Ütu. 2807. 10e Jaarg. Zondag 19 en Maandag 20 Juni 1887. Bii flit Kommer tóoort m Bpoepel. VERSCHUIMT DAGELIJKS. gJjgpMn (topcM. duitschland. Bureau: War kt, E, 357. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad'. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2.— Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 1 "w De Duitsche kroonprins is onmiddellijk na 2ijn aankomst te Norwood door den Londen- Schen geneesheer dr. Mackenzie onderzocht. De geneesheer verklaarde, dat de keelaandoe- a'0g van den Prins sedert zijn bezoek te Derlijn aanmerkelijk is verbeterd. De Rijksdag heeft gisteren het debat over Knnstboterwet ten einde gebracht. Ondanks de bedreiging der Regeering, dat zij het ge hele ontwerp zou terugnemen, handhaafde de meerderheid, bestaande uit agrarische ele menten van het centrum, de conservatieven de nationaal-liberalen haar standpunt, en deed zij slechts da concessie, dat zij hoogstens lb pet natuurlijk botervet als mengsel met Margarine wilde toelaten. De regeering Verklaarde zich daarmede niet te kunnen Vereenigen, wijl de eerlijke fabricatie van ge mengde boter en de belangrijke uitvoer van dit artikel zouden vernietigd worden. Des- 0ndanks nam de Rijksdag met 149 tegen 128 «emmen de bepaling aan, dat elke vermen- glng verboden is, waarin bij 100 gewichts- eenheden margarine meer dan 100 gewichts- Eenheden melk of 10 gewichtseenheden room 2ïJQ gevoegd. De Kunstboterwet is dus als mislukt te beschouwen. Een vermakelijk incident had nog onder d® debatten plaats. De liberale afgevaardigde Meyer uit Breslau had op de tafel van het 'JUreau een aantal monters van kunst- en gemengde boter gedeponeerd. 4' an de uit nodiging tot proeven werd door velen onder mid lachen gebruik gemaakt, terwijl Meyer met aanhalingen uit den Bijbel en Shake speare trachten te bewijzen, dat het bij boter met op den naam maar op de hoedanigheid inkomt. Eindelijk werd den voorzitter de Vertooning te ergtoornig verklaarde hij onder luide bravo's en lachen der leden, de eterbussen naar een hoek van de zaal te fmieu laten brengen, waar de heeren naar aptelust zouden kunnen smullen zonder Woornis voor de beraadslagingen. Aan de Westf, Merkur wordt aangaande 6 onderhandelingen der Duitsche Oost-Afri- Aansche maatschappij met de Propaganda meegedeeld, dat de katholieke missionarissen Jm 8®hied van 3 a 4000 vierkante kilometers en verkregen, binnen hetwelk zij geheel een met uitsluiting van protestantsche Tv, ngen, werkzaam zullen kunnen zijn. Dit gebied strekt zich uit van de kust tot aan bet gebergte van den Kilmandseharo. Het behoort tot de gezondste landstreken in dat gedeelte van Afrika, doordien het hooger ligt dan de overige tropische gewesten van dat werelddeel. De H. E er w. pater Amrhein gaat over eenige dagen naar Berlijn, om bij de Regeering de vereischte bekrachtiging op de overeenkomst aan te vragen. ENGELAND. Gisteren avond te tien uren was het oogen- blik aangebroken, waarop krachters de be paling in bet aangenomen voorstel-Smith bet debat over de lersche dwangwet zou gesloten worden. De partijgangers van Parnell ver lieten op dat oogenblik de zaal, waarop arti kel c met 332 tegen 163 stemmen werd aan genomen. Na deze stemming keerden ook de aanhangers van Gladstone niet in de zaal terug, waarop alle verdere artikelen zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen. Nog voortdurend worden in Ierland agra rische misdaden gepleegd en worden door de dynaniiet-mannen aanslagen beraamd en komplotten gesmeed. De regeering is echter van faun handelingen volkomen op de hoogte. Sedert verscheidene maanden doet zij door geheel het Vereenigde Koninkrijk en in den vreemde, vooral