10a Jaarg. Donderdag 28 Juli 1887, VERSO H IJ N T D A G E L IJ K S. (©wpcht. gmtttiïlattdach^ Spitte. Bureau: Markt, E, 357. düitschland. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 BfflKMaSBSStamM Prijs der Advertontiën Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Kardinaal Gibbons, aartsbisschop van Bal timore heeft op verzoek van Z. H. den Paus aan al de bisschoppen der Vereenigde Staten geschreven, om hen te raadplegen over de Plaatsing van de katholieke universiteit tot Welker oprichting besloten is. Vier vijfden ^er bisschoppen bebben zich voor Washing- ton verklaard. Het blijkt nader, dat mgr Seghers, aarts- issehop van Victoria, door een missionaris 111 een aanval van heete koorts weid gedood. BELGIE. De heer Tack heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden de regeering naar aan leiding van generaal Van der Smissen's be- kende redevoering geïnterpelleerd. Hij ver langde ophelderingen, uit welke hij de over- tuigingzou kunnen erlangen, dat noch de waar digheid, noch bet gezag der Kamer aangetast was. De minister van oorlog verklaarde hierop, dat die overtuiging inderdaad de zijne was. an der Smissen had eene betuiging van eedwezen en van hoop uitgesproken, zonder te edenken, dat tijd en plaats daartoe slecht ^meT" Waren' minister, terwijl hij zijne lng tot den generaal richtte, was er er van, dat zulk een feit zich niet weder zou herhalen. U gelegenheid van het bezoek van den «er van Oosfenrijk aan den Keizer te stem, zal ook prins Wilhelm, oudste z00n van den kroonprins, beiden keizers een bezoek brengen. Het is nog onzeker of graaf Kal- nocky zijn souverein zal vergezellendoch m ieder geval zal hij te Kissingen een samen komst met prins Von Bismarck hebben, welke aldaar ook een bezoek van den Beierschen minister-president Von Lutz zal ontvangen. Weder wordt de bekeering tot bet katho lieke geloof van eenige aanzienlijke personen m Düitschland gemeld. Baron Lossberg, een fteef van den Hessischen generaal van dien Saam en mejufvrouw Von Hillern, een be kend schrijfster, zijn dezer dagen (ot de Katho- hekeKerk overgegaan. De Freiburger Ztg deelt ook de bekeering mede vaniwee Protestantsche geestelijken. Deze bekeeringen zijn veelal flet gevolg van den verdienstelijken arbeid Tan den befaamden Buitschen historieschrijver, Jansen, die in zijn bekend werk „Geschie- eeis van de Hervorming in Düitschland" ^"gumenten aanvoert, die voor geen weder- legging vatbaar zijn. HET OOSTEN. De Bulgaarsche deputatie, die prins Ferdi nand van Saksen- Coburg de kroon van Bul garije was gaan aanbieden, is te Sofia terug gekeerd, ontmoedigd over de ontvangst bij den prins wegens de door hem gemaakte reserves en overtuigd, dat hij ncoit naar Bulgarije zal komen. Deze treurige uitkomst heeft de verdeeldheid in het land nog doen toenemen. In verschillende Rumelsche steden hebben botsingen tusschen de vriendenvan het regentschap en de partijgangers van Ra- doslavoff, die thans het hoofd weder begint op te steken, plaats gehad. Het blijkt, dat eene verzoening tusschen het koninklijk echtpaar van Servië onmoge lijk moet geacht worden. Het plan, dat de koningin met den elfjarigen kroonprins naar Düitschland zou gaan, is ook weer in duigen gevallen. De Koning heeft er zich beslist tegen verzet en weigert toe te geven aan het ver langen van koningin Nathalie, om den kroon prins in den vreemde zijne opleiding te doen genieten. De onderhandelingen met betrekking tot de onzijdigverklarirg van het Suez-kanaal zullen eerstdaags tusschen de Engelsche enFranscbe regeeringen