FEUILLETON. Rechtszaken. waren de oDgenoode gasten tot in het tweede vertrek doorgedrongen, toen zij waarschijnlijk door het hooren yan gerncht ijlings de vlncht namen, zonder dat zij konden gepakt worden. Toevallig waren dien nacht verscheidene aan- geteekende brieven ten postkantore. Door den heer Prère te Maastricht, is eene verbetering aan het Beaumontgeweer aange bracht, waardoor eene grootere snelheid in vnren en gemakkelijkheid van behandeling Wordt verkregen. Het geweer wordt thans onderzocht op den constrnctiewinkel te Delft. ■■iwaaoawi' KUILENBURG!. Dinsdag avond omstreeks "es nnr, brak nabij deze gemeente een hevige brand uit. De twee boerderijen, bewoond door de gebroeders Van Everdingen, de daarnaast staande twee schuren, gevold met hooi, twee hooibergen, tweehooimijten, kookhuis enz. wer den een prooi der vlammen. Voordat de spuiten °P de plaats des onheils aanwezig waren, stond alles in lichtelaaie. De oorzaak van den brand 18 onbekend. Naar men verneemt, was alles tegen brandschade verzekerd. Door de Arrondissements-Rechtbank te botterdam werden eergisteren veroordeeld G. T., ond 11 jaar, beklaagd van diefstal Van een zilveren horloge op 18 Juni jl. ten aadeele van den brandersknecht O. te Schie dam gepleegd, tot opvoeding in een rijksge- atieht tot zijn 18en jaar. J. G. H., schippersknecht te Schiedam, bekl. van diefstal van visoh te Kethel en Spaland en kersen te Schiedam, tot 1 maand gevangenisstraf. De veldwachters te Oostzaan, bij het te betreuren voorval, den bekenden Hottentot overkomen, betrokken, zullen niet terecht staan, daar het gebleken is, dat, zij nit wettige zelf verdediging gehandeld hebben als geschied is. De Pastoor van St. I/yphar. 3) Vervolg.) ^ij varen samen op de Loire, en zien er sr 'S^en der drenkelingen ons voorbijdrijven, "et onzen visschershaak trekken wij hen in de boot. Menigmaal zijn het vrouwen met kleine kinderen, menigmaal Priesters, die twee aan twee gebonden zijn. Te Nantes hebben wö goede bekenden, die ons steeds daags te voren verwittigen, als er des nachts op den stroom eene executie plaats zal hebben. Mijne vronw, mijn zoon en ik roeien dan tot op het midden van den stroom en wachten daar. De goede God heeft ons werk gezegendwij hebben eene vronw gered. Zij was gekleed in den stroom geworpen en bleef door hare kleederen geruimen tijd boven water. Toen wij haar in 't schip trokken, -ademde zij nog en hield een rozenkrans in de hand. Wij riepen haar tot het leven terug. Niet zoodra sloeg zij de oogen open, ot zij vroeg naar haar kind en, opdat zij niet opnieuw in bezwijming zon vallen, zeide mijne vronw haar, dat het zich in onze woning bevond. Toen maakte de arme moeder het teeken des kruises en bedankte ons. Ach, welk medelijden onder vonden wij daarbij niet! Want wij bezaten haar kind bepaald niet en konden net haar niet wedergeven. Een anderen keer redde mijn zoon een grijsaard. Ik hoop, dat hem dit gelnk zal aanbrengen, omdat hij thans voor de zaak des Konings strijdt." »0, twijfel daaraan niet 1" riep de pastoor van St. Lyphar »God zal awe naastenliefde vergel den, brave man 1 Als mijne gebeden door Hem Verboord worden, dan zegent Hij n en uw gezin. Ik zou zeer ondankbaar zijn, zoo ik ooit konde Vergeten datgene, wat gij voor mij hebt ge daan." »Jammer, dat ik niet zooveel voor n doen kan, als ik wenschte", antwoordde de schipper. »De Blauwen bespieden ons zeer. Ik kan n niet naar mijne woning brengen, daar ginder moet ik n aan land zetten. Gij