BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de van 17 en 18 JULI 1887. Vervolg.) Tegen J. 0., 24 jaren, onderinspeoteur van politie te Rotterdam, is door de arrond.-recht- bank te Rotterdam rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend, ter zake van diefstal met braak en met schennis van ambts plicht. De Haagsche correspondent der Zaanl. Ct. was verkeerd ingelicht, toen hij mededeelde, dat een gratieverzoek van een der palingoproer lingen, die in dezelfde omstandigheden ver keerde als de gegratiëerden, is gewezen van de hand. Wij kunnen mededeelen, dat bij Kon. besl. van 4 dezer volledige kwijtschelding van straf is verleend aan W. A. de Leng, die een verzoek had ingediend, en dat op dit oogenblik een zelfde verzoek der twee overigen, die in dezelfde omstandigheden verkeeren. C. N. Schweitz eu H. A. A. Wonterson, in behande ling is. {Dagbl.) De verzending van brieven en andere stukken naar West-Indie, langs den weg van Southamp ton, zal, te beginnen met Woensdag 27 Jnli e. k., voortaan geschieden des Woensdags om de veertien dagen met den trein van 7.35 m. nit Amsterdam naar Ylissingen. Als bijdrage in den voorgenomen bouw van een nieuw Burgerziekenhnis te Amsterdam is door een Amsterdammer een som van f 100,000 geschonken. Naar wij mat zekerheid vernemen, bevindt i. D. i'w, Mgr J. H. Schaap, titnlair-bisschop van Hetalotia en apostolisch vicaris van Suri name, zich met tijdelijk verlof op den terugweg naar hst Vaderland. Z. D. Hw. maakt den £«tooht per Prins Willem van den» Kon. est-Ind. Maildienst"/ welk stoomschip gis teren te Havre, wegens de drukte van het 1 ransche Bastilk-teest, eenige vertraging onder vond, doch heden de reis voortzet en morgen avond laat te IJmuiden, of althans Zondag in ag te Amsterdam verwacht wordt. Nair nit bet Heilsleger aan het Ml. v. Ned. wordt gemeld, zal in pkats van generaal" Booth (die te Londen bij de viering van den 22o verjaardag van het Leger moet blijven in de eerstvolgende week »generaal" Smith Amsterdam bezoeken. De door hem te leiden oefeningen zullen gehouden worden in Frees- cate. Voor leden is de toegang vrij, voor niet-leden kost hij 50 cent. In eene particuliere correspondentie uit Rome aan Be lijd lozen wij het volgende Het Romeinsohe comité voor de Yaticaan- sche Tentoonstelling heeft bericht ontvangen, datdeWetgevendeVergadering der Vereenigde Staten van Columbia met algemeene stemmen een aanzienlijke som heeft toegestaan, om ter gelegenheid van het jubilé des Pausen een rijk geschenk te renden nit raam van het volk en de Regeering van Columbia. Nog andere berichten betreffende geschenken voor de Va- ticaansche Tentoonstelling worden schier da gelijks ontvangen. Napels zal, behalve een gouden troon, twee artistieke groepen iu brons zenden de eene is een voorstelling en relief van den Zaligmaker in den Hof van Olijven de andere is een afbeelding van hot monu ment, hetwelk ter herinnering van liet Vile eeuwfeest van den H. Eranciscus van Assisi te Napels is opgericht. De groep bestaat uit vier beelden, voorstellende de vier roemruch- tigste zonen van Italië.- St. Franciscus, Dante, Giotto en Christophorns Colnmbus. De geestelijkheid van Ventimille zal eeu gouden pen ten geschenke bieden aan den schrijver der Encyclieken Humanum Gems en Aeterm Patris De geestelijkheid van Turijn zal een rijk bewerkten inktkoker zenden met op schriften, welke de driedubbele loopbaan, door Leo XIII voor zijn verheffing tot Paus met zooveel roem afgelegd, in herinnering brengen. Al de jonge priesters, welke dit jaar gewijd werden, zijn nitgenoodigd, zich te vereenigen, ten einde den Paus een gouden armblaker te schenken, om bij zijn jubileums-mis te ge bruiken. Naar men verneemt worden door verschil lende spoorweg-directiön onderhandelingen ge voerd, om nit nabij Nederland gelegen vreemde plaatsen goedkoope extra-treinen naar de Voe dingstentoonstelling te Amsterdam te doen loopen. Men meldt nit Marken aan het Dbl. v. Ned: Dinsdag werd ons eiland door prins Albert van Pruisen bezocht. Z. K. H. kwam met een ïijtuig van Amsterdam over Ilpendam naar Monnikendam, van waar Z. K. H. met zijn gevolg met het Marker vaartuig De Zwaluw schipper Jaap Kes, naar Marken overstak. Alle bekende bezienswaardigheden werden bezocht, en de Prins gaf zijn ingenomenheid met alle3 wat hij te aanschouwen Kreeg herhaaldeljjk te kennen. Een arme weduwe, die haar man op zee had verloren, ontving een gift van f 50 van Z. K. fl. een feit, waarvoor de mannen van het eiland den Prins blootshoofds aan de haven opwachten. In het "Woensdagmorgen te Purmerend ge opende congres der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, leidde profes sor J. H. Van Bemmelen van Leiden de be spreking over de gelegenheid van de droog making der Zuiderzee in met een kort over zicht van de gesteldheid der Zuiderzee en de voorgestelde ontwerpen tot droogmaking. Spre ker verklaarde tevens de vroegere gesteldheid der Zuiderzee, daarbij zijne rede door ver schillende landkaarten toelichtende, waarbij hij aantoonde, dat de Zniderzeebodem, door eene lijn van Enkhuizan naar Stavoren be grensd, is verdeeld als volgt108,000 HA. beste kleigrond, gemiddeld van 1 meter hooge laag20,000 HA. lichte kleigrond6000 HA. sabelklei; 6000 HA. alluviaal zand 3000 HA. Muiderzand en 30,000 HA. zeezand. Benoor den die getrokken lijn heeft de kleigrond even zeer de overhand, hoewel ook daar groote zandbanken zich uitstrekken. Voor z.g. „zure gronden" behoeft men bij het droogmaken der Zuiderzee nauwelijks bevreesd te zijn. Het is thans mogelijk ze van te voren te onder kennen, en mochten ze in de Zuiderzee voor komen, dan kon dit alleen langs de kusten zijn. Spreker betoogde verder, dat voor de be oordeeling van de uitvoerbaarheid van het plan-Stieltjes men zich moet afvragen, of de droog te maken gronden f 1000 per HA. zouden kunnen opbrengen. Om deze en andere redenen is verder onderzoek en breed opge vatte studie over het ontwerp noodig. Te Schiermonnikoog is bet nieuwe badhais geopend. Per stoomboot heeft men zes nur noodig om van Groniugen uit het eiland te bereiken. De oprichters vau het badhuis zijn er op bedaoht om den tocht te verkorten. Het badhuis heeft zestig logeerkamers. Gisteren zoo schrijft men nit Niebert, d,d. 13 Juli had op ons kerkhof eene eigenaardige pleehtigheid plaats. De bekende Pebe Jans Bundringa, geboren den 21sten September 1783 en overleden den 9den Jnli 1887, dus bijna 104 jaar oud geworden, werd naar zijne laatste rustplaats geleid. Familiele den en tal van vrienden volgden den stoet Nauwelijks was de kist in het graf gezet, of het gebruikelijke klokgebrom verstomde en een korps muzikanten (Duitsche broeders) speelde eenen doodenmarsch. Was het toeval of afspraak, dat de oude Pebe met treurmu ziek werd begraven Wij weten bet niet zooveel is echter zeker, dat zijne vrienden begrepen hem zoo voor het laatst de meeste eer te moeten geven. Een predikant was niet aanwezig. (N. F. Ct.) Hoewel 's Konings lijfarts, dr. Vinkhuizen, Z. M. na zijn terugkomst uit het buitenland een paar maal te Soestdijk is komen bezoe ken, is de gezondheidstoestand des Konings alleszins bevredigend, daar de Koning bijna dagelijks in het park van Soestdijk wandelt. H. M. de Koningin en het Prinsesje maken bijna eiken dag rijtoeren door Baarn en om streken, soms tot Amersfoort en Hilversum, of spelevaren in de vijvers van het koninklijk lustslot. De heer Op de Laak, gedelegeerde van den Zuid FIoord-Hollandschen Bond ter verga dering te Utrecht, repliceert in de Tijd op hetgeen de heer mr. J. J. I. Harte in dat blad mededeelde aangaande het niet-toelaten van de gedelegeerden bij de oprichting van den Algemeenen Bond van Fled. Kiesvereni gingen. Uit het antwoord blijkt, dat de afge vaardigden schriftelijk hadden kennis gege ven, dat zij als zoodanig de vergadering zou den bijwonen en dat, wijl zij op dit schrijven geen antwoord bekwamen, zij in de meening verkeerden, dat er geen bezwaar tegen gemaakt werd. Overigens plaatste de Zuid-Foord- Hollandsche Bond zich op het standpunt, alsof de Algemeene Bond feitelijk nog niet was opgerieht en dns op de samenstelling der statuten nog invloed kon worden uitgeoefend Terwijl gistermorgen even vóór 9 nur de sneltrein van Arnhem verwacht werd, stond aan den overweg bij de Lunetten te Utrecht de wachteres op post. Eensklaps miste zij een harer kinderen en zag hetzelve, naar zij vermoedde te dicht bij de rails. Alleen aan haar moederlijke bezorgdheid gehoor gevende, en niet achtende het groote gevaar, waaraan zjj zich blootstelde, vliegt zij over de rails, terwijl de sneltrein in de onmiddellijke nabijheid was. Wonder lijk genoeg, werd slechts haar seinvlag door de machine gegrepen en verbrijzeld, terwijl hare hand licht verwond werd. Bij gelegenheid van het Gouden Priester feest van Z. H. Leo XIII zal door de geza menlijke koorzangera der R. K. kerken te Utrecht een concert worden gegeven onder de leiding van de heeren M. J. Bonman, W. P. C. Oosterbaan en W. A. P. Hanau. Zekere W. v. d. W. een grijsaard, te Keenen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5