hervat worden.Het desbetreffende ontwerp is reeds door eene commissie onder zocht gewordeD. ITALIË. De Osservatore Romano deelt in zijn num mer van 20 Juli jl. den tekst mede van een telegram, door Koning Humbert gezonden aan kardinaal Agostini, patriarch van Venetië, ter beantwoording van een telegram door Z. Em. aan Z. M. gericht naar aanleiding van de aanneming eener wet, waarbij door de Kamers en de Senaat de kerkelijke tienden zijn afgeschaft. De patriarch had per telegraaf den Koning verzocht, deze wet niet te bekrachtigen, wijzend op 't nadeel, dat, naar zijn zienswijze, daardoor sou teweeggebracht worden aan de Kerken de maatschappij. Volgens de Difesa had koning Humbert het volgende antwoord gezonden Aan Z. Em. kardinaal Agostini, Patriarch van Venetië. Mij is gezonden uw telegram, nadat ik de wet reeds bekrachtigd had. In dit geval weet ik mijn plicht volbracht te hebben. Ik ben gerust omtrent het oordeel van God, do Kerk en de maatschappij. Moge mij eene andere gelegenheid worden aangeboden, om n mijne bijzondere en eerbiedige toegene genheid te bewijzen In antwoord op een schrijven aan den Senaat, waar tot de patriarch zich vooraf had gewend, werd Z. Em. door den president van den Senaat bericht, dat de brief gedurende de zitting aan de leden was medegedeeld, doch dat het eene reeds afgedane werkzaamheid betrof, ver klarende, dat het schrijven onder de akten van den Senaat zou bewaard blijven. Toen koning Humbert dezer dagen een be zoek bracht aan Terni, werd hij verwelkomd door den bisschop van die plaats. Dit is de eerste maal, dat een prelaat uit den Kerke- lijken staat Koning Humbert heeft begroet; doch de Osservatore Romano zegt, dat de bisschop geheel op eigen gezag heeft gehan deld en geene machtiging tot dit bezoek van den Paus had ontvangen. SPANJE. Het gerucht loopt, dat de minister van finan ciën gunstig gestemd zou zijn voor de invoe ring van het alkohol-monopolie, dat een bron van aanzienlike inkomsten voor de schatkist zou opleveren. De grens nabij Campredon (Catalonie) is door troepen bezet geworden. Het heet dat er eene beweging van de partijgangers van Zoiilla is te vreezen. Schiedam, 27 Juni 1887. Bij kon. besl. is de heer J. G. Van ders Bergb, laatstelijk minister van waterstaat* handel en nijverheid, bevorderd tot komman- deur in de orde van den Nederl. Leeuw. Gelijk men weet, meldde de Gazette Liéget dat de Nederlandsche regeering besloten had België's voorbeeld na te volgen en tot ver sterking der Maas in Limburg over te gaan» ten einde bij een schending onzer neutraliteit een vijandelijk leger den doortocht te kunnen betwisten. De BrueseLcbe correspondent van de Times voegde er zelfs bij, dat de regeering reeds de officieren had aangewezen, die de uit voering van dit plan moesten voorbereiden» Volgens sommigen is dit bericht, over deze plannen der Regeeiing, waarvan hier niets be kend is, aldus ontstaaD. Ieder jaar worden verkenningsreizen gedaan door officieren van. den general en staf, gedetacheerde luitenants van verschillende wapens. Dezen zomer na heeft die reis plaats van 15 Juli tot 5 Augus tas tusschen Venloo en Maastricht. Inderdaad staat deze verkenning in vei band met devoor- genomen versterking der Maas in België» Vooral zal daarbij de aandacht worden gewijd aan de overgangen van do Maas bij de drie grootste Limburgsche steden. De vijf offi- cieien, die dezen verkenningstocht doen, staan onder kommando van den luit.-kolonel van den gen. staf, A. Kool, en voor een gedeelte der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1