limwnlattdöch^ oorlogindien in den loop der eeuwen enkele priesters dit verbod hebben overtreden, be wijst deze uitzondering alleen den regel. Buitendien kunnen de seminaristen, al stelt men hen vrij van den dienst in het leger, genoeg voor 's lands verdediging doen door het verplegen der gewonden. Dit strijdt niet met hunne roeping en voor de vervulling dier taak kan het land op hen rekenen. De heeren Laissant en Haneteau bestreden het amendement. Zij betoogden, dat de ka zernegeen kweekschool voor zedeloosheid is, voor het overige trekke men geen lijn tus- schen de conventie en deze kamer, die geen plan heeft iemand te guillotineeren, maar ook niet terugschrikt voor hetgeen zij voor de grootheid en de macht des lands noodig acht. Nadat de minister-president verklaard had, dat de regeer ing alleen bezield is met den wensch, om op de seminaristen en kweeke- lingen-onderwijzers het gewone recht toe te passen, werd het amendement met 384 tegen 172 stemmen verworpen. Daarna stelde de heer Laurengon voor, eene bepaling op te nemen, dat de adspirant- geestelijken van alle gezindten zouden wor den ingelijfd bij de afdeelingen infirmerie soldaten. Dit werd, na bestrijding door den heer Laissant en den minister van oorlog, met 358 tegen 201 stemmen verworpen. Vrijdag avond hield de Liguc des Patrio- tes te Parijs een bijeenkomst. Een talrijke menigte verdrong zich om het wintercircus, waar de vergadering werd gehouden. De zaal was geheel gevuld met rumoerig publiek. Deroulède (degewezen voorzitter) en Sansboeuf (zijn opvolger) hielden redevoeringen waarin zij protesteerden tegen de veroordeeling der Elzassers door het Reichsgerioht te Leipzig. Toen de vergadering uiteen ging, werd hier en daar onder de menigte geroepenvive Boa- langer vive DeroulèdeEen volkshoop begaf zich naar de officierensociteitroepende dêmis- sionl De politie kwam tusschenbeide, doch alleen om te verhinderen, dat door de mani festatie het verkeer voor het gebouw werd versperd. Met den kreet vive Boulanger ging de menigte ten slotte uiteen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De verkiezingen in Hongarije zijn ten voor- deele van het ministerie-Tisza afgeloopen, dat daardoor weder voor vijfjaren over eene aan zienlijke meerderheid kan beschikken. Hoewel in mindere mate hebben er toch bij deze verkiezingen weder tooneelen van wanorde plaats gehad, o. a. te Duna Szerda- hely, waar eene opgewonden menigte de joden wijk in brand heeft gestoken, waardoor vele personen have en goed verloren hebben. RUSLAND. P" Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat de Keizer de bouwplannen heeft goedgekeurd voor eene groote Siberische spoorweglijn van Vladivostock, Hierdoor zal de reis gedeeltelijk per spoor en gedeeltelijk te water, tusschen St. Petersburg en "Vladi vostock, over Tiumen Tomsk, Irkutsk, langs het Khankameer en de Amur-rivier binnen twee weken volbracht kunnen worden. Met het bouwen wordt spoedig een aanvang ge maakt onder toezicht van den minister van oorlog. De lijn moet binnen vijf jaren vol tooid zijn. Schiedam, 27 Juni 1887. De Schiedamscbe processie, ten getale van 250 personen, vertrok heden naar Kevelaar en wel met veranderde reisroute. In plaats van per stoomboot tot Nijmegen en verder per spoortrein naar Kevelaar, vertrok zij heden te 8i/2 uren per extra trein langs Rotterdam Dordrecht,Breda en verder over BokstelGoch naar deze beroemde bedevaartplaats, waar zij beden middag te twee uren werd vervracht. Donderdag morgen te elf uren van Kevelaar vertrekkend, zal de processie te 61/2 uren alhier zijn ternggekeerd. Het Programma van de Orgelbespeling in de Groote Kerk op Woensdag, 29 Juni 1887, is als volgt No. 1. Canzona (D-moll) J. S. Bach. 2. »Ave verurn corpus" \P. A. Mozart. 3. Andante uit het Viool-Concert (op. 64) F. Mendelssohn Bartholdy, 4. Preludium, Andante, Allegro (voor Carillon), Sarabande en Gigue uit de G-moll Piano-Suite (voor Or gel bewerkt) G. F. Handel. 5. a. Pel grimskoor uit „Tannhanser", b. Elsa's lied uit »Lohengrin", R. Wagner. 6. Tonstück (op. 22 F-dur), N. W Gade. De baronnesse Van Heemstra, hofdame ho norair van H. M. de Koningin, is, naar het Dagblad verneemt, op haar verzoek eervol ontslagen als gouvernante van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Door landbouwers en veehouders te Zon- nemaire is aan de regeer ing een adres van adbaesie gezonden op het verzoek van den heer Oppenheimer te Rotterdam, tot verbod van in- en doorvoer van vee uit Duitsch- land. In het voorjaar van 1887 werden voor de akte van onderwijzer of onderwijzeres geëxa mineerd 1371 kandidaten, van wie 758 slaagden. De Vereeniging van en voor Nederl. Indus- tneelen hield Vrijdag haar 103e algemeene vergadering, waarin verschillende leden hnn meening te kennen gaven over de