Kerknieuw s. Jl. Zondagavond werd in de Parochiekerk der HH. Martelaren van Gorkum te Feijenaord het titelfeest dier kerk met buitengewone plechtigheid gevierd. De feestrede werd door onzen vroegeren stadgenoot, den Hageveld- schen hoogleeraar W. Jansen, gehouden. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. êemÉitjgdc ïhans te Bordeaux in de gevangenis vertoe« in afwachting hnnner uitlevering. Bij de aan bonding bleek, dat de vermoe- ^ens onzer politie, en haar voortdurende Werkzaamheid een goeden grond hadden, Want bijna al de gestolen effecten, ter waar aan rnim f 100.000 werden in hnn bezit ge bonden, en zullen dus weldra in handen der Tocathebbenden terugkeeren. Op den Ouden Scheveningschen weg is een groote bruine hond hangende gevonden. Er hing een plankje aan 't beest, waarop men Ms: „gevolg van de belasting." In de drie-en-dertigste algemeene vergade- tlng der Vereemgmg van R. K. bijzondere hoofdonderwijzers in het bisdom van Haarlem, gebonden te Haarlem op 4 Juli jl., zijn op, boorstel van het bestuur, tot eereleden der ^«reeniging benoemdde hoogeerw. heer Mgr J. Bos, te Roterdamde heeren mr Am. H- M. Van Berckel en mr J. J. I. Harte, te Amsterdam, en de heer J. J. Bejjnes, te Haarlem. Het Heilsleger verwacht Zaterdag e. k. de overkomst van zijn generaal Booth. Zondag en Maandag zullen dan waarschijnlijk de gods dienstoefeningen onder de leiding van den aanvoerder van het leger plaats hebben. Het baandel wordt nit het hoofdkwartier mede gebracht. Na Zondag jl. de Hoogmis in de St Nioo- laaskerk aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam te hebben bijgewoond, bracht de ex-keizerin van Frankrijk met mad. Le Breton- Bonrbacki en den heer Piétri een langdurig bezoek aan het Stedelijk Museum van Schil derijen en Oudheden te Haarlem. Vervolgens vertoefde zij een poosje in den Hont en bezocht daarna het Paviljoen, het vroegere verblijf van den vader van wijlen Napoleon III, onzen honing van Holland. Zij was reeds eenigen tijd niet wel bij 't hoofd. Oorzaak wordt genoemd achteruitgang van zaken. Over den militairen dag der vorige week °P het terrein der Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen verneemt het N.v. d. D. nog. »De generaal, buitengewoon adjudant des Konings, kommandant van het Koloniaal Mi- itair Invalidenhuis, heeft gisteren de Voe- ingsten toon stelling bezocht en daarbij met zeer veel belangstelling het kooken der soep, het bakken van 't brood voor den soldaat te velde nagegaan, en herhaaldelijk zijn ingeno menheid te kennen gegeven. Voorts bezocht hij den disch der op proef middagmalende strijders, die het zieh bp uit- nemendheid, onder toezicht van verscheidene hoofd- en verdere officieren en een zeer be langstellend uitgezocht publiek, lieten sma ken." De handel wordt gewaarschuwd tegen een «ma, die zich «Brandjes Co Pnrmereud" noemt, en haar kantoor houdt te Amsterdam, Haarlemmerstraat no. 30, Het schijnt niet overbodig er op te wijzen, dat men niet te doen beeft met de oude en solide firma Brant jes Co. (met een t) te Purmerend. Maandag had te Pnrmerend de feestelijke ontvangst plaats van de afgevaardigden van de »Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid." Op het raadhuis werden zij hartelijk verwelkomd door den burgemeester, dtm heer jhr. Van Citters. De vrouw van P te Stadskanaal heeft zich ®iet twee kinderen in den arm verdronken. De landbouwer Pebe Jans Bandringa te Tolbert (Groningen) is in den ouderdom van bijna 104 jaar overleden. Boer Pebe was een zonderling, een rariteit, zegt het »U. D." In alles voegde bij zich naar de gebruiken van de laatste helft der vorige eeuw. In de 19 de eeuw zag hij al heel weinig goeds, en vooral de modes en vormen van den huidigen dag haatte bij met een bitteren haat. Boer Pebe was dan ook altijd in aartsvaderlijk costnnm gekleed en zijn gesprek liep immer over koeien, schapen, varkens enpaarden! Wanneer men in zijn gezin over paarden sprak, kwam ook Jan, de eenige zoon van den ouden boer, in vuur. En niemand in den omtrek is dan ook in 't bezit van zulke vurige rossen als de «oale boer van de Dieken." Sedert jaren is Jan de eigenlijke boer, die met zijn eenigen zuster Griet het boerenbedrijf met succes voert. Jan en Griet hebben echter ieder hun afzonderlijken veestapel, en men hoort ben dan ook altijd spreken van mien schoap, mien ram, mien peerd, mien zwien." Een bezoek aan dit kenmerkend gezin loont ruim schoots de moeite. Men vindt er steads een gnl onthaal, en als men er niet op tegen heeft, het een of ander ter verkwikking te genieten uit een voorwerp, dat eenige oogen- blikken vroeger voor een geheel ander doel werd gebruikt en ongereinigd nu andermaal dienst doet, gegund wordt het den bezoe ker wel. (R. H.) Te Massen zijn eergisteren aan de Vechtkant gevonden een jas en hoed, welke bij erkenniag bleken te behooren aan zekeren v. d. Y. uit Utrecht, die Zondag-morgen van daar is ver trokken, met het doel om te gaan visschen en niet is teruggekeerd. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Maandag ochtend werd onder Groesbeek, op den weg van Kranenburg naar Nijmegen, zekere E. v. d. L. woonachtig te Kranenborg (Pruisen) door 2 ambtenaren van 's rijks be lastingen aangebonden, wegens frandnleuzen invoer van 16 liter spiritus, welke zij in dar men om het lijf onder bare kleeding droeg. Daar zzj eene vreemdelinge is, werd zij naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. Dat het smokkelbedrijf aanlokkelijk is voor de arbeidersklasse, kan blijken nit de omstan digheid, dat de dragers van dezen spiritus, die door iemand te Kranenburg worden ge ëxploiteerd, voor lederen liter van dat vocht, dien zij op Nederlandsch grondgebied in vei ligheid weten te brengen, 25 cent ontvangen, zoodat deze vrouw, met haren gang van Kra nenburg naar Nijmegen ongeveer 2 uur gaans rnim f4 zon verdiend hebben. Te Kromvoort (N.-B.) heeft een felle brand de bakkerij van De Ruyter, het woonhuis van W. en twee schuren in de asch gelegd. De schade beloopt f 9000. Van den inboedel is niets gered, en alles was verzekerd. kensbosch, is men reeds begonnen. De molen ySans-Souct1' is dan nu eindelijk van zijn eeuwenoud standpunt verdwenen, en zal voor taan nog alleen in de herinnering of op «gezichten" van Nijmegen voortleven. Weldra zal men ook beginnen den zandberg en den ouden vestingtoren waarop hij stond wag te ruimen, waarop slechts gewacht wordt om op dat terrein eene reeks huizen te bouwen, zoodat de omgeving van het Kronenburgerpark aldaar weldra het gewenschte aanzien zal ver krijgen. (N. R. Ct.) BREDA. Een treffend ongeval had Maandag ochtend te 11 nren plaats aan de suikerfabriek van den heer P. Wittouck. Een timmermansleerjongen Schoutesse ge naamd, oud 13 jaar, werd door een ijzeren kolom, ter zwaarte van p. m. 500 kilo, ver pletterd en bleef op de plaats dood. Toen de jongen de kolom zag vallen, wilde hij het gevaar ontloopen, doch wijl hij over een lat strnikelde, moest hij bet met den dood bekoopen. T.) 's-BOSCH. Dinsdag nacht ontdekte de winkelier Z., dat een onbekend persoon door openschnivÏDg van een raam in zijne slaapka mer binnendrong en bezig was zijn zakken te doorzoeken. De dader nam, toen hij zag dat hij ontdekt was, de vlncnt. Na kennis geving aan de politie werd zekere A. P. A verdacht, in zijne woning opgezocht, waar men het ontvreemde vond, en gearresteerd. Nadat te Amsterdam eerst sedert kort drie nieuwe katholieke kerken zijn voltooid, waar van twee ter vervanging van reeds bestaande kerkgebouwen en een geheel nieuwe parochie kerk, wordt reeds weder aan den bouw eener nieuwe kerk gedacht. De buitengewone uit breiding der stad heeft de stichting eener nieuwe parochie in de tweede Spaarndammer- straat buiten de Haarlemmerpoort noodza kelijk gemaakt. Op 24 en 25 Jnli a. s. zal te 's-Bosch in bet lokaal der Yereeniging van het A. H. Sacrament een Diocesane Tentoonstelling ge- honden worden van alle in dit bisdom ver vaardigde of bijeen gebrachte geschenken voor Z. H. den Paus. NIJMEGEN. Met den bouw der tent voor het groot nationaal zangersfeest, op net Kelf- De handel in nieuwe aardappelen in de Tie- lerwaard blijft zeer beperkt. In 't begin der vorige week werd op de Tielscbe markt voor kleine partijtjes f7 a f8, en voor oude aard appelen nog f 5 per HL. betaald, In 't laatst der week kwam er echter een gevoelige da ling. Op de beurs te Brakel in de Bomme- lerwaard daalden de nieuws soorten tot f 3.75, waarvoor de landbouwers echter niet genegen waren ts leveren. De hoedanigheid der nieuwe aardappelen is vrij goed, maar de hoeveelheid, die gerooid wordt, valt zeer tegen. Door de arrondissements-rechtbank te Rot terdam werden gisteren o. a. veroordeeld: J. S. oud 36 jaar, werkman te Hillegersberg, wegens verwonding van een buurvrouw met een pook tot 3 weken gevangenisstraf. L. C. F. oud 24 jaar, Kurkensnijder te Schiedam, beklaagd van iemand in het oor gesneden te hebben, tot 1 week gevangenis straf. H. K., wed. v. H. te Bergambacht, wegens diefstal van koperen gewichten te Schoon hoven tot 6 weken gevangenisstraf. Middel om valsche banknoten en andere ver vals chte pap ter en van waarde te erkennen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3