gevnld was met loog, verkeert hij thans in een le vensgevaarlijken toestand. Tijdens een kort doch hevig on weder, dat zich Donderdag middag over onze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in een huis aan de vroegere Haagsche poort. De bliksem kwam door het dak en het plafond in een kleerenkast, waar het goed in brand geraakte ook de japon, die de bewoonster aan had, vatte vunr. Door spoedig aangebrachte hulp werd de brand gebluscht. Bij het verlaten van het huis verbrijzelde de bliksem nog eenige ruiten in het koffiehuis van den heer Simons. C. HELMOND. Voor eenige jaren werd door de firma A. Vos Zonen te Nnenen een fa briek van torenuurwerken opgericht en mocht zich van den beginne af in een flinke afne ming verheugen. Deze week werd dan ook het vijftigste nieuw uurwerk afgeleverd. Ge noemd uurwerk is voorzien van compensatie slinger en zal door een praktisch aangebracht mechaniek driemaal daags den Angelus luiden, om de Katholieken van Deventer, waarvoor dit uurwerk bestemd is, tot het gebed op te wekken. Onder algemeene deelneming vierde Vrijdag de zeereerw. heer P. J. Muskus te Bergen- op-Zoom, zjjn 25-jarig pastoorschap. De ge heele stad was met vlaggen getooid en hier en daar ware schoone versieringen aan gebracht. Met menig kostbaar geschenk en met de onaubbelzinnigste blijken Van belang stelling van katholieken en niet-katholieken werd de jubilaris verrast. Trekking i Juni iS8j. Uitgeloot de Sorien 30 1121 1766 3158 6411 601 1324 1940 3384 6846 674 1380 2390 5576 7259 940 1722 2795 5884 7499 De nummers van 150 in bovengenoemde seriën zijn betaalbaar met f 3.-— bij de As- sociatie-Cassa te Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5