10 a Ja.ars Woensdag 3 Aug. 18H7. Nu.' 2843. VERSOH IJ N 'I1 DAGELIJ KS. gluipeen (Bwpcftt. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2> Afzonderlijke Nomtners0.05 Prijs der Advertontiën Van 115 regelsf 0.80 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De prins van Goburg is eergisteren te een en teruggekeerd. Volgens geruchten zou te Iscbl een onderhoud met den Keizer Tan Oostenrijk hebben gehad. Officieuse bladen Van Weenen blijven, er, in tegenstelling van züne onmiddellijke omgeving, steeds op aan dringen, dat Prins Ferdinand naar Bulgarije 2al vertrekken. De heer Ratchewitch, Minis ter van Buitenlandsche Zaken in Bulgarije, is gisteren te Weenen gekomen om, volgens sommigen, den Prins er toe over te halen naar Sofia te komen en, volgens anderen, het, bericht aan de Mogendheden en de proclamatie, die hij aan het Bulgaarsche volk wilde richten te herzien. De Poliiischs Correspondcnz deelt, naar aanleiding van een dépêche uit Const antino- pel, mede, dat de heer Nelidoff, ambassadeur van Rusland in elk geval bij zijne vijandige houding tegenover den Prins volhardt. Rusland eischt de benoeming van een voorloopig regent Z1jn kandidaat, bij de algemeene verkiezirg voor de SobraDje en daarna de verkiezing van een Vorst door dat lichaam. De Porte ls bereid Ruslands voorstel te ondersteunen, als Bulgaren zicb er mee kunnen vereem- 8en> maar zal geen enkelen maatregel van dwang tegen Bulgarije nemen. DUITSCHLAND. Lit arschau wordt aan de Berlijnsche ost gemeld, dat de Russische regaering nieuwe maatregelen tegen de Duitschers in de weste lijke provinciën des rijks genomen heeft. Zij heeft besloten de bepalingen der ukase van '26 Maart betreffende de verwijdering uit hunne betrekking van die directeuren, administrat,tu ren en gevolmachtigden bij comraercieele of industrieele inrichtingen en landgoederen in Polen, welke buitenlanders zijn, binnen tien dagen uit te voeren. De regeeringsgezinde Post richt naar aan leiding dezer aanschrijving die zij in verband brengt met, andere mralregelen tegen het Duitsche bezit in Rusland, op nieuw zeer scherpe aanvallen tegen Ruslands krediet en maant de Duitsche kapitalisten weer aan zich te ontdoen van Russische waarden. De Ber lijnsche officieuse Poiitische Pach.rtch.ten trok ken gisteren avond evenzeer te veld tegen de Russische financiën. ENGELAND. In het Hoogerhuis heeft lord Salisbury Verklaard dat der regeering niets bekend is van het stichten eener Amerikaansch Cbi- reesche bank. Omtrent de kwestie der Nieuwe hebriden gaf hij te kennen, dat de regeering de voordurende Fransche bezetting aldaar diep betreurt. Tegen de verklaringen der Fransche regeering is wel is waar niets in te brengen. De moeielijkbeid is daarin gelegen, om op Engelands voorstellingen een afdoend antwoord van Frankrijk te verkrijgen. Spreker hoopt, dat de door Frankrijk afgelegde verklaringen spoe dig in toepassing zullen komen. De Fransche re geering wenscht de onderhandelingen te gelijk met die over het, Suez kanaal le doen plaats hebben. Hiertegen kan niets aangevoerd worden maar wel zou Engeland er bezwaar tegen hebben, indien de onderhandelingen over de eene quaestie die over de andere vertraagde. FRANKRIJK. De Minister Spuller kwam gisteren te St. Quentintain aan ter bijwoning der onthulling van het standbeeld voorHenri Martin. Toen de minister aan het fraai versierden station den trein verliet, boorde men den kreetleve Boulangeren op de Boulevards werd eenig gefluit vernomen. De stad was in feestdos gehuld. De minister hield een lange reden, waarin hij zich echter bepaalde den lof van Henri Martin te verkondigen. De Parijsche gemeenteraad blijkt hoe langer hoe meer een tweede editie van de beruchte commune te worden. Op