10e Jaarg, Dinsdag 7 Junil8b7. No; 2797. V E R S C H IJ N T D A G E L IJ K S. gljpetn <©ü*pcht. Bureau: Markt, E, 357. Mgr. BEUNEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. PrfjB van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nominers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het officieel bericht van het overlijden van ^gr, Reijnen, Bisschop van Asturië en Apos tolisch Vicaris van Curasao, wordt ons ge- kracht door den »Amigoe di Curasao," dien wij keden ontvingen. Dit verdienstelijk weekblad Tijdt in zijn nummer van 14 Mei jl. een Artikel aan de nagedachtenis van mgr. Reij- ®eiT> dat getuigt van diepen rouw. Hog geen jaar was er verloopen sinds het afsterven van mgr. Van Ewijk, nog geen vijf baanden had mgr. Reijnen als Bisschop en Vicaris de Missie Van Curasao geleid en be- 8HiUrd, en reeds moesten geestelijken en ge lovigen op den 10 Mei j). met diepe droef heid en weemoed hun Herder en Vader ten Sfave brengen. De droefheid over het onver dacht heengaan van dezen hooggeschatten bisschop was dan ook algemeen in de geheele ^°lonië. Slechts twee jaren heeft mgr. Reijnen °P Curasao als missionaris gewerkt, en slechts e«riige maanden was hij met de bisschoppe- Hjke waardigheid bekleed weinig tijds, ^aar toch genoeg om door zijn groote deugd 8tl buitengewonen apostolischen ijver de katho lieken van Curasao te stichten en aller eerbied 811 achting te verwerven. He eerbied en liefde, welke Cura9ao's katholieken hBm toedroegen, openbaarden zich best door de algemeene geestdrift en bodschap, die er heerschten, toen mgr. Reij- weinige dagen voor zijn dood, de visitatie 111 de verschillende parochiën was begonnen 8,1 zij waren niet zonder reden ontstaan, want Reijnen had zich in de weinige jaren zijn verblijf te Curagao doen kennen als 6611 waardig priester, voorbeeldig religieus groot ijveraar voor den bloei der Missie 811 het zieleheil harer geloovigen. Zijn dood 's dan ook een groot verlies voor de Missie *au Curasao en de zoo beroemde orde van den Dominicus. buitengewone ijver en wilskracht kenmerkten 8®heel het leven van mgr. Reijnen en maak- het rijk in verdiensten voor de Katholieke 6rk in tiet, algemeen en in het bijzonder voor orde der Predikheeren. Op ruim twintig Jarigen leeftijd trad Henricus Ceslaus Reijnen 111 het klooster dier orde te Langenboom en pitying, na het afleggen zijner kleine en groote poften, den 10 Agustus 1863 de H. Priester wijding uit da handen van mgr. Zwijsen, Aarts- lsschop van Utrecht. Door zijn deugd en geleerdheid werd hij tot verschillende gewich- 'ge betrekkingen in zijne orde, zooals novice meester en professor in de moraal-tbeologie, geroepen doch zijn ijver en bekwaamheid kwa men het meest aan het licht, toen hij, door zijne ordebroeders tot Provinciaal gekozen, gedurende acht jaren aan het hoold der ge heele orde in Nederland stond. In deze kwaliteit bezocht hij de missie van Cuiaijoa, welke aan de zorg der eerw. paters Dominicanen van de Nederlandsche provincie is toevertrouwd, en deed er zich als een min zaam en ijverig geestelijke kennen. Zijn woord, bij bet afscheid gesproken, „tot weerziens", werd bewaarheid nadat hij als provinciaal in Nederland was afgetreden, kwam hij als vicaris provinciaal in de kolonie terug. Als trouwe medehelper van mgr. Van Ewijk heeft hij reeds veel tot bekeering der afge- dwaalden en voor de katholieke opvoeding der jeugd in de CuraQaoscbe eilanden ge arbeid; maar vooral Dadat hij mgr. Van Ewijk, z. g. in de bisschoppelijke waardigheid en het vicariaat was opgevolgd, heeft hij zich a's een ijverig zielenherder en groot voorstan der van het katholiek onderwijs, door het op richten van katholieke scholen en het uit breiden der kerkelijke instellingen doen kennen. In een woord mgr. Reijnen heeft alles wat slechts