middelen tot verbetering der nijverheid. Op betrekkelijk weinig uitzonderingen na, klaagde men over de belemmeringen bij uitvoer naar het buiten land bij schier onbelemmerden invoer van vreemde producten, waardoor de mededinging op de eigen markt en in Ned-Indië bijkans onmogelijk wordt. Aan het bestuur werd voorts opgedragen een voorstel gereed te ma ken tot reorganisatie van de vertegenwoordi ging der nijverheid voor de volgende algemeene vergadering, en om bij de toegezegde nadere bijeenkomst te Utrecht andermaal voor de belangen der nijverheid op te treden. De eerste haringjager het stoomschip Wodan is Zondag morgen te Maassluis binnenge komen. Een onzer vrienden hier ter stede ontving deze week een brief, inhoudende vijf gulden in zilver. De postbeambten teekenden den brief aan, waardoor de geadresseerde zeker bedrag te betalen had. Daarover werd den afzender geschreven, die gisteravond heel naïf ant woordde: Ik had niet gedacht, dat men op het postkantoor zou merken, dat er geld iD den brief zat 1 1 RottNwsbl.) Jl. Zondag nacht te 2y3 uren is brand ont staan in een pand aan den SchiedamBchendijk te Rotterdam, waar beneden een pakhuis van houtwaren is, terwijl boven een danshuis wordt gehouden. Door de werking van 8 hand brandspuiten, 2 gewone stoombrandspniten en een drijvende spuit was de brand eerst Zondag ochtend te zeven uren gebluscht. De houder van het danshuis is door de spuitgasten in bewuste- loozen toestand op een kamer der derde ver dieping gevonden; hij werd naar het zieken huis overgebracht, waar hij gisteren morg0a overleed. De Hoop schrijft. »In het begin des jaar® op bet Cougres te Amsterdam waren er slechts een tiental Kerken vrij van de Synodale hier' archie vertegenwoordigd, en op het Synodal0 Convent, dat nu staat gehouden te worde0' mogen Gecommitteerden van ongeveer tacht'? Kerken, die met de Synodale Organisatie vaö 1816 hebben gebroken, benevens afgevaardig' den van ruim een 30-tal groepen van gelo°' vigen, in wier Kerk een begin gemaakt is t°e^ de reformatie, worden verwacht." Een elfjarig meisje te Berken wonde was a»0 het schommelen. De schommel raakte stuk, h0' kind viel en brak een der baenen op twee plaat' sen. Er is te Berken wonde geen geneeshe0r' Het meisje stond vreeselijke pijnen uit, vóórd®' de heer Tauël, geneesheer te Berg-Ambacht» versoheen en heelkundige hulp verleende. kind is, naar omstandigheden, vrij wel. Door de afdeeling Zuid-Holland van d0 Nederlandsche jachtvereaniging Himrod, voor al de leden der vereeniging op 6 en Augustus e. k. te 's-Hage een wedstrijd wod' den uitgeschreven op glazen ballen, clay geons en kunstmatige duiven. Yoor datdod heeft het bestuur der afdeeling reeds de be* schikking verkregen over het terrein det schietvereeniging Bogardus, aan het Kanaal te 's-Hage gelegen. Door eene der Scbeveningsche schuiten, di0 op de kust visschen, is Zaterdag eene roeiboot aangebracht, in zee opgevisebt en afkomstig van den vischkotter De vrouw Huibertjb reeder F. Vrolijk Jr., welk visschersschip vermoedelijk vergaan is. Vier weken gelede0 ter trawlvissoherij uitgevaren, werd tot hede0 van het vaartuig niets vernomen. Vad Van 1 Juli tot en met 1 September a. 8' zullen weder de zoogenaamde Panopticum-trei' nen naar Amsterdam loopen, doch in plaat0 dat de reizigers dit jaar Artis kunnen bo* zoeken, krijgen zij een entréebiljet voOr de Voedingstentoonstelling, zoodat men vo00 i 6 le kl. of f 5 2e kl. vrij vervoer heeft p00 spoor van Den Haag, Gouda, Rotterdam of Utrecht naar Amsterdam en terug, vrij entré0 op de Voedingstentoonstelling, voor het Pano* rama en het Panopticum, en bovendien ee0 diner in het Panopticum met i/2 flesch wij0' Voorloopig zullen loopen één trein in de week van Den Haag en Gouda, twee van Rotterda01 en één van Utrecht. Te Utrecht had Vrijdagavond ruim tie0 ure eene groote verrassing plaats nabij de ga0' fabriek daar werden n. 1. door het korps ^0 genietroepen waarnemingen gedaan met ee0 ballon captif, welke door electrische verbi0" dingen nu en dan van binnen electrisch ve0' licht werd, hetgeen in het donkere firmame0' een zeer schoon effect maakte; vele menscb00 wisten niet wat zij zagen en dachten een vree01' luchtverschijnsel te zien. Aan deze ballon W"' geen schuitje of mand. Iemand, die dezer dagen van Utrecht na»0 Zwolle moest, kwam in eerstgenoemde plaat9 tot de verrassende ontdekking, dat een 00' tourbiljet van daar naar Zwolle duurder is da0 een van Amsterdam via Utrecht naar Zwol'0, Wie in Amsterdam een retourbiljet le kla900 naar Zwolle neemt, betaalt ƒ6,90, terwijl er in Utrecht 7,10 voor vraagt. Men rei® dus van Amsterdam naar Utrecht zoo 't scbij0t' gratis en heeft dan op het traject Utrecht-" Zwolle nog 20 cents voordeel. Hoe 't mogelijki-'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2