(gemenjgdc U^ri^hten. Reelatszaken. *oover zij niet aan den tocht deelnamen, ®ene of andere nil spanning tijdens de thans te Leeuwarden gehouden wordende kermis borden aangeboden. Dinsdag avond is te Leeuwarden een jong Meisje, dochter eener weduwe, door eenenl7 jarigen arbeider, die beschonken was en met 'haa,r in liefdesbetrekking stond, in hare wo ning opgezocht, waarna hij haar met een scheermes verscheidene diepe wonden in het aangezicht en den bals toebracht. Ook de tante van het meisje, die haar wilde bescher men, ontving eenige sneden in het aangezicht. De woesteling, bij wien ook nog een gedeelte van een Babel werd bevonden, is terstond door de politie gearresteerd, De beide ver- Wonde vrouwen zijn in bet stadsziekenhuis op- genomen. In de vorige week is te Stadskanaal hot honderdjarig bestaan dier plaats gevierd. Het hoofdnummer van het feest was een optocht Waario zes-en-twintig wagens, voorstellende de drie tijdperken, welke de plaats meemaakte, de verschillende bedrijven, die er uitgeoefend Werden, enz. voorkwamen. De tamers sloten den stoet. Er is twee dagen feestgevierd. Er wordt reeds bloed vergoten bij den strijd in de Herv. Kerk. De toestand te Wons (bij Bolsward) wordt steeds ernstiger. De bedreigingen de afgeloopen week geuit, dat er bloed zou vloeier, zijn werkelijkheid ge- Worden. Terwijl de kerk in het bezit der synodaal- gezïnöen was en door een twintigtal mannen bewaakt werd, waagden de doleerenden Zater dag-middag een poging om de kerk in bezit te krijgen. Twee hunner begaven zich in de kerk om de klok te luiden, doch werden door de bewakers daarin verhinderd, waarop een tiental doleerenden, die buiteD stonden te wachten, hun broeders te hulp kwamen om de kerk te bestormen. Dewijl allen met knuppels en andere voor werpen gewapend waren, ontstond er spoedig een bloedig gevecht, dat al meer algemeen werd, daar van buiten het dorp, op bet sein van een witte vlag op de schuur van een der doleerenden, anderen kwamen aangevlogen om öeel te nemen aan den strijd. Zelfs vrouwen, luiwagens en bezems gewapend, vochten Verwoed mede. Een man, die een slag met een knuppel op het hoofd bad gekregen, werd bewusteloos weggedragen. Een ander werd de wang geheel ingescheurd, een derde werd de baard uit het gezicht getrokken. Verschei- denen zag men met bebloede gezichten. De doleerenden hadden gebruik gemaakt van het o ogenblik, dat er in het geheel geen politie aanwezig was, terwijl de gansche week een paar agenten de wacht hadden gehouden. {X. iV.) In de R. K. Kerk te Neerbosch zijn gis teren nacht weder eenige offerblokken gele digd. De daders blezen tot nog toe onbe kend. i...il«IOOQQOOaW»-' DELFT. Door de bestaren der anti revol. «n Kath. kiesverenigingen „Nederland en Oranje" en „Recht voor Allen" was eergister- avond daar een meeting belegd, waar rnim 150 personen tegenwoordig waren, ter be spreking van het ontwerp van wet tot ver- eeniging van een gedeelte der gemeente Hot van Delft met Delft. De beer J. C, Fabins, aan wien de leiding der vergadering werd opgedragen, zette uiteen de groote radeelen voor Delft, indien het ontwerp tol wet ver heven werd. Ook verschillende andere per sonen spraken in dien geest, en op een enkele na, was men eenparig van gevoelen, dat de annexatie niet in het belang van Delft is. Door beide besturen was opgemaakt een lijst van 21 personen, die voor de te benoemen commissie (dubbele raad) zonden worden aanbevolen. Op die lijst komen de namen van 6 liberalen voor. (C.) UTRECHT. Gister ochtend arriveerden al hier per Rijnspoor een vijftigtal socialistische vrouwen met eenige mannen. Nadat zij een ovatie aan Domela Nieuwenhuijs hadden ge bracht, gingen zij, onder begeleiding van po litie, de stad door en kwamen tegen den namiddag aan het station, waar zij het eeni- gen reizigers zóó lastig maakten, dat drie vrouwen moesten gearresteerd worden. Let waren deels Amsterdamsche, deels Rotterdam- sche. De geschorste postdirecteur J. H. B., uit Waalwijk, die door de rechtbank te 's-Bosch veroordeeld is tot 45 dagen gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om gedurende vijf jaren een ambt bij de posterijen te be- kleeden, heeft van dit vonnis appèl aange- teekend. Daar de doleerende kerkvoogden en kerke- raadsleden te Maassluis de kerk van de Ned. Herv. Gemeente in het bezit zijn blijven hon den zal nn door de nieuw gekozen kerkvoog den bij de Ned. Herv. kerk aldaar den dolee renden een proces worden aangedaan bij de Rechtbank te Rotterdam. Allerlei anecdotesomtrent de onlangs vertrokken koningin van Hawaii doen in de Engelscbe hoofdstad de ronde. Zoo ver telt men o. a. dat onder de hofbedienden, die aan koningin Kapiolani hun diensten be wezen, niet weinig verbittering is ontstaan, omdat die vorstin, naar