bleven het amendement-Vos de Wael bestrij der, dat nog maal door den voorsteller werd ver dedigd. Nadat Minister Heemskerk zich nocr verweerd bad tegen bet verwijt van ia- consequentie, door den heer Beelaerts tot hem gericht, en de heer Bahlmann zijn amendement had ingetrokken, werd tot stemming overge gaan. Be uitslag was, dat het amendement-Greeve betrekkelijk de staatszorg der regeering voor het onderwijs in het algemeen evenals het amendement-Vos de Waal (weglating der 3e en 4e alinea van het voorstel-Schaepman) met 45 tegen 39 stemmen werd aangenomen. "V óor stemden de geheele rechterzijde bene vens zeven liberalen nl. de heeren De Eanitz, an Hontep, Gleichman, Greeve, Farncombe Sanders, Gildemeester en Hartoga. Door deze stemming is het amendement- De Beanfort vervallen, de paragr. 1 en 2 werden daarna goedgekenrd. Daarna werd het geheele voorstel-Sebaep- man in stemming gebracht, en aangenomen met 43 tegen 40 stemmen dezelfde leden, die voor het amen dement-Vos de Waal stemden, vormden ook de meerderheid voor het voor stel-Schaepman, behalve de heer Kenchenius, die zich bij deze eindstemming aan de zijde der minderheid heeft geschaard. De heer Van Aylva van Pallandt (antir.) (bui ten 's lands) was afwezig, terwijl voor Deven ter de vacature-Blussé (lib.) bestaat. Aan bet commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een grijs zijde dasje met blauwen rand, een rozenkrans van witte koralen, een R.-K. kerkboekje, een paar bronskleurige glacé handschoenen, een galden en een dubbeltje. Gister-ochtend is uit trein 31 van Rotter dam naar Utrecht een gevangene zijn geleider ontsnapt. De man schijnt er zijn gevaarlijken sprong goed te hebben afgebracht; althans toen, na de waarschuwing van den veld wachter, de trein kort daarop stilhield en een onderzoek werd ingesteld werd geen spoor meer van den vluchteling ontdekt. De eeuwigdurende beweging is weder eens ontdekt en heeft ditmaal baar bakermat ge vonden in een boerenwoning op Zwijndreoht, waar de zoon des huizes haar na jarenlange stndie heeft toegepast op een vierwielig rij tuigje van de grootte van een kinderwagen tje. Hnig Van Pelt heet de uitvinder, en de ze heeft zooveel vertrouwen in de deugdelijkheid zijner inventie, dat zij, volgens zijn beweren, niet te koop is. {Dortsche Ct.) De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seint Zondag jl. is de groote internationale velo- cipède-wedstrijd begonnen, waarin de student Kiderlen, uit Delft, den prijs en den titel van „Europeesch meester op de driewieler" heeft te handhaven. Verscheidene weddingschappen zijn er aangegaan. Velen achten zijnen zege praal verzekerd te meer nn hij gisteren, bij den wedstrijd om het Europeesche meesterschap op den tweewieler, den eersten prijs heeft be haald. De baan van 10,000 meter lengte heeft hij in 23 minuten afgelegd. Nader wordt gemeld dat, gelijk verwacht werd, de student Kiderlen ook bij den wed strijd met den driewieler op 5400 meter de overwinning heeft behaald, 'in 10 minuten. De prijs bestaat nit 500 fnark, eene gouden medaille en den meesterschapstitel van Europa. Daarop volgde een wedloopen van 30 kilome ter, dat mede door Kiderlen in 59 minuten met glans gewonnen werd. De eereprijs be staat in eene gouden medaille, waard 100 mark, en eene groote zilveren. Den overwinnaar wer den vele ovaties toegebracht. Het openingsfeest van hst Kurhaus te Sche- veningen zal in plaats van den 15nJnnidea 18n Juni gehouden worden. Tengevolge van het nog steeds loopende verschil tusschen readers en visschers te Scheveningen over het afschaffen van het z. g. graaigeld, zijn in genoemd dorp ongeregeldhe den ontstaan. Reeds Zaterdagavoud deden zich kentae- kenen voor dat een groot deel der visschers ook hen, die Zondagnacht weder ter Schrob- netvisscherij zouden uitvaren, dit wilden beletten. Intusschen was daarin niet te voor zien, dat de b swiging gist aren naeht een begin van nitvoeriag zou verkrijgen. Toen tegen hoogwatertij verschillende be manningen zich tot vertrek gereed maakten, werden zij daarin door een zeshonderdtal andere matrozen bemoeielijkt, die ten slotte van %e tot vertrek gereed liggende schuiten de roeren afhaakten en de trossen doorsne den. De politie slaagde er in de menigte in bedwang te houden, doch daar het zich laat aanzien, dat de eisehers wellicht hunne pogin gen zullen herhalen, heeft de commissaris van politie den burgemeester verzocht de militaire macht te reqaireeren. Hoogstwaarschijnlijk zonden gisteren 100 man nit het garnizoen 's Gravenhage te Scheveningen postvatten. Da