mogelijk was, voor den bloei en de ware beschaving van Cura9ao gedaan, waar door hij bij de kalholieken van dit vica riaat in gezegend aandenken zal blijven. In den vroegen morgen van den 1U Mei vernam men de treurmare, dat mgr. de Bis schop des nachts was overleden. Een paar dagen te voren was mgr. bij gelegenheid van zijn bezoek aan de buitenparochie van San Willibrordo ongesteld geworden. Op raad van den pastoor dier gemeente, den zeereerw. heer V. Jansen, keerde hij twee dagen daarna per rijtuig naar de stad terug. Mgr. had een lichte dyssenterie, waarbij later een lichte iniiammatie kwam, doch zelfs de geneesheer, die hem den 9 Mei 's avonds te half acht uren bezocht, verzekerde, dat er geen gevaar was. De toestand van den zieke werd niet temin steeds erger, te negen uren begon mgr. te ijlen, om 111 /s uren moest hij noodzakelijk van de HH. Sacramenten voorzien worden, waarna hij buiten kennis raakte en te twee uren 's nachts (10 Mei) had de hoogw. pre laat reeds zijne ziel haren Schepper weerge geven. Denzelfden dag had volgens het noodwen dig gebruik der tropische gewesten de begra fenis plaats. Te half negen 'smorgens werd in het huis van den Bisschop door de gees telijken de vigilie der overledenen bij het lijk gezongen. Daarna werd de hoogvereerde doode te midden van eene ontelbare menigte, ontroostbaar over het zoo plotseling verlies van hun geliefden herder naar de St. Anna- kerk overgebracht. Heel Cura9ao vlagde half stok, want mgr. was algemeen zoowel bil Protestanten en Joden als bij de Katholieken; geacht. Bij het binnentreden der kerk vooral, was de droefheid overweldigend, aan het gehuil en gejammer kwam geen eind. De plechtige Requim-mis werd opgedragen door den boog- eerw. pater vicaris provinciaal Adph. Jansen, met assistentie van den zeereerw. pasioor der kerk en twee paters Dominicanen. Mgr Kiec- kens sprak na de H. Mis een woord van troost, dat op allen een diepen indruk maakte. Nadat den geheelen dag de geloovigen naar de kerk waren gestroomd, om een laatsten blik op den dierbaren overledene te werpen, werden 's avonds te vijf uren de absolutiën ge zongen, waarna bet lijk grafwaarts werd ge bracht. Letterlijk geheel Cura9ao was op de been. De gouverneur en verschillende auto riteiten der kolonie waren bij deze laatste plechtigheid tegenwoordig. De deelneming was algemeen en de droef heid en verslagenheid waren groot, maar niet minder leefde in aller harten de hoop, dat God Zijn waardigen dibnaar de eeuwige be looning had geschonken in den hemel, waar hij hun allen ten voorspreker zoude zijn. ENGELAND. Het gouden regeerings-jubilee der Koningin zal volgens Pauselijk voorschrift in alle katho lieke kerken van Groot-Brittan je den 21 Juni a. s. gevierd worden, door het celebreeren van eene plechtige H. Mis met Te Deum. Velen brengen deze buitengewone eerbewijzing, waar door de Koningin met de katholieke souve- reinen gelijk wordt gesteld, in verband met de officieuse onderhandelingen, die sedi-rt eenigen tijd tusschen de Engelsche regeering en den H. Stoel worden gevoerd. De lijsten voor het geschenk, dat de Engel sche vrouwen Koningin Victoria bij gelegen heid van haar jubilee zullen aanbieden, zijn gesloten. In het geheel werd voor ongeveer 59,000 (bijna 7Va ton Ned- munt) inSe~ schreven; daartoe hebben l*/2 millioen Engel sche vrouwen en meisjes bijgedragen. In de uitgestrekte tuinen van Windsor-Castle, de gewone residentie der Koningin, zal een monu ment worden opgericht, doch omtrent de be stemming van het overschot der gelden is nog niets beslist. Het Engelsche Lagerhuis zal heden dt be raadslaging over de Iersche wetten hervatt-m. Vermoedelijk zullen de liberalen zich verstaan over de amendeering van de laatste artikelen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1