bet schijnt, nog niet genoeg is beschaafd, om het scboone Euro- peesche gebruik van de fooien te kennen. Ja, zelfs een vrouwelijke bediende, die van koningin Kapiolani een gednehten oo' veeg gekregen had, kreeg niet eens de gebruike lijke vergoeding; een gezwollen wang is bet eenige wat haar aan de edele vorstin her innert. Omtrent den overleden fabrikant Krupp, van Essen, wordt de volgende levensschets gege ven Hij werd geboren 26 April 1812. Zijn vader Frederik Krupp bezat in de nabijheid van Essen een door water gedreven smederij en hield zich daar sedert 1810 onledig met het beproeven van pogingen tot bet vinden eener nieuwe wijze van bewerken van gegoten staal. Na den dood van Frederik Krupp, die in 1826 plaats had, werd de zaak door den overledene, onder leiding van den oudsten zoon Altrad, voortgezet. In 1848 werd hij uitsluitend eigenaar van de fabriek. Onder zijn bestuur werd toch de kleine fabriek in den loop der jaren de grootste staalfabriek der wereld. Hij wist haar van alle andere fabrieken onafhankelijk te maken, daar hij ijzer- en kolenmijnen in bezit kreeg en zich langs dien wag de noodige materialen verze kerde. In 1881 waren op de fabriek 11,211 arbeiders werkzaam, in de mijnen8894, alzoo in 'tgeheel 19,605. De laden der gezinnen dier arbeiders bedroegen 45,776, zoodat te zamen 65,381 personen uit de reuzenzaak van Krcpp leefden, Alfred Krupp laat een eenigen zoon na, Frederik Alfred geheeten. Op de werf der firma Cramp en Sons bij Philadelphia, wordt thans ijverig gewerkt aan den dynamiet-kruiser „Destroyer". Deze zal eene lengte van 230 en eene breedte van 26 voet hebben, krijgt stoommachines van 3200 paardenkracht en een snelheid van 20 knoop per nnr. Staal is het hoofdbestanddeel van het schip, en zoowel de staal- als de ijzer- deelen moeten gegalvaniseerd wordende bewapening zal bestaan uit 7 getrokken en 3 dynamietkanoanen, volgens de uitvinding van den Amerikaanschen luitenant Zalinsky. Deze dynamietkanoanen zijn van gesmeed ijzer, met eau ziel van koper, 60 voet lang; zij worden van achteren geladen en krijgen eene spring lading van 400 pond dynamiet, die door een electrische batterij in de bom tot explosie gebracht wordt. Het projectiel wordt door middel van samengeperste lacht uit de vaar - mond geschoten. Uit New-York wordt geseind, dat de hitte daar op 't oogenblik ondragelijk is. Zater dag stond de thermometer in de schaduw op 99° en talrijk waren toen de gevallen van zonnesteek. Wie het maar eenigszins doen kan, ontvlucht de stad en zoekt verademing ia een der vele badplaatsen aan de kast ,van deu Oceaan. De onweders zijn er even hevig als de hitte. Eergisteren werd bij een ouweder in de haven van New-York een schoener door een wind vlaag losgeslagen. Het schip dreef aan tegen de Erin van de Nationallyn en stootte er een gat in jaist boven de waterlijn. De schade was betrekkelijk gering. Elders in de Ver. Staten heeft de hitte reeds vele offers geëischt, gelijk blijkt uit het volgende staaltje Pittsburg 101°, zes dooden Washington 99« twee dooden, Baltimore 99° zes dooden, Peking (Illinois) 1930 vier dooden, St. Louis 107° honderd gevallen van zonnesteek, waar van zeventien met doodelijken afloopLouis ville 991/2° acht dooden, Chicago 102» acht tien dooden. Een onweersbui bracht gisteren echter daar ter stede ontspanning. De tem peratuur daalde toen 30. Cincinnati 104° acht-en-veertig gevallen en achttien dooden. Te Philadelphia was het Zaterdag de warmste dag sinds 30 jaren, met een uitzondering in 1876. De thermometer stond op lOOi/s0- Vijftig gevallen vaD zonnesteek kwamen voor, waarvan 35 met noodlottigen afloop. Een inwoner van Chicago heeft den Ame rikaanschen minister van marine bericht, dat hij het vraagstuk over het sturen van lucht ballons heeft opgelost en dat hij van plan is een groot luchtschip te bouwen, waarmede hij den 1 Juli 1888 een tocht naar de Noordpool wil maken. De uitvinder meent, dat de heen- en terugreis, met inbegrip van een oponthoud van tien dagen of twee weken voor weten schappelijke waarnemingen aan de Noordpool, niet langer dan een maand zal duren. Het luchtschip, waarin 200 personen zullen knnnen plaats nemen, zal gemiddeld 70 mijlen per uur afleggen. De ster der Wijzen uit het Oosten! De beer U. P. G. te Scbeemda nit in de Ommelanden Ct. de meening, dat de heldere ster, die volgens Amerikaansohe bladen op de sterrewacht te Louisiana is waargenomen, dezelfde ster is, die de Oostersche wijzen naar den stal van Bethlehem leidde. Hij is tot deze rneening gekomen door 't lezen van Kaiser's Sterrenhemel'' Het trof hem indertijd, dat er in de jaren 945, 1260 on 1572 onverwacht een heldere ster aan het luchtruim is verschenen, die ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3