bijvoegsel. ikmm Binnenlandsche Berichten. De Nijverheidsvergadermcj te Utrecht. behoorende bij de van 19 en 20 JUNI 1887. In do bijeenkomst van njj veren, uit v schillende deelen van ons land Donderdag ji. te Utrecht vergaderd, zijn belangrijke beschou wingen gehouden over maatregelen, die ge. o- men kunnen worden tegen de gevaren, waar mede de Nederlandsohe Nijverheid door de bnitenlandsche handelswetgeving bedreigd wordt. Den heer Van Marken, directeur der gist- en spiritus fabriek te Delft, werd de leiding der vergadering opgedragen. Hij begon met er op te wijzen, dat d<5 ganscbe Nederland,che Nijverheid door de handelspolitiek van het buitenland ernstig bedreigd wordt. Ik schaar mij voorloopig, zeide spr. al lerminst onder de principïeele aanhangers van het stelsel van bescherming. Ik erken, dat de velerlei bijzondere belangen van producen ten moeten wijken voor het algemeen belang der verbruikers. Ik geloof en begrijp, dat het stelsel van bescherming, en in nog boogere mate dat van reciprociteit in de toepassing zeer groote bezwaren ontmoet; bezwaren,die ook ons misschien bij nader onderzoek zullen blijken onoverkomelijk te zijn. Door traditie en door den eerbied, dien ik koester voorna kennis van zoovele uitnemende geleerden, ook in ons land, op het gebied der econo mische wetenschap, ben ik huiverig voor het beginsel van bescherming en gevoel ik mij veeleer aangetrokken tot het stdsel van on- beperkt vrijen handel. Maar wel wordt mijn industrieel geweten hoe langer zoo meer be zwaard door twijfel, verontrust door vragen en stemmen, die door de verdedigers van het dogma van den vrijen handel niet opgelost en tot zwijgen gebracht worden. „Moeten, om onzen uitvoer niet te belem meren, en onze handelsbalans te doen sluiten, juist de fabrikaten van onze bnitenlandsche concurrenten ingevoerd worden Moeten wij, ondernemers, uitsluitend aan eigen krachten overgelaten, bezwaard met de lasten voor de huishouding van onzen Staat, overal is ons eigen land den vreemdeling ont moeten, hier onbelemmerd verkeerende, en bovendien toegerust met de bescherming van zijne Eegeering, die ons aan de grenzen terug- W^»Moeten, uit eerbied voor het algemeen be lang onze werkloozen tijdelijk toezien, dat de vrife invoer, der producten van vreemden ar- beid gestadig toeneemt, terwijl de vruchten van den arbeid onzer cijveren bijna overal el ders worden geweerd Zouden onze Engelsche naburen het stel sel van vrijen handel huldigen, zouden de toongevende industrieelen in Twente de vrije mededinging verdedigen, wanneer zij met se dert lang groot en sterk waren geworden door een vroeger tijdperk van bescherming - be scherming tot een mate, die onze meest overtuigde fairtraders niet durven droomen >En al mogen enkelen onder ons, door bo- venmatige krachtsinspanning of door een sa menloop van gelukkige omstandigheden m staat zijn aan de dreigende gevaren, die gij straks zult bespreken, het hoofd te pven bieden, zou het algemeen belang ook me van hen kunnen vorderen mede te werken »ot het behoud van zoovelen, die minder gelnsï kig waren, van de meerderaeid der onderns meis, die in de nijverheid een bescheiden plaats innemen, de middelmatig toegernsfen, die toch evenzeer in de maatschappij huu recht van bestaan hebben en willen handhaven, en die ook hier zonden kunnen beslaan, wanneer zij niet doodgenepen werden door de bescherming, die elders hunne concurrenten van hoogstens gelijken rang doet bloeien?" Om nu tot de oplossing van deze vragen te komen, zei de heer Van Marken, moest men den moed hebben om de waarheid onder de oogen te zien en door een onpartijdig, op cij fers berustend onderzoek met den juisten tocsïand onzer nijverheid bekend worden. Tegenover het niet gering te schatten gezag van erkende autoriteiten, do machtige coalitie Katheder en Beurs, vindt de bedreigde van v OIJU» - nijverheid slechts één bondgenoot, den land- bouw. Hij hoopte, dat de beraadslagingen dezer vergadering daartoe een belangrijk aan deel zonden bijdragen. »Aövienne que ponrra 1" riep hij uit. »Wij zullen ons niet uit het veld laten slaan door het anathema van onwetendheid enoDweten- chappelijkheid, alvorens wij niet in het studeervertrek der geleerden, maar aan de lessenaars onzer fabriekskantoren zullen hebben gerekend en onderzocht. Maar evenmin mogen wij en zal ik voor mij partij kiezer,, alvorens dat onderzoek, ten opzichte van de verschillende takken van nijverheid, ons met nuchtere, eerlijke cijfers, ontleend aan de werkelijkheid, heeft voorgelegd, omtrent het geen niet door uw en door mijn eigenbelang, maar in het belang van de geheele nijver heid van ons land, van ons volk wordt geëischt. De secretaris, de heer mr. J. G. Schölvmck nit Amsterdam, wees nog in het bijzonder op de gevaren, waarmede de nationale maal nijverheid, door de mededinging van den vreemde, wordt bedreigd. Hoofdzakelijk schreef hij dit toe aan den steun, door de bnitenlandsche nijverheid bij verschillende wettelijke bepa lingen gevonden. Men wilde echter het oordeel der geheele industrie vernemen en zond daartoe 800 uitnoodigingen rond, waarvan 100 een antwoord inzonden. De meerderheid daarvan wenschte bescherming of liever ver dediging tegen het buitenland; slechts twee of drie^ stemden voor behoud van het be staande. Een uitvoerig debat ontspon zich naar aan leiding van de mededeelingen van het bestuur. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer J. J. G. Nolet, president van de Kamer van Koophandel en "Fabrieken te Schiedam, die te kennen gal, dat hoewel de branders te Schiedam geen schriftelijk antwoord op de circulaire hebben ingezonden, zij toch wenschten geacht te worden tot de instem mers te hehooren. Verschillende spre, kers verklaarden zich beslist vóór het bescher mend stelsel. De heer Diepen uit Tilburg belichaamde zijn gevoelen in een voorstel, waar bij de vergadering als hare meening zou te kennen geven: »dat het stelsel van bescherming is een goed stelsel »dat ook voor den landbouw bescherming noodig is »dat de vergadering geen bezwaar er tegen heeft.dat tengevolge der bescherming de brood prijzen stijgen. Omtrent deze laatste alinea zei de heer Diepen, dat in landen waar veel te doen is, alles ook duur wordt, maar er heerscht welvaart; zijn de prijzen laag, dan is er ook geen werk en dus geen welvaart. He, schrik beeld van duur brood moest dus z. i. door de vergadering niet worden gevreesd. De minderheid, die van het vrijhandelsstelsel, vond een verdediger in den heer Van Beu- ningen uit Utrecht en in den heer Stork uit Hengeloo,die verklaarde,dat sedert de opheffing der riiïïarentieele rechten in Indie, de nijver heid ia Twente en vooral in Hengeloo in kracht verdubbeld is. Tejen die bewering kwam de heer Caspars uit Gouda op, die betoogde dat Twente onder be schermende rechten tot' bloei is gekomen en daardoor nu krachtig is zonder bescherming. Ten slotte stelde de voorzitter namens het comité voor, om in den vorm van een motie, het gevoelen uit te spreken, dat de vergadering van Nederlandsobe In dustrieelen, na de verschillende mededee lingen gehoord te hebben en oordeelende, dat. de Nederlandsobe nijverheid door de buiterlandschfi handelspolitiek bedreigd wordt; besluit aan eens commissie van industrieelen op te dragen: lo de gegevens voor eiken bedreigden tak van nijverheid te verzomelen, die bet. dreigend gevaar duidelijk in het licht stellen. 2o. die gegevens openbaar te maken, 3o. in een volgende vergadering vóór 15 Aug. a. s. te houden, de noodige maatregelen voor te stellen. Op aandrang van verschillende zijden voegde de voorzitter ei nog bij, dat de te benoemen commissie ook de belangen van den landbouw in overweging zon nemen (voorstel van den heer mr. W. H. Jansen uit Schiedam), waarop de motie van het comité met algemeene stem men op een na (die van den heer Storek) werd aangenomen. De taak der benoeming van leden voor de commissie werd aan de verschillende takken van industrie opgedragen. Bij deze vergadering was ook de Vereeni- gicg van Gisthandelaren te dezer stede ver tegenwoordigd door baren voorzitter en vice- voorzitter. Voor het braudersvak werden tot leden van bedoelde commissie gekozen de heerenJ. O. Van Marken Jr. te Delft, J. J. G. Nolet te Schiedam en M. Eickholt te Botterdam. Vervolg.) Op 7 Juni jl. is door H. S. Schröder op de post te Onde Pekela bezorgd een brief, inhoudende een muntbiljet van 50, no. 06386 K. en eene coupon Nederlandsobe Werkelijke Schuld, groot f 1.23%, n0. 3445, welke brief, geadresseerd aan B. S. Strüter, Warmoesstraat te Amsterdam, zijue bestemming niet beeft bereikt. De off. v. just, te Winschoten verzoekt opsporing en aanhou- ding van de geldswaardige papieren en be richt. Tegen den landbouwer C., in het kanton Sittard, is proces-verbaal opgemaakt ter zake van dierenmishandeling. De beklaagde, die aich uithoofde van de belasting van zijnen hond wilde ontdoen, had het dier levend be graven. BRUIN ISSE. Terwijl de gebroeders Salo mon en Stoffel van den Berg, schippers al hier, Donderdag ochtend omstreeks 5 ure, op de Slikken van Ond-Bommenede bezig waren eene met mosselzaad beladen vlet naar hnnne hoogaarts te voeren, stootte de vlet op een stuk derrie, waardoor het vaartuig begon te zinken, zoodat de twee mannen genoodzaakt werden overboord te springen, met het gevolg, dat de eerste oogenblikkelijk verdronk, terwijl de tweede er in slaagde, met hulp van zijnen zwager, zich te redden. Het lijk van den verdronken schipper, 33 jaar oud, gehuwd en vader, werd spoedig opgehaald en naar huis gebracht. (V. R. Ct.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5