behoeft niet ver meer te gaan, voor gij aan een klein huisje komt, er wonen goede menschen daar binnen. Hem, die u opendoet, reikt gij dit stukje papiermen weet, wat dit beduidt. Thans moet ik naar huis terugkeeren. Morgen moet ik naar Basse Indie. Als ik ook niet met u kan gaan, behoeft gij toch geene vrees te koesteren, eerwaarde heer. »Wat zon ik vreezen?" sprak de Priester. »Is God niet met mij, die u gezonden heeft, om mij uit het water te redden Toon zij aan land gestegen waren omhelsde de Pastoor van St. Lyphar den edelen man, die hem aan den dood ontrnkt had en, nadat deze hem het voetpad door de weiden gewe zen had, vroeg hjj hem om zijn zegen en keerde naar zijn vaartuig terng. Na een eind weegs afgelegd te hebben, kwam de Abbé bij de aangeduide woning. Hij klopte aaneen grijsaard opende hem. Toen deze den vreemdeling zag, trad hij angstig ter zijde. De kleeding des Priesters was ook zoo opval lend. Eene oude wollen deken bedekte zijn lichaam borst en beenen waren naakt. »Wie zjjt gij vroeg de boer. De Pastoor ant woordde: „Een ongelukkige, een 'medelijdend man heeft mij uit de Loire getrokkeu en mij gezegd, ik zon u dit papier overhandigen." „Wees welkom 1" riep de visscher. »Gijzjjt een Priester; nu zie ik het wel. Wij zijn overeen gekomen, een Priester, dien wij red den, een blad uit ons gebedenboek te geven, opdat hij kan zien, dat wij goede menschen zijn, God weet, dat wij u niet veel kunnen voorzetten; maar kom binnen, wij zullen u zoo goed mogelijk herbergeD. Ik ga vuur aansteken en als gij gegeten hebt, legt gii u te slapen; gij zult het wel noodig hebben." Getroften door deze goedheid, weende de Pastoor tranen van dank; hij dankte God, hij dankte den visscher voor diens gastvrijheid. Hij zou gelukkig geweest zijn, als hij niet aan het treurige lot zijner gezellen had gedacht want hij alleen was gered geworden. Vooral de herinnering aan den onden Pater, ver minderde de vreugde over zijne redding. De vrouw van den visscher was met hare dochter naar Nantes gegaan, om er eene koningsgezinde correspondentie te bezorgen. Ten einde de brieven voor de navorschingen der republikeinen te verbergen, nam deze uit stekende vrouw hare toevlneht tot list. Zij kende alle soort van begoochelingen en bediende zich er van met gunstig gevolg. Toen zij teruggekeerd was verhaalde haar man het naohtelijke avontuur. »0, zeide zij met volle vreugde tot den Priester, „hoe gelukkig zijn wij thans God zelf heeft u tot ons gezonden, Eerwaarde heerReeds zoolang zagen wij geen Priesters en konden de H. Mis niet bijwonen, verschaf ons weldra dit gelnkBinnen twee dagen wordt het Kerstfeest gevierd. Gij zult ons het verzoek niet afslaan, alsdan te mid dernacht de H. Mis te lezen. Geen booswicht zal het vernemen en voor de braven zal het een groote troost zijn." Wordt vervolgd.) Door den heer E. Kiderlèn jr. is onlangs uitgevonden een nieuw velocipède-blok, dat hierin van alle andere verschilt, dat de as gedragen wordt door 4 rijen kogels, welke respectievelijk twee aan twee te verstellen zijn Deze knssenblokken zjjn in Engeland gepaten teerd, en het eerst toegepast op het voorwiel van een tweewielige velocipède, op welke in Engeland het 25 mile-meesterschap der wereld werd gewonnen. De heer Kiderlèa heeft thans zulk eene velocipède in bezit. Een telegram nit Glasgow meldt, dat het ijzeren met suiker geladen schip Firth of Olnatien dagen na de afvaart van Java door een wervelstorm overvallen word en ten gronde ging de