te Parijs, alle oud-fenians en verdachte personen door de behendigste detec- tzves op den voet volgen. De beruchte Patrick Carrey, de leider der naar Parijs gevluchte groep Ieren, wiens handelingen ten hoogste veidackt zijn, wordt streng bewaakt. De Engelscbe katholieken en liberalen, voor bet meerendeel voorstanders eener wettige zelf-regeeriug in Ierland, zijn evenals de groote meerderheid van het lersehe vols ten hoog ste verontwaardigd over de schandelijke wijze, waarop een betrekkelijk kleine groep afge- dwaalden hare politieke oogmerken tracht te bereiken. Daily News bericht nit New-York, dat leiders van de aldaar gevestigde leien de geruchten omtrent vermoedelijke of waar schijnlijke aanslagen met öyoainiet rondom htt Westminster ais belachelijk beschouwen. Eenige verslaggevers van de Aew-York Herald hebben verscheidene Ieren .geïnter viewd" zij allen verklaarden, dat die geruch ten alleen verspreid zijn om sensatie te maken. Naar uit Constantinopel aan de Daily News gemeld wordt, moeten er tusschen Enge land en Frankrijk onderhandelingen geopend zijn over eene wijziging van het vijlde artikel der Engelsch-Turksche conventie betrekkelijk Egyote. Oostenrijk alleen protesteert tegen de bepalingen betreffende den gezondheids dienst, bewerende dat de conventie de inter nationale gezondheidscontrole in Egypte ver nietigt. FRANKRIJK. In de zittiDg van den 16en dezer van de Kamer van Afgevaardigden, vroeg de heer Delattre naar aanleiding van het plan van Duitschland om een kanaal aan te leggen ter verbinding van de Noordzee met de Oostzee, of het gouvernement de gevolgen daarvan voor handel en krijgskunde reeds heeft voorzien. Spreker wilde dat Frankrijk een kanaal zou aanleggen tusschen den Oceaan en de Hiddellandsche zee. De minister van open bare werken zeide, dat het plan nog niet genoeg ontwikkeld ishet zou anderhalf milliard kosten en de handelsopbrengst zou de interesten niet dekken het zou dus een zeer gewaagde onderneming zijn, welke eerst wel zeer goed mag worden overdacht. Over het plan van Parijs een zeehaven te maken, zeide de minister, dat de tegenwoordige toestand der schatkist zulk een kostbare onder neming niet veroorlooft, en dat het initiatief daartoe aan particulieren moet worden over gelaten, indien zij zonder de hulp vau den staat de onderneming durven op zich te nemen. ROME. De Eomeinsche kwestie blijft nog steeds aan de orde van den dag. Mgr. Ruffo Scilla werd dezer dagen door den H. Vader naar Engeland gezonden, om zijne gelukwen- scheu aan de Koningin over te brengen, en H. M. een fraai geschenk aan te bieden, be staande uit eeu groote ncozaiëk-copie van het fresco van Rafaël, de poësie voorstellende. Op zijne reis vertoefde 's Pausen gezant eenigen tijd te Parijs bij zijn bloedverwant Prins Ruffo Scilla. Hij beeft zich aldaar over de krestie der verzoening tusschen den Pausen Italië volgender wijs uitgelaten: »Bij mijn jongste bezoek bij den Paus, zeide mij de H. Vader. >Ik zeg u, en gij kunt het herhalen opdat de geheele wereld het wete, aat de H. Vader nooit vau zijn recht op Rome zal afstand doen. Wij zullen het zoolang opeischen tot het ons teruggegeven wordt. »Bij gevolg, zoo ging do prelaat voort, zijn alle geruchten als zou de Paus zich met het afstaan der Leontinische stad of met een deel grondgebied tot aan de zee vergenoegen, lou ter verzinsels." De bekende Italiaansche afgevaardigde Fazzaii, die ofschoon oud-Garibaldist, strijdt voor de verzoening van Italië met den lans, heeft zijn ontslag genomen, omdat bij de jongste interpeliatiën naar aanleiding dezer kwestie gebleken is, dat deze Kamer niet de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1