10e Jaarg Zondag 24 en Maandag 25 Mi 1887. No. 2835. Bii fit Soaaer behoort een Bpepel. VERSO H IJ N T D A GE I< IJ K. S. glgptmt <Sü*pcht. Bureau: Markt, E, 357. DENEMARKEN. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meerO.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De aanbieding van de Bulgaarsclie Kt oou. Een twaalfjarig meisje woonde, nn 57 jaren geleden, de aanbieding van eene Kroon bij en Wel aan den Hertog van Orleans, Louis Phi lippe, haar vader. Den 15n Juli woonde het meisje van 1830, thans een matrone met witte baren, op nieuw een dergelijke plechtig heid bij de aanbieding ran een Kroon aan haar zoon. Hij stond aan hare zijde gelijk zij den 9n Aug. 1830 stond aan de zijde van hare moeder, bedeesd tegen haar aanleunende en haar de hand drukkende. Prins Ferdinand gaf den arm aan zijne moeder, geheel in 't zwart gekleed met een zwart mutsje met witte kanten, gelijk da Hertogin van Bourgogne droeg. Zoo trad hij da zaal-Napoleon binnen (zoo geheeten omdat Napoleon er een nacht vertcefde na den slag van Wagram) Hij werd daar gewacht door de Bulgaarsche gedelegeerden, onder wie drie officieren in groot tenua en een boer in flationaal costuum, een pop e in een lange peplum ®n een imam met zijn kaftan en den grcenen ihlband. De prins droeg, uit achting voor husland, niet den militairen dolman, maar een eenvoudigen rok, waarop de orde van het Huis van Coburgvoorts een Russische orde en de Bulgaarsche decoratie, welke Vorst Alexander hem in 1884 had geschonken, De Prins plaatste zich achter een klein tafeltje aan 't einde der groote zaal, die met eenige schilderijen was versierd. Hertogin Clementine maakte een diepe buiging voor de aanwezigen en plaatste zich toen in een fau teuil, die te hsrer beschikking was gesteld, rechts van het tafeltje. De Prins spande zich blijkbaar in om zijn ontroering te verbergen. De voorzitter der Sobranje hield zijn toespraak in de Bulgaarsche taal, waarna hij den Prins een prachtig maro kijnen étui overhandigde, op welks deksel de wapenen van Bulgarije zijn gegraveerd en dat ®en afschrift op perkament bevatte van het proces-verbaal der Sobranje, vermeldende de eenparige benoeming van Prins Ferdinand van Saksen-Coburg. De prins antwoordde eerst in het Fransch, daarna in het Bulgaarsch, Die toespraak werd met eerbiedige stille aange hoord. Zij bevatte voor de meeste afgevaar digden en vooral voor de officieren een teleur stelling. Men had den Prins zoo gaarne terstond medegenomen. De Prins_kon echter niet verder gaan dan hij deed; daarentegen was hij zeer vriendelijk met de gedelegeerden. Meer bepaal delijk het boertje kuste hij op beide w angen en ook den imam sprak hij zeer welwillende woorden voor de Turken toe. Hertogin Clémentine trok zich in hare appartementen terug toen de Peins en de Afgevaardigden, tevens zijne gasten, zich naar de eetzaal begaven. De wijnen van den hertogelijken kelder hebben toen weldra de wat bezwaarde gemoederen wat luchtiger gemaakt. Aan het feestmaal werden twee toosten uitgebracht, een door den Prins „op het edele volk, dat hem uitverkoren had"; de andere door den president der Sobranje op den Prins en diens spoedige komst te Tirnova. De Prins sprak zeer druk over de Bulgaarsche zaken, zoodat men z.ch alleen maar verwonderde, waarom hij dan niet meeging. (D.) Uit Weenen wordt gemeld, dat de Bulgaar sche Deputatie Weenen verlaten heeft. Slechts twee leden bleven in de hoofdstad, om het eindbesluit van Prins Ferdinand te vernemen. Vele bladen gelooven, dat de weigering van den Prins reeds als zeker kan worden beschouwd. De Bulgaren zegt men zullen