10e Jaarg Dinsdag^21 Juni|l8S7. So. V E R S C H IJ N T DAGE L IJ K S. glflpetn Dü^icht. Bureau: Markt, E, 357. duitschland. NIEU prijs Y&Q dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2.— Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meerO.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De officieele berichten omtrent 's Keizers "toestand luiden, dat de vorst langzamerhand in beterschap toeneemt. De Keizer heeft in den laatsten tijd dagelijks eenige uren het bed vei laten, en herhaaldelijk regeeringszaken behandeld. Vooralsnog heeft hij echter be- boeite aan groote kalmte en rust. Daartegen wordt van particuliere zijde ge meld, dat de toestand des Keizers inderdaad Zorgwekkend is, en men zich wel op eenige ernstige tijding mag voorbereid houden. De Keizer is werkelijk ziek en op zijn leeftijd is dat altijd een bedenkelijk feit. De Rijksdag heeft na een weinig beduidend debat alle voorstellen, welke aan de orde waren in derde lezing afgedaan. Daarna is door den staatssecretaris Boetticher de keizerlijke boodschap tot sluiting der zitting voorgelezen. Op bijzonder bevel van den Keizer, was hij hij den Rijksdag de tolk van het gevoel van erkentelijkheid van den Keizer, voorde wijze op welke de Rijksdag de wetten aangenomen beeft die aan de weerbaarheid en de geldmid delen des rijks de vastheid verleenen, welke eerste voorwaarde is voor den vrede en Vo0r de ontwikkeling van des Keizers werk. Met een driemalen herhaald »Leve de Keizer gingen de leden uiteen. Uit Culm komt goed nieuws. De minister ""an Eeredienst, Von Goszler, een rondreis makende door de oostelijke provinciën, heeft °- a. ook den nieuwen bisschop van Culm bezocht en hem de blijde tijding gebracht, dat eindelijk ook daar het seminarie zal beroptnd worden. Zooals men weet, was vooi Culm en Posen een kon. verordening voor behouden. ENGELAND. Koningin "Victorin. Heden herdenkt Koningin Victoria, Keizerin van Indië, den dag, waarop zij vijliig jaren geleden als achttienjarig meisje den troon van bet Vereenigde koninkrijk en zijne koloniën besteeg en aldus beheerscheresse werd van bijna een vierde van de wereld. Wel een gewichtige dag dus voor de grijze vorstin maar ook voor bare tallooze onderdanen, bij wie our most gracious Queen zoo hoog staat aangeschreven. Een korte levensschets van deze merkwaardige vorstin behoort hier dus l® worden gegeven. Victoria, Koningin van het Vereenigde koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland en zöne koloniën, Keizerin van Indie, aan schouwde het eerste levenslicht den 24 Mei 1819. Zij was gesproten uit het huwelijk van prins Eduard, hertog van Kent, broeder van Koning Willem den Vierde, met prinses Maria Louise Victoria van Saksen-Saalfeld- Coburg, eerder weduwe van prins Ernst van Leiningen. Prins Eduard overleed weinige jaren na hare geboorte, en nadat haar oom, Koning Willem den Vierde, kinderloos was gestorven, volgde zij dezen vorst den 20 Juni 18-37 bij representatie van haar vader op. Wanneer in Engeland eveaials bij ons de wet gold, dat een vrouw eerst opvolgt bij geheele ontstentenis van mannelijk oir uit het regee- rende stamhuis, dan ware Victoria zeker geen koningin geworden, want er bestonden nog mannelijke bloedverwanten des Konings, o. a. de hertog van Cambridge in Engeland repre senteert echter zoowel de dochter als de zoon, den vooroverleden vader, hier de broeder des Konings. Den 28 Juni 1838, een jaar na hare troons bestijging, had de plechtige kroning plaats. Twee jaren later trad Koningin Victoria in den Echt met prins Albert, hertog van Sak sen, prins van Coburg en Gotha. Uit dit zoo gelukkig huwelijk werden negen kinderen geboren, van welke reeds twee stierven prin ses Alice, de gemalin van den groothertog van