verschillende adressen aan Gedeputeer de Staten gericht, omtrent het afsluiten van de Zijl bij Lsiden, tijdens het opruimen van de onvoltooide spoorwegwerken aldaar, heb- ben het gewenschte gevolg gehad. Gedepu teerde Staten hebben nameljjk bepaald en zij hebben hierdoor de schipperij eengrooten dienst bewezen dat ten noorden van de Zijl. dicht bij de plaats der opruiming, een kanaal zal worden gegeven, zoodat de vaart niet zal worden gesloten. De 4 percents leening van f 2,500,000 der Duinwatermaatsohappij te Amsterdam is ruim viermaal volteekend. Om voor bezoekers der tentoonstelling het vervoer door de stad gemakkelijker en goed- kooper te maken, zal de Amsterdamsche Om nibus-Maatschappij ook biljetten uitgeven van 15 cent, die over drie lijnen vervoer geven, naai en van het Tentoonstellingsterrein. Op het adres van de vereeniging Amstels Werkman te Amsterdam aan de commissie der aanstaande tentoonstelling van voedings middelen aldaar, om op Zondag de entréezóó te stellen, dat de werklieden met vronw en kinderen in de gelegenheid zijn er gebruik van te maken, is door de commissie geant woord, dat aan het verzoek op de ruimst mogelijke schaal zal worden voldaan. De ingekomen bewijzen van adhaesie geven, volgens De Pvederl. Industrieel, grond, te hopen dat de Donderdag 16 Juni e. k. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht te bonden bijeenkomst van indnstrie- elen haar doel niet missen zal. Een hevige slagregen heeft in korten tijd op de grenzen van Utrecht en Gelderland een buitengewone schade op de roggevelden aange bracht. Groot is het aantal Hectaren, waar van het gewas nn tegen den grond ligt, en thans geen waarde dan als veevoeder meer heeft. Naar men verneemt, zal binnenkort ook van wegede te eendam op te richten afdeeling van het »Lsger des Heils" een courant wot' den uitgegeven. De drukkerij zal worden gevestigd te Veendam. A In de Groninger Veenkoloniën staan de vruchtboomen prachtig in bloei. Indien de nachtvorsten geen scbade aanrichten, zal er een groote overvloed van ooft komen. Ook de landbouwvoortbrengselen staan zeer gun- stig. De centrale R, K. kiesvereeuiging Recht voor Allente Deventer heeft met algemeens stemmen tot kandidaat voor de Tweede Ka mer gekozen, den heer mr. R. J. graaf Schim- melpennink van Nijenhuis. Een geval van gewijzigde pokken heeft zich bjj een 50-jarige vronw te Heerenveen voor gedaan, die Amsterdam had bezocht. In haar jeugd werd zij gevacoineerd, doch aan opnieuw inenten is later niet gedacht. In de afgeloopen week zag men in de om streken van Meppel Italianen, die de boeren afliepen om paarden op te koopen. Vele en prachtige exemplaren werden voor buitenge woon hooge prijzen aangekocht. Zij besteed den tot f 700 per stak. Ie Ele heeft men Vrijdagnacht getracht de brandkast te bestelen van de stoomslachterij, toebehoorends aan den heer E. Levi c. s. Blijkbaar is de brandkast te zwaar geweest om te vervoeren en te solide gemaakt om te openen. Men heeft de kast wel omver ge worpen, doch niets ontvreemd dan voor ciioa f10 aan postzegels nit eene gewone kast. De Justitie uit Arnhem heaft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Te Bennekom verscheen Zondagmorgen in het Prot. kerkgebouw ds. Creutzberg nit Arnhem, vergezeld o. a. door den burgemees ter van Ede en een deurwaarder, om de predikbeurt to vervullen. De afgezette pre dikant, de heer E. Eisma, beklom echter veel vroeger dan gewoonlijk den kansel, zoo dat ds. Creutzberg onverricbterzake vertrok, nadat van het feit proces-verbaal was opge maakt. In de Hoekschewaard zijn de prijzen der aardappelen in de laatste dagen zeer geste gen. Men betaalt ze tegen 4 den H. L. De voorraad is niet groot meer, en het langdu rige koude, schrale weder, dat wij gehad hebben, doet verwachter), dat de nienwe soor ten er ditmaal niet zoo vroeg znllen zijn als anders. Te Nnland is de bliksem geslagen in het Woonhuis van den landbouwer Adr. Van Grinsveer, dat dientengevolge geheel is afge brand. Het pand was voor 2000 verzekerd in de Amsterdamsche brandwaarborg' Maat schappij. De pokken-epidemie te Berehem begint langzamerhand tot staan te komen. Wel zijn er nog enkele lijders bijgekomen, maar alleen in gezinnen, waar de ziekte heerschte, terwijl verder in geen enkel gezin nienwe gevallen voorkwamen. Sedert ons vorig bericht is nog één jongeling bezweken en, helaas, onder omstandigheden, welke geheel de gemeente hebben doen trillen van verontwaardiging. De ongelukkige kon nameljjk van niemand

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2