bet daarhenen trachten te leiden, dat Prins Alex ander weder tot vorst wordt gekozen en dat het regentschap zóólang zal fungeeren, tot de Mogendheden zullen bewilligen in 't herstel van den Battenberger op den Troon. Dinsdag jl. heeft in het koninklijk slot te Kopenhagen de doop plaats gehad van den eerstgeborene uit het huwelijk van prins Waldemar van Denemarken en de dochter van den hertog van Chartres. De peters en meters waren de koning en de koningin van Denemarken en de keizer en keizerin van Rusland. Volgens Reuter heeft de doop vol gens den protestantschen ritus plaats gehad, ofschoon de Paus slechts toestemming tot het huwelijk tusschen den protestantschen Deen- schen prins en de katholieke Fransche prinses heeft geschonken op voorwaarde, dat de kinderen uit dat huwelijk katholiek zouden zijn. ÜUITSCHLAND. Uit Gastein wordt gemeld, dat keizer Wil helm zoo gezond is als zijne jaren het toelaten. Gisteren morgen heeft hij in gezelschap van graaf Lehndorf eene lange wandeling gedaan in 't naburige bosch. Het blijkt dat de aanslag, waaraan de keizer op zijn reis blootgesteld zon geweest zijn, op eene vergissing berust. Zooals men weet, gaf aanleiding tot het vermoeden van een aanslag, een bij een arbeider gevonden brielje, waarin bericht werd gegeven van den tijd, waarop de trein de genoemde plaats zou voorbijtrek ken. Ten slotte bleek echter, dat die opgave van doodonschuldigen aard was, enkel bestemd voor een reporter van een der dagbladen. Graaf Schuwaloff, de Russische gezant te Berlijn, is uit Meckelenburg te Berlijn terug gekeerd. De gezant heeft in een gesprek met beursmannen de meest vredelievende verklaringen omtrent Ruslands politiek ge geven. ENGELAND. Koningin Victoria heeft de lersche dwang- wet, door de beide Huizen aangenomen, ge- teekend. Dit wil niet zeggen dat de wet van nu af ten uitvoer zal worden gebracht, het is zelfs waarschijnlijk dat de regeering het in werking treden er van zal laten rusten tot de afkondiging van de nieuwe wet op den grondeigendom, die in het Lagerhuis reeds in behandtliDg is, nadat zij in het Hooger- huis is aangenomen. De lersche afgevaar* digden zien in deze pendant van de onder- drukkingswet niet dan een onvoldoend middel in schijn. Een feit van beteekenis is het feestmaal, door de liberale leden van het Engelsche La gerhuis den heer Parnell in den National Liberal Llub aangeboden. Er was een tijd, dat de Ieren in het Lagerhuis door niemand gekend, door niemand aangesproken werden. Thans zien wij eene groote partij in het land Pamell en zijne aanhangers ten feestmale uitnoodigen. De heer Dilwynn, Parnellist, bekleedde den voorzitterstoel. Zijn eerste heildronk was aan „de koningin van het Vereenigde-Koninkrijk. zijn tweede aan Parnell gewijd. De redevoe ring van den heer Parnell was het gansche program der lersche partij verzoening met Engeland, doch rechtvaardigheid voor Ierland. De heer Justin Me Carthy, een Ierseh dichter, deed een begeesterenden heildronk aan den heer Gladstone, wiens hand Engeland met Ierland vereenigen zal. Van Oonalaska is bericht ontvangen, dat de katholieke aar'.sbisschop van Victoria, dr. Seghers, op de reis door hem ondernomen om aan de Yukon rivier in Alaska zendings- posten te vestigen, door een krankzinnigen zendeling vermoord is. FRANKRIJK. De president der republiek zal heden naar zijn landgoed teMon scus-Vaudrey vertrekken. De Keizer van Brazilié heeft president Grévy op het Elysee een bezoek gebracht. De minister van oorlog zou besloten heb ben een legerkorps in het westen des lands

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1