Hessen-Darmstadt in 1878 en de hertog van Albanië, gehuwd met prinses Helens van Waldeck-Pyrmont in 1884. Alleen prinses Louise, gehuwd met den Engelschen markies van Lorne, uitgezonderd, hebben al deze prinsen en prinsessen kinderen. De oudste, prinses Victoria, gehuwd met den kroonprins van Duitschland, heeft twee zoons en vier dochters. De troonopvolger, de prins van Wales, gehuwd met de oudste dochter van den Koning van Denemarken, prinses Alex andra, heert twee zoons en drie dochters prinses Alice heeft een zoon en vier dochters nagelaten. De hertog van Edinburg, gehuwd met een zuster van den Czaar, bezit een zoon en vier dochters prinses Helene, gemalin van prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein heeft twee zoons en vier dochters de hertog van Connaught, gehuwd met prinses Margaretha van Pruisen, zuster van eerder onze prinses Hendrik, heeft een zoon en twee dochters en de hertog van Albanië, die gehuwd was met de zuster onzer Koningin, liet bij zijn dood een zoon en een dochter achter. Eindelijk uit het huwelijk van Victoria's jongsto kind, prinses Beatrix, met prins Heinrich von Battenbirg, is reecis een zoon gesproten. De Koningin is dus grootmoeder over 33 kleinkindeien en overgrootmoeder over de kinderen van prins Wilhelm van Pruisen, oudste zoon van de kroonprinses van Duitschland. Den 14 December 1861 stierf de prins gemaal zoodat Koningin Victoria reeds bijna 26 jaren weduwe is. Al dien tijd legde de vorstin haar rouwgewaad niet af, en vertoonde zij zich na den dood van haar gemaal slechts zelden aan het publiek. Op haar gouden feest zal zij echter met deze gewoonte, uit eerbied Yoor de nagedachtenis van den dierbaren echtgenoot aangenomen, breken en zich in al den luister van hare waardigheid aan het Engelsche volk vertoonen. Dit alzoo wat het huiselijk leven der Koningin betreft, wat haar leven en regeering voor het uitgestrekte Britsche rijk geweest zijn, welken invloed zij gehad hebben op den gang der gebeurtenissen in de verschillende werelddeelen, valt niet in weinige, woorden ta zeggen. Zeker is het, dat zij de Britsche monarchie bevestigd heeft en haar aanzien in de wereld heeft opgehouden. In Brittanje heerschte gedurende bare regeering rust en vrede, geene geloofsvervolgingen zooals onder hare voorgangsters Maria Tudor en Elisabeth hadden er plaats, integendeel hebben onder haar bestuur de katholieken hunne burgerlijke en burgerschapsrechten herkregen, en is da Katholieke Kerk in Engeland en Schotland, tot een bloei gekomen, zooals zij sedert de dagen van Hendrik VlII^niet heeft gekend. Hebben hare katholieke onderdanen in Ier land niet dezelfde reden tot dankbaarheid, gewis is dit niet aan deze grootmoedige koningin te wijten, die als cons.itutionee'.e vorstin niet volgens haar verlangen heeft kunnen handelen. De Engelschman vereert in zijne koningin hare vrouwelijke deugden en haar echt moe derlijk hart en daarom zal heden in alle wereldstreken, waar de Engelsche Lnion Jack wappert, uit volle borst het aloude volkslied biddend worden gezongen God save our gracious Queen. Send her victorious Happy and glorious. FRANKRIJK. De Kamer van Afgevaardigden heeft Zater dag jl. art. 1 der militaire wat aangenomen, inhoudende, dat elke Franschman verplicht is tot den militairen dienst. Een amendement inhoudende, dat men alleen in oorlogstijd verplicht is persoonlijk te dienen, werd ver worpen. Ook art. 2, bepalende den duur van den militairen dienst op 20 maanden is aangenomen. De Minister van Oorlog zal in de volgende week hij de Kamer de volgende wetsontwer pen indieneneen lot het indeelen der jeug dige lieden der klasse van 1886, thans vrij gesteld krachtens de wet van 1872, bij het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1