voorstel van een der radicale republikeinen waaruit, zijne meer derheid bestaat, heeft zij besloten, de admi nistratie der gemeentelijke lagere scholen te sommeeren, alle boeken uit de school te ver wijderen, waarin nog de n?am van God voor komt. Verder is een voorstel van een dei- leden aangenomen strekkende om de verschil lende gemeenteraden door geheel Frankrijk uit le hoodigen, afgevaardigden tot eene alge meene vergadering naar Parijs te zenden. Deze vergadering zou jaarlijksch te Parijs plaats hebben en beslbsen over de hervor mingen, welke in het republikainsch staats bestuur noodzakelijk worden geacht. Alzoo zou de Parijsche gemeenteraad c. s. een nieuwe staat in den staat worden en een tweede uitgave van de com une worden geleverd. Het is echter te bezien, of de regeering het zoover zal laten komen. De afgevaardigde Laur, die de bekende brie ven over het monarchistisch komplot met XX in ia Prance heeft geteekend, verklaart thans al zijne beweringen te handhaven. Hij voegt er bij, dat hij niet alle afgevaardigden wil noemen, die Boulanger to', een staatsgreep hebben aangezet, maar wel een hunner, het gevolmachtigd hoofd der Bonapartisten, de heer Delaiosse. Inlusschen wordt op het publiceeren der ov rige namen bij hem aan gedrongen. Het incident lusschen den Bisschop van Grenoble en den Minister van Onderwijs is geëindigd. Zooals men weet had de Bisschop tegen den zin der Regeering een pastoor be vorderd. Om alle oneenigheid le voorkomen heeft de Bisschop de benoeming ingetrokken. HET OOSTEN. Uit Constantienopel wordt aan de Stan dard bericht, de Porte eene commissie heeft benoemd, bestaande uit den Grootvizier, den voorzitter van den Raad vau State, de minister van buitenlandsche zaken en van justitie, ten einde eene oplossing te zoeken van het Bulgaarsche vraagstuk. De gezant heeft voor gesteld dat er over Bulgarije één persoon als regent zou worden aangesteld, doch de Porta heeft dit geweigerd. Obar Effendi, de secretaris van het Turksche gezantschap te Berlijn, is, te Konstantinopel aangekomen met zekere voorstellen van de Duitsche -regeering betref fende Bulgarije. ITALIË. De dagbladen van allerlei kleur bespreken het leven van don Italiaanschen minister president. Depretis, die Vrijdag jl. in zijne geboorteplaats Stradella nabij Pavia is over leden. In 1811 te Stradella geboren, was Depretis eerst advocaat te Turijn, daarna leider der linkerzijde in het Sardinisc'ne parlement envice- voorzitter der Kamer. In 1860 sloot bij zich aanbij de expeditie, die onder leiding van Gari baldi naar Napels trok, waar hij de proclamatie van Victor Emmanuel tot koning van ItaliS ijverig in de handwerkte. Later was hij ach tereenvolgens minister onder Ratazi, R'casoli en Lamarmora en na den val van Minghetti in 1876 weid hij zelf minist-r-president. In 1878 trok hij zich terug, doch na in verschil lende ministeriën een portefeuille beheerd te hebben, werd hij in Mei 1881 weder de leider van een nieuw ministerie. Depretis bezat zon der twijfel groote politieke bekwaamheid en wist, zich door behendig tusschen de partijen door te laveeren in het gezag te handhaven Zijne vrierden de Italiaansche revolutionairen van de zoogenaamde gematigde partij vergeliiken hem met Cavour en Mazini en noemden hein wegens zijne geslepenheid „de oude vos van Stradella". Te betreuren is het, dat deza bekwaamheid ten dienste van een zoo slechte zaak werd aangewend. Depretis was een der corypheëen der Italiaansche revolutie en als zoodanig de vervolger der Kerk. Hij is gestorven, zooals hij geleefd heeft, zonder zich te verzoenen met de Kerk of de troostmiddelen te genieten van Haar, d e hij in zijn leven versmaad heefr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1