bemanning, bestaande uit 25 koppen, vond den dood in de golven. Terwijl zeven werklieden in een steenbak kerij te Mariakerke, bij Oitende, Vrjjdag be zig waren een oven op te hoogen, stortte deze in en vielen de ongelnkkigen in het vuur. Zes hunner waren getrouwd en laten een 20 tal kinderen achter. Geheel verkoold werden hun lijken te voorschijn gehaald. Een verschrikkelijke misdaad is eergisteren te Mechelen aan het licht gekomen. Een echt paar had vier kinderen, waarvan drie sedert maanden niet meer gezien waren. Dit leidde tot kwade vermoedens en de politie deed onverwachts een huiszoeking. Op den zolder bood zich een vreeselijk schouwspel aan. De drie kinderen, slechts met eenige vodden be dekt, lagen op verrot stroo en geleken meer op geraamten dan op levende wezens. Zij konden geen van allen meer spreken. Een gaf geen teeken van leven meer. JNauwelijks was dit afschuwelijk feit (bekend geworden of het verontwaardigde volk wilde zich op de ontaarde ouders wreken. Met moeite werd het wijf, dat den schoon en moedernaam ont- eerd had, in veiligheid naar het politiebureel overgebracht. De man werd later in hechte nis genomen. In de kathedraal van Ronaan is Zondag onder leiding van den maestro een nieuwe Mis van Gounod, Jeanne d' Are getiteld, uitgevoerd. De kerk was overvol. Uit verschil lende streken van Frankrijk, België, Engeland en zelfs Schotland waren journalisten, musici en vooral organisten overgekomen en volgens aller meening is de messe Jeanne d' Are een meesterwerk, dat een grootsacces belooft. De kardinaal-aartsbisschop van Ronaan bood den komponist een prachtige reproductie van het standbeeld van Paus Urbanns aan. Gounod verklaarde zich lioogelijk ingenomen met dit geschenk en beloofde voor het aanstaande jaar een uien we mis. Aangaande de weldaden, die de landstreek rondom de stad Grenoble geniet van het groote Karthnizerklooster, de Grande Char treuse aldaar, geeft, een provinciaal blad de volgende bijzonderheden Ongerekend het aantal nieuwe kerken en kapellen, ziekenhuizen en andere gestichten, die de monniken laten bonwen, hebben zij toen het dorp Laurent-du-Pont door een feilen brand bijna geheel in asch was gelegd, de kerk, de pastorie, de huizen en scholen weder op laten bouwen; in minder dan een eeuw hebben zij in Danphiné 12 millioen francs voor godsdienstige en weldadige doeleinden be steed. Elk jaar bezoeken 20,000 reizigers het kloos ter der Karthnizers en worden er gastvrij ontvangen. Uit alle provinciën van Frankrijk en men mag zeggen nit alle oorden der wereld komen daar brieven in, om aalmoezen ver zoekende, en de antwoorden daarop zijn niet te versmaden. De Staat ontvangt jaarlijksch 800,000 francs belasting van de wereldbekende likeur, die de monniken der Grande Chartreuse vervaar digen. Het is deze belasting, die de Karthnizers gevrijwaard heeft voor verbanning uit het land, waaraan zij zoovele weldaden bewijzen. De vervolgers der kloosterorde laten deze Karthnizers met rust, denkende aan het woord vau Gambetta: Stoort de Karthnizers niet zoolang ik hun excellente likeur drink, moet niemand het wagen hen te krenken." De bekende Fransche luchtreiziger Jonis is voornemens in Oktober iu een ballon den Atlantischen Oceaan over te steken. Hij ge looft, dat Oktober het best geschikt is voor een dergelijken tocht, maar hij is nog niet beslo ten of hij in Amerika dan wel inEuropu zal opstijgen. Hii denkt de reis te kunnen vol-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3